Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1998. (I. 12.) IKIM rendelet

a háztartási hűtőszekrények, fagyasztók és ezek kombinációja villamos energia hatékonyságának jelöléséről

A villamos energia termeléséről, szállításáról és szolgáltatásáról szóló 1994. évi XLVIII. törvény 56. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §[1] (1) A rendelet alkalmazási köre a hálózati feszültségről működtetett háztartási hűtőszekrények, fagyasztók és ezek kombinációi (a továbbiakban: háztartási hűtőszekrény) forgalomba hozatalára terjed ki, abban az esetben is, ha az nem háztartási célra történik.

(2) A rendelet alkalmazási köre nem terjed ki a más energiaforrás felhasználásával is működtethető háztartási hűtőszekrényre.

(3) E rendelet alkalmazásában

a) adatlap: olyan tájékoztatás, amely tartalmazza a háztartási hűtőszekrény azonosítására szolgáló adatokat, az energiafelhasználás hatékonyságára vonatkozó adatokat, a kiegészítő adatokat, valamint azok szabványos vizsgálati értékeit,

b) energiahatékonysági címke (a továbbiakban: címke): olyan tájékoztató lap, amely tartalmazza a háztartási hűtőszekrény azonosítására szolgáló adatokat, az energiafelhasználás hatékonyságára vonatkozó adatokat, a kiegészítő adatokat, továbbá azok szemléletes értékelését,

c) honosított harmonizált szabvány: az európai szabványügyi szervezetek által elfogadott és az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett harmonizált európai szabvány, amelyet a magyar eljárási rendnek megfelelően nemzeti szabványként közzétettek. A honosított harmonizált szabványok jegyzékét a Magyar Szabványügyi Testület a hivatalos lapjában közzéteszi,

d) kiegészítő adat: a háztartási hűtőszekrény működésére vonatkozó adat, amely a háztartási hűtőszekrény energia felhasználásával kapcsolatos, vagy felhasználható annak értékeléséhez.

2. § (1)[2] A gyártónak, annak az Európai Gazdasági Térségben letelepedett meghatalmazott képviselőjének, illetve ezek hiányában az importálónak (a továbbiakban együtt: gyártó), valamint a forgalmazónak a háztartási hűtőszekrényeket a vásárlók tájékoztatása érdekében el kell látnia a rendelet 1. számú melléklete szerinti címkével és műszaki dokumentációval.

(2)[3] A műszaki dokumentációnak tartalmaznia kell:

a) a gyártó nevét és székhelyét;

b) a háztartási hűtőszekrények általános leírását az azonosításához szükséges mértékben;

c) a háztartási hűtőszekrények fő jellemzőire vonatkozó információkat - beleértve a lényeges rajzokat -, amelyek érdemben befolyásolják az energiafogyasztást;

d) a rendelet 2. számú melléklete szerinti vevőtájékoztató adatlapot;

e) a vonatkozó honosított harmonizált szabványok vizsgálati eljárásainak megfelelően lefolytatott vizsgálatok eredményeit,

f) a magyar nyelvű használati utasítást a külön jogszabályban* meghatározott fogyasztói forgalom esetén.[4]

(3) A műszaki dokumentáció és a címke adatainak egymással összhangban kell lenniük. Az adatok valódiságáért a gyártó, illetve az importáló gazdálkodó szervezet felel. A vizsgálati jegyzőkönyveket, bizonylatokat a gyártás befejezését követő öt évig kell megőrizni.

3. § (1) A háztartási hűtőszekrényt a rendelet 3. számú mellékletében felsorolt kategóriák egyikébe kell besorolni.

(2) A háztartási hűtőszekrény energiahatékonysági osztályát a rendelet 4. számú mellékletében foglaltak szerint kell megállapítani. A megfelelőség-tanúsításon a készülék energiahatékonysági osztályát fel kell tüntetni.

4. § (1) A forgalmazó gazdálkodó szervezet felel azért, hogy

a) az üzletben bemutatott háztartási hűtőszekrény ajtaján a címke jól láthatóan el legyen helyezve,

b) a magyar nyelvű műszaki dokumentáció a vásárló rendelkezésére álljon.

(2)[5] A háztartási hűtőszekrény csomagküldő kereskedelem vagy ügynök útján való értékesítése, valamint az értékesítésének olyan módja esetén, ahol a fogyasztó nincs személyesen jelen, és így a bemutatott háztartási hűtőszekrényt nem tudja megtekinteni, a szerződéskötésre irányuló ajánlatnak, illetve a külön jogszabályban* meghatározott tájékoztatónak tartalmaznia kell az e rendelet 5. számú mellékletében foglalt adatokat.[6]

5. § (1) Ez a rendelet kihirdetését követő 90. napon lép hatályba.

(2) E rendeletben foglaltak nem vonatkoznak azokra a háztartási hűtőszekrényekre, amelyeknek gyártását a rendelet hatálybalépése előtt megszüntetették, illetve amelyek ez időpont előtt már bekerültek a kereskedelmi üzletekbe, valamint a használt háztartási hűtőszekrényekre.

(3)[7] Ez a rendelet az Európai Közösségek következő jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:

a) a Tanács 92/75/EGK irányelve a háztartási készülékek energia- és egyéb segédanyag-fogyasztásának feliratozással, illetve normál termékinformáció révén történő megjelenítéséről,

b) a Bizottság 94/2/EK irányelve a háztartási hűtőgépek, fagyasztóládák és kombinációjuk energiafogyasztásának címkén (jelzésen) való feltüntetéséről,

c) a Bizottság 2003/66/EK irányelve a 92/75/EGK tanácsi irányelvnek a háztartási hűtőszekrények, fagyasztók és ezek kombinációi energiafogyasztásának címkézése tekintetében történő végrehajtásáról szóló 94/2/EK irányelv módosításáról.

Dr. Fazekas Szabolcs s. k.,

ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszter

1. számú melléklet az 1/1998. (I. 12.) IKIM rendelethez

A címke kialakítása

Jelölések a címkén:

I. Gyártó neve vagy kereskedelmi jele.

II. A hűtőkészülék azonosító jele.

III. A hűtőkészülék energiahatékonysági osztálya, amit a 4. számú mellékletben foglaltakkal összhangban kell meghatározni. A megfelelő betűt a vonatkozó nyíllal azonos szintben kell elhelyezni.

IV. Ha a hűtőkészülékre megszerezték a környezetbarát jellegre utaló védjegy használatának jogát, akkor ezen a helyen fel lehet tüntetni.

V. Energiafogyasztás a rendelet 1. §-ában hivatkozott szabvánnyal összhangban, de kWh/évben kifejezve (vagyis a 24 órára vonatkozó fogyasztást szorozni kell 365-tel).

VI. Azon tárolóterek nettó térfogatának összege, amelyek nem rendelkeznek a csillag jellel (vagyis az üzemi hőmérséklet nagyobb mint -6 °C).

VII. A fagyasztott élelmiszer tárolására vagy annak fagyasztására szolgáló terek nettó térfogatának összege, amelyek megfelelnek valamelyik csillagjelnek (vagyis az üzemi hőmérséklet kisebb mint -6 °C).

VIII. Fagyasztott élelmiszer tárolótér csillagszámának jelölése a hivatkozott szabvánnyal összhangban. Ahol a tárolótér nem felel meg valamely csillagszámú jelölésnek, ott ezt a helyet üresen kell hagyni.

IX. A hűtőkészülékek zajteljesítményének szintjére a vonatkozó nemzeti szabványban foglaltak az irányadók.

Nyomdai előírások

A címke méretei az alábbi beméretezés szerint:

Az A+ és A++ energiahatékonysági osztályba sorolt készülékeket jelző betűt az alábbi ábrának megfelelően kell kialakítani, és ugyanott kell elhelyezni, mint az A osztályba sorolt készülékek esetén az A jelzést[8]

Nyomdai előírások:

A címkét az alábbiak szerint kell kialakítani:

kék, bíbor, sárga, fekete (cyan, magenta, yellow, black).

Példa: 07X0: 0% kék, 70% bíbor, 100% sárga, 0% fekete.

Nyílak színrebontása

- A: X0X0 sötétzöld,

- B: 70X0 közepesen zöld,

- C: 30X0 világoszöld,

- D: 00X0 sárga,

- E: 03X0 sötétsárga,

- F: 07X0 világospiros,

- G: 0XX0 sötétpiros.

Keretszínezés: X070 világoskék.

Minden szöveg fekete. Háttér fehér.

2. számú melléklet az 1/1998. (I. 12.) IKIM rendelethez

Vevőtájékoztató adatlap

A vevőtájékoztató adatlap a műszaki dokumentáció része. A vevőtájékoztató adatlap a következő információkat kell hogy tartalmazza:

1. Gyártó neve vagy kereskedelmi jele:

2. A hűtőkészülék azonosító jele:

3. A hűtőkészülék kategóriája:

4. A készüléktípusnak a 4. számú melléklet szerint meghatározott energiahatékonysági osztályát a következőképpen kell megjeleníteni: "Energiahatékonysági osztály ... az A++-tól (hatékonyabb) a G-ig (kevésbé hatékony) terjedő skálán." Ahol ezt az információt táblázatban adják meg, más megjelenés is lehetséges, amennyiben egyértelmű, hogy a skála az A++-tól (hatékonyabb) a G-ig (kevésbé hatékony) terjed.[9]

5. Ha a hűtőkészülék rendelkezik a környezetbarát védjegy tanúsításával, akkor annak tényét a vevőtájékoztató adatlapon fel lehet tüntetni.

6. Energiafogyasztást a rendelet 1. §-ában hivatkozott szabvánnyal összhangban kell mérni, és kWh/évben kifejezve (vagyis 24 órai fogyasztás szorozva 365-tel) kell feltüntetni a következők szerint: "villamosenergia-fogyasztás... kWh/év, 24 órás szabványos vizsgálati eredmények alapján. A mindenkori energiafogyasztás a hűtőkészülék használatáról és elhelyezésétől függ."

7. A friss élelmiszer tárolására szolgáló tér (5 °C) nettó térfogata - a 8. és 9. kategóriák kivételével:

8. A fagyasztó- és (adott esetben) a hűtőtér nettó térfogata, a hivatkozott szabványok szerint, kivéve az 1., 2. és 3. kategóriájú készülékeket. A 3. kategóriába tartozó készülékek esetében a mélyhűtőrekesz nettó térfogata.[10]

9. Fagyasztott élelmiszer tárolására szolgáló tér - ha van - csillagszám jele:

10. Jégmentes (No Frost) hűtőkészülék esetében fel lehet tüntetni: "JÉGMENTES".

11. "Áramkimaradási biztonság ... h" "hőmérséklet visszamelegedési idő"-ként definiálva a hivatkozott szabvány szerint.

12. "Fagyasztási teljesítmény kg/24 órában", összhangban a hivatkozott szabvány előírásaival.

13. "Klímaosztály" összhangban a hivatkozott szabvány előírásaival. Mérsékelt égövi készülékek esetében elhagyható.

14. Zajteljesítmény szintje a vonatkozó nemzeti szabvány szerint mérve.

Ha egy hűtőkészülék nemcsak friss élelmiszer, illetve fagyasztott élelmiszer tárolására szolgáló egyetlen teret foglal magába, akkor a 7., 8., 9., 10., 11., 12. és 13. tételek további sorokkal bővíthetők, információkat tartalmazva ezekre a terekre. Ebben az esetben a tárolóterek megnevezésének és felsorolásának összhangban kell lenni. Ahol a tér tervezési hőmérséklete nincs összhangban a csillagjelölési rendszerrel, vagy meghaladja a friss élelmiszer tárolására szolgáló tér hőmérsékletét (5 °C), ott ezt a tervezési hőmérsékletet fel kell tüntetni.

A címkén lévő információt meg lehet adni a címke színes vagy fekete-fehér másolatán. Ebben az esetben csak a vevőtájékoztató adatlapon lévő további információkat kell még megadni.

15. Amennyiben a készüléktípus beépíthető kivitelű, ezt jelezni kell.[11]

3. számú melléklet az 1/1998. (I. 12.) IKIM rendelethez

Kategóriák

A háztartási hűtőkészülékeket a következő kategóriákra kell osztani:

1. Háztartási hűtőszekrények, alacsony hőmérsékletű terek nélkül. Az üzemi hőmérséklet kisebb 5 °C-nál.

2. Háztartási hűtőszekrény/pincehőmérsékletű tér, 5 °C és 10 °C-os térrel.

3. Háztartási hűtőszekrények csillag nélküli alacsony hőmérsékletű terekkel. Az üzemi hőmérséklet nagyobb -6 °C-nál.

4. Háztartási hűtőszekrény egycsillagos (*) alacsony hőmérsékletű terekkel. Az üzemi hőmérséklet kisebb -6 °C-nál.

5. Háztartási hűtőszekrény kétcsillagos (**) alacsony hőmérsékletű terekkel. Az üzemi hőmérséklet kisebb -12 °C-nál.

6. Háztartási hűtőszekrény háromcsillagos (***) alacsony hőmérsékletű terekkel. Az üzemi hőmérséklet kisebb -18 °C-nál.

7. Háztartási hűtő/fagyasztó kombináció négycsillagos *(***) alacsony hőmérsékletű terekkel. Az üzemi hőmérséklet kisebb -18 °C-nál.

8. Háztartási fagyasztószekrények. Az üzemi hőmérséklet kisebb -18 °C-nál.

9. Háztartási fagyasztóládák. Az üzemi hőmérséklet kisebb -18 °C-nál.

10. Háztartási hűtőszekrények és fagyasztók több mint 2 ajtóval, vagy a fenti kategóriákba nem sorolható készülékek. Ezek esetében a gyártó megválaszthatja a készülék típusleírását.

4. számú melléklet az 1/1998. (I. 12.) IKIM rendelethez

1. RÉSZ: Az A+ és az A++ energiahatékonysági osztály meghatározása[12]

A berendezést az A+, illetve A++ energiahatékonysági osztályba kell sorolni, ha az energiahatékonysági index alfa (Iα) az 1. táblázatban meghatározott tartományokon belül található.

1. táblázat

Energiahatékonysági index α (Iα)"Energiahatékonysági osztály"
30 > IαA++
42 > Iα ≥ 30A+
Ia>42A-tól G-ig (lásd alább)

Az 1. táblázatban

Ahol:

AC = a készülék éves energiafogyasztása (az 1. melléklet V. megjegyzésével összhangban) SCα = a készülék szabványos éves energiafogyasztása α az SCαa következőképpen számítható ki:

Ahol:

Vc = a tárolótér nettó térfogata (literben) [az 1. cikk (2) bekezdésében említett szabványokkal

összhangban] Tc - az egyes terek tervezési hőmérséklete (°C-ban)

Az Mα és Nα értékeket a 2. táblázat, az FF, CC, BI, és CH értékeket a 3. táblázat tartalmazza.

2. táblázat

3. táblázat

Amennyiben egy készülék nem A+ vagy A++ kategóriájú, annak osztályba sorolását a 2. rész szerint kell elvégezni.

2. RÉSZ: Energiahatékonysági osztályok meghatározása A-tól G-ig[13]

A hűtőkészülék energiahatékonysági osztályát az energiahatékonysági index alapján kell megállapítani:

1. számú táblázat

Energiahatékonysági index (I)Energiahatékonysági osztály
I < 55A
55 =< I < 75B
75 =< I < 90C
90 =< I < 100D
100 =< I < 110E
110 =< I < 125F
125 =< IG

ahol:

Energiahatékonysági index (%) = a hűtőkészülék szabvány szerint éves mért energiafogyasztása/a hűtőkészülék normatív éves energiafogyasztása.

A hűtőkészülék normatív energia fogyasztása (kWh/évben kifejezve) = M × egyenértékű térfogat + N

és

Egyenértékű térfogat (literben kifejezve) = friss élelmiszer tárolására szolgáló térfogat + W × fagyasztott élelmiszer tárolására szolgáló térfogat.

Az M, N és W értékeit a 2. számú táblázatból kell venni.

2. számú táblázat

Hűtőszekrény kategóriaOmegaMN
1. Hűtőszekrény alacsony hőmérsékletű tér nélkül-0,233245
2. Hűtőszekrény/pincehőmérsékletű tér0,750,233245
3. Csillagjelölés nélküli hűtőszekrény1,250,233245
4. Hűtőszekrény (*)1,550,643191
5. Hűtőszekrény (**)1,850,450245
6. Hűtőszekrény (***)2,150,657235
7. Hűtőszekrény/fagyasztó *(***)0,777303
8. Fagyasztószekrény2,150,472286
9. Fagyasztóláda2,150,446181
10. Többajtós hűtőszekrény/fagyasztó- és egyéb készülék

3. számú táblázat

Leghidegebb tér hőmérsékleteMegfelelőMN
> -6 °C1/2/3 hűtőszekrény, csillag nélküli hűtőszekrény, hűtőszekrény/pincehőmérsékletű tér0,233245
=< -6 °C (*)4 hűtőszekrény (*)0,643191
=< -12 °C (**)5 hűtőszekrény (**)0,450245
=< -18 °C (***)6 hűtőszekrény (***)0,657235
= < -18 °C (***)7 hűtő/fagyasztó *(***)0,777303

fagyasztó teljesítménnyel

5. számú melléklet az 1/1998. (I. 12.) IKIM rendelethez

Postai megrendelés vagy ügynöki értékesítés, valamint a rendelet 4. § (2) bekezdésében meghatározott értékesítés esetén alkalmazott tájékoztató tartalma[14]

A postai megrendelésre szolgáló prospektusok és más nyomtatott tájékoztatók a következő adatokat kell hogy tartalmazzák az előírt sorrendben:

1. Energiahatékonysági osztály (2. számú melléklet 4. pont)

2. Energiafogyasztás (2. számú melléklet 6. pont)

3. Friss élelmiszer tároló nettó térfogata (2. számú melléklet 7. pont)

4. Fagyasztott élelmiszer tároló- vagy a fagyasztótér nettó térfogata (2. számú melléklet 8. pont)

5. Csillagszám besorolás (2. számú melléklet 9. pont)

6. Zaj (2. számú melléklet 14. pont).

Ha további információk szükségesek a vevőtájékoztató adatlapon, akkor annak a 2. számú mellékletben előírt formájúnak kell lennie, és magában kell foglalnia a fenti listát, a vevőtájékoztatóra előírt sorrendben.

A fenti adatok megjelenítésében használt betűfajta és az információs űrlap mérete olyan legyen, hogy a szöveg olvashatóságát biztosítsa.

-----------------------------------------

Hűtőszekrény/pincehőmérsékletű tér egyenértékű térfogata =friss élelmiszer tárolására szolgáló tér térfogata + omega x pincehőmérsékletű tér (10 °C) térfogata (literben).

A 2. számú melléklet 10. pontjában meghatározott "Jégmentes" (No Frost) készülékeknél az érték szorzandó 1,2-es tényezővel, ami megfelel 2,15 x 1,2 = 2,58-nak.

Az egyenértékű térfogat (Ve) számítása:

Ve = SUM (25-Tc) ÷ 20 x Vc x Fc

ahol

Tc = az egyes terek tervezési hőmérséklete (°C)

Vc = a tárolótér nettó térfogata (liter)

Fc = tényező, ami "jégmentes" (No Frost) térnél: 1,2, más tárolótérnél: 1.

Ezeknél a hűtőkészülékeknél az M és N értékeket a tárolótér hőmérséklete és a legalacsonyabb hőmérséklet szerint csillagjel alapján kell meghatározni a 3. számú táblázat szerint.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[2] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 2. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[3] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 2. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[4] * A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 2. §-ának i) pontja.

[5] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 3. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[6] * A távollévők között kötött szerződésekről szóló 17/1999. (II. 5.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdés b) pontja és 3. § (1) bekezdése.

[7] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 4. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[8] Beiktatta a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[9] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[10] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[11] Beiktatta a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[12] Beiktatta a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[13] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

[14] Megállapította a 78/2004. (V. 7.) GKM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.06.01.

Tartalomjegyzék