Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1998. (I. 23.) KTM-MKM együttes rendelet

a műemlékeken, a Világörökség Jegyzékbe felvett védett területen a reklámok elhelyezésének engedélyezéséről, a fennmaradásuk felülvizsgálatáról

A műemlékvédelemről szóló 1997. évi LIV. törvény (a továbbiakban: Mvt.) 60. §-a (2) bekezdésének h) pontjában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendeljük el:

1. § E rendelet alkalmazásában

a) cégér: az épület, építmény, helyiség (csoport) rendeltetésére, jellemzésére, tulajdonosára utaló, azt megjelenítő, a homlokzaton síkban vagy konzolosan elhelyezett, közterületről látható feliratos, rajzos vagy figurális épülettartozék;

b) reklám: a gazdasági reklámtevékenységről szóló 1997. évi LVIII. törvény 2. §-ának b), g) és m) pontjaiban meghatározott burkolt, gazdasági és összehasonlító reklám, továbbá a politikai reklám;

c) szabadtéri reklámhordozó: a reklám közzététele céljából szabad téren elhelyezett eszköz, ideértve az épületen lévő tető- vagy homlokzati reklámot; ablakban, erkélyen elhelyezett; tűzfalra erősített; ingatlanon, kerítésen, támfalon elhelyezett, udvarban álló, épületek között vagy út (tér) felett átfeszített; szoborra, hídra, oszlopokra erősített; vízfelületre épített vagy állandóan kikötött úszóművön elhelyezett; az előzőekben felsorolt összes területen állandóan vagy időszakosan kiállított, reklámot hordozó jármű; szerelt, festett vagy vetített, tömör vagy áttört, megvilágított vagy világító; egyedi vagy csoportos, illetve füzér; színes, egyszínű vagy fehér; rögzített, álló, mozgó, villogó felirat, tábla, piktogram, márkajelzés, embléma, tekintet nélkül tartalmára, anyagára, alakjára, méretére; valamint a természetben árucikk formájában kihelyezett tárgyak;

d) szabad tér: köz- és magánterület; kül- és belterület; vasúti, közúti, vízi létesítmény, műtárgy, természetes vízfelszínek; minden olyan épület, építmény, ingatlan földterület és azoknak olyan részei, amelyek közforgalomnak szánt területekről láthatók;

e) reklámszolgáltató: aki tevékenységi körében a reklámot megalkotja, létrehozza, illetve ezzel összefüggésben egyéb szolgáltatást nyújt, ideértve azt a szervezetet vagy személyt is, amely (aki) a saját tevékenységét reklámozza;

f) a reklám közzétevője: aki az e rendeletben szabályozott reklám közzétételére alkalmas eszközökkel rendelkezik, és ezek segítségével a reklámot megismerhetővé teszi.

2. § (1) Az 1998. január 1-jét követően védetté nyilvánított műemlékeken, műemlék ingatlanokon - amennyiben a reklám elhelyezését a védetté nyilvánító rendelet nem tiltja meg, - valamint a Világörökség Jegyzékébe felvett védett területen reklám csak a műemlékvédelmi hatóság engedélye alapján helyezhető el.

(2) Az engedély nélkül elhelyezett reklám esetében a reklám közzétevője, ha a közzétevő ismeretlen, a reklámozó a felelős. Ha az elhelyezéssel a műemlékben kár keletkezett, a műemlék helyreállításáért - amennyiben az elhelyezéshez hozzájárult - a műemlék tulajdonosa, vagyonkezelője, használója (ideértve az 1991. évi XXXIII. törvényben meghatározott ingyenes használót is) egyetemlegesen felelős. A műemlékvédelmi hatóság döntése szerinti kötelezett a reklám eltávolítására, az esetleges kár helyreállítására és külön jogszabályban meghatározottak szerint műemlékvédelmi bírság megfizetésére köteles.

3. § (1) A védetté nyilvánított műemlékeken, műemlék ingatlanon és a Világörökség Jegyzékbe felvett védett területen 1998. január 1-jét megelőzően elhelyezett reklám közzétevője vagy a reklámszolgáltató 1998. szeptember 30-ig a műemlékvédelmi hatóságtól a fennmaradás engedélyezését kérheti.

A műemlékvédelmi hatóság a kérelemre a reklám fennmaradását annak adott állapotában vagy feltételek mellett 1 évig engedélyezheti.

(2) Kérelem hiányában, vagy a műemlékvédelmi érdeket sértő, a műemlékben kárt - ideértve a megjelenésben, látképben történő károsodást is - eredményező reklámelhelyezés fennmaradása nem engedélyezhető.

(3) Amennyiben a reklám a Világörökség Jegyzékébe felvett védett területen - de nem műemléki vagy műemlékként védett ingatlanon - van és fennmaradása vagy eltávolítása építési hatósági engedélyhez kötött munkával jár, a műemlékvédelmi hatóság megkeresésének megfelelően az illetékes építésügyi hatóság annak eltávolítását elrendeli, vagy engedélyezi a fennmaradását.

(4) A műemlékvédelmi hatóság az 1998. január 1-je előtt elhelyezett reklámokat 1999. június 30-ig köteles felülvizsgálni, és az (1) bekezdésben meghatározott kivételekkel eltávolításukról rendelkezni.

4. § A reklámnak a hatóság döntése alapján történő eltávolítása kártalanítási igényt nem keletkeztet.

5. § (1) E rendelet előírásait kell alkalmazni a műemléki ingatlanon és a Világörökség Jegyzékébe felvett védett területen szabad téren elhelyezett reklámhordozókra is.

(2) Nem tartozik e rendelet hatálya alá a műemlék tartozékának minősülő cégér vagy reklám.

6. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Baja Ferenc s. k.,

környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter

Dr. Magyar Bálint s. k.,

művelődési és közoktatási miniszter