1/1998. (I. 12.) IKIM rendelet

a háztartási hűtőszekrények, fagyasztók és ezek kombinációja villamos energia hatékonyságának jelöléséről

A villamos energia termeléséről, szállításáról és szolgáltatásáról szóló 1994. évi XLVIII. törvény 56. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §[1] (1) A rendelet alkalmazási köre a hálózati feszültségről működtetett háztartási hűtőszekrények, fagyasztók és ezek kombinációi (a továbbiakban: háztartási hűtőszekrény) forgalomba hozatalára terjed ki, abban az esetben is, ha az nem háztartási célra történik.

(2) A rendelet alkalmazási köre nem terjed ki a más energiaforrás felhasználásával is működtethető háztartási hűtőszekrényre.

(3) E rendelet alkalmazásában

a) adatlap: olyan tájékoztatás, amely tartalmazza a háztartási hűtőszekrény azonosítására szolgáló adatokat, az energiafelhasználás hatékonyságára vonatkozó adatokat, a kiegészítő adatokat, valamint azok szabványos vizsgálati értékeit,

b) energiahatékonysági címke (a továbbiakban: címke): olyan tájékoztató lap, amely tartalmazza a háztartási hűtőszekrény azonosítására szolgáló adatokat, az energiafelhasználás hatékonyságára vonatkozó adatokat, a kiegészítő adatokat, továbbá azok szemléletes értékelését,

c) honosított harmonizált szabvány: az európai szabványügyi szervezetek által elfogadott és az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett harmonizált európai szabvány, amelyet a magyar eljárási rendnek megfelelően nemzeti szabványként közzétettek. A honosított harmonizált szabványok jegyzékét a Magyar Szabványügyi Testület a hivatalos lapjában közzéteszi,

d) kiegészítő adat: a háztartási hűtőszekrény működésére vonatkozó adat, amely a háztartási hűtőszekrény energia felhasználásával kapcsolatos, vagy felhasználható annak értékeléséhez.

2. § (1)[2] A gyártónak, annak az Európai Gazdasági Térségben letelepedett meghatalmazott képviselőjének, illetve ezek hiányában az importálónak (a továbbiakban együtt: gyártó), valamint a forgalmazónak a háztartási hűtőszekrényeket a vásárlók tájékoztatása érdekében el kell látnia a rendelet 1. számú melléklete szerinti címkével és műszaki dokumentációval.

(2)[3] A műszaki dokumentációnak tartalmaznia kell:

a) a gyártó nevét és székhelyét;

b) a háztartási hűtőszekrények általános leírását az azonosításához szükséges mértékben;

c) a háztartási hűtőszekrények fő jellemzőire vonatkozó információkat - beleértve a lényeges rajzokat -, amelyek érdemben befolyásolják az energiafogyasztást;

d) a rendelet 2. számú melléklete szerinti vevőtájékoztató adatlapot;

e) a vonatkozó honosított harmonizált szabványok vizsgálati eljárásainak megfelelően lefolytatott vizsgálatok eredményeit,

f) a magyar nyelvű használati utasítást a külön jogszabályban* meghatározott fogyasztói forgalom esetén.[4]

(3) A műszaki dokumentáció és a címke adatainak egymással összhangban kell lenniük. Az adatok valódiságáért a gyártó, illetve az importáló gazdálkodó szervezet felel. A vizsgálati jegyzőkönyveket, bizonylatokat a gyártás befejezését követő öt évig kell megőrizni.

3. § (1) A háztartási hűtőszekrényt a rendelet 3. számú mellékletében felsorolt kategóriák egyikébe kell besorolni.

(2) A háztartási hűtőszekrény energiahatékonysági osztályát a rendelet 4. számú mellékletében foglaltak szerint kell megállapítani. A megfelelőség-tanúsításon a készülék energiahatékonysági osztályát fel kell tüntetni.

4. § (1) A forgalmazó gazdálkodó szervezet felel azért, hogy

a) az üzletben bemutatott háztartási hűtőszekrény ajtaján a címke jól láthatóan el legyen helyezve,

b) a magyar nyelvű műszaki dokumentáció a vásárló rendelkezésére álljon.

(2)[5] A háztartási hűtőszekrény csomagküldő kereskedelem vagy ügynök útján való értékesítése, valamint az értékesítésének olyan módja esetén, ahol a fogyasztó nincs személyesen jelen, és így a bemutatott háztartási hűtőszekrényt nem tudja megtekinteni, a szerződéskötésre irányuló ajánlatnak, illetve a külön jogszabályban* meghatározott tájékoztatónak tartalmaznia kell az e rendelet 5. számú mellékletében foglalt adatokat.[6]

5. § (1) Ez a rendelet kihirdetését követő 90. napon lép hatályba.

(2) E rendeletben foglaltak nem vonatkoznak azokra a háztartási hűtőszekrényekre, amelyeknek gyártását a rendelet hatálybalépése előtt megszüntetették, illetve amelyek ez időpont előtt már bekerültek a kereskedelmi üzletekbe, valamint a használt háztartási hűtőszekrényekre.

(3)[7] Ez a rendelet az Európai Közösségek következő jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:

a) a Tanács 92/75/EGK irányelve a háztartási készülékek energia- és egyéb segédanyag-fogyasztásának feliratozással, illetve normál termékinformáció révén történő megjelenítéséről,

b) a Bizottság 94/2/EK irányelve a háztartási hűtőgépek, fagyasztóládák és kombinációjuk energiafogyasztásának címkén (jelzésen) való feltüntetéséről,

c) a Bizottság 2003/66/EK irányelve a 92/75/EGK tanácsi irányelvnek a háztartási hűtőszekrények, fagyasztók és ezek kombinációi energiafogyasztásának címkézése tekintetében történő végrehajtásáról szóló 94/2/EK irányelv módosításáról.

Dr. Fazekas Szabolcs s. k.,

ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszter

1. számú melléklet az 1/1998. (I. 12.) IKIM rendelethez

A címke kialakítása

Jelölések a címkén:

I. Gyártó neve vagy kereskedelmi jele.

II. A hűtőkészülék azonosító jele.

III. A hűtőkészülék energiahatékonysági osztálya, amit a 4. számú mellékletben foglaltakkal összhangban kell meghatározni. A megfelelő betűt a vonatkozó nyíllal azonos szintben kell elhelyezni.

IV. Ha a hűtőkészülékre megszerezték a környezetbarát jellegre utaló védjegy használatának jogát, akkor ezen a helyen fel lehet tüntetni.

V. Energiafogyasztás a rendelet 1. §-ában hivatkozott szabvánnyal összhangban, de kWh/évben kifejezve (vagyis a 24 órára vonatkozó fogyasztást szorozni kell 365-tel).

VI. Azon tárolóterek nettó térfogatának összege, amelyek nem rendelkeznek a csillag jellel (vagyis az üzemi hőmérséklet nagyobb mint -6 °C).

VII. A fagyasztott élelmiszer tárolására vagy annak fagyasztására szolgáló terek nettó térfogatának összege, amelyek megfelelnek valamelyik csillagjelnek (vagyis az üzemi hőmérséklet kisebb mint -6 °C).

VIII. Fagyasztott élelmiszer tárolótér csillagszámának jelölése a hivatkozott szabvánnyal összhangban. Ahol a tárolótér nem felel meg valamely csillagszámú jelölésnek, ott ezt a helyet üresen kell hagyni.

IX. A hűtőkészülékek zajteljesítményének szintjére a vonatkozó nemzeti szabványban foglaltak az irányadók.

Nyomdai előírások

A címke méretei az alábbi beméretezés szerint:

Az A+ és A++ energiahatékonysági osztályba sorolt készülékeket jelző betűt az alábbi ábrának megfelelően kell kialakítani, és ugyanott kell elhelyezni, mint az A osztályba sorolt készülékek esetén az A jelzést[8]

Nyomdai előírások:

A címkét az alábbiak szerint kell kialakítani:

kék, bíbor, sárga, fekete (cyan, magenta, yellow, black).

Példa: 07X0: 0% kék, 70% bíbor, 100% sárga, 0% fekete.

Nyílak színrebontása

- A: X0X0 sötétzöld,

- B: 70X0 közepesen zöld,

- C: 30X0 világoszöld,

- D: 00X0 sárga,

- E: 03X0 sötétsárga,

- F: 07X0 világospiros,

- G: 0XX0 sötétpiros.

Keretszínezés: X070 világoskék.

Minden szöveg fekete. Háttér fehér.

2. számú melléklet az 1/1998. (I. 12.) IKIM rendelethez

Vevőtájékoztató adatlap

A vevőtájékoztató adatlap a műszaki dokumentáció része. A vevőtájékoztató adatlap a következő információkat kell hogy tartalmazza:

1. Gyártó neve vagy kereskedelmi jele:

2. A hűtőkészülék azonosító jele:

3. A hűtőkészülék kategóriája:

4. A készüléktípusnak a 4. számú melléklet szerint meghatározott energiahatékonysági osztályát a következőképpen kell megjeleníteni: "Energiahatékonysági osztály ... az A++-tól (hatékonyabb) a G-ig (kevésbé hatékony) terjedő skálán." Ahol ezt az információt táblázatban adják meg, más megjelenés is lehetséges, amennyiben egyértelmű, hogy a skála az A++-tól (hatékonyabb) a G-ig (kevésbé hatékony) terjed.[9]

5. Ha a hűtőkészülék rendelkezik a környezetbarát védjegy tanúsításával, akkor annak tényét a vevőtájékoztató adatlapon fel lehet tüntetni.

6. Energiafogyasztást a rendelet 1. §-ában hivatkozott szabvánnyal összhangban kell mérni, és kWh/évben kifejezve (vagyis 24 órai fogyasztás szorozva 365-tel) kell feltüntetni a következők szerint: "villamosenergia-fogyasztás... kWh/év, 24 órás szabványos vizsgálati eredmények alapján. A mindenkori energiafogyasztás a hűtőkészülék használatáról és elhelyezésétől függ."

7. A friss élelmiszer tárolására szolgáló tér (5 °C) nettó térfogata - a 8. és 9. kategóriák kivételével:

8. A fagyasztó- és (adott esetben) a hűtőtér nettó térfogata, a hivatkozott szabványok szerint, kivéve az 1., 2. és 3. kategóriájú készülékeket. A 3. kategóriába tartozó készülékek esetében a mélyhűtőrekesz nettó térfogata.[10]

9. Fagyasztott élelmiszer tárolására szolgáló tér - ha van - csillagszám jele:

10. Jégmentes (No Frost) hűtőkészülék esetében fel lehet tüntetni: "JÉGMENTES".

11. "Áramkimaradási biztonság ... h" "hőmérséklet visszamelegedési idő"-ként definiálva a hivatkozott szabvány szerint.

12. "Fagyasztási teljesítmény kg/24 órában", összhangban a hivatkozott szabvány előírásaival.

13. "Klímaosztály" összhangban a hivatkozott szabvány előírásaival. Mérsékelt égövi készülékek esetében elhagyható.

14. Zajteljesítmény szintje a vonatkozó nemzeti szabvány szerint mérve.

Ha egy hűtőkészülék nemcsak friss élelmiszer, illetve fagyasztott élelmiszer tárolására szolgáló egyetlen teret foglal magába, akkor a 7., 8., 9., 10., 11., 12. és 13. tételek további sorokkal bővíthetők, információkat tartalmazva ezekre a terekre. Ebben az esetben a tárolóterek megnevezésének és felsorolásának összhangban kell lenni. Ahol a tér tervezési hőmérséklete nincs összhangban a csillagjelölési rendszerrel, vagy meghaladja a friss élelmiszer tárolására szolgáló tér hőmérsékletét (5 °C), ott ezt a tervezési hőmérsékletet fel kell tüntetni.

A címkén lévő információt meg lehet adni a címke színes vagy fekete-fehér másolatán. Ebben az esetben csak a vevőtájékoztató adatlapon lévő további információkat kell még megadni.

15. Amennyiben a készüléktípus beépíthető kivitelű, ezt jelezni kell.[11]

3. számú melléklet az 1/1998. (I. 12.) IKIM rendelethez

Kategóriák

A háztartási hűtőkészülékeket a következő kategóriákra kell osztani:

1. Háztartási hűtőszekrények, alacsony hőmérsékletű terek nélkül. Az üzemi hőmérséklet kisebb 5 °C-nál.

2. Háztartási hűtőszekrény/pincehőmérsékletű tér, 5 °C és 10 °C-os térrel.

3. Háztartási hűtőszekrények csillag nélküli alacsony hőmérsékletű terekkel. Az üzemi hőmérséklet nagyobb -6 °C-nál.

4. Háztartási hűtőszekrény egycsillagos (*) alacsony hőmérsékletű terekkel. Az üzemi hőmérséklet kisebb -6 °C-nál.

5. Háztartási hűtőszekrény kétcsillagos (**) alacsony hőmérsékletű terekkel. Az üzemi hőmérséklet kisebb -12 °C-nál.

6. Háztartási hűtőszekrény háromcsillagos (***) alacsony hőmérsékletű terekkel. Az üzemi hőmérséklet kisebb -18 °C-nál.

7. Háztartási hűtő/fagyasztó kombináció négycsillagos *(***) alacsony hőmérsékletű terekkel. Az üzemi hőmérséklet kisebb -18 °C-nál.

8. Háztartási fagyasztószekrények. Az üzemi hőmérséklet kisebb -18 °C-nál.

9. Háztartási fagyasztóládák. Az üzemi hőmérséklet kisebb -18 °C-nál.

10. Háztartási hűtőszekrények és fagyasztók több mint 2 ajtóval, vagy a fenti kategóriákba nem sorolható készülékek. Ezek esetében a gyártó megválaszthatja a készülék típusleírását.

4. számú melléklet az 1/1998. (I. 12.) IKIM rendelethez

1. RÉSZ: Az A+ és az A++ energiahatékonysági osztály meghatározása[12]

A berendezést az A+, illetve A++ energiahatékonysági osztályba kell sorolni, ha az energiahatékonysági index alfa (Iα) az 1. táblázatban meghatározott tartományokon belül található.

1. táblázat

Energiahatékonysági index α (Iα)"Energiahatékonysági osztály"
30 > IαA++
42 > Iα ≥ 30A+
Ia>42A-tól G-ig (lásd alább)

Az 1. táblázatban

Ahol:

AC = a készülék éves energiafogyasztása (az 1. melléklet V. megjegyzésével összhangban) SCα = a készülék szabványos éves energiafogyasztása α az SCαa következőképpen számítható ki:

Ahol:

Vc = a tárolótér nettó térfogata (literben) [az 1. cikk (2) bekezdésében említett szabványokkal

összhangban] Tc - az egyes terek tervezési hőmérséklete (°C-ban)

Az Mα és Nα értékeket a 2. táblázat, az FF, CC, BI, és CH értékeket a 3. táblázat tartalmazza.

2. táblázat

3. táblázat

Amennyiben egy készülék nem A+ vagy A++ kategóriájú, annak osztályba sorolását a 2. rész szerint kell elvégezni.

2. RÉSZ: Energiahatékonysági osztályok meghatározása A-tól G-ig[13]

A hűtőkészülék energiahatékonysági osztályát az energiahatékonysági index alapján kell megállapítani:

1. számú táblázat

Energiahatékonysági index (I)Energiahatékonysági osztály
I < 55A
55 =< I < 75B
75 =< I < 90C
90 =< I < 100D
100 =< I < 110E
110 =< I < 125F
125 =< IG

ahol:

Energiahatékonysági index (%) = a hűtőkészülék szabvány szerint éves mért energiafogyasztása/a hűtőkészülék normatív éves energiafogyasztása.

A hűtőkészülék normatív energia fogyasztása (kWh/évben kifejezve) = M × egyenértékű térfogat + N

és

Egyenértékű térfogat (literben kifejezve) = friss élelmiszer tárolására szolgáló térfogat + W × fagyasztott élelmiszer tárolására szolgáló térfogat.

Az M, N és W értékeit a 2. számú táblázatból kell venni.

2. számú táblázat

Hűtőszekrény kategóriaOmegaMN
1. Hűtőszekrény alacsony hőmérsékletű tér nélkül-0,233245
2. Hűtőszekrény/pincehőmérsékletű tér0,750,233245
3. Csillagjelölés nélküli hűtőszekrény1,250,233245
4. Hűtőszekrény (*)1,550,643191
5. Hűtőszekrény (**)1,850,450245
6. Hűtőszekrény (***)2,150,657235
7. Hűtőszekrény/fagyasztó *(***)0,777303
8. Fagyasztószekrény2,150,472286
9. Fagyasztóláda2,150,446181
10. Többajtós hűtőszekrény/fagyasztó- és egyéb készülék

3. számú táblázat

Leghidegebb tér hőmérsékleteMegfelelőMN
> -6 °C1/2/3 hűtőszekrény, csillag nélküli hűtőszekrény, hűtőszekrény/pincehőmérsékletű tér0,233245
=< -6 °C (*)4 hűtőszekrény (*)0,643191
=< -12 °C (**)5 hűtőszekrény (**)0,450245
=< -18 °C (***)6 hűtőszekrény (***)0,657235
= < -18 °C (***)7 hűtő/fagyasztó *(***)0,777303

fagyasztó teljesítménnyel

5. számú melléklet az 1/1998. (I. 12.) IKIM rendelethez

Postai megrendelés vagy ügynöki értékesítés, valamint a rendelet 4. § (2) bekezdésében meghatározott értékesítés esetén alkalmazott tájékoztató tartalma[14]

A postai megrendelésre szolgáló prospektusok és más nyomtatott tájékoztatók a következő adatokat kell hogy tartalmazzák az előírt sorrendben:

1. Energiahatékonysági osztály (2. számú melléklet 4. pont)

2. Energiafogyasztás (2. számú melléklet 6. pont)

3. Friss élelmiszer tároló nettó térfogata (2. számú melléklet 7. pont)

4. Fagyasztott élelmiszer tároló- vagy a fagyasztótér nettó térfogata (2. számú melléklet 8. pont)

5. Csillagszám besorolás (2. számú melléklet 9. pont)

6. Zaj (2. számú melléklet 14. pont).

Ha további információk szükségesek a vevőtájékoztató adatlapon, akkor annak a 2. számú mellékletben előírt formájúnak kell lennie, és magában kell foglalnia a fenti listát, a vevőtájékoztatóra előírt sorrendben.

A fenti adatok megjelenítésében használt betűfajta és az információs űrlap mérete olyan legyen, hogy a szöveg olvashatóságát biztosítsa.

-----------------------------------------

Hűtőszekrény/pincehőmérsékletű tér egyenértékű térfogata =friss élelmiszer tárolására szolgáló tér térfogata + omega x pincehőmérsékletű tér (10 °C) térfogata (literben).

A 2. számú melléklet 10. pontjában meghatározott "Jégmentes" (No Frost) készülékeknél az érték szorzandó 1,2-es tényezővel, ami megfelel 2,15 x 1,2 = 2,58-nak.

Az egyenértékű térfogat (Ve) számítása:

Ve = SUM (25-Tc) ÷ 20 x Vc x Fc

ahol

Tc = az egyes terek tervezési hőmérséklete (°C)

Vc = a tárolótér nettó térfogata (liter)

Fc = tényező, ami "jégmentes" (No Frost) térnél: 1,2, más tárolótérnél: 1.

Ezeknél a hűtőkészülékeknél az M és N értékeket a tárolótér hőmérséklete és a legalacsonyabb hőmérséklet szerint csillagjel alapján kell meghatározni a 3. számú táblázat szerint.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[2] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 2. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[3] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 2. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[4] * A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 2. §-ának i) pontja.

[5] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 3. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[6] * A távollévők között kötött szerződésekről szóló 17/1999. (II. 5.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdés b) pontja és 3. § (1) bekezdése.

[7] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 4. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[8] Beiktatta a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[9] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[10] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[11] Beiktatta a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[12] Beiktatta a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[13] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[14] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

Tartalomjegyzék