9/1997. (III. 26.) IM rendelet
a büntetés-végrehajtási szervezet szociális és kegyeleti gondoskodással kapcsolatos feladatairól
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 342. §-a (2) bekezdésének i) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
A rendelet hatálya
1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságára (a továbbiakban: országos parancsnokság), a büntetés-végrehajtási intézetekre, intézményekre (a továbbiakban az országos parancsnoksággal együtt: bv. intézet), illetőleg e szerveknél szolgálatot teljesítő, valamint a más szervhez vezényelt hivatásos állomány tagjára (a továbbiakban: ht. állomány tagja).
(2) E rendelet szabályait kell alkalmazni - a rájuk vonatkozó mértékben - a hivatásos állományból nyugállományba helyezettekre (a továbbiakban: nyugállományú tag) és a ht. állomány, valamint a nyugállományú tag közeli hozzátartozóira.
Általános rendelkezések
2. § (1) A szociális és a kegyeleti gondoskodással összefüggő feladatokat a bv. intézetnél az állományilletékes parancsnok által kijelölt szervezeti egység látja el.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feladatok segítése érdekében az állományilletékes parancsnok rendszeres vagy eseti jelleggel működő bizottságot hozhat létre.
(3) A szociális gondoskodás érdekében a (2) bekezdés szerint létrehozott bizottság az állományilletékes parancsnok véleményező és javaslattevő szerve, amelyben a más szerv képviselője, valamint a helyi érdekképviseleti szerv megbízottjának részvételét biztosítani kell.
Szociális gondoskodás
3. § A Hszt. 206. §-ában meghatározott szociális gondoskodás körébe tartozó személyek - szociális helyzetüktől függően és a költségvetési források által biztosított keret erejéig - külön jogszabályban foglaltak szerint részesíthetők támogatásban.
4. § (1) A szociális gondoskodás körébe tartozó segélyezést kezdeményezheti:
a) a segélyt igénylő,
b) a jogosult szolgálati elöljárója,
c) a 2. § (2) bekezdése szerinti bizottság.
(2) A szociális segély iránti, indokolással ellátott kérelmet az erre a célra rendszeresített nyomtatványon a szolgálati út betartásával kell a 2. § (1) bekezdése szerinti szervezeti egységhez benyújtani.
(3)[1] A nyugállomány tagjának, valamint az elhunyt hivatásos és nyugállományú tag közeli hozzátartozóinak a (2) bekezdés szerinti kérelmét az országos parancsnoksághoz kell megküldeni.
(4) A kérelemben az érintett nyilatkozni köteles a saját és a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozójának jövedelmi és vagyoni viszonyáról.
(5) Szociális támogatásban az részesíthető, aki a szociális helyzetének megítéléséhez szükséges személyes adatokat a valóságnak megfelelően rendelkezésre bocsátotta, és hozzájárult azok kezeléséhez.
Kegyeleti gondoskodás
5. § (1) A ht. állomány vagy a nyugállomány elhunyt tagja a halálának körülményei, életútja és érdemei szerint a Hszt. 208. §-ának megfelelően hősi halottá, a szolgálat halottjává vagy a büntetés-végrehajtási szervezet halottjává nyilvánítható.
(2) Az (1) bekezdés szerinti minősítésre az elhunyt szolgálati helye (volt szolgálati helye) szerinti állományilletékes parancsnok tesz javaslatot a munkáltatói jogkört gyakorló vezetőhöz.
6. § A hősi halott és a szolgálat halottja emlékének megőrzésére, ápolására a szolgálati helyen emléktáblát kell felállítani, amelyen az elhunyt nevét, születésének és halálának évét fel kell tüntetni.
Hatálybalépés
7. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2)[2]
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 2. § (25) bekezdése. Hatályos 2008.04.30.
[2] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 18. § 151. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.