60/1997. (XII. 21.) NM rendelet
az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvénynek a halottakkal kapcsolatos rendelkezései végrehajtásáról szóló 5/1984. (V. 27.) EüM rendelet módosításáról
Az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény (a továbbiakban: Tv.) végrehajtásáról rendelkező 16/1972. (IV. 29.) MT rendelet 37. §-a (1) bekezdésének b) pontjában és a (2) bekezdésében, valamint az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény (a továbbiakban: Eüak.) 38. §-a (2) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § (1) Az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvénynek a halottakkal kapcsolatos rendelkezései végrehajtásáról szóló 5/1984. (V. 27.) EüM rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(3) Halva születettnek (késői magzati halottnak) kell a magzatot tekinteni, ha 24 hétnél hosszabb ideig volt az anya méhében és az anya testétől történt elválasztás után az élet semmilyen jelét nem adta, illetve ikerszülés esetén - a magzat korától függetlenül -, ha legalább az egyik magzat élve született. Ha a magzat kora nem állapítható meg, a halvaszületés meghatározásának alapja a magzat 500 grammot meghaladó testtömege vagy 30 cm-t meghaladó testhossza. Ha a magzat az anya testétől történt elválasztás után az élet semmilyen jelét nem adta és 24 hétnél rövidebb ideig volt az anya méhében, illetve ha a magzat kora nem állapítható meg és testtömege az 500 grammot, testhossza a 30 cm-t nem haladta meg, vetélését (korai, illetve középidős magzati halált) kell megállapítani."
2. § Az R. 5. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"5. § (3) A halottvizsgálati bizonyítványon a halottvizsgálatot végző, valamint a halál okát megállapító orvos a bejegyzett adatok valódiságát aláírásával igazolja. Ezt követően a halál okát megállapító orvos - a halálok megállapítása napját követő első munkanapon - a halottvizsgálati bizonyítvány:
a) I-II-III. példányait postai úton ajánlott küldeményként vagy kézbesítő útján lezárt borítékban megküldi a haláleset helye szerint illetékes anyakönyvvezetőnek, aki a haláleset anyakönyvezése és az anyakönyvi folyószámnak a halottvizsgálati bizonyítványon történő feltüntetése után az I. példányt megküldi a Központi Statisztikai Hivatal (a továbbiakban: KSH) területileg illetékes igazgatóságának, a II. példányt anyakönyvi alapiratként megőrzi, a III. példányt megküldi a haláleset helye szerint illetékes jegyzőnek a hagyatéki eljárásban való közreműködés megkezdése érdekében;
b) IV. példányát átadja az elhunyt eltemettetésére kötelezett személynek vagy szervnek;
c) V. példányát megőrzi az adatvédelemre vonatkozó szabályok szerint;
d) VI. példányát megküldi Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (a továbbiakban: ÁNTSZ) - a haláleset helye szerint illetékes - megyei (fővárosi) intézetének."
(2) Az R. 5. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi (4)-(6) bekezdések lépnek:
"(4) A perinatális halottvizsgálati bizonyítvány kitöltése esetén a halál okát megállapító orvos a (3) bekezdésben foglaltak szerint jár el. Ha a perinatális halottvizsgálati bizonyítványt az orvos halvaszületett magzatról állítja ki, annak
a) I. példányát megküldi a KSH területileg illetékes megyei (fővárosi) igazgatóságának;
b) II., III. és V. példányát megőrzi az adatvédelemre vonatkozó szabályok szerint;
c) IV. példányát átadja a halvaszületett magzat eltemettetésére kötelezett személynek;
d) VI. példányát megküldi az ÁNTSZ - a (3) bekezdés d) pontja szerinti - illetékes intézetének.
(5) Amennyiben nincs az elhunyt (halvaszületett magzat) eltemettetésére köteles személy, a halál okát megállapító orvos a halottvizsgálati bizonyítvány IV. példányát a haláleset helye szerinti települési önkormányzatnak küldi meg, amely a köztemetésre illetékes.
(6) Amennyiben a haláleset járművön történt, a holttestnek a járműről való leemelésének helyét, ha a holttestet találták, annak helyét kell a haláleset helyének tekinteni."
3. § Ez a rendelet 1998. január 1. napján lép hatályba, egyidejűleg az R. 10. §-ának (1) bekezdéséből az "5. § (3)-(4) bekezdésében" szövegrész helyébe az "5. § (3)-(6) bekezdésében" szövegrész lép, valamint 10. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.