43/1998. (X. 1.) BM rendelet

a közúti közlekedés rendőrhatósági igazgatásáról szóló 48/1997. (VIII. 26.) BM rendelet módosításáról

A rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 101. §-a (1) bekezdésének a), g) és m) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszterrel, továbbá az ügykörüket érintő kérdésekben az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. § A közúti közlekedés rendőrhatósági igazgatásáról szóló 48/1997. (VIII. 26.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) 3. § (1) bekezdése a) pontja második francia bekezdésének első mondatrésze helyébe a következő mondatrész lép:

" - "B" 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi,"

2. § Az R. 4. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A (6) bekezdésben szabályozott vizsgakötelezettség nem terjed ki arra a gépjárművezetőre, akinek ugyanazért a jogellenes cselekményért külön jogszabályban meghatározott utánképzésen kell részt vennie, illetőleg akit a bíróság a gépjárművezetői jártasság igazolására 2 kötelezett."[1]

3. § Az R. 10. §-ának (5) bekezdésében szereplő "25 kW teljesítményű vagy 0,16 kW/kg teljesítmény/tömegarányt" szövegrész helyébe a következő szövegrész lép:

"25 kW teljesítményű és 0,16 kW/kg teljesítmény/ sajáttömeg arányt"

4. § Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § Vezetői engedélyt az előírt feltételek teljesülése mellett is csak olyan kérelmezőnek lehet kiadni, akinek lakóhelye, tartózkodási helye Magyarországon van, külföldi kérelmező esetén az engedély kiadását megelőző 6 hónapban folyamatosan Magyarországon tartózkodott, vezetői engedéllyel vagy - az e rendeletben meghatározott kivételtől eltekintve - más ország hatósága által kiadott vezetői engedéllyel nem rendelkezik."

5. § Az R. 12. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a bíróság vagy a rendőrhatóság a járművezetésre jogosító okmány visszaadását, illetve a vezetési jogosultság gyakorlását jártasság igazolásához, új járművezetői vizsgához, egészségi alkalmasság vagy pályaalkalmasság igazolásához kötötte, a közlekedésbiztonsági alkalmatlanság mindaddig fennáll, amíg a járművezető ezen kötelezettségének, illetőleg az utánképzésre vonatkozó külön jogszabályban meghatározott kötelezettségének eleget nem tett."[2]

6. § Az R. 16. §-a (1) bekezdésének a) pontjában szereplő a "közúti baleset során tömegszerencsétlenséget" szövegrész helyébe a "közúti baleset során maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást, tömegszerencsétlenséget" szövegrész lép.

7. § (1) Az R. 17. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A rendőrhatóság a vezetői engedélyt visszavonja:)

"b) ha a járművezető ellen közúti veszélyeztetés (Btk. 186. §), közúti baleset gondatlan okozása (Btk. 187. §), ittas járművezetés (Btk. 188. §), járművezetés tiltott átengedése (Btk. 189. §), cserbenhagyás (Btk. 190. §) vagy a közúti közlekedés körében elkövetett segítségnyújtás elmulasztása (Btk. 172. §) miatt büntetőeljárás indult, a büntetőeljárás jogerős befejezéséig, de legfeljebb egy évre; a 16. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott szabálysértés elkövetése esetén a szabálysértési eljárás jogerős befejezéséig, de legfeljebb 6 hónapra,"

(2) Az R. 17. §-ának (1) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

"f) ha a 4. § (6) bekezdése alapján a kezdő vezető külön jogszabályban meghatározott tanfolyam elvégzése után új vizsgára köteles."

(3) Az R. 17. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a járművezető ellen azért folyik büntetőeljárás, mert az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást, tömegszerencsétlenséget, halált, több ember halálát vagy halálos tömegszerencsétlenséget okozott, a rendőrhatóság a vezetői engedélyt a büntetőeljárás jogerős befejezéséig vonja vissza."

8. § Az R. 20. §-a a következő (13) bekezdéssel egészül ki:

"(13) A közlekedési igazgatási eljárásban a jármű műszaki eredetiségét a pályázat útján kijelölt szakértői állomás vizsgálati szakvéleményével kell igazolni:

a) külföldről behozott használt, továbbá nem a gyártótól, illetve márkakereskedőtől közvetlenül beszerzett új jármű első forgalomba helyezésekor,

b) a forgalomból végleg kivont járművek ismételt forgalomba helyezésekor,

c) a kivitel előtt a Magyarországon már forgalomba helyezett járművek külföldre történő értékesítése miatt a jármű forgalomból történő kivonásakor, illetve a kiviteli rendszám kiadásakor,

d) a járműben használt alváz- és/vagy motor beépítésének nyilvántartásba vételekor, továbbá

e) ha a jármű alváz- és/vagy motorszámában az eredeti állapothoz képest változás észlelhető."

9. § Az R. 25. §-a a következő (13)-(16) bekezdéssel egészül ki:

"(13) A közúti közlekedési szolgáltatáshoz használt gépjárművek közül azokra, amelyekre külön jogszabály az engedélyező szerv tulajdonát képező rendszámtábla használatát írja elő - a 23. § (2) bekezdésének f) pontjában előírt - különleges rendszámtáblát a vállalkozás székhelye szerint illetékes területi kereskedelmi és iparkamara (a továbbiakban: kamara) adja ki.[3]

(14) Ha az engedélyezésre jogosult kamara végrehajtható határozatával megállapítja, hogy a közúti közlekedési szolgáltatás (a továbbiakban: szolgáltatás) végzésének feltételei nem állnak fenn (az engedély visszavonása, illetőleg bevonása), továbbá a szolgáltatás megszűnése, szüneteltetése esetén a kamara tulajdonát képező különleges rendszámtáblát a kamaránál le kell adni, egyéb esetben azt letétbe kell helyezni.

(15) A kamara a különleges rendszámtáblák kiadásáról nem selejtezhető nyilvántartást vezet, és a kiadott, leadott, illetve letétbe helyezett, különleges rendszámtáblákról a szolgáltatás gyakorlásához használt gépjármű forgalmi engedélyének kiadására illetékes rendőrhatóságot értesíti.

(16) A kamara értesítése alapján a rendőrhatóság a jármű forgalmi engedélyébe bejegyzi a közúti közlekedési szolgáltatásra jogosító engedély számát és azt, hogy a járművet különleges rendszámtáblával látták el."

10. § (1) Az R. 31. §-a (3) bekezdésének c) pontja a következő szövegrésszel egészül ki:

"továbbá, ha a járművet a bírósági végrehajtás során a bírósági végrehajtó, illetőleg a közigazgatási végrehajtás során az adóhatóság, a társadalombiztosítási szerv vagy a vámhatóság részéről eljáró személy lefoglalta,"

(2) Az R. 31. §-ának (3) bekezdése az alábbi o) ponttal egészül ki:

(A rendőrhatóság a jármű forgalomból történő kivonását hivatalból rendeli el, ha)

"o) a jármű üzemeltetése műszaki állapota miatt véglegesen megszűnik."

(3) Az R. 31. §-a (4) bekezdésének d) pontja a következő szövegrésszel egészül ki:

"továbbá addig az időpontig, ameddig a bírósági végrehajtás során a bírósági végrehajtó, illetőleg a közigazgatási végrehajtás során az adóhatóság, a társadalombiztosítási szerv vagy a vámhatóság részéről eljáró személy a járművet nem értékesítette, vagy nem adta vissza az adósnak, illetőleg ameddig a végrehajtást kérő a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII törvény (Vht.) 134. §-a alapján a járművet át nem vette,"

(4) Az R. 31. §-ának (4) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

"f) a (3) bekezdés o) pontja esetén véglegesen."

(5) Az R. 31. §-a a következő (17) bekezdéssel egészül ki:

"(17) Az érvényesítő címkével el nem látott rendszámtáblát a jármű forgalomból történő kivonásakor a tulajdonos (üzembentartó) köteles a visszavonás időtartamára a rendőrhatóságnál letétbe helyezni."

11. § Az R. 32. §-ának (1) bekezdése "A rendőr a forgalmi engedélyt a helyszínen elveheti" szövegrészt követően a következő szövegrésszel egészül ki:

"illetve a rendszámtáblát érvénytelenítheti"

12. § (1) Ez a rendelet 1998. október 1-jén lép hatályba, az R. 17. § (4) bekezdés rendelkezéseit a hatálybalépést követően elkövetett bűncselekmények esetén kell alkalmazni.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 10. § (10) bekezdésének második mondata, az R. 14. § (4) bekezdésének második mondata, valamint az (5) bekezdése, az R. 16. § (1) bekezdés e) pontjából "a vezetői engedélybe bejegyzettek szerint" szövegrész, az R. 17. §-ának (3) bekezdésében szereplő "a bíróság, illetőleg" szövegrész hatályát veszti.

Dr. Pintér Sándor s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 18. §-ának (4) bekezdése.

[2] A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 18. §-ának (4) bekezdése.

[3] A közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló - többször módosított - 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet.