100/1999. (XI. 24.) FVM rendelet

a takarmánykukorica-szükséglet megvásárlásának támogatásáról

Az agrártámogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 273/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a (3) bekezdésének c) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a gazdasági miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. § (1) E rendelet alapján takarmányszükségletük részleges biztosításának elősegítése érdekében az állattartók, a takarmánygyártók és az állattenyésztést integráló szervezetek a takarmánykukorica-szükséglet megvásárlásához az R. 2. §-ának (8) bekezdésében előírt feltételeknek megfelelően igénybe vett hitel után a hitelszerződés megkötésekor érvényes jegybanki alapkamatra vonatkozva százszázalékos kamattámogatást, a megvásárolt takarmány tárolásához tizenöt forint/tonna/hét tárolási támogatást vehetnek igénybe.

(2) A támogatás pályázat alapján vehető igénybe, melynek részletes feltételeit e rendelet melléklete tartalmazza.

(3) A támogatást a 10032000-01905630 számú APEH Piacrajutást elősegítő támogatások folyósítási számláról kell teljesíteni.

2. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit azon, 1999. október 1-jét követően megkötött hitelszerződések vonatkozásában is alkalmazni kell, amelyek az e rendeletben foglalt feltételeknek megfelelnek.

Dr. Szabadi Béla s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi

politikai államtitkár

Melléklet a 100/1999. (XI. 24.) FVM rendelethez

Pályázati felhívás a takarmánykukorica-szükséglet megvásárlásának támogatására

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium a takarmánykukorica-szükséglet megvásárlásának támogatásáról szóló 100/1999. (XI. 24.) FVM rendelet (a továbbiakban: rendelet) 1. §-a alapján pályázatot hirdet az állattartók, a takarmánygyártók és az állattenyésztést integráló szervezetek takarmányszükségletének részleges biztosítását elősegítő támogatás igénylésére.

1. A pályázat célja

A takarmányszükséglet megvásárlásának ösztönzése a takarmánykukorica betakarítást követő kínálati piaci körülmények között.

2. A pályázat benyújtására jogosultak:

a) állattenyésztést (TEÁOR A 01.20),

b) vegyes gazdálkodást (TEÁOR A 01.30),

c) halászati tevékenységen belül tógazdasági tevékenységet (TEÁOR B 05.01),

d) takarmánygyártás tevékenységet (TEÁOR DA 15.7) végzők, valamint

e) azok a felsorolt TEÁOR számú tevékenységekben működő integrátorok, melyek az agrárgazdasági célok 1999. évi költségvetési támogatásáról szóló 8/1999. (I. 20.) FVM rendeletben foglalt feltételeknek megfelelnek.

Integrátor támogatása esetén a takarmánykukoricaszükséglet mennyisége kizárólag az általa integrált állatlétszámra vonatkozhat. A pályázathoz - a 7. I. pontban foglaltakon túl - mellékelni kell az integrátori szerződés másolatát.

Támogatásban részesülő integrátor esetén az általa integrált termelő saját jogon a rendelet alapján támogatásra nem jogosult.

Támogatásra csak terméktanácsi tagok jogosultak. Az állattartók és integrátorok esetében az érintett állatfaj szerinti terméktanácsi tagságot, vegyes gazdálkodást folytatók és takarmánygyártók esetében pedig az Országos Gabona Terméktanácsi tagságot (a továbbiakban: OGTT) kell igazolni.

3. Általános feltételek (tartalmi és formai követelmények)

A pályázóknak legalább 6 havi, maximum 12 havi takarmányszükségletük pénzintézettől felvett legfeljebb egyéves lejáratú hitel segítségével, kizárólag kukoricatermelőtől vagy integrátortól történő megvásárlását kell igazolniuk ahhoz, hogy a támogatást igénybe vehessék.

A takarmánykukorica-szükséglet fogalma

I. állattartók és integrátorok esetében: az állati termék (beleértve a tenyészállatot is) előállításához felhasználásra kerülő gabonafélék együttes mennyiségének legfeljebb 50%-a lehet takarmánykukorica. (Kivétel a hízott máj előállítására felhasznált tömőkukorica, mely a 4. számú függelék 3. pontjában meghatározott teljes mennyiségében felhasználható.) Az összes kimutatott takarmányszükséglet nem lehet több, mint az előállított élősúly eléréséhez a 4. számú függelékben megadott adatok alapján számítható mennyiség;

II. takarmánygyártóknál: a takarmánykukorica-szükséglet a 12 hónap alatt értékesítésre kerülő tápok maximum 50%-ában határozható meg.

A számított éves takarmányszükségletet csökkenteni kell a készlettel és a saját termésből takarmányozásra felhasznált mennyiséggel. Az így fennmaradó szükséglet minimum 50%-ának megvásárlásához igényelhető kamattámogatás.

A takarmányszükséglet megállapítása esetében kukoricánál az 1999. október 1-jétől 2000. szeptember 30-ig terjedő időszakot kell figyelembe venni.

A takarmányszükséglet megvásárlása a támogatás elnyerése szempontjából az alábbi időponthoz kötött:

takarmánykukorica: 1999. december 31-ig.

4. A pályázat benyújtásának határideje

1999. december 31-ig összesen két alkalommal nyújtható be a pályázat úgy, hogy az első alkalommal eleget kell tenni a pályázati kiírás mennyiségre vonatkozó minimumfeltételeknek.

5. Pályázat benyújtásának helye

A pályázatokat a területileg illetékes megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatalhoz kell benyújtani.

6. Támogatás rendje, módja és mértéke

Vissza nem térítendő kamat- és tárolási támogatás:

a) Kamattámogatás vehető igénybe a pályázat alapján megvásárolt takarmánykukoricára felvett olyan hitelhez, amely megfelel az agrártámogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 273/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. §-ának (8) bekezdésében előírt feltételeknek. Mértéke: a hitelszerződés megkötésekor érvényes jegybanki alapkamat 100%-a. A kamattámogatás mértékének a kiszámítását a 3. számú függelék tartalmazza. A kamattámogatás a hitel futamidejének időtartama alatt negyedévente vehető igénybe a banki igazolás rendelkezésre állását követő hó 20. napjától.

b) Tárolási támogatás vehető igénybe a megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatal által igazolt tárolási időre 15 Ft/tonna/hét mértékben.

7. A pályázat elbírálásának rendje

I. A pályázóknak be kell nyújtani:

a) az 1. számú függelék szerinti Adatközlő-igénylőlapot,

b) a takarmánykukorica-szükséglet kimutatását (2. számú függelék),

c) a takarmánykukorica-szükséglet vásárlására vonatkozó banki hitelszerződés vagy ígérvény másolatát,

d) a terméktanácsi tagság igazolását.

II. A pályázatokat a megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatal 15 napon belül a benyújtott dokumentumok alapján elbírálja. Döntéséről a hivatal az 1. számú függelék záradékolt példányának visszaküldésével értesíti a pályázót.

8. A kamat- és tárolási támogatás igénylésének módja

Az igénylő

a) az 1. számú függelék záradékolt példányának az igénylés időpontjáig felvett hitel bank által igazoltan befizetett kamatairól szóló elismervényének,

b) az átlagos tárolási időt, mennyiséget és az így kiszámolt összes tárolási támogatást tartalmazó dokumentumának benyújtásával fordulhat a területileg illetékes Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal illetékes igazgatóságához (a továbbiakban: adóhatóság).

Az igényelt támogatás futamideje nem lehet több, mint az 1. számú függelékben meghatározott idő.

9. A kamattámogatás kiegészítő feltétele

Az integrátor és a takarmánygyártó azzal a feltétellel veheti igénybe a kamat- és tárolási támogatást, ha a pályázat keretében felvásárolt kukorica beszerzési árát a futamidő alatt legfeljebb nettó - támogatással csökkentett - kamat- és tárolási költséggel növeli, és így adja tovább az állattartónak, illetve dolgozza be a takarmányba.

10. Amennyiben a pályázó állattartó, vegyes gazdálkodási tevékenysége mellett takarmánygyártó is (tehát eladásra gyárt tápot), akkor tevékenységenként külön pályázatot kell benyújtania.

11. A támogatás felhasználásának ellenőrzése

A pályázatban foglaltak szakmai teljesítését a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium a terméktanácsok, valamint a megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatalok bevonásával ellenőrzi. Az ellenőrzés kiterjed arra, hogy a támogatott takarmánykukorica-mennyiség megfelel-e a pályázati feltételeknek, a vásárlásra az előírt határidőn belül került-e sor. Amennyiben a pályázó a rendeletben meghatározott feltételeket nem teljesíti, úgy a támogatás igénybevétele jogtalan igénybevételnek minősül.

12. A pályázatok ügyében részletes felvilágosítást adnak a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Agrárrendtartási Hivatal és a megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatal munkatársai.

1. számú függelék

Adatközlő-igénylőlap takarmánykukorica-szükséglet megvásárlásának támogatására

1. Azonosító adatok

Név: ...................................................

Lakcim: ................................................

Telephely: .............................................

Adószám/adóazonosító jel: ..............................

Bankszámla pénzforgalmi jelzőszáma: ....................

Terméktanácsi tagság: ..................................

2. Alulírott bejelentem, hogy a pályázati feltételeket tu-

domásul veszem, a pályázatban mint

állattartó, integrátor, takarmánygyártó

veszek részt (a folytatott tevékenység aláhúzandó), és a

2. számú függelékben kimutatott takarmányszükségle-

temet hitel igénybevételével vásárolom meg.

Az igénybevett hitelösszege: ....................... M Ft

Ahitel futamideje: ..................................... nap

Tárolás tervezett futamideje: .......................... hét

Dátum: ..........................

.............................

igényló cégszerü aláirása

Záradék:

Hivatal ügyiratszáma: ......................................

Az igénylő által benyújtott dokumentumok alapján a tá-

mogatási pályázatot a fenti adattartalommal elfoga-

dom/elutasítom ......................... hiánya, illetve kö-

vetkezó indokok alapján:

............................................................

............................................................

............................................................

Dátum: ..........................

................................

földművelésügyi hivatal vezetője

2. számúfüggelék

A takarmánygyártóknál a számított takarmánykukorica-szükséglet nem lehet több, mint a 12 hónap alatt értékesítésre kerülő táp mennyiségének 50%-a.

Az állattartóknál és az integrátoroknál a számított takarmánykukorica-szükséglet nem lehet több, mint az éves gabonafelhasználás 50%-a.

A támogatással vásárolt takarmánykukorica nem lehet kevesebb, mint az éves szükséglet (készlettel és saját terméssel csökkentve) 50%-a.

....................., 1999. .................. hó ........ nap

........................

igénylő

......................, 1999. ................. hó ........ nap

.......................

földművelésügyi hivatal vezetője

3. számú függelék

A kamattámogatás mértékének meghatározása

Alapadatok

1. A hitel (kölcsön) összege és futamideje: ..............

..........................................................

..........................................................

2. A hitel-(kölcsön-)szerződés megkötésének időpontja:

..........................................................

..........................................................

3. A hitel-(kölcsön-)szerződés megkötésének időpontjá-

ban érvényes jegybanki alapkamat mértéke (a támoga-

tás szempontjából figyelembe vehető kamat a továb-

biakban: jegybanki alapkamat):.............................

4. A kamattámogatás mértéke: 100%

A számítás menete

4. számú függelék

1 kg testtömeg-gyarapodáshoz (hús, tej, tojás stb.)

maximálisan felhasználható gabonamennyiség

1. Baromfihús-termelés:
Broiler (pecsenye csirke)1,8 kg/testtömeg kg
Gigant pulyka2,5 kg/testtömeg kg
Pecsenye- és más húskacsa2,5 kg/testtömeg kg
Pecsenye- és más húsliba3,5 kg/testtömeg kg
2. Tojástermelés:
Tojótyúk125 kg/1000 db tojás
3. Hízott máj előállítása:
Kacsa tömőkukorica12 kg/beállított db
Liba tömőkukorica20 kg/beállított db
4. Törzsállományok tartása:
Tyúk4 kg/db/hó
Pulyka7 kg/db/hó
Kacsa4 kg/db/hó
Liba6 kg/db/hó
Sertés3,5 kg/testtömeg kg
Juh és egyéb állat3,0 kg/testtömeg kg
Tejtermelés0,4 kg/liter tej

Megjegyzés:

A 2. számú függelékben állatfajonként az összesített adatokat kell szerepeltetni (ellenőrzéskor a részadatok megkövetelhetők).

Tartalomjegyzék