Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1997. (II. 12.) IM rendelet

a büntetés-végrehajtási intézetekben fogvatartottak birtokában lévő külföldi fizetőeszközzel kapcsolatos eljárásról

A büntetések és intézkedések végrehajtásáról szóló, többször módosított 1979. évi 11. törvényerejű rendelet 127. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a legfőbb ügyésszel, a pénzügyminiszterrel és a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) elnökével egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. § (1)[1] A rendelet hatálya a büntetés-végrehajtási intézetekben (a továbbiakban: intézet) elhelyezett szabadságvesztésre ítéltekre, elzárásra ítéltekre, előzetesen letartóztatottakra és szabálysértési elzárást töltő személyekre (a továbbiakban együtt: fogvatartott) terjed ki.

(2) A fogvatartott által a befogadáskor az intézetbe hozott vagy később a birtokába került külföldi fizetőeszköz tekintetében a devizajogszabályokat, továbbá, ha e rendelet eltérően nem rendelkezik, a szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásának szabályairól szóló 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet szabályait is alkalmazni kell.

(3)[2] E rendelet alkalmazásában külföldi fizetőeszközön, konvertibilis pénzeszközön a devizakorlátozások megszüntetéséről, valamint egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2001. évi XCIII. törvényben meghatározott fogalmakat kell érteni.

2. § (1) Ha a fogvatartottnál az intézetbe történő befogadáskor külföldi fizetőeszköz van, vagy az később kerül a birtokába, az intézet köteles tájékoztatást adni a devizajogszabályokban meghatározott legfontosabb jogokról és kötelezettségekről. A tájékoztatás arra is kiterjed, hogy az intézetben a fogvatartott külföldi fizetőeszközt nem tarthat magánál.

(2) A fogvatartottat - ha a külföldi fizetőeszköz tekintetében a devizajogszabályok és az intézetben elhelyezett fogvatartottakra vonatkozó jogszabályok keretei között másként nem rendelkezik - írásban nyilatkoztatni kell, hogy a konvertibilis fizetőeszközének a megőrzését az intézetre bízza, vagy felhatalmazza az intézetet, hogy azt a nevére nyitott devizaszámlán a devizaműveletek végzésére felhatalmazott hitelintézetnél helyezze el.

(3) Ha a fogvatartott a birtokában lévő nem konvertibilis, de forgalomban lévő külföldi fizetőeszköz tekintetében a (2) bekezdés szerinti jogszabályok keretei között másként nem rendelkezik, azt az intézet megőrzésre veszi át.

3. § (1) A fogvatartott az intézetet is meghatalmazhatja, hogy a megőrzésre átadott konvertibilis külföldi fizetőeszközt, a devizaszámláján fennálló követelést, valamint - ha a forintra történő átváltás lehetséges - a nem konvertibilis külföldi fizetőeszközt forintra átváltsa. Az átváltással járó, okmányokkal igazolt költséget a fogvatartott viseli, illetve köteles azt az intézet részére megtéríteni.

(2) A devizaszámla nyitásáról és a számlával való rendelkezésről szóló, illetve a külföldi fizetőeszköz átváltásakor kapott, továbbá az intézet által a megőrzésről kiállított bizonylatokat a fogvatartottnak be kell mutatni, aki ezek tudomásulvételét az aláírásával igazolja.

4. § (1) Az intézet megőrzésében lévő külföldi fizetőeszközt, továbbá a 3. § (2) bekezdése szerinti bizonylatokat - a fogvatartott jelenlétében - zárt borítékban kell elhelyezni. A borítékon fel kell tüntetni a külföldi fizetőeszköz pénznemét, névértékét, címletét, azok sorszámát, illetve a bizonylatok azonosítására vonatkozó adatokat. A borítékon feltüntetett adatok valódiságát és a boríték lezárásának a megtörténtét az intézet képviselője és a fogvatartott együttes aláírása igazolja.

(2) A külföldi fizetőeszköz megőrzéséről, átváltásáról, a devizaszámla nyitásáról és a fogvatartott ezekkel kapcsolatos rendelkezéseiről az intézet nyilvántartást vezet. A nyilvántartás egy példányát a fogvatartott részére át kell adni.

5. § (1) Az intézet megőrzésében lévő külföldi fizetőeszköz után kamat nem jár, és kezelési költség sem számítható fel.

(2) A devizaszámlán fennálló követelés, illetve az intézet megőrzésében lévő külföldi fizetőeszköz átváltásakor kapott forintösszeget az intézet pénzletétként kezeli.

6. § Ha a fogvatartottat más intézetbe szállítják, írásban nyilatkozik, hogy a devizaszámlán elhelyezett külföldi fizetőeszköz kezelésével másik hitelintézetet kíván-e megbízni.

7. § A rendelet végrehajtására vonatkozó, jogszabály meghozatalát nem igénylő rendelkezéseket a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka intézkedésben állapítja meg.

8. §[3]

9. § E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 9/2013. (VI. 29.) KIM rendelet 22. § (1) bekezdése. Hatályos 2013.07.01.

[2] Megállapította a 9/2013. (VI. 29.) KIM rendelet 22. § (2) bekezdése. Hatályos 2013.07.01.

[3] Hatályon kívül helyezte a 27/2001. (XI. 29.) BM-IM együttes rendelet 28. § -a. Hatálytalan 2002.01.01.