Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

19/1998. (XII. 16.) HM rendelet

a Magyar Honvédség Öltözködési Szabályzatának kiadásáról

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 342. §-a (2) bekezdésének a) pontjában és a hadköteles katonák szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIV. törvény (a továbbiakban: Hkt.) 146. §-a (2) bekezdésének a) pontjában, valamint a katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézmények vezetőinek, oktatóinak és hallgatóinak jogállásáról szóló 1996. évi XLV. törvény (a továbbiakban: Hft.) 50. §-ának b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § A rendelet hatálya a hivatásos és szerződéses katonára (a továbbiakban: hivatásos katona), a sor-, tartalékos és póttartalékos katonára (a továbbiakban együtt: hadköteles katona), a hivatásos állományból nyugállományba helyezett személyekre (a továbbiakban: nyugállományú), valamint a Hft.-ben meghatározott keretek között a polgári hallgatókra, valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: Honvédség) katonai szervezeteire, illetőleg a Hszt. 42. §-ában és 227. §-ában szereplő szervezetekre terjed ki.

2. § E rendelet mellékleteként a Magyar Honvédség Öltözködési Szabályzatát (a továbbiakban: Öltözködési Szabályzat) kiadom.

3. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a Magyar Honvédség Öltözködési Szabályzatának kiadásáról szóló a 77/1987. (HK 32.) HM utasítás és az utasítással kiadott Öltözködési Szabályzat, továbbá az Öltözködési Szabályzatot módosító 149/1990. (HK 16.), 19/1991. (HK 3.), 104/1992. (HK 21.), 115/1992. (HK 24.), 68/1993. (HK 22.), 8/1995. (HK 4.), 39/1996. (HK 14.) HM utasítások a hatályukat vesztik.

Dr. Szabó János s. k.,

honvédelmi miniszter

Melléklet a 19/1998. (XII. 16.) HM rendelethez

A Magyar Honvédség Öltözködési Szabályzata

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

Az egyenruha és az öltözet

1. A katonai egyenruházat - a hadviselésre vonatkozó nemzetközi egyezményekben meghatározott követelményeknek megfelelően - kifejezi a Magyar Honvédséghez való tartozást, továbbá háborúban és békében megfelel a fegyvernemi, haderőnemi sajátosságoknak és a fokozott igénybevételi követelményeknek, megjeleníti haladó nemzeti hagyományainkat. Az egyenruhát e szabályzatnak megfelelően kell viselni.

Katonai egyenruhát viselők

2. Katonai egyenruhát - a Hszt., a Hkt. és a Hft. alapján - visel az e rendelet hatálya alá tartozó tényleges állományú tábornok, főtiszt, tiszt, zászlós, tiszthelyettes, honvéd és polgári hallgató.

3. Katonai egyenruhát viselhet - a Hszt. 205. §-a szerinti esetek kivételével - a hivatásos állományból nyugállományba helyezett személy (a továbbiakban: a nyugállomány tagja).

Katonai öltözetek a viselésük szerint

4. A hadi- (gyakorló-) öltözet a Honvédség tényleges állományának alapruházata háborúban és békében. A hadi- (gyakorló-) öltözetet a tényleges állomány meghatározott alkalommal, a szerződéses állomány a próbaidő alatt, a hadköteles állomány szolgálati időben állandó jelleggel viseli. A hadi- (gyakorló-) ruházat általános (harckocsizó), ejtőernyős, repülőhajózó, repülőszerelő és hadihajós öltözetekre tagolódik.

5. A köznapi öltözet - ha más öltözet nincs elrendelve - a hivatásos állomány, a szerződéses katona (a tisztesi rendfokozatú kivételével) és a hallgató ruházata a szolgálati tevékenységük ellátása során.

6. A társasági öltözet a hivatásos állomány, a szerződéses katona (a tisztesi rendfokozatú kivételével) alkalmi ruházata állami, nemzeti ünnepeken, kiemelkedő katonai és társadalmi rendezvényeken. Társasági öltözetet lehet viselni jelentősebb családi események alkalmával (pl. keresztelő, házasságkötés).

7. Kimenőöltözetet viselhet a hadköteles katona, valamint a tisztesi rendfokozattal rendelkező szerződéses katona szolgálaton kívül, ha a laktanyát elhagyja, illetve a parancsnok által elrendelt alkalmakkor.

8. A díszelgő öltözet az Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljának és a katonai zenekarok állományának a ruházata az állami, katonai és társadalmi rendezvényeken, valamint az elöljáró által meghatározott alkalmak esetén.

9. Az ünnepi öltözet a hallgató ruházata a nemzeti ünnepeken, a kiemelkedő katonai és társadalmi rendezvényeken, illetve jelentősebb családi esemény alkalmával.

10. A sportöltözet a Honvédség tényleges állományának ruházata sportfoglalkozás idején.

Az egyenruha viselésének általános szabályai

11. A katonai öltözetet az évszaknak, az időjárásnak és az igénybevételi formáknak megfelelően az Öltözködési Szabályzat szerint kell megválasztani, és azt csak az Öltözködési Szabályzatban meghatározottak szerint lehet viselni.

12. Alakzatban egységes öltözet viselhető.

13. Gyakorlat, alaki kiképzés, szemle stb. ellenőrzése alkalmával az ellenőrző állomány a rendszeresített hadi- (gyakorló-) öltözetet viseli. Egyéb ellenőrzés alkalmával (az ellenőrzés helye és jellege szerint) az ellenőrzést elrendelő határozza meg az ellenőrzést végrehajtók öltözetét.

14. A Tábori Lelkész Szolgálat hivatásos állományú tagja ezen Öltözködési Szabályzat rendelkezéseit az egyházi előírásokra figyelemmel alkalmazza.

15. A Hszt. 42. §-a és 227. §-a alapján más szervnél szolgálatot teljesítő hivatásos és szerződéses katona szolgálati helyén viselendő öltözetét - ezen Öltözködési Szabályzat rendelkezéseinek figyelembevételével - a szervezet vezetője határozza meg.

16. A parancsnok felelős - a Magyar Köztársaság Fegyveres Erőinek Szolgálati Szabályzata (a továbbiakban: Szolgálati Szabályzat) 72. és 75. pontjában foglaltak alapján - az Öltözködési Szabályzatban meghatározottak betartatásáért.

A csapadék ellen védő ruhadarabok viselésének változatai

17. A hivatásos állomány a hadi- (gyakorló-) öltözetéhez esővédő öltönyt, a tisztesi rendfokozattal rendelkező szerződéses és a hadköteles katona esőgallér-sátorlapot, illetve szakbeosztástól függően esővédő öltönyt hord.

18. A hivatásos és a tisztesi rendfokozatnál magasabb rendfokozatú szerződéses katona társasági és köznapi, a hallgatók köznapi és ünnepi öltözethez esőkabátot, a tisztesi rendfokozattal rendelkező szerződéses és a hadköteles katona a kimenőöltözethez kimenő körgallért visel.

Öltözetek katonai rendezvények alkalmával

19. A fegyverrel vagy haditechnikai eszközzel szolgálati feladatot ellátó katona hadi- (gyakorló-) öltözetet visel.

20. Ha a parancsnok másképp nem rendelkezik, a fegyver és haditechnikai eszközök nélkül sorakozó (felvonuló) tisztesi rendfokozattal rendelkező szerződéses és a hadköteles katona kimenőöltözetet, a hivatásos és a tisztesi rendfokozatnál magasabb rendfokozatú szerződéses állomány társasági, a hallgató ünnepi öltözetet visel.

21. A katonai rendezvények alkalmával az Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljának és a zenekarok állománya díszelgő öltözetet visel. Ha a sorakozó (felvonuló) állomány részére hadi- (gyakorló-) öltözet viselését rendelték el, ez esetben a zenekar állománya is ezt az öltözetet viseli.

22. A csapatok szemléjén, a hivatásos katona avatásán és a hadköteles katona eskü-, illetve fogadalomtételén részt vevő állomány viselt öltözetét intézkedésben kell szabályozni.

23. Egyéb katonai rendezvény alkalmával az azt szervező parancsnok döntésének megfelelő a viselendő öltözet.

A polgári ruha viselésének rendje

24. A szolgálatteljesítési időn túl e rendelet hatálya alá tartozó katona polgári ruhát viselhet.

25. A szolgálatteljesítési időn kívül külföldön tartózkodó katona polgári ruhát visel.

A nyugállományúak egyenruha-viselése

26. Nyugállományú katona a Hszt. vonatkozó rendelkezései szerint viselhet egyenruhát.

27. Polgári foglalkozás vagy más kereseti tevékenység folytatása közben és a külföldi tartózkodás alatt - a hivatalos kiküldetés kivételével - egyenruhát nem viselhet.

28. A nyugállományba helyezett az egyenruháján nem viselheti a hivatásos állománykategóriát kifejező hímzett jelvényt.

29. Az a rehabilitált katona, aki jogosultságot kapott egyenruha viselésére, a nyugállományúakra vonatkozó szabályok szerint viselheti az egyenruhát.

A külföldön szolgálatot teljesítők egyenruha-viselésének szabályai

30. A külföldön szolgálatot teljesítő tényleges állományú katona ezen Öltözködési Szabályzat szerint viseli egyenruháját.

31. Ezen Öltözködési Szabályzatban meghatározott viselési módok megválasztása során figyelembe kell venni a fogadó ország vagy nemzetközi katonai szervezetben szolgálatot teljesítők részére elrendelt egyenruha-viselési formákat.

Öltözeti könnyítések

32. A katona - a Szolgálati Szabályzat 47. pontjában meghatározottaknak megfelelően - az épületen belül a sapkáját leveheti.

33. Az ügyeleti szolgálatot teljesítő katona az alvásra biztosított pihenőidőben levetkőzve pihenhet. Köznapi öltözethez a vállszíjas derékszíjat (vállszíj nélkül) és a pisztolyt a szolgálati helyiségben nem kell hordani. Az egyéb könnyítéseket a szolgálat jellegének figyelembevételével a szolgálati intézkedés szabályozza.

34. A katona - őr- és ügyeleti szolgálatban, valamint kötelékben a közvetlen elöljárója engedélyével - télen az időjárástól függően a téli sapkáját lehajtva, a szalagok összezárásával viselheti, továbbá a kabát gallérját felhajthatja.

35. Az őrség pihenő váltásának tagja a Szolgálati Szabályzat 466. pontjában meghatározottak szerint - levetkőzés nélkül - fekve pihenhet (alhat) oly módon, hogy a sapkáját, derékszíját leteheti és a felső gombokat kigombolhatja.

36. Vonaton, helyiérdekű vonat zárt fülkéjében, távolsági autóbuszon, hajón, repülőgépen utazó a zubbonyát kigombolhatja, illetve a zubbonyát és nyakkendőjét leveheti, azonban a járműről történő távozás előtt e ruházati könnyítéseket megszünteti.

37. A gépjárművet vezető, illetve a gépjárműben utazó katona - szolgálati gépjármű kivételével - a sapkáját és a nyakkendőjét leveheti, zubbonyát kigombolhatja, illetve leveheti. A gépjármű elhagyása előtt a ruházati könnyítést szüntesse meg.

38. A szolgálati személygépkocsit vezető és az abban utazó katona a gépjármű parancsnok engedélyével könnyíthet az öltözetén.

39. A katonai tehergépjármű vezetője és a vezetőfülkében utazó katona a sapkáját leveheti, a zubbonyát kigombolhatja, illetve leveheti. Gépjárművön szállított személyek az oszlop-, illetve a gépjárműparancsnok engedélyével a nyári sapkájukat levehetik, a téli sapkájukat lehajthatják, a szalagokat összezárhatják és a kabát gallérját felhajthatják.

40. A katona munka közben a munkát irányító parancsnok engedélyével a sapkát, a kabátot, a zubbonyt, az inget (pólót), valamint laktanyában és a gyakorlótéren az atlétatrikót is leveheti.

Tiltó rendelkezések

41. A katonának tilos:

a) ezen Öltözködési Szabályzat előírásától eltérő anyagú, formájú és színű egyenruhát, rendfokozati jelzést, továbbá a katonanőknek testszínűtől eltérő színű vagy mintás harisnyát (harisnyanadrágot) viselnie. A katonának az egyenruhához az engedélyezetten kívüli kitüntetéseket, jelvényeket; - a katonanők kivételével - látható módon ékszert (karperecet, karláncot és fülbevalót) viselni, az egyenruházatot a műszaki leírásban meghatározott formától eltérően előállítani, átalakítani, illetőleg ilyen ruházatot viselni;

b) a felső kabátra, hadi- (gyakorló-) zubbonyra, ingblúzra, ingre, női ruhára kitüntetési szalagsávot és jelvényeket feltűzni;

c) a külső zsebekben kilátszó vagy átnyomódó tárgyat elhelyezni;

d) az egyenruházaton - a meghatározottakon kívül - könnyíteni, a hosszú ujjú ing, ingblúz, gyakorlózubbony, illetve kimenőing ujját felhajtani (felgyűrni);

e) a ruha fazonján gyászszalagot viselni, élő vagy művirágot feltűzni;

f) a hadi- (gyakorló-) öltözethez tányérsapkát viselni;

g) a kimenőöltözethez fegyvert és fehér kesztyűt hordani;

h) hadköteles katonának az egyenruházatához a rendszeresítettől eltérő táskát hordani;

i) épületen kívül a sapkát levenni;

j) a hadi- (gyakorló-) öltözetet a laktanyán kívül - a szolgálati feladat ellátása (pl. forgalomszabályozás) kivételével - viselni;

k) rendfokozati jelzés nélküli egyenruhát vagy polgári ruhával vegyes öltözetet viselni.

42. Beteg (sérült) tényleges állományú katona a szolgálatképesség helyreállításáig egyenruhát a betegség (sérülés) jellege figyelembevételével viselhet.

A bajusz és a szakáll viselésének szabályai

43. A Szolgálati Szabályzat 45. és 46. pontjában meghatározott magatartási szabályokkal a tényleges katonai szolgálatot teljesítő katona szájközépig érő ápolt bajuszt, 1,5 cm-nél nem hosszabb ápolt szakállt viselhet. A kivételeket ezen Öltözködési Szabályzat 44. pontja határozza meg.

44. Megtiltható a szakáll viselete, ha az akadályozza a katonai tevékenység ellátását, veszélyezteti a katona életét, testi épségét, egészségét, illetve a szolgálati tevékenység biztonságát, továbbá nem felel meg az általános higiénés követelményeknek.

45. A 44. pontban meghatározott követelmények alapján ezen Öltözködési Szabályzat hatálybalépésével egyidőben a Magyar Honvédség parancsnoka, vezérkari főnök határozza meg azon katonai és szolgálati tevékenységek, illetve alkalmak körét, amikor a katona szakállt nem viselhet.

II. Fejezet

ÖLTÖZETI TÍPUSOK

90 M általános hadi- (gyakorló-) öltözet

46. Az öltözetet a Honvédség tényleges állománya viseli (a repülőhajózó és szerelő, az ejtőernyős és a hadihajós állomány kivételével) harcászati gyakorlaton, terepen végrehajtott foglalkozások alkalmával, alaki szemlén, készültségbe helyezéskor, katonai rendezvényeken, ha a sorakozás (felvonulás) fegyverrel vagy haditechnikával történik. A hivatásos, a szerződéses állomány és a hallgatók viselik, az egység-, illetve ennél alacsonyabb szintű 24 órás ügyeleti szolgálatban, valamint a sorkatonai beosztást betöltő szerződéses, továbbá a sor- és tartalékos állomány a szolgálati időben, őr- és ügyeleti szolgálatban.

Az öltözet változatai:

TélenÁtmeneti időszakban
1. változat2. változat
téli sapkanyári sapka
csősáltéli gyakorlókabát
téli gyakorlókabátgyakorlózubbony
kabátbélésgyakorlónadrág
téli gyakorlónadrágpóló
nadrágbéléspulóver
kötött kesztyűatlétatrikó
gyakorlózubbonyrövid alsónadrág
pólónyári zokni
gyakorlónadrágbakancs
pulóverderékszíj (vállszíjas derékszíj, vállszíj nélkül)
téli ing
atlétatrikó
rövid alsónadrág
téli zokni
bakancs
derékszíj (vállszíjas derékszíj, vállszíj nélkül)
Nyáron
3. változat4. változat
nyári sapkanyári sapka
gyakorlózubbonypóló
gyakorlónadrággyakorlónadrág
pólórövid alsónadrág
rövid alsónadrágnyári zokni
nyári zoknibakancs
bakancsderékszíj (vállszíjas derékszíj, vállszíj nélkül)
derékszíj (vállszíjas derékszíj, vállszíj nélkül)

A hordmód változatai:

a) Télen és átmeneti időszakban:

- téli gyakorlókabát begombolt gallérral, csősállal,

- gyakorlózubbony begombolt gallérral, a téli gyakorlókabát - bélés nélkül - felső gombja kigombolva,

- pulóver téli inggel.

b) Nyáron:

- zubbony felső gombja kigombolva, alatta póló,

- póló hímzett rendfokozati jelzéssel.

c) A hivatásos és a szerződéses állomány a kötött kesztyű helyett barna bőrkesztyűt visel.

d) A derékszíjat (vállszíjas derékszíjat, vállszíj nélkül) az állomány a téli gyakorlókabáton csak külön parancsra viseli.

e) A Honvédség állománya felszerelését a málhamellényen viseli.

f) A bakancs helyett védőlábbeliként a rendszeresített gumicsizma viselhető.

g) Gyakorlópulóvert felső ruhadarabként - pólón, gyakorlóingen, téli ingen - a nadrágon kívül kell viselni, az inggallért ki kell hajtani.

h) A harckocsizó állomány nyári gyakorlósapka helyett fekete páncélos (pc.) barettsapkát visel hímzett harckocsizó jelvénnyel.

93 M repülőhajózó hadi- (gyakorló-) öltözet

47. Az öltözetet a Honvédség tényleges repülőhajózó, helikoptervezető állománya viseli szakfeladat végrehajtásakor, készültségi szolgálatban, egység-, illetve ennél alacsonyabb szintű 24 órás ügyeleti szolgálatban.

Az öltözet változatai:

TélenÁtmeneti időszakban
1. változat2. változat
re. hajózó sapkare. hajóz sapka
re. hajózó téli zubbonyre. hajózó nyári zubbony
re. hajózó téli nadrágre. hajózó nyári nadrág
téli bőrkesztyűnyári bőrkesztyű
re. hajózó téli ingre. hajózó nyári ing
re. hajózó téli alsőnadrágre. hajózó nyári alsónadrág
téli zokninyári zokni
re. hajózó téli cipőre. hajózó nyári cipő
nyaksálnyaksál
pulóverpulóver
atlétatrikóatlétatrikó
rövid alsónadrágrövid alsónadrág

A hordmód változatai:

- A gyakorlópulóver a téli és a nyári hajózó zubbony alatt viselhető.

93 M repülőszerelő hadi- (gyakorló-) öltözet

48. Az öltözetet a Honvédség tényleges repülőszerelő (re. szerelő) állománya viseli szolgálati helyén szakfeladat végrehajtásakor, egység-, illetve ennél alacsonyabb szintű 24 órás ügyeleti szolgálatban.

Az öltözet változatai:

TélenÁtmeneti időszakban
1. változat2. változat
re. szerelő téli sapkare szerelő nyári sapka
csősálre. szerelő téli gyakorlókabát
re. szerelő téli gyakorlókatbátre. szerelő gyakolózubbony
kabátbélésre. szerelő gyakorlónadrág
re. szerelő téli gyakorlónadrágpóló
nadrágbéléspulóver
kötött kesztyűatlétatrikó
re. szerelő gyakorlózubbonyrövid alsónadrág
pólónyári zokni
re. szerelő gyakorlónadrágbakancs
pulóverhevederöv
téli ing
téli alsó
atlétatrikó
rövid alsónadrág
téli zokni
bakancs
hevederöv
Nyáron
3. változat4. változat
re. szerelő nyári sapkare. szerelő nyári sapka
re. szerelő gyakorlózubbonypóló
re. szerelő gyakorlónadrágre. szerelő gyakorlónadrág
pólórövid alsónadrág
rövid alsónadrágnyári zokni
nyári zoknibakancs
bakancshevederöv
hevederöv

A hordmód változatai:

a) Télen és átmeneti időszakban:

- téli gyakorlókabát begombolt gallérral, csősállal viselendő,

- gyakorlózubbony begombolt gallérral, a téli gyakorlókabát - bélés nélkül - felső gombja kigombolva viselendő.

b) Nyáron:

- zubbony felső gombja kigombolva, alatta póló,

- póló hímzett rendfokozati jelzéssel.

c) A hivatásos és a szerződéses állomány a kötött kesztyű helyett barna bőrkesztyűt visel.

d) A gyakorlópulóver viselete megegyezik az általános gyakorlópulóverre vonatkozó, a 46. pont g) alpontban meghatározott móddal.

e) A pulóver munkavégzés során felső ruhadarabként nem viselhető.

93 M ejtőernyős hadi- (gyakorló-) öltözet

49. Az öltözetet a Honvédség tényleges állományú tagjainak ejtőernyős (mélységi és csapatfelderítő) állománya (eje.) viseli a harcászati gyakorlaton, terepen végrehajtott foglalkozások alkalmával, alaki szemlén, készültségbe helyezéskor, katonai rendezvényeken, ha a sorakozás (felvonulás) fegyverrel vagy haditechnikával történik, továbbá a hivatásos és a szerződéses állomány egység-, illetve ennél alacsonyabb szintű 24 órás ügyeleti szolgálatban, a próbaszolgálatos, szerződéses, a sor- és tartalékos állomány a szolgálati időben, őr- és ügyeleti szolgálatban.

Az öltözet változatai:

1. változat2. változat
téli sapkaeje. barettsapka
csősáleje. téli gyakorlókabát
eje. téli gyakorlókabáteje. gyakorlózubbony
kabátbéléseje. gyakorlónadrág
eje. téli gyakorlónadrágpóló
nadrágbéléspulóber
kötött kesztyűatlétatrikó
eje. gyakorlózubbonyrövid alsónadrág
pólónyári zokni
eje. gyakorlónadrágeje. bakancs
pulóverderékszíj (vállszíjas derékszíj, vállszíj nélkül)
téli ing
téli alsó
atlétatrikó
rövid alsónadrág
téli zokni
eje. bakancs
derékszíj (vállszíjas derékszíj, vállszíj nélkül)
Nyáron
3. változat4. változat
eje. barettsapkaeje. barettsapka
eje. gyakorlózubbonypóló
eje. gyakorlónadrágeje. gyakorlónadrág
pólórövid alsónadrág
rövid alsónadrágnyári zokni
nyári zoknieje. bakancs
eje. bakancsderékszíj (vállszíjas derékszíj, vállszíj nélkül)
derékszíj (vállszíjas derékszíj, vállszíj nélkül)

A hordmód változatai:

a) Télen és átmeneti időszakban:

- eje. téli gyakorlókabát zárt gallérral, csősállal,

- eje. téli gyakorlókabát nyitott gallérral, a gyakorlózubbony begombolt gallérral,

- pulóver téli inggel.

b) Nyáron:

- eje. gyakorlózubbony nyitott gallérral, alatta póló,

- póló hímzett rendfokozati jelzéssel.

c) A hivatásos és a szerződéses állomány a kötött kesztyű helyett barna bőrkesztyűt visel.

d) A derékszíjat (vállszíjas derékszíjat, vállszíj nélkül) az állomány a téli gyakorlókabáton csak külön parancsra viseli.

e) A Honvédség állománya felszerelését a málhamellényen viseli.

f) A gyakorlópulóver viselete megegyezik az általános gyakorlópulóverre vonatkozó, a 46. pont g) alpontban meghatározott móddal.

93 M hadihajós hadi- (gyakorló-) öltözet

50. Az öltözetet a Honvédség tényleges állományú tagjainak hadihajós (hhj.) állománya viseli harcászati gyakorlaton, terepen végrehajtott, illetve fokozott szennyeződéssel járó foglalkozások alkalmával, harckészültségbe helyezéskor, a katonai rendezvényeken, ha a sorakozás (felvonulás) fegyverrel vagy haditechnikával történik, továbbá a hivatásos és szerződéses állomány egység-, illetve ennél alacsonyabb szintű 24 órás ügyeleti szolgálatban, a próbaszolgálatos, a sor- és tartalékos állomány a szolgálati időben, őr- és ügyeleti szolgálatban.

Az öltözet változatai:

TélenÁtmeneti idószakban
1. változat2. változat
hhj. téli sapkahhj. barettsapka
csősálhhj. téli gyakolrókabát
hhj. téli gyakorlókabáthhj. gyakorlózubbony
kabátbéléshhj. gyaorlónadrág
hhj. téli gyakorlónadrágsötétkék póló
nadrágbéléssötétkék pulóver
hhj. kötött kesztyűatlétatrikó
hhj. gyakorlózubbonyrövid alsónadrág
sötétkék pólónyári zokni
hhj. gyakorlónadrághhj. bakancs
sötétkék pulóverderékszíj (vállszíjas derékszíj, vállszíj nélkül)
feket téli ing
fekete téli alsó
atlétatrikó
rövid alsónadrág
téli zokni
hhj. bakancs
derékszíj (vállszíjas derékszíj, vállszíj nélkül)
Nyáron
3. változat4. változat
hhj. barettsapkahhj. barettsapka
hhj. gyakorlózubbonysötétkék póló
hhj. gyakorlónadrághhj. gyakorlónadrág
sötétkék pólórövid alsónadrág
rövid alsónadrágnyári zokni
nyári zoknihhj. bakancs
hhj. bakancsderékszíj (vállszíjas derékszíj, vállszíj nélkül)
derékszíj (vállszíjas derékszíj, vállszíj nélkül)

A hordmód változatai:

a) Télen és átmeneti időszakban:

- hhj. téli gyakorlókabát zárt gallérral, csősállal,

- hhj. téli gyakorlókabát nyitott gallérral, a gyakorlózubbony begombolt gallérral,

- pulóver téli inggel.

b) Nyáron:

- hhj. nyári zubbony nyitott gallérral, alatta póló,

- póló hímzett rendfokozati jelzéssel.

c) A hivatásos és a szerződéses állomány a kötött kesztyű helyett barna bőrkesztyűt visel.

d) A derékszíjat (vállszíjas derékszíjat, vállszíj nélkül) az állomány a téli gyakorlókabáton csak külön parancsra viseli.

e) A Honvédség állománya a felszerelését a málhamellényen viseli.

f) A gyakorlópulóver viselete megegyezik az általános gyakorlópulóverre vonatkozó, a 46. pont g) alpontban meghatározott móddal.

Általános és hadihajós köznapi öltözet

51. Az öltözetet a hivatásos állomány és a hallgató viseli a napi szolgálati tevékenysége során (a hallgatók tantermi foglalkozások alkalmával) - ha más öltözetet nem rendeltek el -, továbbá ügyeleti szolgálatban, ha annak jellege nem teszi szükségessé a hadi- (gyakorló-) öltözetet. A hadihajós és hallgató állomány az e pont szerinti köznapi öltözet változataiban jelölt köznapi Bocskaisapka helyett tányérsapkát visel.[1]

Az öltözet változatai:

[2]
Télen
1. változat2. változat
köznapi Bocskai-sapkaköznapi Bocskai-sapka
posztóköpeny3/4-es ballonkabát
zubbonyzubbony
pantallópantalló
köznapi ingköznapi ing
nyakkendőnyakkendő
téli bőrkesztyűtéli bőrkesztyű
zoknizokni
félcipőfélcipő
nyaksálnyaksál
[3]
Átmeneti időszakban
3. változat4. változat5. változat
köznapi Bocskai-sapkaköznapi Bocskai-sapkaköznapi Bocskai-sapka
4/4-es ballonkabátesőkabátpulóver
zubbonyzubbonyköznapi ing
pantallópantallópantalló
köznapi ingköznapi ingzokni
nyakkendőnyakkendőfélcipő
bőrkesztyűbőrkesztyű
zoknizokni
félcipőfélcipő
[4]
Nyáron
6. változat7. változat8. változat
köznapi Bocskai-sapkaköznapi Bocskai-sapkaköznapi Bocskai-sapka
zubbonyköznapi inghosszú ujjú ingblúz
köznapi ingnyári pantallónyári pantalló
pantallónyakkendőzokni
nyakkendő zoknifélcipő
zoknifélcipő
félcipő

A hordmód változatai:

a) Az 1., 2. változat bokacipővel is viselhető.

b) Az 5-8. változat - megengedettként - nyári félcipővel is viselhetők.

c) Az 5-8. változat csapadékos időben esőkabáttal egészül ki.

d) A 8. változat - megengedettként - rövid ujjú ingblúzzal is hordható, épületen belül pedig a téli és átmeneti időszakban is viselhető.

e) A 7. változatnál a hosszú ujjú köznapi ing nyakkendővel, nyakkendő csiptetővel, kézelőgombbal, hímzett rendfokozati jelzéssel, hivatásos állománykategóriát kifejező hímzett jelvénnyel, névkitűzővel, a pantalló társasági nadrágszíjjal viselendő.

f) A repülő fegyvernemhez ténylegesen vagy eredeti katonai szakképzettség szerint tartozó tábornokok valamennyi változat esetén kék paszpólt, illetve lampaszt viselnek.

g) A felderítő zászlóaljak hivatásos és szerződéses állománya a köznapi öltözet valamennyi változatához eje. barettsapkát viselhet.

h) A 7. változat - megengedettként - rövid ujjú köznapi inggel, nyakkendő nélkül, hímzett rendfokozati jelzéssel, hivatásos állománykategóriát kifejező hímzett jelvénnyel, névkitűzővel, a pantalló társasági nadrágszíjjal, nyári félcipővel viselendő.

i) A hadihajós ruházat formailag megegyezik az általánossal, csak színében tér el.

Női köznapi öltözet

52. Az öltözetet a Honvédség hivatásos, hallgató katonanői viselik napi szolgálati tevékenységük során - ha más öltözetet nem rendeltek el -, továbbá ügyeleti szolgálatban, ha annak jellege nem teszi szükségessé a hadi- (gyakorló-) öltözetet.

Az öltözet változatai:

Télen
1. változat2. változat
kalapkalap
posztóköpenyposztóköpeny
zubbonyhosszú ujjú ruha
szoknyabőröv
női ingtéli kesztyű
női nyakkendőharisnya
bőrövcipő
téli kesztyűnyaksál (selyem)
harisnya
cipő
nyaksál (selyem)
Átmeneti időszakban
3. változat4. változat5. változat
kalapkalapkalap
ballonkabátballonkabátpulóver
zubbonyhosszú ujjú ruhanői ing
női ingbőrövszoknya
szoknyabőrkesztyűharisnya
bőrövharisnyacipő
női nyakkendőcipő
bőrkesztyűnyaksál (selyem)
harisnya
cipő
nyaksál (selyem)
Nyáron
6. változat7. változat8. változat
kalapnyári sapkanyári sapka
zubbonyingblúzhosszú ujjú ruha
női ingszoknyabőröv
szoknyabőrövharisnya
női nyakkendőharisnyacipő
bőrövcipő
harisnyabársonyszalag
cipő

A hordmód változatai:

a) Az 1. és a 2. változat téli sapkával és csizmával is viselhető.

b) A 3-8. változat csapadékos időjárás esetén esőkabáttal is viselhető.

c) Az 1., 3., 5., 6. és a 7. változatnál - megengedettként - szoknya helyett nadrág vagy nadrágszoknya viselhető.

d) Az 1., 3. és a 6. változatnál - megengedettként - katonai objektumon belül zubbony helyett mellény viselhető.

e) A 7. változat - megengedettként - bársonyszalag nélkül nyitott felső gombbal is viselhető.

f) A nyári változatokhoz - megengedettként - szandál viselhető.

g) A 8. változat rövid ujjú ruhával is viselhető.

h) A 7. változat női inggel is - nyakkendővel, hímzett rendfokozati jelzéssel, névkitűzővel - viselhető.

i) Ügyeleti szolgálatban csak hosszú ujjú ingblúz viselhető.

j) A pulóver - gyakorlópulóver, köznapi rendfokozati jelzéssel - felső ruhadarabként az ingen, ingblúzon kihajtott ing-, ingblúzgallérral viselhető felső ruhadarab.

k) A női ingblúz - megengedettként - a szoknyába, nadrágszoknyába, nadrágba betűrve, női bőrövvel viselhető.

l) Az 1., 3. és a 6. változat - megengedettként - zubbony nélkül is viselhető, a 8. pontban meghatározott módon.

m) A kismama katonanők az összes öltözeti változatot bőröv nélkül viselhetik.

n) A hadihajós ruházat formailag megegyezik az általánossal, csak színében tér el.

Általános kimenőöltözet

53. Az öltözetet a hadköteles katona és tisztesi rendfokozatú szerződéses katona viseli - a hadihajós kivételével - kilépőn, kimaradáson, eltávozáson, szabadságon, a szolgálati tevékenysége során, illetve a katonai rendezvényeken, ha a sorakozás (felvonulás) fegyver és haditechnika nélkül történik.

Az öltözet változatai:

TélenÁtmeneti időszakban
1. változat2. változat
kimenősapkakimenősapka
kimenőkabátkimenőkabát
kabátbéléskimenőzubbony
kimenőzubbonykimenőpantalló
kimenőpantallókimenőing
kimenőingnyakkendő
nyakkendőatlétatrikó
atlétatrikórövid alsónadrág
rövid alsónadrágkimenőzokni
kimenőzoknikötött kesztyű
kötött kesztyűfélcipő
félcipőderéköv
deréköv
Nyáron
3. változat4. változat
kimenősapkakimenősapka
kimenőzubbonykimenőing
kimenőpantallókimenőpantalló
kimenőingatlétatrikó
nyakkendőrövid alsónadrág
atlétatrikókimenőzokni
rövid alsónadrágfélcipő
kimenőzoknideréköv
félcipő
deréköv

A hordmód változatai:

a) Állami, nemzeti és katonai ünnepeken, ezek alkalmából rendezett ünnepségeken a zubbonyon vállzsinórt kell viselni.

b) Télen -5 °C alatt az 1. változathoz téli sapkát kell viselni.

c) Télen az időjárási viszonyoktól függően az öltözethez bakancs és téli alsóruházat is viselhető.

d) Csapadékos időben PVC (kimenő) körgallér minden változathoz viselhető.

e) A felderítő zászlóaljak hadköteles állománya a kimenőöltözet valamennyi változatához eje. barettsapkát viselhet.

f) A harckocsizó hadköteles állomány a kimenőöltözet valamennyi változatához pc. barettsapkát viselhet.

Hadihajós kimenőöltözet

54. Az öltözetet hadihajós hadköteles és tisztesi rendfokozatú szerződéses katona viseli kimenőn, eltávozáson, szabadságon katonai rendezvényen, a szolgálati tevékenysége során, illetve a katonai rendezvényeken, ha a sorakozás (felvonulás) fegyver és haditechnika nélkül történik.

Az öltözet változatai:

TélenÁtmeneti időszakbanNyáron
1. változat2. változat3. változat
matrózsapkamatrózsapkamatrózsapka
hhj. kimenőkabáthhj. kimenőkabátmatrózblúz
hhj. kabátbélésmatrózblúzhhj. pantalló
matrózblúzhjj. pantallónyári matróztrikó
hhj. pantallónyári matróztrikórövid alsónadrág
téli matróztrikóatlétatrikóhjj. kimenőzokni
atlétatrikórövid alsónadrághhj. félcipő
rövid alsónadrághhj. kimenőzoknimatrózöv
hhj. kimenőzoknihhj. kötött kesztyű
hhj. félcipőmatrózöv
matrózöv

A hordmód változatai:

a) Az 1., 2. változathoz sötétkék, a 3. változathoz fehér matrózgallért kell viselni.

b) Télen -5 °C alatt az 1. változathoz hhj. téli sapkát kell viselni.

c) Télen az időjárási viszonyoktól függően az öltözethez hhj. bakancs és téli alsóruházat is viselhető.

d) Csapadékos időben PVC (kimenő) körgallér minden változathoz viselhető.

e) A tisztesi rendfokozatú szerződéses katonanő a hhj. hadköteles katonával megegyező ruházatot visel.

Társasági öltözet

55. Az öltözetet a Honvédség hivatásos, továbbá a szerződéses főtiszt, tiszt, zászlós, tiszthelyettes állománya viseli az állami, nemzeti, katonai ünnepen, ezek alkalmával rendezett ünnepségen továbbá katonai rendezvényen, ha a sorakozás (felvonulás) fegyver és haditechnika nélkül történik, valamint az elöljáró által meghatározott alkalommal, illetve a jelentősebb családi eseményen, kulturális rendezvényen.

a) Az öltözet változatai:

Általános tábornoki, főtiszti, tiszti, zászlósi

[5]
TélenÁtmeneti időszakban
1. változat2. változat
köznapi Bocskai-sapkaköznapi Bocskai-sapka
tábori barna zubbony4/4 ballonkabát
fekete pantallófekete pantalló
fehér ingfehér ing
fekete nyakkendőfekete nyakkendő
fekete bőrkesztyűfekete bőrkesztyű
fekete zoknifekete zokni
fekete zárt félcipőfekete zárt félcipő
nyaksál
[6]
TélenÁtmeneti időszakban
1. változat2. változat
köznapi Bocskai-sapkaköznapi Bocskai-sapka
tábori barna zubbony4/4 ballonkabát
fekete pantallófekete pantalló
fehér ingfehér ing
fekete nyakkendőfekete nyakkendő
fekete bőrkesztyűfekete bőrkesztyű
fekete zoknifekete zokni
fekete zárt félcipőfekete zárt félcipő
nyaksál

Általános tiszthelyettesi

[7]
Nyáron
3. változat4. változat5. változat
köznapi Bocskai-sapkaköznapi Bocskai-sapkaköznapi Bocskai-sapka
tábori barna zubbonyfehér hosszú ujjú ingblúzfehér ing
fekete pantallófekete pantallófekete pantalló
fehér ingfekete zoknifekete nyakkendő
fekete nyakkendőfekete zárt félcipőtársasági nadrág
fekete zokniszíj
fekete zárt félcipőfekete zokni
fekete zárt félcipő

Általános tiszthelyettesi

6. változat7. változat
tábori barna Bocskai-sapkatábori barna Bocskai-sapka
posztóköpeny4/4-es ballonkabát
tábori barna zubbonytábori barna zubbony
tábori barna pantallótábori barna pantalló
fehér ingfehér ing
tábori barna nyakkendőtábori barna nyakkendő
barna bőrkesztyűbarna bőrkesztyű
barna zoknibarna zokni
barna zárt félcipőbarna zárt félcipő
nyaksál
Nyáron
8. változat9. változat10. változat
tábori barna Bocskai-sapkatábori barna Bocskai-sapkatábori barna Bocskai-sapka
tábori barna zubbonyfehér hosszú ujjú ingblúzfehér ing
tábori barna pantallótábori barna pantallótábori barna nyakkendő
fehér ingbarna zoknitábori barna pantalló
tábori barna nyakkendőbarna zárt félcipőtársasági nadrágszíj
barna zoknibarna zokni
barna zárt félcipőbarna zárt félcipő

A hordmód változatai:

aa) Az állomány fehér kesztyűt, katonai ünnepségeken zárt alakzatban (felvonulásokon) külön intézkedés szerint visel.

ab) A tábornokok, főtisztek, tisztek, zászlósok fekete színű díszövet aranycsattal, a tiszthelyettesek barna színű díszövet ezüstcsattal, a katonai ünnepségeken zárt alakzatban (felvonuláson) külön intézkedés szerint viselik.

ac) A 4. és a 9. változat - megengedettként - rövid ujjú fehér ingblúzzal is viselhető.

ad) Az 5. és a 10. változatnál a fehér ing hímzett rendfokozati jelzéssel, hivatásos állománykategóriát kifejező hímzett jelvénnyel, névkitűzővel, nyakkendőcsiptetővel, kézelőgombbal viselendő.

ae) Az 5. és a 10. változat - megengedettként - rövid ujjú fehér inggel, nyakkendő nélkül is viselhető.

af) A 2. változat és csapadékos időjárás esetén a "Nyáron" változatok esőkabáttal is viselhetők.

ag) Az 1-3. és a 6-8. változatok - megengedettként - fehér inggel is viselhetők az 5. és a 10. változatnál meghatározott módon.

b) Az öltözet változatai:

Repülő fegyvernemhez tartozó tábornoki, főtiszti, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi

TélenÁtmeneti időszakban
1. változat2. változat
sötétkék tányérsapkasötétkék tányérsapka
sötétkék posztóköpenysötétkék 4/4-es ballonkabát
sötétkék zubbonysötétkék zubbony
sötétkék pantallósötétkék pantalló
fehér ingfehér ing
fekete nyakkendőfekete nyakkendő
fekete bőrkesztyűfekete bőrkesztyű
fekete zoknifekete zokni
fekete zárt félcipőfekete zárt félcipő
nyaksál
Nyáron
3. változat4. változat5. változat
sötétkék tányérsapkasötétkék tányérsapkasötétkék tányérsapka
sötétkék zubbonyfehér hosszú ujjú ingblúzfehér ing
sötétkék pantallósötétkék pantallófekete nyakkendő
fehér ingfekete zoknisötétkék pantalló
fekete nyakkendőfekete zárt félcipőtársasági nadrág
fekete zoknifekete zokni
fekete zárt félcipőfekete zárt félcipő

A hordmód változatai:

ba) Katonai ünnepségen alakzatban (felvonuláson) külön intézkedés szerint viselhető fehér kesztyű.

bb) A tábornokok, főtisztek, tisztek, zászlósok a fekete színű díszövet aranycsattal, a tiszthelyettesek ezüstcsattal, a katonai ünnepségeken zárt alakzatban (felvonuláson) külön intézkedés szerint viselik.

bc) A 4. változat - megengedettként - rövid ujjú fehér ingblúzzal is viselhető.

bd) Az 5. változatnál a fehér ing hímzett rendfokozati jelzéssel, hivatásos állománykategóriát kifejező hímzett jelvénnyel, névkitűzővel, nyakkendőcsiptetővel, kézelőgombbal viselendő.

be) Az 5. változat - megengedettként - rövid ujjú fehér inggel, nyakkendő nélkül is viselhető.

bf) A 2. változat és csapadékos időjárás esetén a "Nyáron" változatok sötétkék esőkabáttal is viselhetők.

bg) Az 1-3. változatok - megengedettként - fehér inggel is viselhetők az 5. változatnál meghatározott módon.

c) Az öltözet változatai:

Hadihajós főtiszti, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi

TélenÁtmeneti időszakban
1. változat2. változat
hhj. tányérsapkahhj. tányérsapka
sötétkék posztóköpenysötétkék 4/4-es ballonkabát
sötétkék kétsoros zubbonysötétkék kétsoroszubbony
sötétkék pantallósötétkék pantalló
fehér ingfehér ing
fekete nyakkendőfekete nyakkendő
fekete bőrkesztyűfekete bőrkesztyű
fekete zoknifekete zokni
fekete zárt félcipőfekete zárt félcipő
nyaksál
Nyáron
3. változat4. változat5. változat
hhj. tányérsapkahhj. tányérsapkahhj. tányérsapka
sötétkék kétsoros zubbonyfehér hosszú ujjú ingblúzfehér ing
sötétkék pantallósötétkék pantallófekete nyakkendő
fehér ingfekete zoknisötétkék pantalló
fekete nyakkendőfekete zárt félcipőtársasági nadrágszíj
fekete zoknifekete zokni
fekete zárt félcipőfekete zárt félcipő

A hordmód változatai:

ca) Katonai ünnepségen alakzatban (felvonuláson) külön intézkedés szerint viselhető fehér kesztyű.

cb) A tábornokok, főtisztek, tisztek, zászlósok a fekete színű díszövet aranycsattal a tiszthelyettesek ezüstcsattal, a katonai ünnepségeken zárt alakzatban (felvonuláson) külön intézkedés szerint viselik.

cc) A 4. változat - megengedettként - rövid ujjú fehér ingblúzzal is viselhető.

cd) Az 5. változatnál a fehér ing hímzett rendfokozati jelzéssel, hivatásos állománykategóriát kifejező hímzett jelvénnyel, névkitűzővel, nyakkendőcsiptetővel, kézelőgombbal viselendő.

ce) Az 5. változat - megengedettként - rövid ujjú fehér inggel, nyakkendő nélkül is viselhető.

cf) A 2. változat és csapadékos időjárás esetén a "Nyáron" változatok sötétkék esőkabáttal is viselhetők.

cg) Az 1-3. változatok - megengedettként - fehér inggel is viselhetők az 5. változatnál meghatározott módon.

ch) A hajó fedélzetén szolgálatot teljesítő állomány a rendfokozati jelzése felett az állomány kategóriájának megfelelő színű - arany vagy ezüst - 20 mm-es hímzett csillagot visel.

Női társasági öltözet

56. Az öltözetet a Honvédség hivatásos, továbbá a szerződéses főtiszt, tiszt, zászlós, tiszthelyettes katonanői viselik az állami, nemzeti és katonai ünnepen, ezek alkalmával rendezett ünnepségen, továbbá katonai rendezvényen, ha a sorakozás (felvonulás) fegyver és haditechnika nélkül történik, valamint az elöljáró által meghatározott alkalommal, illetve jelentősebb családi eseményen, kulturális rendezvényen.

a) Az öltözet változatai:

Általános női tábornoki, főtiszti, tiszti, zászlósi

TélenÁtmeneti időszakban
1. változat2. változat
kalapkalap
posztóköpeny4/4-es ballonkabát
kalapkalap
tábori barna kosztümkabátfehér női ing
fekete szoknyafekete szoknya
fehér női ingfekete női nyakkendő
fekete női nyakkendőharisnya
harisnyafekete körömcipő
fekete körömcipő
Nyáron
3. változat4. változat
kalapkalap
tábori barna kosztümkabátfehér női ing
fekete szoknyafekete szoknya
fehér női ingfekete női nyakkendő
fekete női nyakkendőharisnya
harisnyafekete körömcipő
fekete körömcipő

Általános női tiszthelyettesi

TélenÁtmeneti időszakban
5. változat6. változat
barna kalapbarna kalap
posztóköpeny4/4-es ballonkabát
tábori barna kosztümkabáttábori barna kosztümkabát
tábori barna szoknyatábori barna szoknya
fehér női ingfehér női ing
tábori barna női nyakkendőtábori barna női nyakkendő
harisnyaharisnya
barna bőrkesztyűbarna bőrkesztyű
barna körömcipőbarna körömcipő
selyem nyaksál
Nyáron
7. változat8. változat
barna kalapbarna kalap
tábori barna kosztümkabátfehér női ing
tábori barna szoknyatábori barna szoknya
fehér női ingtábori barna női nyakkendő
tábori barna női nyakkendőharisnya
harisnyabarna körömcipő
barna körömcipő
barna körömcipő

A hordmód változatai:

aa) Katonai ünnepségen alakzatban (felvonuláson) külön intézkedés szerint viselhető fehér kesztyű.

ab) A 4. és a 8. változatnál a fehér női ing hímzett rendfokozati jelzéssel, hivatásos állománykategóriát kifejező hímzett jelvénnyel, névkitűzővel viselendő.

ac) A 4. és a 8. változat - megengedettként - rövid ujjú fehér inggel, nyakkendő nélkül is viselhető.

ad) A 2. változat és csapadékos időjárás esetén a "Nyáron" változatok esőkabáttal is viselhetők.

ae) Az 1-3. és az 5-7. változatok - megengedettként - fehér női inggel is viselhetők a 4., 8. változatoknál meghatározott módon.

b) Az öltözet változatai:

Repülő fegyvernemhez tartozó női főtiszti, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi

TélenÁtmeneti időszakban
1. változat2. változat
kalapkalap
sötétkék posztóköpenysötétkék 4/4-es ballonkabát
sötétkék kosztümkabátsötétkék kosztümkabát
sötétkék szoknyasötétkék szoknya
fehér női ingfehér női ing
fekete női nyakkendőfekete női nyakkendő
harisnyaharisnya
fekete bőrkesztyűfekete bőrkesztyű
fekete körömcipőfekete körömcipő
selyem nyaksál
Nyáron
3. változat4. változat
kalapkalap
sötétkék kosztümkabátfehér női ing
sötétkék szoknyasötétkék szoknya
fehér női ingfekete női nyakkendő
fekete női nyakkendőharisnya
harisnyafekete körömcipő
fekete köröcipő

A hordmód változatai:

ba) Katonai ünnepségen alakzatban (felvonuláson) külön intézkedés szerint viselhető fehér kesztyű.

bb) A 4. változatnál a fehér női ing hímzett rendfokozati jelzéssel, hivatásos állománykategóriát kifejező hímzett jelvénnyel, névkitűzővel viselendő.

bc) A 4. változat - megengedettként - rövid ujjú fehér női inggel, nyakkendő nélkül is viselhető.

bd) A 2. változat és csapadékos időjárás esetén a "Nyáron" változatok sötétkék esőkabáttal is viselhetők.

be) Az 1-3. változatok - megengedettként - fehér női inggel is viselhetők a 4. változatoknál meghatározott módon.

c) Az öltözet változatai:

Hadihajós női főtiszti, tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi

1. változat2. változat
hhj. női kalaphhj. női kalap
sötétkék posztóköpenysötétkék 4/4-es ballonkabát
sötétkék kétsoros kosztümkabátsötétkék kétsoros kosztümkabát
sötétkék szoknyasötétkék szoknya
fehér női ingfehér női ing
fekete női nyakkendőfekete női nyakkendő
harisnyaharisnya
fekete bőrkesztyűfekete bőrkesztyű
fekete körömcipőfekete körömcipő
selyem nyaksál
Nyáron
3. változat4. változat
hhj. női kalaphhj. női kalap
sötétkék kösztümkabátfehér női ing
sötétkék szoknyasötétkék szoknya
fehér női ingfekete női nyakkendő
fekete női nyakkendőharisnya
harisnyafekete körömcipő
fekete körömcipő

A hordmód változatai:

ca) Katonai ünnepségen alakzatban (felvonuláson) külön intézkedés szerint viselhető fehér kesztyű.

cb) A 4. változatnál a fehér női ing hímzett rendfokozati jelzéssel, hivatásos állománykategóriát kifejező hímzett jelvénnyel, névkitűzővel viselendő.

cc) A 4. változat - megengedettként - rövid ujjú fehér női inggel, nyakkendő nélkül is viselhető.

cd) A 2. változat és csapadékos időjárás esetén a "Nyáron" változatok sötétkék esőkabáttal is viselhetők.

ce) Az 1-3. változatok - megengedettként - fehér női inggel is viselhetők a 4. változatoknál meghatározott módon.

cf) A hajó fedélzetén szolgálatot teljesítő állomány a rendfokozati jelzése felett az állomány kategóriájának megfelelő színű - arany vagy ezüst - 20 mm-es hímzett csillagot visel.

Ünnepi öltözet

57. Az öltözetet a Honvédség hallgatóállománya viseli az állami, nemzeti és katonai ünnepen, ezek alkalmából rendezett ünnepségen, továbbá katonai rendezvényen, ha a sorakozás (felvonulás) fegyver és haditechnika nélkül történik, valamint az elöljáró által meghatározott alkalommal, illetve a jelentősebb családi eseményen, kulturális rendezvényen.

a) Az öltözet változatai:

TélenÁtmeneti időszakbanNyáron
1. változat2. változat3. változat
tányérsapkatányérsapkatányérsapka
3/4-es ballonkabát4/4-es ballonkabátzubbony
zubbonyzubbonypantalló
pantallópantallófehér ing
fehér ingfehér ingnyakkendő
nyakkendőnyakkendőzokni
téli bőrkesztyűbőrkesztyűfélcipő
zoknizokni
félcipőfélcipő
nyaksál

A hordmód változatai:

aa) Az ünnepi öltözethez csak zárt cipőt szabad viselni.

ab) A szolgálaton kívüli ünnepi alkalommal - megengedettként - fehér rövid ujjú ingblúz viselhető.

ac) Az 1. változat téli sapkával is viselhető.

b) Az öltözet változatai:

Női ünnepi öltözet

TélenÁtmeneti időszakbanNyáron
1. változat2. változat3. változat
kalapkalapkalap
posztóköpeny4/4-es ballonkabátzubbony
zubbonyzubbonyszoknya
szoknyaszoknyaselyemblúz
selyemblúzselyemblúzharisnya
téli bőrkesztyűbőrkesztyűcipő
harisnyaharisnya
cipőcipő
selyem nyaksál

A Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóalj díszelgő öltözete

58. Az öltözetet a Honvédség központi díszegysége viseli állami küldöttség fogadásakor, állami zászló őrzésekor a hősi emlékműhöz, koszorúzási ünnepségre, illetve a temetésre történő kirendelés esetén.

a) Az öltözet változatai:

Főtisztek, tisztek, zászlósok, tiszthelyettesek részére

TélenÁtmeneti időszakban és nyáron
1. változat2. változat
posztó díszsapkadíszsapka
díszköpenytábori barna díszzubbony
tábori barna díszzubbonytábbori barna lovaglónadrág
tábori barna lovaglónadrágfekete bokszcsizma
fekete bokszcsizmadíszöv arany (ezüst) csattal
díszöv arany (ezüst) csattalarany (ezüst) díszzsinór
fehér téli kesztyűfehér nyári kesztyű

b) Az öltözet változatai:

Hadköteles állomány részére

TélenÁtmeneti időszakban és nyáron
1. változat2. változat
posztó díszsapkadíszsapka
díszköpenytábori barna díszzubbony
tábori barna díszzubbonytábori barna dísznadrág
tábori barna dízsnadrágbarna bőrtalpú bakancs
barna bőrtalpú bakancsdíszöv ezüst csattal
díszöv ezüst csattaldíszzsinór
fehér téli kesztyűfehér nyári kesztyű

A hordmód változatai:

ba) Átmeneti időszakban a díszköpeny viseléséről a parancsnok dönt.

bb) A díszőrség állománya nyáron díszzubbony helyett hosszú ujjú inget visel nyakkendővel, ezüstszínű nyakkendő csiptetővel és kézelőgombbal, hímzett rendfokozati jelzéssel.

Zenekarok díszelgő öltözete

59. Az öltözetet a zenekar állománya viseli zenés feladatai végrehajtásakor az állami ünnepen, államfők, miniszterelnökök, miniszterek, fogadásakor, zenekari fesztiválon, külföldi szereplésen, katonai ünnepségen, hangversenyen, térzenén, katonai temetésen valamint a polgári lakosság körében rendezett zenés rendezvényen.

Az öltözet változatai:

TélenÁtmeneti időszakban és nyáron
1. változat2. változat
posztó díszsapkadíszsapka
díszköpenytábori barna díszzubbony
tábori barna díszzubbonytábori barna pantalló
tábori barna pantallófehér ing
fehér ingtábori barna nyakkendő
tábor barna nyakkendőfehér kesztyű
fehér kesztyűbarna félcipő
barna félcipőarany (ezüst) díszzsinór
arany (ezüst) díszzsinórdíszöv arany (ezüst) csattal
díszöv arany (ezüst) csattalarany (ezüst) karjelzés
arany 8ezüst) karjelzés

A hordmód változatai:

a) Az öltözet csak zárt rendben - fellépés alkalmával - viselhető.

b) A főtiszt, tiszt, zászlós karmester a tábori barna pantalló helyett fekete pantallót, díszsapka (posztó díszsapka) helyett társasági tányérsapkát visel minden öltözeti típushoz.

c) Nyáron, koncertteremben a 2. változat zubbony nélkül - fehér ing hímzett rendfokozati jelzéssel, hivatásos állományt kifejező hímzett jelvénnyel, névkitűzővel, nyakkendőcsiptetővel, mandzsettagombbal - is viselhető.

d) Nyáron a 2. változat - megengedettként - rövid ujjú inggel, nyakkendő nélkül is viselhető.

e) Nyáron, ha a zenekar önállóan lép fel, fehér ingblúz - megengedettként rövid ujjú fehér ingblúz - és fehér sapka is viselhető.

f) A "légierő zenekara" a társasági öltözet 55. pont b) alpontjában meghatározott öltözetet viseli kiegészítve a díszövvel, díszzsinórral és a karjelzéssel.

III. Fejezet

KIEGÉSZÍTŐ ÉS MEGKÜLÖNBÖZTETŐ JELZÉSEK, FELSZERELÉSEK

Nem szervezetszerű díszalegységek, díszkíséretek felszerelése

60. A nem szervezetszerű díszalegység és díszkíséret díszőr, koszorúvivő, zászlóvivő és zászlókíséret hadi- (gyakorló-) öltözetet visel elöljáró fogadásakor és katonai rendezvényen az alábbi módosítással:

- sapka helyett rohamsisak;

- gyakorlókesztyű helyett fehér kesztyű;

- pisztolytáska, pisztoly (csak a ht. és szerződéses állománynak);

- gépkarabély egy tárral (csak a szerződéses és a sorállománynak).

A hordmód változatai:

a) Télen és átmeneti időszakban a kabát begombolt gallérral.

b) Nyáron a zubbony felső gombja kigombolva, az ing gallérja kihajtva a zubbony gallérjára [a 90 M és a 93 M hadi- (gyakorló-) ruházatoknál ing nélkül, pólóval viselendő].

c) A díszalegység és a díszkíséret azonos öltözetet visel.

Rendész, forgalomszabályozó, diszpécser és az ellenőr katonák felszerelése

61. Szakfeladat végrehajtásakor a rendész beosztású hivatásos és szerződéses állomány a - gyakorlatokat kivéve - köznapi, a gyakorlatokon hadi- (gyakorló-), a sorállomány, valamint a forgalomszabályozó, a közúti komendáns diszpécser, az ellenőrző áteresztő pont diszpécser és az ellenőri beosztású katona minden alkalommal hadi- (gyakorló-) öltözetet visel a következő megkülönböztető jelzésekkel és felszerelési cikkekkel:

Az öltözet változatai:

Rendész beosztású állományForgalomszabályozó, diszpécser és ellenőr beosztású állomány
fehér rendészsisak a tagozatnak megfelelő jelzéssel ellátvafehér forgalomszabályozó sisak a tagozatnak megfelelő jelzéssel ellátva
fehér kesztyű (téli vagy nyári)fehér kesztyű (téli vagy nyári)
rendészjelvény a tagozatnak megfelelőenjelsíp fehér zsinórral
jelsíp fehér zsinórralfehér kézelő
a) a hivatásos és szerződéses állomány részére:
fehér vállszíjas derékszíjfehér vállszíjas derékszíj
fehér pisztolytáskafehér pisztolytáska
térképtáskatérképtáska
b) A hadköteles állomány, szerződéses sorállomány részére:
fehér derékszíjfehér derékszíj
fekete-fehér gumibotforgalomirányító fabot
járőrtáska(világító jelzőbot) járőrtáska
c) Motorkerékpáron utazók részére:
mkp. védőszemüvegmkp. védőszemüveg
mkp. kabát, nadrágmkp. kabát, nadrág
mkp. kesztyű (csak a vezető részére)mkp. kesztyű (csak a vezető részére)

A hordmód változatai:

- A rendészek a sisakot rendezvények és gyakorlatok alkalmával vagy külön parancsra viselik.

- A 90 M és a 93 M hadi- (gyakorló-) öltözettel rendelkező hivatásos katona a fehér vállszíjas derékszíjat vállszíj nélkül viseli.

- A rendészjelvényt a 90 M hadi- (gyakorló-) öltözettel rendelkező állomány a bal zubbonyzseb belső gombjára gombolva viseli.

- A fehér jelsípzsinórt 90 M hadi- (gyakorló-) öltözettel rendelkező állomány a jobb váll vállcsúcsába varrt gombon és a jobb zubbonyzseb külső gombjára gombolva viseli.

Vasúti katonai parancsnoki beosztású, illetve szállítmánykísérő katonák felszerelése

62. Szakfeladat végrehajtásakor a vasúti komendáns parancsnoki beosztású állomány köznapi, a szállítmánykísérő katona általános hadi- (gyakorló-) öltözetet visel az alábbi megkülönböztető jelzésekkel és felszerelési cikkekkel:

Az öltözet változatai:

Vasúti katonai parancsnoki beosztású állománySzállítmánykísérő állomány
vkp. jelvényszállítmánykísérő jelvény
vkp. karszalagfehér derékszíj
fehér vállszíjas derékszíjjelsíp fehér zsinórral
fehér pisztolytáskagumibot
térképtáska

A hordmód változatai:

- A 90 M és a 93 M hadi- (gyakorló-) öltözettel rendelkező hivatásos és szerződéses állomány a fehér vállszíjas derékszíjat vállszíj nélkül viseli.

Tisztesi rendfokozatú szerződéses és parancsnoki beosztásban lévő hadköteles állományú tisztesek megkülönböztető jelzései

63. A 90 M hadi- (gyakorló-) öltözettel rendelkező sor- és szerződéses állomány a zöld vállzsinórt a jobb váll vállcsúcsába varrt gombon és a jobb zubbonyzseb külső gombjára gombolva viseli.

Hadi- (gyakorló-) öltözeten (kabáton, zubbonyon, ingen)Kimenőöltözeten
zöld vállzsinórfehér selyem díszítésű vállszalag

IV. Fejezet

EGYES RUHADARABOK, DÍSZÍTŐELEMEK, RENDFOKOZATI JELZÉSEK ÉS FELSZERELÉSI TÁRGYAK VISELÉSÉNEK RENDJE

Sapkák

64. a) Téli sapka:

- úgy kell viselni, hogy a sapkajelvény az arc középvonalának meghosszabbításával egybeessen. -5°C alatt lehajtva és az áll alatt összezárva viselhető.

b) Tányér- és nyári sapka:

- úgy kell viselni, hogy a sapkajelvény az arc középvonalának meghosszabbításával egybeessen, és a sapka szemernyő széle egy ujjnyival a szemöldök felett legyen,

- a hadi- (gyakorló-) nyári - kivéve a zöld - sapkán rendfokozati jelzés nem viselhető.

c) Repülőhajózó, valamint nyári női gyakorló- és köznapi sapka, kalap:

- úgy kell viselni, hogy a sapkajelvény az arc középvonalának meghosszabbításával egybeessen.

d) Ejtőernyős, hadihajós és páncélos barettsapka:

- úgy kell viselni, hogy a sapkajelvény középvonala a bal szem bal sarkával, a szabályozó zsinór a tarkó középvonalával egybeessen, alsó széle legyen párhuzamos a szem vonalával, felső része pedig boruljon a jobb fül felé.

e) Matrózsapka:

- úgy kell viselni, hogy a sapkajelvény az arc középvonalának meghosszabbításával egybeessen, és a sapka alsó széle egy ujjnyival a szemöldök felett legyen, a leszorító guminak az áll alatt kell lennie.

f) Sisak (fejvédő):

- az elülső széle a szemöldök vonalával egy magasságban vízszintesen legyen.

Ballonkabát

65. Az évszaknak és időjárásnak megfelelően viselhető. A ballonkabátot változó időjárási viszonyok között, ha a katona leveti, színével kifelé, hosszában négyrétűen összehajtva, a bal karra fektetve kell hordani.

Hadi- (gyakorló-) nadrág

66. Úgy kell visszahajtani, hogy a hajtás a bakancs szárának felső egyharmad részét fedje, csatolópántjának közepéig érjen.

Esőgallér

67. Változékony időjárási viszonyok között az esőgallért a szerződéses sor-, a sor- és tartalékos állomány a rendszeresített tasakban összehajtva bal kézben vagy a kézitáskában hordja.

Esőkabát

68. Tasakban, vagy színével kifelé, hosszában négyrétűen összehajtva, a bal karra fektetve hordható.

Nyaksál

69. Csomókötés nélkül viselhető, kivéve a repülőhajózó állományt.

Zokni, harisnya

70. Egyenruhához csak a rendszeresített barna színű zokni viselhető. A katonanők barna zoknit vagy testszínű harisnyát (harisnyanadrágot) viselnek.

Kesztyű

71. Az öltözetekhez a rendszeresített színű és kivitelű kesztyűt kell hordani.

Lábbeli

72. Csak a rendszeresített színű és kivitelű lábbelit szabad hordani. Orvosi javaslat alapján - a parancsnok engedélyével - a rendszeresített színben gyógycipő viselhető.

Térképtáska

73. A jobb vállról balra átmenően kell hordani, vagy a málhaeszközön az arra kialakított helyen.

Gyászkarszalag

74. A temetésen résztvevők mind alakzatban, mind alakzaton kívül a gyászkarszalagot a bal felkaron viselik. Hozzátartozó halála esetén a gyászkarszalag csak a temetés napján viselhető.

Kézitáska

75. A kimenőöltözethez a rendszeresített kimenőtáska hordható.

Pulóver

76. A pulóver hímzett névvel, államjelzővel, rendfokozati jelzéssel ellátott felső ruhadarab.

A pulóveren fegyver, málha és egyéb eszköz nem viselhető!

a) Gyakorlópulóvert pólón, gyakorlóingen, téli ingen nadrágon kívül kell viselni, az inggallért ki kell hajtani.

b) Köznapi pulóver a gyakorlópulóver hímzett köznapi rendfokozati jelzéssel viselt változata, kihajtott inggallérral nadrágon kívül kell viselni.

Derékszíj, vállszíjas derékszíj, deréköv, díszöv, társasági-köznapi nadrágszíj

77. A derék- és nadrágszíjat, valamint az övet úgy kell felcsatolni, hogy a csat a bal oldali ágon a test középvonalában helyezkedjen el.

A vállszíjas derékszíjat a gyakorlóöltözeten vállszíj nélkül kell viselni. A hivatásos és a szerződéses főtiszt, tiszt, zászlós állomány a társasági-köznapi nadrágszíjat a társasági ruházatához fekete oldalával viseli. A tiszthelyettes állomány a társasági-köznapi nadrágszíjat a barna oldalával viseli.

Pisztolytáska

78. A köznapi ruházaton a derékszíj csatjától jobbra, egy tenyérnyire, a gyakorlóruházaton a jobb oldalon a test oldalvonalában, vagy a málhaeszközön az arra kialakított helyen kell viselni.

Fegyvernemi jelvények, fegyvernemi színek

79. a) Rendszeresített fegyvernemi jelvények, jelzések:

tábornokitüzérlégvédelmi tüzér

légvédelmi lokáto-zenészKBH

rosinformatikaihíradó

repülőhadihajóshadtáp

elektronikai harcmérnök, technikusjogi- és igazgatási

térképészgépkocsiszállítóközlekedési

egészségügyiharckocsizótábori lelkész

felderítőgépesített lövész(kereszt)

tábori lelkészvegyivédelmiműszaki

(csillag)

b) Fegyvernemi színek és a hozzájuk tartozó fegyvernemek, állománykategóriák:

SötétkékFehér"Lövész" zöld
hadihajósfelderítőgépesített lövész
VilágoskékAcélzöldFekete
repülős tábornokműszakiharckocsizó
repülővegyivédelmitábori lelkész
BúzavirágSkarlátpirosKármin
informatikustábornokhadtáp
híradótüzértérképész
elektronikai harclégvédelmi tüzérmérnök, technikus
légvédelmi lokátorosjogi és igazgatási
zenészegészségügyi
díszelgőgépkocsiszállító
(32. Bp. Őe.)közlekedési, KBH

c) A fegyvernemi jelzések viselési rendje:

- Fegyvernemi jelvényt, jelzést a társasági, köznapi, ünnepi, kimenőzubbonyon, kimenőkabáton, posztóköpenyen kell viselni. A hallgatók a fegyvernemüknek, a tényleges állomány pedig szakmai végzettségének megfelelő jelvényt visel.

- Tábornoki ezüstszínű tölgy- és babérágat viselnek a tábornokok a társasági zubbonyon.

- Tábornoki arany tölgyfalombot viselnek a tábornokok a köznapi zubbonyon.

- Tábornoki hímzett aranyszínű tölgyfalombot viselnek a tábornokok a posztóköpenyen.

- Tábornoki ezüstszínű hímzett tölgy- és babérágat viselnek a tábornokok a hímzett társasági és köznapi rendfokozati jelzéseken.

- Tábornoki barna színű hímzett tölgy- és babérágat viselnek a tábornokok a hímzett gyakorló rendfokozati jelzéseken.

- Aranyszínű fegyvernemi jelvényt viselnek a hivatásos főtisztek, tisztek, zászlósok a társasági zubbonyon és a posztóköpenyen, az MH 32. Budapest Őrezred díszzászlóalj főtisztjei, tisztjei és zászlósai a díszköpenyen, a zenekarok főtisztjei, tisztjei és zászlósai a díszzubbonyon és a díszköpenyen.

- Ezüstszínű fegyvernemi jelvényt viselnek a hivatásos és szerződéses tiszthelyettesek a társasági zubbonyon és a posztóköpenyen, a honvédek és tisztesek a kimenőzubbonyon és kimenőkabáton, az MH 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál a tiszthelyettesek és a hadkötelesek a díszköpenyen, a zenekarnál a tiszthelyettes állomány.

- Aranyszínű díszített fegyvernemi jelvényt viselnek a hivatásos főtisztek, tisztek, zászlósok a köznapi, a katonai felsőoktatási intézmények honvédségi ösztöndíjas hallgatói a köznapi és az ünnepi zubbonyon, a tartalékos főtisztek, tisztek, zászlósok, valamint a tartalékos tiszti iskolák hallgatói a kimenőöltözeten.

- Ezüstszínű díszített fegyvernemi jelvényt viselnek a hivatásos tiszthelyettesek a köznapi, a katonai középfokú oktatási, illetőleg katonai felsőoktatási intézmények középfokú szakképzésében (a továbbiakban: katonai szakképzés) részt vevő, szolgálati viszonyban álló hallgatói a köznapi és az ünnepi zubbonyon, a hadköteles tiszthelyettesek a kimenőöltözeten.

- Barna színű fegyvernemi jelvényt visel a Honvédség tényleges állománya - a tábornokok, a repülőhajózók, a repülőszerelők, valamint a honvédek és tisztesek kivételével - a zöld hadi- (gyakorló-) zubbonyon és kabáton.

Sapkajelvények

80. a) Tábornoki társasági sapkadíszt viselnek a tábornokok a társasági, a köznapi tányér- és a téli sapkán.

b) Tábornoki barna sapkadíszt viselnek a tábornokok a zöld hadi- (gyakorló-) sapkán és a téli sapkán.

c) Tábornoki hímzett barna sapkajelvényt viselnek a tábornokok a hadi- (gyakorló-) nyári és téli sapkán.

81. Aranyszínű sapkadíszt viselnek a főtisztek, tisztek, és zászlósok a társasági tányérsapkán.

82. Aranyszínű sapkajelvényt viselnek a hivatásos főtisztek, tisztek, zászlósok, a katonai felsőoktatási intézmények honvédségi ösztöndíjas hallgatói a tányér- és a téli, a tartalékos tisztek, zászlósok, és a tartalékos főtisztek, tartalékos tiszti iskolák hallgatói a nyári és a téli kimenősapkán.

83. Aranyszínű kerek sapkajelvényt viselnek a hadihajós és a repülő fegyvernemhez tartozó főtisztek, tisztek és a zászlósok a társasági tányérsapkán.

84. Aranyszínű fém sapka rendfokozati jelzést viselnek a főtisztek, tisztek és a zászlósok az MH 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál a nyári és téli sapkán.

85. Ezüstszínű kerek sapkajelvényt viselnek a hadihajós és a repülő fegyvernemhez tartozó tiszthelyettesek a társasági tányérsapkán, a sorállomány a Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál a nyári és téli sapkán.

86. Ezüstszínű sapkajelvényt viselnek a hivatásos tiszthelyettesek, a katonai szakképzésben résztvevők a tányér- és a téli sapkán, a tartalékos tiszthelyettesek, tisztesek és a tartalékos tiszthelyettesi iskolák hallgatói, valamint a honvédek és tisztesek a nyári és a téli kimenősapkán.

87. Ezüstszínű fém sapka rendfokozati jelzést viselnek a tiszthelyettesek a társasági nyári sapkán, a Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál és a zenekarnál a nyári és a téli sapkán.

88. Barna műanyag sapkajelvényt visel a Honvédség tényleges állománya - tábornokok, repülőhajózók, repülőszerelők, ejtőernyősök, páncélosok és hadihajósok kivételével - a zöld nyári, továbbá tábornokok, repülőhajózók és repülőszerelők kivételével a zöld téli gyakorlósapkán.

89. Barna hímzett sapkajelvényt visel a Honvédség állománya - tábornokok, repülőhajózók, ejtőernyősök, páncélosok és hadihajósok kivételével - a nyári gyakorló sapkán és a - tábornokok, repülőhajózók kivételével - a téli gyakorlósapkán.

90. Repülő tábornoki sapkadíszt visel a repülő fegyvernemhez tartozó tábornok a társasági és köznapi tányérsapkán, valamint a téli sapkán.

91. Aranyszínű repülő sapkadíszt visel a repülő fegyvernemhez tartozó tiszt és zászlós a társasági és a köznapi tányérsapkán, a katonanő a társasági és köznapi kalapon.

92. Ezüstszínű repülő sapkadíszt visel a repülő fegyvernemhez tartozó tiszthelyettes állomány a társasági és a köznapi tányérsapkán, a katonanő a társasági és a köznapi kalapon.

93. Barna hímzett repülő sapkadíszt visel a repülőhajózó állomány a nyári sapkán.

94. Aranyszínű hímzett ejtőernyős sapkadíszt visel az ejtőernyős főtiszt, tiszt és zászlós az eje. barettsapkán a köznapi öltözetéhez.

95. Ezüstszínű hímzett ejtőernyős sapkadíszt visel az ejtőernyős tiszthelyettes a köznapi, a tisztesi rendfokozatú katona az eje. barettsapkán a kimenőöltözethez.

96. Barna színű hímzett ejtőernyős sapkadíszt visel az ejtőernyős állomány a gyakorló eje. barettsapkán.

97. Aranyszínű hímzett társasági hadihajós sapkadíszt visel a hadihajós főtiszt, tiszt és zászlós a társasági tányérsapkán, a katonanő a társasági kalapon, nyári gyakorlósapkán, továbbá a hadihajós hivatásos állomány a tányérsapkán.

98. Ezüstszínű hímzett társasági hadihajós sapkadíszt visel a hadihajós tiszthelyettes a társasági tányérsapkán, a katonanő a társasági kalapon.

99. Barna hímzett hadihajós sapkadíszt visel a hadihajós állomány a hhj. barettsapkán.

100. Hadihajós sapkadíszt visel a rendfokozatának megfelelő színben a hadihajós állomány a köznapi tányérsapkán és a kimenősapkán.

101. Barna hímzett páncélos sapkadíszt visel a páncélos állomány a páncélos barettsapkán.

Sapkazsinórok

102. a) Tábornoki arany - pirossal átszőtt - sapkazsinórt viselnek a tábornokok a társasági tányérsapkán.

b) Tábornoki arany sapkazsinórt viselnek a tábornokok a köznapi tányérsapkán.

103. Aranyszínű - pirossal átszőtt - sapkazsinórt viselnek a főtisztek, tisztek, zászlósok a társasági tányérsapkán (kalapon), az MH 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál, zenekarnál a tisztek, zászlósok a nyári és téli sapkán.

104. Aranyszínű sapkazsinórt viselnek a főtisztek, tisztek, zászlósok a köznapi tányérsapkán.

105. Ezüstszínű - pirossal átszőtt - sapkazsinórt viselnek a tiszthelyettesek a társasági sapkán (kalapon), a Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál a zenekarnál a nyári és téli sapkán.

106. Ezüstszínű sapkazsinórt viselnek a tiszthelyettesek a köznapi tányérsapkán.

107. Sárga selyem sapkazsinórt viselnek a katonai felsőoktatási intézmények honvédségi ösztöndíjas hallgatói a köznapi és az ünnepi öltözethez.

108. Szürke selyem sapkazsinórt viselnek a katonai szakképzésben résztvevők a köznapi és az ünnepi öltözethez.

109. Barna viharszíjat visel a Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóalj állománya a díszelgő öltözethez.

Rendfokozati jelzések

110. Aranyszínű paroli rendfokozati jelzést viselnek a tábornokok - kivéve a hadihajós - a társasági zubbonyon.

111. Aranyszínű hímzett rendfokozati jelzést viselnek a tábornokok a társasági és a köznapi ingeken, köznapi pulóveren.

112. Aranyszínű vállszalagot viselnek a tábornokok a köznapi zubbonyon.

113. Barna hímzett paroli rendfokozati jelzést visel az állomány zöld - a hadihajós állomány sötétkék - alapszínre hímzetten a gyakorlózubbony és a téli kabát - kivéve a repülőhajózó állomány - gallérján.

114. Barna hímzett rendfokozati jelzést visel az állomány a zöld, hadihajós állomány a sötétkék alapra hímzetten a gyakorlópulóveren.

115. Aranydíszítésű (fegyvernemi színű) paroli rendfokozati jelzést viselnek a főtisztek, tisztek a társasági zubbonyon - kivéve hadihajós - és a Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál, valamint a zenekarnál a díszzubbonyon.

116. Aranydíszítésű hímzett rendfokozati jelzést viselnek a főtisztek, tisztek barna - a hadihajós állomány sötétkék - alapra hímzetten a társasági és a köznapi ingeken és a köznapi pulóveren.

117. Aranydíszítésű vállszalagot viselnek a főtisztek, tisztek a köznapi zubbonyon barna - a hadihajós állomány fekete - alapszínben.

118. Ezüst- és aranydíszítésű (fegyvernemi színű) paroli rendfokozati jelzést viselnek a zászlósok a társasági zubbonyon - kivéve a hadihajós állomány - és a Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál, valamint zenekarnál a díszzubbonyon.

119. Ezüst- és aranydíszítésű plüss vállszalagot viselnek a zászlósok a köznapi zubbonyon barna - a hadihajós állomány fekete - alapszínben.

120. Ezüstdíszítésű (fegyvernemi színű) paroli rendfokozati jelzést viselnek a tiszthelyettesek a társasági zubbonyon - kivéve a hadihajós állomány - és a Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál, zenekarnál a díszzubbonyon.

121. Ezüstdíszítésű plüss vállszalagot viselnek a tiszthelyettesek a köznapi zubbonyon és a sorállományú tiszthelyettesek a kimenőruházaton barna, a hadihajós állomány fekete alapszínben.

122. Barna hímzett (tépőzáras) paroli rendfokozati jelzést visel a Honvédség állománya a pólón és az esővédő zubbonyon barna - a hadihajós állomány sötétkék - alapszínben.

123. Drapp selyemdíszítésű plüss vállszalagot visel a tényleges állomány - a honvédek és tisztesek kivételével - a zöld hadi- (gyakorló-) öltözeten barna - a hadihajós állomány fekete - alapszínben.

124. Posztóköpeny rendfokozati jelzést visel a tényleges állomány a posztóköpeny két ujján zöld - a hadihajós állomány sötétkék - alapszínben.

125. Hadihajós társasági rendfokozati jelzést visel a hadihajós hivatásos állomány a társasági zubbony ujjain.

126. Sárga selyemdíszítésű vállszalagot viselnek a katonai felsőoktatási intézmények honvédségi ösztöndíjas hallgatói és a tartalékos tiszti, tiszthelyettesi hallgatók - a hadi- (gyakorló-) ruházat kivételével - minden öltözeten.

127. Szürke selyemdíszítésű vállszalagot viselnek a katonai szakképzésben részt vevők - a hadi- (gyakorló-) ruházat kivételével - minden öltözeten.

128. Drapp vállszalagot viselnek rátűzött MH betűkkel a honvédek és tisztesek a kimenőöltözeten.

129. Fekete vállszalagot viselnek rátűzött MH betűkkel a hadihajós honvédek és tisztesek a kimenőöltözeten.

130. Fehér selyemdíszítésű (fegyvernemi színű) paroli rendfokozati jelzést visel a Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál a hadköteles katona.

131. Fehér selyemdíszítésű vállszalagot viselnek rátűzött MH betűkkel a parancsnoki beosztásban lévő sor- és szerződéses tisztesek.

132. A fehér ingblúzon viselt váll-lapok alsó része és a rögzítő bújtatók fehér színűek.

133. A rendfokozati jelzés társasági ingen fehér anyagra, köznapi ingen és a gyakorlópulóver köznapi változatán barna posztó alapra, gyakorlópulóveren zöld - hadihajós állomány részére sötétkék - posztó alapra hímzett.

Vállszalagok, paroli, hímzett rendfokozati jelzések

134. Bevarrt vállszalagot visel a hivatásos és a szerződéses állomány a köznapi zubbonyon.

135. Ráhúzható vállszalagot (váll-lapot) visel a hivatásos állomány a zöld hadi- (gyakorló-) zubbonyon és kabáton, 3/4-es ballonkabáton, 4/4-es ballonkabáton, esőkabáton, ingblúzon, gyakorlóingen, a hallgatók, a tartalékos tisztek, zászlósok, tiszthelyettesek, a sor-tiszthelyettesek minden öltözeten, a honvédek és tisztesek a kimenőruházaton.

136. Felvarrt paroli (fegyvernemi színű) rendfokozati jelzést visel a hivatásos állomány a társasági zubbonyon.

137. Felvarrt hímzett paroli rendfokozati jelzést visel a Honvédség állománya a hadi- (gyakorló-) zubbonyon és a téli kabáton.

138. Tépőzárral felszerelt hímzett paroli rendfokozati jelzést visel a Honvédség állománya a pólón és az esővédő zubbonyon.

139. Ráhúzható hímzett rendfokozati jelzést visel a hivatásos állomány a társasági és köznapi ingen, gyakorló- és köznapi pulóveren.

140. Felvarrt posztóköpeny rendfokozati jelzést visel a Honvédség állománya a posztóköpeny két ujján.

141. Felvarrt hadihajós rendfokozati jelzést visel a hadihajós hivatásos állomány a társasági zubbony két ujján.

Gombok

142. Aranyozott gombot viselnek a tábornokok zubbonyon, posztóköpenyen, a társasági és köznapi tányérsapkán, valamint az összes vállszalagon; a Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál és a zenekarnál a tisztek, zászlósok díszzubbonyon, posztóköpenyen, a nyári és téli sapkán.

143. Aranyszínű gombot viselnek a főtisztek, tisztek, zászlósok társasági és köznapi zubbonyon, posztóköpenyen, a társasági és köznapi tányérsapkán, az összes vállszalagon, a katonai felsőoktatási intézmények honvédségi ösztöndíjas hallgatói az ünnepi és köznapi zubbonyon, a tányérsapkán, valamint az összes vállszalagon, és a tartalékos tiszti iskolák hallgatói az összes váll-lapon és a kimenősapkán.

144. Ezüstszínű gombot viselnek a tiszthelyettesek a társasági és köznapi zubbonyon, posztóköpenyen, a köznapi és társasági sapkán, valamint az összes vállszalagon, a Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál és a zenekarnál a tiszthelyettesek díszzubbonyon, posztóköpenyen, a nyári és téli sapkán, katonai szakképzésben részt vevők a köznapi és ünnepi zubbonyon, az összes vállszalagon és a tányérsapkán (ezenkívül a nyári sapka bal oldalán), a tartalékos, a sor-tiszthelyettesek, az összes vállszalagon és a kimenősapkán, a honvédek és tisztesek a kimenőzubbonyon, a kimenőruházat vállszalagján és a nyári kimenősapkán.

145. Barna színű gombot visel a honvédség tényleges állománya - a repülőhajózó, repülőszerelő, hadihajós és ejtőernyős kivételével - hadi- (gyakorló-) zubbonyon és nyári gyakorlósapkán.

146. A hadihajós állomány társasági ruházatának gombja díszítettségében tér el az általánostól.

Csillagok

147. Ezüstszínű 24 mm-es hatágú csillagot viselnek a tábornokok a köznapi és a zöld hadi- (gyakorló-) öltözeten, a zöld nyári sapkán.

148. Ezüstszínű 20 mm-es hatágú csillagot viselnek a főtisztek a köznapi és a zöld hadi- (gyakorló-) öltözeten, a zöld nyári sapkán.

149. Aranyszínű 20 mm-es hatágú csillagot viselnek a tisztek a köznapi és a zöld hadi- (gyakorló-) öltözeten, a zöld nyári sapkán.

150. Aranyszínű 17 mm-es hatágú csillagot viselnek a zászlósok a köznapi és a zöld hadi- (gyakorló-) öltözeten, a zöld nyári sapkán.

151. Ezüstszínű 17 mm-es hatágú csillagot viselnek a tábornokok a társasági zubbonyon, a tiszthelyettesek a köznapi és a zöld hadi- (gyakorló-) öltözeten és a zöld hadi- (gyakorló-) nyári sapkán.

152. Ezüstszínű 15 mm-es hatágú csillagot viselnek a főtisztek és tiszthelyettesek a társasági zubbonyon.

153. Aranyszínű 15 mm-es hatágú csillagot viselnek a tisztek és zászlósok a társasági zubbonyon.

154. Ezüstszínű (alumínium) hatágú csillagot viselnek a tisztesek a kimenő váll-lapon.

155. Fehér hatágú csontcsillagot viselnek a tisztesek a zöld hadi- (gyakorló-) zubbonyon.

156. Aranyszínű 20 mm-es hímzett hatágú csillagot visel a hajó fedélzetén szolgálatot teljesítő hadihajós főtiszt, tiszt, zászlós a társasági zubbony két ujján.

157. Ezüstszínű 20 mm-es hímzett hatágú csillagot visel a hajó fedélzetén szolgálatot teljesítő tiszthelyettes a társasági zubbony két ujján.

158. Ezüstszínű 17 mm-es hímzett hatágú csillagot viselnek a tábornokok a 90 M és a 93 M hadi- (gyakorló-) öltözeten.

159. Ezüstszínű 15 mm-es hímzett hatágú csillagot viselnek a főtisztek és a tiszthelyettesek a 90 M és a 93 M hadi- (gyakorló-) öltözeten.

160. Aranyszínű 15 mm-es hímzett hatágú csillagot viselnek a tisztek és a zászlósok a 90 M és a 93 M hadi- (gyakorló-) öltözeten.

161. Szürke hímzett hatágú csillagot viselnek a repülőhajózó tábornokok, főtisztek és tiszthelyettesek a zöld repülőhajózó hadi- (gyakorló-) öltözeten.

162. Sárga hímzett hatágú csillagot viselnek a repülőhajózó tisztek és zászlósok a zöld repülőhajózó hadi- (gyakorló-) öltözeten.

163. Barna hímzett hatágú csillagot visel a repülőszerelő állomány a zöld hadi- (gyakorló-) öltözeten.

Hímzett feliratok, névkitűző

164. A Honvédség hivatásos és szerződéses főtiszt, tiszt, zászlós, tiszthelyettes állományú tagja a társasági, köznapi öltözeti típusokon és változatokon névkitűzőt és a Honvédség állománya a 90 M és a 93 M gyakorlóöltözeteken és változatokon hímzett nevet és államjelzőt visel.

165. A feliratok formája, tartalma és viselésük módja:

a) a névkitűző - hímzett név - a viselőjének nagy nyomtatott betűtípussal írott vezetéknevét (pl. Dr. KOVÁCS; nők esetében: Kovácsné Nagy Mária névvariáció esetén első vezetéknevet, Kovács Istvánné, Kovács Istvánné Nagy Mária névvariációk esetén vezetéknév+né - azaz - KOVÁCSNÉ nevet) tartalmazó,

- a társasági és a köznapi öltözeteken a jobb mellen, a zsebfedő tűzésén a hivatásos állományt kifejező hímzett jelvény alatt - vagy az ennek megfelelő helyen - feltűzve viselendő 65×15 mm méretű, fekete színű műanyag lapba gravírozott felirat,

- a hadi- ( gyakorló-) öltözeteken a jobb mellen, közvetlenül a zseb felett vízszintesen - a gyakorlópulóveren az arra kialakított helyen - felvarrva viselendő, 105×25 mm méretű hímzett felirat,

b) az államjelző 105×25 mm méretű, a "HUNGARY" hímzett feliratot tartalmazza, amely a gyakorlóöltözeten és a gyakorlópulóveren a bal mellen vízszintesen, a zseb felett felvarrva viselendő,

c) a hímzett név és államjelző barna színnel, zöld - a hadihajós állomány részére sötétkék - alapra hímzett.

Nyakkendőcsiptető, kézelőgomb

166. Nyakkendőcsiptető és kézelőgomb a hosszú ujjú ingen együtt viselendő kiegészítők; a tábornokok, főtisztek, tisztek, zászlósok részére aranyszínű, a tiszthelyettesek részére ezüstszínű. A nyakkendőcsiptetőn és a kézelőgombon stilizált nemzeti színű pajzs található.

Hímzett nemzeti színű pajzs

167. Hímzett nemzeti színű pajzsot a Honvédség állománya a 90 M és 93 M hadi- (gyakorló-) öltözeten a zubbony bal ujján, a vállcsúcstól 3 cm-re, a zubbony ujjának hossztengelyétől előre 1 cm-re felvarrva viseli.

Csapatkarjelzés

168. A hímzett csapatkarjelzés az adott katonai szervezethez való tartozás jelképe. A csapatkarjelzést a hivatásos, szerződéses állomány a társasági és a köznapi zubbonyon, a tisztesi rendfokozatú szerződéses állomány a kimenőzubbonyon a zubbony bal ujján, a vállcsúcstól 13 cm-re, a zubbony ujjának hossztengelyétől előre 1 cm-re felvarrva viseli.

A zubbonyon csak egy csapatkarjelzés viselhető!

Topán, topán alátét

169. Topánt, topán alátétet visel főtiszt, tiszt, zászlós, tiszthelyettes és sorállomány a Magyar Honvédség 32. Budapest Őrezred díszzászlóaljnál, zenekarnál, valamint az általános tiszthelyettes a társasági ruházathoz a Bocskai-sapkán.

a) a topán főtiszti, tiszti, zászlósi állomány részére arany-, a tiszthelyettes állomány részére ezüst-, a hadköteles állomány részére fehér színű,

b) a topán alátét a paroli rendfokozati jelzés fegyvernemi színével megegyező színű, egyenlő szárú háromszög.

V. Fejezet

KITÜNTETÉSEK, SZOLGÁLATI JELEK ÉS JELVÉNYEK VISELÉSÉNEK RENDJE

Kitüntetések, szolgálati jelek viselésének rendje

170. A Honvédség állománya a Magyar Köztársaság elnöke, a Kormány, a honvédelmi miniszter, továbbá a jogszabályban feljogosított más szerv által alapított kitüntetést, szolgálati jelet viselheti.

A kitüntetések eredeti formában csak külön parancsra viselhetők!

Külföldi kitüntetést csak az hordhat, aki erre engedélyt kapott.

A kitüntetéseket szalagsávon a zubbony bal oldalán, belülről kifelé, több sorban, felülről lefelé haladva kell elhelyezni. Egy sorban négy kitüntetést kell viselni.

A szalagsávot a zubbony felső zsebtakarójának felső része felett közvetlenül - annak szélével párhuzamosan - úgy kell felerősíteni, hogy a szalagsáv és a zseb középvonala egybeessen.

Több sor esetén a felső sor (sorok) mindig négy szalagsávból álljon (álljanak). A négynél kevesebb szalagsávot az előbbiekben szabályozott módon alulra kell elhelyezni.

Jelvények viselésének rendje

171. A tényleges állomány tagja a miniszter által adományozott jelvényt, a hivatásos állománykategóriát kifejező hímzett jelvényt, iskolai végzettséget tanúsító jelvényt, külföldön hivatalosan, oklevéllel adományozott jelvényt viselhet.

a) Zsebtakaró fölé helyezendő jelvény

A hivatásos állomány a hivatásos állománykategóriát kifejező hímzett jelvényt a következők szerint viseli:

- társasági zubbonyon: színes hímzett kivitelben tábornokok, tisztek, zászlósok részére arany, tiszthelyettesek ezüst alapszínben,

- társasági fehér ingen, fehér ingblúzon: színes műselyemmel hímzett (mosható) kivitelben tábornokok, tisztek, zászlósok részére sárga, tiszthelyettesek szürke színben,

- köznapi zubbonyon: egyszínű hímzett kivitelben tábornokok, tisztek, zászlósok részére arany, a tiszthelyettesek ezüst színben,

- köznapi öltözet inges, ingblúzos változataihoz: egyszínű műselyemmel hímzett (mosható) kivitelben tábornokok, tisztek, zászlósok sárga, tiszthelyettesek szürke színben.

b) A tényleges katonai állomány tagja, ha beosztásában a rendszeresített haditechnikai eszközt kezeli (vezeti stb.) és az osztályba sorolás követelményeinek eleget tett, osztályos kezelői fokozatot jelző jelvényt visel az alábbiak szerint:

- repülő hivatásos állományú társasági, köznapi öltözeten a bal zsebtakaró tűzésén,

- szárazföldi osztályos kezelői fokozatot jelző jelvényt társasági, köznapi öltözet bal zsebén - gyakorlóöltözet bal zseb belső gombján - zsebtakaró alá gombolva,

- ejtőernyős osztályos kezelői fokozatot jelző jelvényt társasági, köznapi és gyakorlóöltözet bal zsebén a zsebtakaró alá a zsebre tűzve.

c) Felsőfokú oktatási intézményben szerzett oklevéllel (diplomával) rendelkező tiszt végzettséget tanúsító képzettségi jelvényt visel a jobb zseben, a zsebtakaró alatt.

Végzettséget tanúsító képzettségi jelvények közül csak egy, a legmagasabb végzettséget tanúsító viselhető.

VI. Fejezet

EGYÉB RENDELKEZÉSEK

Nyári, téli és átmeneti időszak

172. a) Nyári időszak: május 1-jétől szeptember 30-ig,

b) Téli időszak: november 1-jétől február 28/29-ig,

c) Átmeneti időszak: március 1-jétől április 30-ig,

október 1-jétől október 31-ig.

173. Laktanyán kívül az öltözetet az időjárástól függően általában a helyőrségparancsnok határozza meg. Időjárásváltozás esetén a változásnak megfelelő öltözetet a parancsnok is meghatározhatja, télen az időjárástól és a hőmérséklettől függően intézkedhet a téli ruházati cikkek bármelyik változatának viselésére.

174. A hivatásos katona - szolgálaton kívül - az időjárástól függően választhatja meg egyéni öltözetét.

175. A Honvéd Művészegyüttes tagjai színpadi öltözetekkel rendelkeznek. A színpadi öltözetek igénybevételét külön intézkedés szabályozza.

176. Az egyenruházati cikkek kivitelére, színére és alapanyagára vonatkozó előírásokat a műszaki leírások tartalmazzák.

177. A védőcikkek viselését, viselésének elrendelését - őrruha, szerelő overall stb. - az állományilletékes parancsnok, munkahelyi vezető saját hatáskörében állapítja meg.

VII. Fejezet

KIHORDÁS ALATT LÉVŐ ÖLTÖZETEK ÉS RUHÁZATI CIKKEK

178. Hadi- (gyakorló-) öltözetek

a) Az öltözet változatai:

Zöld általános

TélenÁtmeneti időszakbanNyáron
műszőrmés téli sapkanyári sapkanyári sapka
gyakorlókabátgyakorlókabátgyakorlózubbony
kabátbélésgyakorlózubbonygyakorlónadrág
gyakorlózubbonygyakorlónadrággyakorlóing
gyakorlónadrággyakorlóingatlétatrikó
gyakorlókesztyűatlétatrikórövid alsónadrág
gyakorlóingrövid alsónadrágnyári zokni
téli ingnyári zoknibakancs
atlétatrikóbakancsderékszíj
rövid alsónadrágderékszíj
téli alsópulóver
téli zokni
bakancs
derékszíj
nadrágszíj
pulóver

A hordmód változatai:

aa) Télen:

- zubbony és a kabát begombolt gallérral,

- zubbony begombolt gallérral, a kabát felső gombja kigombolva.

ab) Átmeneti időszakban:

- gyakorlópulóver a gyakorlónadrággal, az ing gallérja kihajtva a pulóverre.

ac) Nyáron:

- zubbony felső gombja kigombolva, az ing gallérja kihajtva a zubbony gallérjára,

- zubbony kigombolt felső gombbal, ing nélkül,

- zubbony nélkül, felhajtott ujjú inggel, kigombolt inggallérral.

ad) A hivatásos állomány - kivéve tisztesi rendfokozatú szerződéses - a derékszíj helyett vállszíjas derékszíjat visel vállszíj nélkül.

ae) A gyakorlópulóvert a hivatásos állomány - kivéve tisztesi rendfokozatú szerződéses - viseli.

af) A páncéloskabátot a páncélozott technikai eszközt kezelő és az abban harcot megvívó állomány viseli

- a páncéloskabátot viselő állomány a derékszíjat, vállszíjas derékszíjat vállszíj nélkül a technikai eszköz kezelése esetén a kabát alatt, más esetben a többi kabáthoz hasonlóan kívül viseli.

ag) Katonanő átmeneti időben és nyáron pilotka sapkát visel.

ah) Bakancs helyett védőlábbeliként gumicsizma is viselhető.

ai) Télen az időjárási viszonyoktól függően gyapjú fejvédő is viselhető.

b) Az öltözet változatai:

Repülőszerelő

TélenÁtmeneti időszakban és nyáron
re. szer. téli sapkare. szer. nyári sapka
re. szer. téli zubbonyre. szer. nyári zubbony
re. szer. téli nadrágre. szer. nyári nadrág
gyakorlókesztyűgyakorlóing
gyakorlóingatlétatrikó
téli ingrövid alsónadrág
atlétatrikónyári zokni
rövid alsónadrágre. szer. szandál
téli alsóderékszíj
téli zoknipulóver
bakancs

A hordmód változatai:

ba) Télen:

- re. szer. téli zubbony zárt gallérral,

- re. szer. téli zubbony nyitott gallérral, a gyakorlóing zárt gallérral.

bb) Átmeneti időszakban:

- gyakorlópulóver a re. szer. nyári nadrággal, az ing gallérja kihajtva a pulóverre,

- re. szer. nyári zubbony nyitott gallérral, az ing gallérja kihajtva a zubbony gallérjára.

bc) Nyáron:

- re. szer. nyári zubbony nyitott gallérral, ing nélkül,

bd) A hivatásos állomány - szerződéses főtiszt, tiszt, zászlós, tiszthelyettes - a derékszíj helyett vállszíjas derékszíjat visel vállszíj nélkül.

be) A gyakorlópulóvert és a gyakorlóinget csak a hivatásos - szerződéses főtiszt, tiszt, zászlós tiszthelyettes - állomány viseli.

bf) Bakancs helyett védőlábbeliként gumicsizma is viselhető.

bg) Télen az időjárási viszonyoktól függően gyapjú fejvédő is viselhető.

c) Az öltözet változatai:

Ejtőernyős

TélenÁtmeneti időszakban és nyáron
téli sapkaeje. barett
eje. téli zubbonyeje. nyári zubbony
eje. téli nadrágeje. nyári nadrág
gyakorlókesztyűgyakorlóing
gyakorlóingatlétatrikó
téli ingrövid alsónadrág
atlétatrikónyári zokni
rövid alsónadrágeje. bakancs
téli alsóderékszíj
téli zoknipulóver
eje. bakancs
derékszíj

A hordmód változatai:

ca) Télen:

- eje. téli zubbony zárt gallérral,

- eje. téli zubbony nyitott gallérral, a gyakorlóing zárt gallérral.

cb) Átmeneti időszakban:

- gyakorlópulóver az eje. nyári nadrággal, az ing gallérja kihajtva a pulóverre,

- eje. nyári zubbony nyitott gallérral, az ing gallérja kihajtva a zubbony gallérjára.

cc) Nyáron:

- eje. nyári zubbony nyitott gallérral, ing nélkül,

- felgyűrt ujjú gyakorlóing eje. nyári zubbony nélkül.

cd) A hivatásos állomány - kivéve tisztesi rendfokozatú szerződéses - derékszíj helyett vállszíjas derékszíjat visel vállszíj nélkül.

ce) A gyakorlópulóvert és a gyakorlóinget a hivatásos - kivéve tisztesi rendfokozatú szerződéses - állomány viseli.

cf) A katonanőkre a katonákkal azonos előírások vonatkoznak.

cg) Bakancs helyett védőlábbeliként gumicsizma is viselhető.

ch) Télen az időjárási viszonyoktól függően gyapjú fejvédő is viselhető.

Kalap

179. A hivatásos - szerződéses főtiszt, tiszt, zászlós, tiszthelyettes - katonanő a társasági öltözethez viselheti.

Női selyemblúz

180. a) Beige: a hivatásos - kivéve tisztesi rendfokozatú szerződéses - állomány a köznapi öltözethez viselheti.

b) Fehér: a hivatásos - szerződéses főtiszt, tiszt, zászlós, tiszthelyettes - állomány a társasági öltözethez viselheti.

Ing

181. a) Drapp ing: köznapi öltözet zubbonyos és pulóveres változataihoz viselhető.

b) Fehér ing: társasági öltözet zubbonyos változataihoz viselhető.

Hólos szoknya

182. a) Barna színű: köznapi öltözethez viselhető.

b) Fekete színű: társasági öltözethez viselhető.

VIII. Fejezet

ÖLTÖZETEK, RUHÁZATI CIKKEK RENDSZERESÍTÉSE, RENDSZERBŐL TÖRTÉNŐ KIVONÁSA

183. A gyakorló-, az ünnepi, valamint a sportöltözet körébe tartozó ruházati cikkek rendszeresítésének, a rendszerből való kivonásának, a kihordás alatt lévő öltözetek és ruházati cikkek szabályozását a Honvédség parancsnoka, vezérkari főnök végzi.

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 21/2001. (VIII. 31.) HM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2001.09.03.

[2] Módosította a 21/2001. (VIII. 31.) HM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2001.09.03.

[3] Módosította a 21/2001. (VIII. 31.) HM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2001.09.03.

[4] Módosította a 21/2001. (VIII. 31.) HM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2001.09.03.

[5] Módosította a 21/2001. (VIII. 31.) HM rendelet 2. § -a. Hatályos 2001.09.03.

[6] Módosította a 21/2001. (VIII. 31.) HM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2001.09.03.

[7] Módosította a 21/2001. (VIII. 31.) HM rendelet 2. § -a. Hatályos 2001.09.03.

Tartalomjegyzék