Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

25/1989. (VIII. 24.) MM-HM-KeM-KÖHÉM együttes rendelet

a diákigazolványról és a tanulókat, hallagatókat, valamint a sorkatonákat és a polgári szolgálatot teljesítő személyeket megillető egyes kedvezményekről

Az oktatásról szóló 1985. évi I. törvény végrehajtásáról rendelkező 41/1985. (X. 5.) MT rendelet 1. §-a (2) bekezdésének g) pontjában, 2. §-a (1) bekezdésének k) pontjában, 19. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel, a népjóléti miniszterrel, továbbá az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendeljük:[1]

1. §[2] (1) Az alap-, közép- és felsőfokú oktatási intézmények, valamint az egyedi nevelési-oktatási intézmények (a továbbiakban együtt: nevelési-oktatási intézmény) nappali tagozatos tanulói, hallgatói részére diákigazolványt kell kiállítani.

(2) Diákigazolványra a dolgozók általános iskolájának, gimnáziumának, szakközépiskolájának tanulója, a felsőoktatási intézmény esti, levelező tagozatának hallgatója, valamint az iskolarendszeren kívüli szakmai oktatásban (a továbbiakban: szakmai képzés) résztvevő is jogosult, kivéve, ha bármely, munkavégzésre irányuló jogviszony alapján elért keresete (jövedelme) három egymást követő hónapban az öregségi nyugdíj legkisebb összegét [89/1990. (V. 1.) MT rendelet 85. § (1) bekezdés] meghaladja.

(3)[3] A rendeletet a felsőfokú oktatási intézmények felsőfokú végzettséggel rendelkező hivatásos katonai állományú hallgatói tekintetében nem kell alkalmazni.

2. § (1)[4] A diákigazolvány a tanulói, hallgatói jogviszonyt tanúsító - a tanuló, hallgató nevét, születési idejét és anyja nevét tartalmazó - fényképes, sorszámmal ellátott közokirat. A diákigazolványban 70%-os és annál nagyobb mértékű helyközi (távolsági) utazási kedvezmény igénybevétele esetén fel kell tüntetni, hogy milyen jogcímen és mely helységek közötti utazásra jogosít.

(2)[5] A diákigazolványt az oktatási intézmény az első évfolyamra történő beiratkozáskor, a szakmai képzést folytató szerv pedig a szakmai képzés megkezdésekor állítja ki. Az általános iskola 5. évfolyamának megkezdésekor a diákigazolványt újra ki kell állítani. A diákigazolványt a kiállító intézmény szerzi be a nyomtatványellátó vállalattól. A diákigazolványért a tanulónak, hallgatónak, résztvevőnek az igazolványon feltüntetett térítési díjat kell fizetnie.

(3)[6] Megsemmisült vagy elveszett igazolvány helyett újat írásbeli kérelem alapján állít ki az oktatási intézmény, illetőleg a szakmai képzést folytató szerv.

(4)[7] A diákigazolványban feltüntetett adatok hitelességéért a nevelési-oktatási itézményben nyilvántartott adatok tekintetében az igazolványt kiállító intézmény, az egyéb adatok tekintetében pedig a tanuló, hallgató, illetőleg a kiskorú tanuló törvényes képviselője felelős.

3. § (1) Az általános iskolák, a középfokú oktatási intézmények, valamint az egyedi nevelési-oktatási intézmények tanulóinak, továbbá a szakmai képzésben résztvevőknek a diákigazolványát évenként a tanítás megkezdésétől számított 15 napon belül, a felsőoktatási intézmények hallgatóinak a diákigazolványát pedig félévenként, a beiratkozáskor az az oktatási intézmény, illetőleg szakmai képzést folytató szerv érvényesíti, amelyben a tanuló, hallgató, résztvevő az új tanévben (félévben) a tanulmányait megkezdte.

(2)[8] A diákigazolványt az oktatási intézmény, illetőleg a szakmai képzést folytató szerv a körbélyegzőjével érvényesíti. A diákigazolvány érvényesítési rovatába a tanévet is feltüntető tanulóbiztosítási bélyeg is beragasztható, ebben az esetben a diákigazolvány a tanulóbiztosítás kötvényeként is szolgál. A tanulóbiztosítás bármelyik biztosítóval megköthető.

(3)[9] A tanulmányokat külföldi oktatási intézményben a magyar állam által folyósított ösztöndíjjal folytató magyar állapolgárok diákigazolványát a Művelődési és Közoktatási Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) állítja ki és egyidejűleg a tanulmányok várható időtartamára érvényesíti.

(4)[10] A tanulmányokat külföldi oktatási intézményben saját költségén [1985. évi I. törvény 154. § (1) bekezdés] folytató magyar állampolgár diákigazolványát kiállítja és érvényesíti

a) az a hazai nevelési-oktatási intézmény, amelynek a tanulója, hallgatója, illetőleg amelynek utoljára a tanulója, hallgatója volt, vagy ennek hiányában

b) a minisztérium, továbbá alap- és középfokú iskolai tanuló esetében a lakóhely szerinti hazai iskola.

(5) A (4) bekezdés szerinti nevelési-oktatási intézmény, illetőleg a minisztérium a külföldi tanulmányokat saját költségén folytató tanuló, hallgató diákigazolványát tanévenként, a beiratkozás igazolása alapján érvényesíti.

4. § (1) A tanév első félévére érvényesített diákigazolvány szeptember 1-jétől, illetve az érvényesítés napjától a következő év március 5-éig érvényes.

(2) A teljes tanévre, illetőleg a tanév második félévére érvényesített diákigazolvány - a szorgalmi időt követő nyári szünet idejére is - szeptember 30-ig érvényes.

(3) Ha a tanulói, hallgatói jogviszony a tanév (félév) folyamán megszűnt vagy szünetel - kivéve, ha a szünetelés gyermekgondozási segély igénybevétele miatt a hallgató kérésére történik -, a diákigazolványt az oktatási intézmény, illetőleg a Művelődési és Közoktatási Minisztérium bevonja. Ezt a rendelkezést a szakmai képzésben résztvevőre is alkalmazni kell.

5. § (1)[11] a) a helyi utazásra jogosító tanuló havijegyre,

b)[12][13] a lakóhely és a nevelési-oktatási intézmény (szakmai képzést folytató szerv) közötti helyközi (távolsági) utazásra jogosító tanuló havijegyre, illetve 67,5%-os kedvezménytartalmú menetjegyre vasúton és autóbuszon kombináltan is,

c) belföldi utazásnál 50%-os menetdíj-kedvezményre vasúton, autóbuszon és a HÉV-eken is.

d)[14]

e) üdülő- gyógyhelyi díj fizetése alóli mentességre,

f) egyes vállalatok, szövetkezetek és intézmények által biztosított diákjegyekre, diákbérletekre és egyéb kedvezményekre,

g)[15] a diáksport rendezvényeken és versenyeken való részvételre, indulásra; a diáksport versenyek országos döntőin való indulásra - a versenykiírásnak megfelelően - a diákigazolványba bejegyzett orvosi igazolás érvényességi idején belül,

h) megfelelő bélyeg beragasztásával a tanulóbiztosítás szolgáltatásaira.

(2)[16] Az (1) bekezdés a) és b) pontjában említett havijegy csak akkor érvényes, ha abban a tulajdonos diákigazolványának sorszáma fel van tüntetve.

6. §[17] A sorállományú katonák körletelhagyási engedélyükkel és katonaigazolványukkal, a polgári szolgálatot teljesítő személyek polgári szolgálati igazolvánnyal igazolják jogosultságukat az 5. § (1) bekezdésének c)-f) pontjaiban meghatározott kedvezmények igénybevételére.

7. § (1)[18] Tanulótól, hallgatótól történő vérvétel esetén - ha vércsoport meghatározásra is sor kerül - az orvos köteles a tanuló, hallgató vércsoportját a diákigazolványba bejegyezni.

(2) A tanuló, hallgató kérésére kezelőorvosa az egészségügyi lap rovatait kitölti.

(3) A kezelőorvos köteles a diákigazolványba a tanuló, hallgató sportolását, testnevelésben való részvételét korlátozó egészségügyi tényezőket bejegyezni.

8. § (1) Ez a rendelet 1989. szeptember 1-jén lép hatályba, egyidejűleg a tanulóifjúságot és a sorkatonákat megillető egyes kedvezményekről, valamint a diákigazolványról szóló 13/1981. (IX. 1.) MM-BkM-HM-KPM együttes rendelet, továbbá a belföldi távolsági (helyközi) személyszállítási kedvezményekről szóló 13/1982. (XII. 27.) KPM rendelet 2. §-a hatályát veszti.

(2) E rendelet 5. §-a (1) bekezdésének a)-c) pontjában foglaltak nem érintik a belföldi távolsági (helyközi) személyszállítási kedvezményekről szóló 13/1982. (XII. 27.) KPM rendeletben biztosított utazási kedvezményeket.

(3) Az e rendelettel bevezetett diákigazolványokat az 1989/90. tanévben - a 3. §-ban foglaltaknak megfelelően - valamennyi jogosult részére ki kell állítani.

(4) A helyi és helyközi utazásra szóló tanuló havijegyek váltására jogosító és e rendelet hatálybalépése előtt kiadott igazolványok 1989. december 31-éig használhatók.

Lábjegyzetek:

[1] A törvényt az 1995. évi LXXXV. törvény, végrehajtási rendeletét a 24/1995. (III. 8.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezte.

[2] Az 1. § a 14/1991. (VIII. 29.) MKM-HM-IKM-KHVM együttes rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[3] Az 1. § (3) bekezdése a 11/1992. (VI. 19.) MKM-HM-IKM-KHVM együttes rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[4] A 2. § (1) bekezdése a 14/1991. (VIII. 29.) MKM-HM-IKM-KHVM együttes rendelet 2. §-ának (1) bekezdésével megállaptíott és a 231/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet 9. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

[5] A 2. § (1) bekezdésének harmadik mondata a 11/1992. (VI. 19.) MKM-HM-IKM-KHVM együttes rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[6] A 2. § (3) bekezdése második mondatát és (4) bekezdését a 35/1989. (XII. 30.) MM-HM-KeM-KöHÉM rendelet 5. §-a hatályon kívül helyezte.

[7] A 2. § (4) bekezdését a 14/1991. (VIII. 29.) MKM-HM-IKM-KHVM együttes rendelet 2. §-ának (2) bekezdése iktatta a szövegbe.

[8] A 3. § (2) bekezdése a 35/1989. (XII. 30.) MM-HM-KeM-KöHÉM együttes rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

[9] A 3. § (3) bekezdése a 14/1991. (VIII. 29.) MKM-HM-IKM-KHVM együttes rendelet 3. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.

[10] A 3. § (4)-(5) bekezdését a 14/1991. (VIII. 29.) MKM-HM-IKM-KHVM együttes rendelet 3. §-ának (2) bekezdése iktatta a szövegbe.

[11] A 25/1989. (VIII. 24.) MM-HM-KeM-KÖHÉM együttes rendelet 5. § 1. bekezdésének felvezető szövegét a 30/1999. (II. 15.) Korm. rendelet 11. § 1. bekezdése hatályon kívül helyezte

[12] Az 5. § (1) bekezdésének b) és c) pontja a 14/1991. (VIII. 29.) MKM-HM-IKM-KHVM együttes rendelet 4. §-ának (1) bekezdésével megállapított, s a Magyar Közlöny 1991. évi 99. számában megjelent helyesbítésnek megfelelő szöveg.

[13] A 321/1996. (XII. 26.) Korm. rendelet 9. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

[14] A 25/1989. (VIII. 24.) MM-HM-KeM-KÖHÉM együttes rendelet 5. § 1. bekezdésének d) pontját a 30/1999. (II. 15.) Korm. rendelet 11. § 1. bekezdése hatályon kívül helyezte

[15] Az 5. § (1) bekezdés g) pontja a 35/1989. (XII. 30.) MM-HM-KeM-KöHÉM együttes rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.

[16] Az 5. § (2) bekezdése a 14/1991. (VIII. 29.) MKM-HM-IKM-KHVM együttes rendelet 4. §-ának (2) bekezdésével megállapított szöveg.

[17] A 6. § a 14/1991. (VIII. 29.) MKM-HM-IKM-KHVM együttes rendelet 5. §-ának (2) bekezdésével módosított szöveg.

[18] A 7. § (1) bekezdésének szövegét megállapította és a (3) bekezdést a szövegbe iktatta a 35/1989. (XII. 30.) MM-HM-KeM-KöHÉM együttes rendelet 4. §-a.