27/1999. (VIII. 13.) BM rendelet

a Készenléti Rendőrség működéséről, feladatairól és hatásköréről

A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Rtv.) 101. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, figyelemmel az Rtv. 4. §-a (3) bekezdésének d), az 5. §-a (1) bekezdésének i) és a 101. §-a (1) bekezdésének e) pontjára, a rendőrség szervezetének korszerűsítése, működésének hatékonyabbá tétele, a készenléti jellegű, a csapaterővel megoldandó, valamint az egyes különleges rendőri feladatok egységes irányítása, szakszerű elvégzése érdekében a következőket rendelem el:

1. § (1)[1] A Készenléti Rendőrség az országos rendőrfőkapitány közvetlen alárendeltségében működő, jogi személyiséggel rendelkező, az előirányzatok feletti rendelkezési jogosultság szempontjából teljes jogkörű, részben önállóan gazdálkodó költségvetési szerv.

(2) A Készenléti Rendőrség illetékessége az ország egész területére kiterjed.

(3) A Készenléti Rendőrség parancsnoka rendőrfőkapitányi jogállású vezető, feladat- és jogkörét az országos rendőrfőkapitány által jóváhagyott szervezeti és működési szabályzat e rendelet keretei között határozza meg.

2. § A Légirendészeti Parancsnokság a Készenléti Rendőrség szolgálati alárendeltségében működik.

3. § A Készenléti Rendőrség feladatai:

a) egyeztetett tervek alapján segítséget nyújt a területi és a helyi szervek közterületi szolgálatának és biztosítási feladatainak ellátásához,

b) részt vesz az előre nem tervezhető, halaszthatatlan beavatkozást és csapaterőt igénylő feladatok végrehajtásában,

c) részt vesz a védett vezetőkkel kapcsolatos biztosítási feladatok végrehajtásában,

d) külön rendelkezésben meghatározott esetekben részt vesz a veszélyes vagy a különösen nagy értékű pénz- és értékszállítmányok kísérésében,

e) őrzi a hatáskörébe utalt kiemelt objektumokat, diplomáciai, gazdasági és közlekedési létesítményeket, különleges szállítmányokat,

f) ellátja a rendőrség hatáskörébe tartozó tűzszerészeti feladatokat,

g) külön terv alapján végrehajtja a személyszállító vonatok kísérését,

h) részt vesz az országos közbiztonsági, közlekedésbiztonsági és idegenrendészeti fokozott ellenőrzésekben,

i) biztosítja a rendőri csapattevékenységre és a különleges rendőri feladatokra történő kiképzést és továbbképzést, gyűjti és elemzi ezen feladatok eredményes elvégzéséhez szükséges konkrét információkat,

j) ellátja a terrorcselekményekkel, a légi jármű hatalomba kerítésével és más kiemelt bűncselekményekkel kapcsolatos rendőri feladatokat,

k) ellátja a polgári repüléssel összefüggő külön rendelkezések szerinti feladatokat,

l) külön rendelkezésben szabályozott módon kegyeleti tevékenységet végez,

m)[2] végrehajtja a külföldiek légi járművön történő kitoloncolásával kapcsolatos rendőri feladatokat,

n)[3]

o) biztosítja a hatósági eljárás során lefoglalt, a közbiztonságra különösen veszélyes anyagokat, valamint különösen nagy értékű kábítószer szállítmányokat.

p)[4] végrehajtja a kiadatási és átadási letartóztatásban lévő személyek államhatárig vagy külföldről Magyarországra történő kísérésével, valamint az elítélt személyek Magyarországon keresztül történő átszállításával kapcsolatos rendőri feladatokat.

4. § (1) Ahol BM rendelet vagy utasítás Rendőrségi Különleges Szolgálatot említ, azon Készenléti Rendőrséget kell érteni.

(2) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg a Készenléti Rendőrség létesítéséről, feladatáról és hatásköréről szóló 22/1996. (IX. 2.) BM rendelet , valamint a Rendőrségi Különleges Szolgálatról szóló 19/1991. BM utasítás hatályát veszti.

(3)[5]

(4) A Rendőrség Szolgálati Szabályzatáról szóló 3/1995. (III. 1.) BM rendelet mellékletének felsorolásában a "4. Rendőrség Különleges Szolgálata Székhelye: Budapest XIV; Kerepesi út 47-49." szövegrész hatályát veszti.

(5) A belügyminiszter irányítása alatt álló fegyveres szervek hivatásos állományú tagjai illetményének és egyéb juttatásainak megállapításáról, valamint a folyósítás szabályairól szóló 20/1997. (III. 19.) BM rendelet 1. számú melléklete felsorolásában a "Rendőrség Különleges Szolgálata" szövegrész hatályát veszti, a II. számú mellékletben a "Rendőrség Különleges Szolgálata (kivéve a törzs titkárnő, a személyzeti főreferens, a Gazdasági Osztály)" szövegrész helyébe az alábbi elnevezés lép: a "Készenléti Rendőrség Különleges Szolgálatok Parancsnoksága Terrorelhárító Szolgálata".

(6) A Belügyminisztérium és irányított szervei köztisztviselői, közalkalmazotti és hivatásos állománya új szolgálati és munkáltatói igazolványának cseréjéről, kiadásáról és nyilvántartásának rendjéről szóló, a 14/1998. (BK 11.) BM utasítással módosított 6/1995. (BK 5.) BM utasítás Függelékének (Az igazolványokra kerülő munkáltatói megnevezések és kódszámok jegyzéke) felsorolásában a "219. Rendőrség Különleges Szolgálata" szövegrész, valamint a 4. számú melléklet (Munkáltatói Körbélyegzők Jegyzéke) felsorolásában a "219. Rendőrség Különleges Szolgálata" szövegrész hatályát veszti.

Dr. Pintér Sándor s. k.

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 15/2002. (V. 10.) BM rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.07.01.

[2] Megállapította a 25/2001. (XI. 21.) BM rendelet 48. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.01.01.

[3] Hatályon kívül helyezte a 15/2002. (V. 10.) BM rendelet 6. § (4) bekezdése. Hatálytalan 2002.05.18.

[4] Beiktatta a 25/2001. (XI. 21.) BM rendelet 48. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.01.01.

[5] Hatályon kívül helyezte a 25/2003. (VI. 24.) BM-IM együttes rendelet 31. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2003.07.01.