Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

192/1999. (XII. 20.) Korm. rendelet

a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaság által vállalható biztosítások tárgyáról, valamint a központi költségvetés terhére, a Kormány készfizető kezessége mellett vállalható nem-piacképes kockázatú biztosítások feltételeiről és a biztosítási eseményekről szóló 84/1998. (V. 6.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a Magyar Export-Import Bank Részvénytársaságról és a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaságról szóló - többször módosított - 1994. évi XLII. törvény 26. §-ának (2) és (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. § A Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaság (a továbbiakban: MEHIB Rt.) által vállalható biztosítások tárgyáról, valamint a központi költségvetés terhére, a Kormány készfizető kezessége mellett vállalható nem-piacképes kockázatú biztosítások feltételeiről és a biztosítási eseményekről szóló 84/1998. (V. 6.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 3. §-a (1) bekezdésének dc) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A nem-piacképes kockázatú biztosítási események a következők:)

"dc) az adós és garans nem fizetése, amennyiben a követelést az esedékességkor nem, vagy nem teljes egészében egyenlítette ki, feltéve, hogy a követelés jogalapját vagy összegszerűségét nem vitatja és a biztosított a kármegelőzési és kárenyhítési kötelezettségének maradéktalanul eleget tett,"

2. § Az R. 4. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A MEHIB Rt. igazgatósága az OECD országkockázati besorolása alapján az egyes országokat kockázati kategóriákba sorolja be."

3. § Az R. 7. §-ának (2) bekezdése a következő második mondattal egészül ki:

"Ha az adós tartozását a biztosított átütemezte, akkor a meghosszabbított kockázatviselési időszakra szóló biztosítási díjat az időszak kezdetén kell megfizetni, amennyiben a MEHIB Rt. és a biztosított díjfizetésben állapodtak meg."

4. § Az R. a következő 7/A-7/C. §-okkal egészül ki:

"7/A. § (1) A MEHIB Rt. a nem-piacképes kockázatú biztosítási tevékenységéhez kapcsolódóan céltartalékot képez a várható költségekre (a továbbiakban: céltartalék) az adózás előtti eredmény terhére, amelyet elkülönítetten kell kimutatnia. A céltartalék a nem-piacképes kockázatú biztosítási szerződések tárgyévet követő várható költségeinek és a díjvisszatérítések fedezetére szolgál.

(2) A céltartalékot a (3) és (4) bekezdés szerint számított díjak összegének mértékéig kell megképezni.

(3) A MEHIB Rt. ügyletenként állapítja meg a számított díjat. A számított díj azon ügyletek esetében, amelyeknél a mérleg fordulónapjáig kárfizetés nem történt, az érvényes díjszámítás szabályai szerinti díj. Azon ügyletek esetében, amelyeknél a mérleg fordulónapjáig kárbejelentés és kárfizetés történt, a számított díj az ötéves behajtási időtartammal arányosan csökkentett összegben megállapított díj.

(4) Ha a számítás időpontjában az adott ország kockázati kategóriája a szerződéskötéskori állapothoz képest romlott, úgy a számított díj megállapításánál ezeknél az ügyleteknél korrekciós tényezőt kell alkalmazni. A korrekció mértéke az 1-3 országkockázati kategóriára vonatkozó számított díj 80%-ának 150%-a, illetve a 4-7 országkockázati kategóriára vonatkozó számított díj 80%-ának 200%-a.

7/B. § A céltartalékban lévő összeget a mérleg nyitásakor fel kell szabadítani, majd a mérleg zárásakor a 7/A. § (2) bekezdésében meghatározott módon újra kell képezni. A céltartalék szolgál fedezetül a MEHIB Rt. azon konkrét ügyleteinek tárgyévben felmerülő összes költségére, amelyeket a tartalék képzésénél figyelembe vett.

7/C. § (1) A tárgyévi céltartalék kiszámítását az éves beszámoló kiegészítő mellékletében kell bemutatni országonként és szerződésenként (ügyletenként) összesítve.

(2) A MEHIB Rt.-nek a céltartalék képzésének számítási módját, illetve azon konkrét ügyletek tárgyévben felmerülő költségeit, melyre a céltartalék nyújt fedezetet, dokumentálnia kell."

5. § Az R. 8. §-át megelőző cím és a 8. § helyébe a következő rendelkezés lép:

"Kárfizetési türelmi idő

8. § (1) A MEHIB Rt. biztosítási szerződési feltételeiben köteles meghatározni a kárfizetési türelmi időt, amely annak megállapítására szolgál, hogy a biztosítási esemény valóban bekövetkezett-e, és ha igen, tartósan fennáll-e.

(2) A kárfizetési türelmi idő legkisebb időtartama a biztosítási esemény bekövetkeztétől számított

a) 180 nap befektetési és gyártási kockázat esetén,

b) 90 nap hitelkockázat esetén,

c) 30 nap tenderbiztosítás esetén.

(3) A kárfizetési türelmi idő nem kerül alkalmazásra nem állami és önkormányzati adós fizetésképtelensége folytán bekövetkezett biztosítási eseményeknél, illetve a kétoldalú kormányközi adósságátütemezési megállapodások esetében."

6. § Az R. 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A MEHIB Rt. kárfizetési kötelezettsége a kárfizetési türelmi idő lejártakor áll be, feltéve, hogy a biztosított eleget tett a 13. § (3) bekezdésében előírt kötelezettségeinek. Ha a kárfizetési türelmi idő lejártáig a biztosított a kár elbírálásához a MEHIB Rt. által szükségesnek tartott iratokat a MEHIB Rt. részére nem adta át, a kárfizetési kötelezettség csak az iratok átadásától számított 30 napon belül áll be."

7. § (1) Az R. 11. §-a (1) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A MEHIB Rt. a követelés behajtása során az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 108/A. §-ában foglaltak figyelembevételével köteles eljárni."

(2) Az R. 11. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az adóssal szembeni követelés megtérülése, valamint a behajtási költségek a kárfizetési hányad arányában kerülnek megosztásra a MEHIB Rt. és a biztosított között."

8. § Az R. 14. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A MEHIB Rt. nem-piacképes kockázatú biztosítási tevékenységével kapcsolatban keletkező átmenetileg szabad pénzeszközeit csak állampapírban, illetve olyan értékpapírban tarthatja, amelyben foglalt kötelezettség teljesítéséért az állam készfizető kezességet vállal."

9. § (1) Ez a rendelet 2000. január 1-jén lép hatályba azzal, hogy a 2. §-sal megállapított 4. § (7) bekezdését, valamint a 4. §-sal megállapított 7/A. §-t, illetve a 7/C. §-t a MEHIB Rt. 1999. évről szóló éves beszámolójának elkészítése során kell először alkalmazni.

(2) Az R. 4. §-ának (6) bekezdésében a "2. § d) pont" szövegrész helyébe a "2. § (1) bekezdésének d) pontja" szövegrész lép.

10. § E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a)[1]

b)[2]

11. § Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban, a Tanácsnak a közép- és hosszú távú exporthitel biztosítási ügyleteket érintő alapvető rendelkezések harmonizációjáról szóló 98/29/EK irányelvével összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 192/2000 (XI. 24.) Korm rendelet 17. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2001.01.01. Előírásait a 2000. évi beszámoló elkészítése során még alkalmazni kell.

[2] Hatályon kívül helyezte a 192/2000 (XI. 24.) Korm rendelet 17. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2001.01.01. Előírásait a 2000. évi beszámoló elkészítése során még alkalmazni kell.