Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

34/1998. (II. 25.) Korm. rendelet

a diákigazolványról[1]

A Kormány a közoktatásról szóló, többször módosított 1993. évi LXXIX. törvény 94. §-a (3) bekezdésének d) pontjában, valamint a felsőoktatásról szóló, többször módosított 1993. évi LXXX. törvény 29. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. § (1) A nevelési-oktatási intézménnyel tanulói, továbbá a felsőoktatási intézménnyel hallgatói jogviszonyban álló személyek (a továbbiakban: tanulók, hallgatók)

a) tanulói, hallgatói jogviszonyának,

b) tanulói, hallgatói jogviszony alapján járó, illetve adható - külön jogszabályban meghatározott utazási, kulturális és egyéb - kedvezményekre való jogosultságának, továbbá

c) a tanulók közül azok esetében, akik számára az első személyi igazolvány még nem került kiállításra, személyazonosságának

igazolására a diákigazolvány szolgál.

(2) A diákigazolvány kiadása az arra jogosultnak nem tagadható meg.

2. § A diákigazolvány

a) kibocsátója a művelődési és közoktatási miniszter (a továbbiakban: miniszter);

b) kezelője a miniszter által e feladatok ellátásával megbízott jogi személy (a továbbiakban: kezelő);

c) kiadója az a a nevelési-oktatási, illetőleg felsőoktatási intézmény(ek), amellyel (amelyekkel) a diákigazolvány kiadásának napján a tanuló, hallgató tanulói, hallgatói jogviszonyban áll, valamint a tanulmányait külföldön folytató tanuló, hallgató esetében a kezelő (a továbbiakban: kiadó);

d) tulajdonosa a tanuló, illetőleg a hallgató.

3. § A kezelő

a) előállítja a diákigazolványt,

b) gondoskodik a diákigazolvány és a diákigazolvány kiadásához szükséges egyéb adathordozóknak, nyomtatványoknak a kiadóhoz való eljuttatásáról;

c) folyamatosan közzéteszi az érvénytelen diákigazolványok azonosító jelét;

d) tájékoztatja a tanulókat, hallgatókat a diákigazolvány használatával kapcsolatos jogokról, kötelezettségekről és az igénybe vehető kedvezményekről.

4. § (1) A kiadó

a) a diákigazolványt megrendeli a kezelőtől, kiadja a vele tanulói, hallgatói jogviszonyban állóknak;

b) a diákigazolványt bevonja, ha a hallgatói jogviszony szünetel, vagy ha a jogosultság megszűnik, valamint ha oly mértékben megrongálódik, hogy rendeltetésszerű használatra alkalmatlanná válik;

c) befizeti a kezelőnek a térítési díjat és arról, valamint a diákigazolvány megrendeléséről, kiadásáról, bevonásáról és érvényesítéséről e rendelet 6. §-a (1) bekezdésének b)-f) pontjában meghatározott adattartalommal és sorszámmal nyilvántartást vezet, amely biztosítja a kiadott, bevont és érvényesített igazolványokkal való elszámolást;

d) a c) pontban megjelölt nyilvántartásokat, valamint a kiadott, érvényesített és bevont igazolványok sorszámát a kezelőnek megküldi;

e) a diákigazolvány kiállításához szükséges - a kezelő által megküldött - nyomtatványon vagy egyéb adathordozón felveszi a tanuló és hallgató adatait, majd a kitöltött nyomtatványokat és felvett adatokat továbbítja a kezelőhöz.

(2) A diákigazolvány érvényesítése a közoktatásban tanévre, a felsőoktatásban félévre szóló érvényesítő bélyeggel történik. A kiadó az érvényesítő bélyeget a diákigazolvány sorszámára való hivatkozással rendeli meg a kezelőtől.

(3) A kiadó új diákigazolványt ad ki

a) a kiállítás napjától számított legfeljebb négy év elteltével a közoktatásban;

b) az elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott igazolvány helyett;

c) a személyes adatokban bekövetkezett változáskor.

(4) A kiadó felel a diákigazolványon feltüntetett adatok hitelességéért.

5. § (1) A diákigazolvány bankkártya méretű, műanyag, fényképpel és sorszámmal ellátott közokirat, amely a biztonsági okmányok védelmének rendjéről szóló 86/1996. (VI. 14.) Korm. rendeletben meghatározott "B" kategóriás biztonsági okmány.

(2) A diákigazolvány fajtái:

a) a közoktatás nappali, esti, levelező képzésében részt vevő tanulóknak kiadott, illetőleg

b) a felsőoktatás nappali, esti, levelező képzésében részt vevő hallgatóknak kiadott diákigazolványok.

(3)[2]

(4)[3] A diákigazolvány egyes fajtái színükben különböznek egymástól.

(5)[4]

(6) A diákigazolvány, a diákigazolvány megrendelésére, pótlására vonatkozó igénylőlap szigorú számadás alá vont nyomtatványnak minősül.

(7) A diákigazolvány különböző változataihoz - más jogszabályokban meghatározott módon - eltérő kedvezmények kapcsolódhatnak.

6. § (1) A diákigazolványon fel kell tüntetni:

a) a tanuló, hallgató arcképét;

b) a tanuló, hallgató családi és utónevét, születési helyét és idejét, lakcímét vagy tartózkodási helyét, állampolgárságát, aláírását;

c) azon intézmény(ek) nevét és címét, amellyel a tanuló, hallgató tanulói, hallgatói jogviszonyban áll, vagy ahol a tanuló, hallgató tanulói, hallgatói jogviszonyából eredő tanulmányi kötelezettségének eleget tesz;

d) a tagozat (nappali, esti, levelező) megjelölését;

e) kiállításának napját;

f) érvényességét jelölő adatot.

(2) A diákigazolványon az (1) bekezdésben meghatározott adatokon kívül csak olyan, a tanulóra, hallgatóra vonatkozó adat tüntethető fel, amelyhez

a) cselekvőképes tanuló, hallgató esetében a tanuló, hallgató,

b) korlátozottan cselekvőképes és cselekvőképtelen tanuló, hallgató esetében törvényes képviselője

hozzájárult.

(3) Nem tagadható meg a diákigazolvány kiadása annak következtében, hogy a tanuló, hallgató, illetőleg törvényes képviselője az (1) bekezdésben meghatározott adatokon kívüli valamely adatnak a feltüntetéséhez nem járult hozzá.

7. § (1) A diákigazolványért a tanulók, hallgatók a miniszter által jóváhagyott térítési díjat fizetnek.

(2) A diákigazolvány térítési díja a diákigazolvány előállításának, a diákigazolvány kiadásához szükséges nyomtatványok előállításának és kiadóhoz történő eljuttatásának költségeit tartalmazza.

(3) A diákigazolvány térítési díja a kezelőt illeti.

(4) A diákigazolvány térítési díját a megrendeléssel egyidejűleg a kiadó szedi be, és fizeti be a kezelőnek. A kezelő az elkészült diákigazolványokat, valamint a későbbiekben az érvényesítő bélyegeket postai úton küldi meg a kiadónak, aki azt utánvétellel bérmentesíti.

8. § (1) A kiadó vezetője kijelöli azt a személyt, aki e rendelet 5. § (6) bekezdésének hatálya alá tartozó nyomtatványokról (a továbbiakban: nyomtatványok) a szigorú számadási rendnek megfelelő nyilvántartást vezet. A kijelölés tartalmazza, hogy a kijelölt személy milyen anyagi felelősséggel jár el a nyilvántartás vezetésénél.

(2) A nyilvántartások vezetéséért felelős személy gondoskodik a nyomtatványok és nyilvántartások biztonságos, házipénztárban történő tárolásáról.

(3) A kiadó vezetője kijelöli továbbá azt a személyt, aki a nyilvántartások vezetéséért felelős személyt meghatározott időközönként ellenőrzi.

(4) A nevelési-oktatási intézmény fenntartója, a felsőoktatási intézmény esetében a Művelődési és Közoktatási Minisztérium ellenőrzi a nyomtatványok és nyilvántartások kezelését.

(5) A (4) bekezdésben megjelölt szerv jogosult a kiadó vezette nyilvántartásokba betekintetni. Az észlelt szabálytalanság alapján kezdeményezi a nyilvántartási rendszer felülvizsgálatát, súlyosabb szabályszegés esetén felhívja a kiadót újabb - a nyilvántartások vezetéséért felelős - személy kijelölésére.

9. § (1) A diákigazolvánnyal igénybe vehető, külön jogszabályokban meghatározott kedvezmények módosításakor ki kell kérni a Gyermek és Ifjúsági Érdekegyeztető Tanács, a Közoktatáspolitikai Tanács és az Országos Diákjogi Tanács véleményét.

(2)[5] A más jogszabályban meghatározott és viszonylathoz kötött utazási kedvezmények e rendelet 6. §-a (1) bekezdésének b) és c) pontjai szerint a diákigazolványon feltüntetett lakhely, tartózkodási hely, továbbá azon intézmények között vehető igénybe, amellyel a tanuló, hallgató tanulói, hallgatói jogviszonyából eredő tanulmányi kötelezettségének eleget tesz.

10. § (1) E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a diákigazolványról és a tanulókat, hallgatókat, valamint a sorkatonákat és a polgári szolgálatot teljesítő személyeket megillető egyes kedvezményekről szóló 25/1989. (VIII. 24.) MM-HM-KeM-KöHÉM együttes rendelet az 5. § (1) bekezdés bevezető szövegrészének és d) pontjának kivételével, továbbá az azt módosító 14/1991. (VIII. 29.) MKM-HM-IKM-KHVM együttes rendelet , a 11/1992. (VI. 19.) MKM-HM-IKM-KHVM együttes rendelet és a 35/1989. (XII. 30.) MM-HM-KeM-KöHÉM együttes rendelet.

(2)[6] Az új diákigazolványt a 25/1989. (VIII. 24.) MM-HM-KeM-KöHÉM együttes rendelet alapján kiadott diákigazolvány egyidejű bevonásával tulajdonosának legkésőbb 1999. február hó 28. napjáig ki kell adni.

(3) Nem kell új diákigazolványt kiadni azoknak a tanulóknak, akiknek tanulói jogviszonya 1998. szeptember hó 30. napjáig megszűnik, vagy a megjelölt időponttól számított legalább egy évig szünetel. E rendelet 5. §-a (2) bekezdésének a) pontja szerinti diákigazolványt kell kiadni azoknak a hallgatóknak, akiknek hallgatói jogviszonya 1999. szeptember hó 30. napjáig véglegesen megszűnik, vagy a megjelölt időponttól számított legalább egy évig szünetel.

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] A 34/1998. (II. 25.) Korm. rendelet 5. § 4. bekezdése a 124/1998. (VI. 17.) Korm. rendelet 20. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[2] A 34/1998. (II. 25.) Korm. rendelet 5. § 3. bekezdését a 124/1998. (VI. 17.) Korm. rendelet 21. § 1. bekezdésének c) pontja hatályon kívül helyezte

[3] A 34/1998. (II. 25.) Korm. rendelet 5. § 4. bekezdése a 124/1998. (VI. 17.) Korm. rendelet 20. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[4] A 34/1998. (II. 25.) Korm. rendelet 5. § 5. bekezdését az 124/1998. (VI. 17.) Korm. rendelet 21. § 1. bekezdésének c) pontja hatályon kívül helyezte

[5] A 34/1998. (II. 25.) Korm. rendelet 9. § 2. bekezdése a 124/1998. (VI. 17.) Korm. rendelet 20. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[6] A 34/1998. (II. 25.) Korm. rendelet 10. § 2-3. bekezdése a 151/1998. (IX. 18.) Korm. rendelet 1. § -ának megfelelően módosított szöveg