12/1999. (X. 8.) IM rendelet
az idegenrendészeti őrizet büntetés-végrehajtási intézetben történő végrehajtásának szabályairól szóló 1/1995. (I. 6.) IM rendelet módosításáról
A külföldiek beutazásáról, magyarországi tartózkodásáról és bevándorlásáról szóló, módosított 1993. évi LXXXVI. törvény 37. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az idegenrendészeti őrizet büntetés-végrehajtási intézetben történő végrehajtásának szabályairól szóló 1/1995. (I. 6.) IM rendeletet (a továbbiakban: R.) a belügyminiszterrel és a legfőbb ügyésszel egyetértésben a következők szerint módosítom:
1. § Az R. 12. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A lakóhelyiségekben személyenként legalább 10 légköbméter légteret és lehetőleg 4 négyzetméter mozgásteret, az olvasáshoz és íráshoz alkalmas világítást, megfelelő fűtést kell biztosítani."
2. § Az R. 15. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"15. § (1) Az őrizetes biztonsági felügyelet mellett, ellenőrzés nélkül tarthat kapcsolatot a védőjével, a fogvatartás alapjául szolgáló ügyben eljáró jogi képviselőjével, a kínzás és az embertelen vagy megalázó bánásmód megelőzésére alakult európa tanácsi bizottság, az ENSZ és az Európa Tanács emberi jogok védelmére feljogosított szervezetei e célból kiküldött tagjaival, továbbá a magyar jogszabályok által az emberi, állampolgári jogok védelmére feljogosított szervezet, illetőleg a fogvatartás ellenőrzésére jogosult hatóság tagjával.
(2) Az őrizetes biztonsági felügyelet mellett, a fogvatartás alapjául szolgáló eljárást folytató szerv képviselőjével történt előzetes egyeztetés szerinti időpontban, ellenőrzés nélkül tarthat kapcsolatot hazája Magyarországon akkreditált diplomáciai képviselőjével, konzuli tisztségviselőjével, ennek hiányában olyan állam képviselőjével, amely érdekei képviseletét ellátja, vallásgyakorlás céljából az egyház (felekezet) képviselőjével, fiatalkorú őrizetes a kirendelt pártfogójával.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott kapcsolattartás gyakorisága nem korlátozható.
(4) Az őrizetes és hozzátartozója, valamint az (1) bekezdésben nem szereplő más személyek közötti kapcsolattartásra (látogató fogadása) - amelynek gyakorisága nem korlátozható - előzetes egyeztetés szerinti időpontban, alkalmanként legalább 30 perc időtartamban kerülhet sor. Az őrizetes egy időben csak egy, ha az intézet rendjét, biztonságát nem veszélyezteti, a parancsnok engedélyével több látogatót fogadhat. Külföldről érkező látogató esetében legalább 1 óra látogatást - lehetőség szerint - soron kívül kell biztosítani."
3. § Az R. 17. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"17. § (1) Az őrizetes levelezése, a csomag küldésének gyakorisága nem korlátozható. Az őrizetes csomagot hetente két alkalommal kaphat, a csomag legfeljebb 3 kg súlyú, nem romlandó élelmiszert, fehérneműt, az évszaknak megfelelő ruházatot, tisztasági szereket, dohányneműt, könyveket, sajtótermékeket, íróeszközöket és írólapokat tartalmazhat.
(2) Az őrizetesnek a védőjével, a fogvatartás alapjául szolgáló ügyben eljáró jogi képviselőjével, a hatóságokkal és az emberi jogok védelmét ellátó szervezetekkel való levelezése tartalmilag nem ellenőrizhető. Ha alapos indok merül fel arra nézve, hogy az őrizetes részére érkező levél nem a borítékon megjelölt feladótól származik, a levelet az őrizetes jelenlétében - két tanú előtt, jegyzőkönyv egyidejű felvétele mellett - kell felbontani. Az ellenőrzés csak a feladó azonosítására szolgálhat.
(3) A (2) bekezdésben meghatározottak kivételével az őrizetes levelezése, valamint a csomag tartalma biztonsági, illetve közegészségügyi okból - személyes adatkezelés nélkül - ellenőrizhető. Az ellenőrzés tényét az őrizetessel közölni kell. A csomag átvizsgálását az őrizetes jelenlétében kell végrehajtani.
(4) Amennyiben az ellenőrzött levél az intézet, illetve az őrizet végrehajtásának a biztonságát veszélyezteti, és a veszélyeztető jelleg nem szüntethető meg, úgy a levél nem továbbítható. A levél továbbításának megtagadását az őrizetessel közölni kell.
(5) Haladéktalanul továbbítani kell a 15. § (1) bekezdésében meghatározott címzett részére szóló levelet, valamint a fogvatartással kapcsolatos panaszt tartalmazó, a fogvatartás ellenőrzésére jogosult hatóságokhoz intézett levelet.
(6) A levelezés és a csomagküldés költségei - ideértve az esetleges vámkezelés költségeit is - az őrizetest terhelik. Amennyiben az őrizetes megfelelő összegű pénzletéttel nem rendelkezik, a jogainak érvényesítését szolgáló levelezés költségeit az intézet megelőlegezi."
4. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Dávid Ibolya s. k.,
igazságügy-miniszter