4/1997. (II. 12.) IM rendelet

a büntetés-végrehajtási intézetekben fogvatartottak birtokában lévő külföldi fizetőeszközzel kapcsolatos eljárásról

A büntetések és intézkedések végrehajtásáról szóló, többször módosított 1979. évi 11. törvényerejű rendelet 127. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a legfőbb ügyésszel, a pénzügyminiszterrel és a Magyar Nemzeti Bank (a továbbiakban: MNB) elnökével egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. § (1)[1] A rendelet hatálya a büntetés-végrehajtási intézetekben (a továbbiakban: intézet) elhelyezett szabadságvesztésre ítéltekre, elzárásra ítéltekre, előzetesen letartóztatottakra és szabálysértési elzárást töltő személyekre (a továbbiakban együtt: fogvatartott) terjed ki.

(2) A fogvatartott által a befogadáskor az intézetbe hozott vagy később a birtokába került külföldi fizetőeszköz tekintetében a devizajogszabályokat, továbbá, ha e rendelet eltérően nem rendelkezik, a szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásának szabályairól szóló 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet szabályait is alkalmazni kell.

(3)[2] E rendelet alkalmazásában külföldi fizetőeszközön, konvertibilis pénzeszközön a devizakorlátozások megszüntetéséről, valamint egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2001. évi XCIII. törvényben meghatározott fogalmakat kell érteni.

2. § (1) Ha a fogvatartottnál az intézetbe történő befogadáskor külföldi fizetőeszköz van, vagy az később kerül a birtokába, az intézet köteles tájékoztatást adni a devizajogszabályokban meghatározott legfontosabb jogokról és kötelezettségekről. A tájékoztatás arra is kiterjed, hogy az intézetben a fogvatartott külföldi fizetőeszközt nem tarthat magánál.

(2) A fogvatartottat - ha a külföldi fizetőeszköz tekintetében a devizajogszabályok és az intézetben elhelyezett fogvatartottakra vonatkozó jogszabályok keretei között másként nem rendelkezik - írásban nyilatkoztatni kell, hogy a konvertibilis fizetőeszközének a megőrzését az intézetre bízza, vagy felhatalmazza az intézetet, hogy azt a nevére nyitott devizaszámlán a devizaműveletek végzésére felhatalmazott hitelintézetnél helyezze el.

(3) Ha a fogvatartott a birtokában lévő nem konvertibilis, de forgalomban lévő külföldi fizetőeszköz tekintetében a (2) bekezdés szerinti jogszabályok keretei között másként nem rendelkezik, azt az intézet megőrzésre veszi át.

3. § (1) A fogvatartott az intézetet is meghatalmazhatja, hogy a megőrzésre átadott konvertibilis külföldi fizetőeszközt, a devizaszámláján fennálló követelést, valamint - ha a forintra történő átváltás lehetséges - a nem konvertibilis külföldi fizetőeszközt forintra átváltsa. Az átváltással járó, okmányokkal igazolt költséget a fogvatartott viseli, illetve köteles azt az intézet részére megtéríteni.

(2) A devizaszámla nyitásáról és a számlával való rendelkezésről szóló, illetve a külföldi fizetőeszköz átváltásakor kapott, továbbá az intézet által a megőrzésről kiállított bizonylatokat a fogvatartottnak be kell mutatni, aki ezek tudomásulvételét az aláírásával igazolja.

4. § (1) Az intézet megőrzésében lévő külföldi fizetőeszközt, továbbá a 3. § (2) bekezdése szerinti bizonylatokat - a fogvatartott jelenlétében - zárt borítékban kell elhelyezni. A borítékon fel kell tüntetni a külföldi fizetőeszköz pénznemét, névértékét, címletét, azok sorszámát, illetve a bizonylatok azonosítására vonatkozó adatokat. A borítékon feltüntetett adatok valódiságát és a boríték lezárásának a megtörténtét az intézet képviselője és a fogvatartott együttes aláírása igazolja.

(2) A külföldi fizetőeszköz megőrzéséről, átváltásáról, a devizaszámla nyitásáról és a fogvatartott ezekkel kapcsolatos rendelkezéseiről az intézet nyilvántartást vezet. A nyilvántartás egy példányát a fogvatartott részére át kell adni.

5. § (1) Az intézet megőrzésében lévő külföldi fizetőeszköz után kamat nem jár, és kezelési költség sem számítható fel.

(2) A devizaszámlán fennálló követelés, illetve az intézet megőrzésében lévő külföldi fizetőeszköz átváltásakor kapott forintösszeget az intézet pénzletétként kezeli.

6. § Ha a fogvatartottat más intézetbe szállítják, írásban nyilatkozik, hogy a devizaszámlán elhelyezett külföldi fizetőeszköz kezelésével másik hitelintézetet kíván-e megbízni.

7. § A rendelet végrehajtására vonatkozó, jogszabály meghozatalát nem igénylő rendelkezéseket a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka intézkedésben állapítja meg.

8. §[3]

9. § E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 9/2013. (VI. 29.) KIM rendelet 22. § (1) bekezdése. Hatályos 2013.07.01.

[2] Megállapította a 9/2013. (VI. 29.) KIM rendelet 22. § (2) bekezdése. Hatályos 2013.07.01.

[3] Hatályon kívül helyezte a 27/2001. (XI. 29.) BM-IM együttes rendelet 28. § -a. Hatálytalan 2002.01.01.