Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

7/1998. (IV. 8.) HM rendelet

a kegyeleti gondoskodással kapcsolatos egyes feladatokról

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 342. §-a (2) bekezdésének i) pontjában, valamint a hadköteles katonák szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIV. törvény (a továbbiakban: Hkt.) 146. §-a (2) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) hivatásos (szerződéses), valamint az elhunyt hadköteles katonáról való kegyeleti gondoskodás érdekében a következőket rendelem el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya kiterjed a Honvédelmi Minisztériumban (a továbbiakban: HM), a HM hivatalaiban és háttérintézményeiben, a katonai nemzetbiztonsági szolgálatoknál, a katonai felsőoktatási intézményekben, továbbá az MH katonai szervezeteinél (a továbbiakban együtt: MH szervek) szolgálatot teljesítő hivatásos és szerződéses (a továbbiakban együtt: hivatásos) katonára, a hivatásos állományból nyugállományba helyezett személyre (a továbbiakban: nyugállományú katona), valamint a hadköteles katonára.

A kegyeleti gondoskodás formái

2. § (1) Az MH szerv vezetője a minősítésre jogosultnak a kegyelet hivatalos kifejezésére javaslatot terjeszt elő a következők szerint:

a) hősi halottá minősíthető, aki a Hszt. 208. §-ának (1) bekezdésében, illetve a Hkt. 134. §-ának (1) bekezdésében meghatározott körülmények között vesztette el az életét;

b) a katonai szolgálat halottjává minősíthető az a hivatásos katona, aki a szolgálatteljesítés során tanúsított bátor helytállással, esküjéhez híven, nem fegyveres küzdelem során áldozta életét, vagy ilyen körülmények között elszenvedett sérülései következtében hunyt el,

c) a Magyar Honvédség halottjává minősíthető az elhunyt hivatásos, hadköteles vagy nyugállományú katona, aki a szolgálati viszonyának fennállása alatt az MH szervnél kifejtett munkája során a feladatait kimagasló hivatástudattal, átlagon felüli szakértelemmel és eredményességgel teljesítette, vagy egyébként a tevékenységével kiemelkedő érdemeket szerzett az MH fejlesztésében, harckészültségének magas szinten tartásában;

d) a fegyvernem halottjává minősíthető az a hivatásos vagy nyugállományú elhunyt katona, aki tudásával és szakmai tevékenységével az adott fegyvernem eredményességében, szakterületének fejlesztésében szerzett jelentős érdemeket, és a beosztásában huzamos időn át kiemelkedő színvonalon teljesítette feladatait, továbbá az elhunyt hadköteles katona a szolgálat teljesítése során szerzett érdemeire figyelemmel;

e) a helyőrség halottjává lehet minősíteni azt a hivatásos vagy nyugállományú elhunyt katonát, aki a szolgálati beosztásában kifejtett tevékenységével a katonai szervezet és a helyőrség lakossága, valamint a polgári szervek között a jó kapcsolatok kialakítását szolgálta, és ezzel elősegítette a honvédség jó hírnevének, a helyi lakosság általi megbecsülésének fokozását, továbbá hasonló érdemei alapján azt a nyugállományú katonát is, akinek utolsó állományilletékes katonai szervezete az adott helyőrségben - jogutódlással vagy anélkül - megszűnt, illetőleg az elhunyt hadköteles katonát a szolgálat teljesítése során szerzett érdemeire figyelemmel;

f) a katonai szervezet (szervezeti egység) halottjává minősíthető az az elhunyt hivatásos vagy nyugállományú katona, aki az adott szervezet állományában végzett eredményes munkát és e tevékenysége vagy életútja alapján az a)-e) pontok szerint kegyeleti gondoskodásban nem részesíthető, valamint az elhunyt hadköteles katona a szolgálat teljesítése során szerzett érdemeire figyelemmel.

(2) Az elhunyt (1) bekezdés a)-d) pontja szerinti minősítésének lehetőségét az állományilletékes parancsnok egyezteti a Honvéd Vezérkar (a továbbiakban: HVK) humán főcsoportfőnökével - vagy e jogkör átruházása esetén annak gyakorlójával (HVK humánszolgálati csoportfőnökével) - majd javaslatot terjeszt fel szolgálati úton a minősítésre jogosult elöljáróhoz.

(3) A minősítésre vonatkozó javaslat tartalmazza:

a) az elhunyt nevét, személyi adatait, rendfokozatát és utolsó beosztását;

b) a halál időpontját és körülményeit;

c) az elhunyt katonai pályafutásának leírását és értékelését, valamint

d) a minősítési javaslat részletes indokolását.

(4) A nyugállományú katona esetében figyelembe kell venni a szolgálati viszonya megszűnésének jogcímét és a megszűnés körülményeit is.

(5) A Hszt. 81. §-ának (2) bekezdésében, valamint a Hkt. 134. §-ának (3) bekezdésében meghatározott esetben az előléptetésre vonatkozó javaslatot a minősítési javaslattal egyidejűleg kell felterjeszteni.

(6) Eltérő rendelkezés hiányában minősítésre jogosult: az (1) bekezdés a)-b) pontjai esetében a honvédelmi miniszter, a c) pont alkalmazása esetén az MH parancsnoka, vezérkari főnök, a d) pont esetében az MH illetékes fegyvernemi főnöke, az e) pont szerinti esetben az illetékes helyőrségparancsnok.

A kegyeleti gondoskodással kapcsolatos egyéb feladatok

3. § (1) A hivatásos vagy hadköteles katona haláláról való tudomásszerzést követően az elhunyt állományilletékes parancsnoka, illetve az MH szerv vezetője, nyugállományú katona halála esetén az elhunyt lakóhelye szerinti illetékes hadkiegészítő parancsnok haladéktalanul felveszi a kapcsolatot az elhunyt hozzátartozójával. Egyezteti a halaszthatatlan teendőket a temetés módjáról, helyéről, időpontjáról, tájékoztatást ad az MH kötelezettségeiről - közöttük költségviseléséről - és a további gondoskodás formáiról, lehetőségeiről.

(2) A temetés megszervezését és lebonyolítását, a költségviselés engedélyezését, elszámolását és kifizetését, továbbá a temetési segély kifizetését - az elhunyt lakóhelye és a temetés helye szerint illetékes hadkiegészítő parancsnok bevonásával - az elhunyt hivatásos és hadköteles katona állományilletékes parancsnoka, illetve a HM szerv vezetője végzi. A nyugállományú katona halála esetén e feladatokat az elhunyt lakóhelye szerint illetékes hadkiegészítő parancsnok látja el.

(3) A más polgári szervnél szolgálatot teljesítő hivatásos katona elhalálozása esetén a kegyeleti gondoskodással kapcsolatos feladatokat a HVK Humán Főcsoportfőnökség személyügyi főcsoportfőnöke végzi, a vezénylés helye szerinti munkáltató (vezető) bevonásával. Ha az elhunytat más szerv is a saját halottjának tekinti, az MH kegyeleti költségeinek megosztott viseléséről a másik szerv vezetőjével megállapodás köthető.

(4) A síremlék állítását, a sírgondozást és az ünnepi megemlékezések előkészítését a temető helye szerint illetékes helyőrségparancsnok a hadkiegészítő parancsnokkal együttesen végzi.

A kegyeleti bizottság

4. § (1) A minősítésre jogosult elöljáró a kegyeleti feladatok végrehajtására kegyeleti bizottságot jelöl ki. A bizottság elnöke a munkáltatói vagy minősítési jogkört gyakorló elöljáró által kijelölt helyettese; tagjai a személyügyi (humán) vezető, a HM Pénzügyi és Számviteli Szolgálat illetékes munkatársa és - igény esetén - a HM Tábori Lelkész Szolgálat képviselője.

(2) A 2. § (1) bekezdésének a)-c) pontja szerinti minősítések előkészítésére központi kegyeleti bizottságot kell létrehozni. A bizottság összetételére az MH parancsnoka, vezérkar főnöke tesz javaslatot a honvédelmi miniszternek.

(3) Az illetékes kegyeleti bizottság tesz javaslatot a kegyeleti gondoskodás formájára, az elhunyt életútjának elismerésére, valamint - a hozzátartozókkal egyeztetve - a temetéssel kapcsolatos intézkedésekre. A hozzátartozó egyetértésével a kegyeleti bizottság gondoskodik az elhunyt búcsúztatásáról, illetve sajtóközlemény kiadásáról.

A kegyeleti gondoskodás módja

5. § (1) A rendelet hatálya alá tartozó személyek halála esetén - a Hszt.-ben, a Hkt.-ben, illetőleg a honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvényben szabályozottak szerint - az elhunyt eltemetése és temetésének teljes vagy részbeni költségei az MH szervet terhelik. A 7. § (2) bekezdés szerinti költségeket csak a 2. § (1) bekezdésének a)-c) pontja szerint minősítettek esetében viseli az MH szervezet.

(2) Kivételes méltánylást érdemlő esetekben - ha azt a jogszabály nem írja elő - a honvédelmi miniszter engedélyezheti, hogy az MH szervezete viselje a temetés teljes költségét.

6. § (1) Figyelemmel az 5. § (1) bekezdésében foglaltakra, az elhunyt személy sírjának gondozásáról, karbantartásáról, a sírhely vagy urnafülke használati idejének meghosszabbításáról, illetőleg szükség szerinti áthelyezéséről a temető helye szerint illetékes hadkiegészítő parancsnokság az MH költségvetése terhére gondoskodik.

(2) Az elhunytról való megemlékezésként a síremlék avatáskor, a Magyar Honvédség napja, illetőleg Halottak napja alkalmából a síremléknél, sírnál vagy urnafülkénél koszorút helyezhet el az a katonai szervezet vagy jogutódja, amely az elhunyt utolsó szolgálati helye volt. A koszorúzás időpontját és ünnepélyessé tételét a koszorúzó szervezet és a temető helye szerint illetékes hadkiegészítő parancsnokság előzetesen egyezteti.

A temetési és a kegyeleti gondoskodás költségei

7. § (1) E rendelet alkalmazásában temetési költségek alatt a következőket kell érteni:

a) sírhely, urnasírhely (urnafülke) megváltásának (meghosszabbításának) költségei;

b) szolgáltatási költségek (különösen az elhunyt temetésre történt előkészítése, a ravatalozás, a búcsúztatás, a sírásás, a behantolás, urnaelhelyezés, a hamvak szétszórása);

c) temetési kellékek (különösen koporsó, szemfedél, fejfa);

d) helyi és helyközi halottszállítás költségei;

e) temetéskor elhelyezett koszorúk költsége.

(2) A kegyeleti gondoskodás egyéb költségei, így különösen:

a) emlékmű, síremlék, emléktábla állítás és karbantartás költségei;

b) sírgondozás költségei;

c) az exhumálás, a hamvak, a síremlék esetleges áthelyezésének költségei;

d) koszorúzási kiadások.

A temetési és kegyeleti költségek elszámolása

8. § (1) A 2. § (1) bekezdésének a)-c) pontja szerint minősítettek temetési és síremlék állítási, külföldi halottszállítási költségeinek kifizetését és elszámolását számlával igazolt összegben - a (központi) kegyeleti bizottság javaslata alapján - a honvédelmi miniszter vagy felhatalmazás alapján a HM közigazgatási államtitkára, illetőleg az MH parancsoka, vezérkar főnöke engedélyezi.

(2) Az (1) bekezdés hatálya alá nem tartozó hadköteles katona szolgálatteljesítés ideje alatt bármely ok miatt, továbbá a leszerelés után egy éven belül a katonai szolgálattal összefüggő baleset vagy betegség miatt bekövetkezett halála esetén a temetésről, a hozzátartozókkal történő megegyezés szerint, az illetékes MH szerv gondoskodik. Ilyen esetben az MH szerv költségvetése terhére külön utasítás szerint megállapított mértékig, a számlával igazolt temetési költségek számolhatók el.

(3) Az (1) bekezdés hatálya alá nem tartozó, a Hszt. 208. §-ának (2) bekezdése szerint minősített hivatásos vagy nyugállományú katona elhalálozása esetén külön utasítás szerint megállapított, legfeljebb a számlával igazolt temetkezési költség 50%-a számolható el.

A temetési segély

9. § A hivatásos és hadköteles katonák, illetőleg azok közeli hozzátartozója halála esetén az elhunyt temetési költségeit viselő hozzátartozó segélyezésére a 10-11. § rendelkezéseit kell alkalmazni. Ez nem érinti a szociális törvény szerinti temetési segélyt.

10. § (1) A szolgálati kötelmekkel összefüggő baleset vagy betegség következtében elhalálozott hivatásos és hadköteles katona után a (3) bekezdés szerinti közeli hozzátartozója részére egyszeri alkalommal (intézményes) temetési segélyt kell folyósítani. A segélyt abban az esetben is folyósítani kell, ha a halál a leszerelést, illetőleg a kötelezettség teljesítést követő egy éven belül következik be. A hadköteles után a temetési segély akkor is jár, ha a halál a szolgálatteljesítéssel vagy a hadkötelezettséggel kapcsolatos jelentkezési, bevonulási, leszerelési kötelezettség teljesítése közben, azzal összefüggő baleset vagy betegség miatt következett be.

(2) Az (1) bekezdés szerint járó temetési segély összege

a) a hivatásos katonai esetében a havi távolléti díj,

b) a tartalékos katonai szolgálatot teljesítők esetében a rendfokozati és a beosztási illetmény,

c) a sor- vagy póttartalékos katonai szolgálatot teljesítők esetében a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló mindenkori kötelező legkisebb munkabérének

háromszorosa.

(3) Az (1) bekezdés szerinti segélyt sorrendben a következő, egyik hozzátartozó részére kell kifizetni:

a) az elhalálozást megelőzően közös háztartásban együtt élt házastárs;

b) az élettárs, ha az együttélés időtartama az egy évet meghaladta, vagy abból gyermek származott;

c) a saját háztartásban eltartott, önálló keresettel nem rendelkező gyermek;

d) a szülő.

(4) Az MH szerv tényleges állományából elhalálozottak esetében a segélyt - az elhunyt jogszabály alapján történő minősítése után - az állományilletékes MH szerv, állományon kívüliek esetében a lakóhely szerint illetékes hadkiegészítő parancsnokság folyósítja.

11. § (1) A hivatásos állomány tagja kérelmére egyéni elbírálás alapján szociális helyzetének figyelembevételével (eseti) temetési segélyben részesíthető, ha a vele közös háztartásban élő vagy tartásra kötelezett közeli hozzátartozója elhalálozott.

(2) Az (1) bekezdés szerinti temetési segélyt az állományilletékes parancsnok a köztisztviselői illetményalap 100%-ának megfelelő összegben engedélyezheti.

(3) Az (1)-(2) bekezdés szerint temetési segélyben részesíthető a 10. § (3) bekezdés szerinti közeli hozzátartozó is, aki az elhunyt hivatásos vagy tényleges hadköteles szolgálatot teljesítő katona temetéséről gondoskodott, kivéve, ha az elhunytat a 2. § (1) bekezdésének a)-c) pontja szerint minősítették.

12. § Méltánylást érdemlő esetekben e rendelet szerinti temetési segély összegénél nagyobb összeg folyósítását engedélyezheti a honvédelmi miniszter, valamint az MH parancsnoka, vezérkari főnök.

13. § (1) E rendelet szerinti kegyeleti költségnormákat - a kegyeleti költségek általános alakulása, a szokásos és a társadalmi elvárásoknak megfelelő gondoskodás figyelembevételével - külön HM utasítás állapítja meg.

(2) A HM Központi Pénzügyi és Számviteli Hivatal főigazgatója javaslata figyelembevételével az (1) bekezdés szerinti kegyeleti költségnormát e rendelet hatálybalépését követő 2 hónapon belül kell megállapítani.

14. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Magyar Néphadsereg állományából kivált katonaszemélyekkel és a közülük elhunytak hozzátartozóival kapcsolatos tevékenység szabályozásáról szóló 24/1980. (HK 12.) HM utasítás és a szolgálati kötelmekkel összefüggő baleset vagy megbetegedés következtében elhunyt személyek hozzátartozóinak intézményes segélyezéséről szóló, a 14/1994. (HK 9.) MH KPF intézkedéssel módosított 44/1984. (HK 11.) MN PÜSZF intézkedés.

(3) Az elhunyt katonaszemélyek és kinevezett polgári alkalmazottak szolgálati érdemek szerinti minősítése, eltemetése, emléke megőrzése és ápolási rendjéről szóló 26/1980. (HK 12.) HM utasítást e rendelet hatálya alá tartozók esetében nem lehet alkalmazni.

Dr. Fodor István s. k.,

honvédelmi minisztériumi politikai államtitkár

Tartalomjegyzék