2/1999. (I. 14.) FVM rendelet
a tehéntej minőséghez kötött támogatásáról[1]
Az agrárpiaci rendtartásról szóló 1993. évi VI. törvény 21. §-ának (2) bekezdése alapján - a gazdasági miniszterrel, valamint a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § E rendelet hatálya a termelői nyerstej (ex 0401, MSZ 3698) feldolgozóra, azt felvásárló szervezetre (a továbbiakban együtt: feldolgozó), valamint a tejtermelőre terjed ki.
2. § (1)[2] Az 1999. évben a feldolgozók az MSZ 3698 szabvány szerint extrának minősített tej felvásárlása esetén erre a tejre literenként öt forint minőségjavítási támogatásra jogosultak akkor, ha az extra minősítésű tejért legalább a Tej Terméktanács közgyűlése által meghatározott és áfával növelt irányárat a termelő telephelyén szállításra előkészített tejért megfizetnek, és a következőkben felsorolt feltételek teljesülnek:
a) a feldolgozó és a tejtermelő is tagja a Tej Terméktanácsnak,
b) a tejet az Országos Hús- és Tejellenőrzési Főfelügyelet által ellenőrzött laboratóriumokban minősítették.
(2) Ha a tej zsírtartalma a 3,6%-tól, illetőleg fehérjetartalma a 3,25%-tól eltér, az árat a Tej Terméktanács által meghatározott zsír-, illetve fehérjeárral többlet esetén korrigálni kell, hiány esetén pedig korrigálni lehet.
(3) A tejtermelő - ha saját termelésű tejét maga dolgozza fel - akkor jogosult a támogatásra, ha teljesíti az (1) bekezdésben meghatározott feltételeket.
(4) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott árat a Tej Terméktanács köteles legkésőbb 1999. január 31. napjáig a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Értesítőben és az Agrárrendtartási Hírlevélben közzétenni.
(5) A tejtermelő és a feldolgozó a szállítási szerződésben megállapodhat abban, hogy az irányár azon részét, amely a minőségi felárból képződik, a feldolgozó csak akkor fizeti meg a termelőnek, ha részére az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) azt folyósította. E megállapodásnak tartalmaznia kell a feldolgozó kötelezettségvállalását arra, hogy az APEH-től beérkezett támogatás összegét öt munkanapon belül a termelő részére átutalja.
(6) Amennyiben a feldolgozó a szerződés megkötése után csőd- vagy felszámolási eljárás alá kerül, és ezen okból nem tudja, vagy nem igényli meg a támogatást, akkor a tárgyhót követő hatvanadik nap után erre a tejtermelő jogosult, az (1) bekezdésekben meghatározott feltételek teljesítése, valamint a feldolgozó igazolása alapján.
(7)[3] Ha a feldolgozó a javasolt irányárat nem fizeti meg, illetve az (1) bekezdésben meghatározott árnál hat forint/liter vagy ennél nagyobb mértékkel kevesebb árat fizet; akkor egyedül a Tej Terméktanács tagsággal rendelkező tejtermelő jogosult a támogatás igénybevételére, amennyiben rendelkezik a tej minőségét, illetve az átadott mennyiséget igazoló dokumentummal, valamint a feldolgozó igazolásával arról, hogy a feldolgozó a támogatást nem vette igénybe.
(8) A feldolgozó a (6) és (7) bekezdésben foglalt igazolás kiadását nem tagadhatja meg. Az igazolásnak tartalmaznia kell, hogy a feldolgozó milyen okból, milyen mennyiségű és minőségű tejre nem igényelte meg a támogatást, és a tejet milyen áron vásárolta meg.
3. § (1) A támogatás az 1999. január 1-je után felvásárolt tejre havonta, a tárgyhót követő hó huszadik napjától igényelhető a illetékes első fokú adóhatóságnál a 10032000-01905520 Agrárpiaci támogatás folyósítási számláról.
(2) A feldolgozónak, illetve a támogatást közvetlenül igénylő termelőnek rendelkeznie kell:
a) a feldolgozónak a tej felvásárlásáról, valamint a tej 2. § (1) bekezdésben meghatározott irányár minőségjavítási támogatással csökkentett különbözetének a termelő részére kifizetendő összegét dokumentáló bizonylattal,
b) a saját termelésű tejet feldolgozónak az átadott mennyiséget igazoló bizonylattal,
c) a Tejellenőrzési Felügyelet által hitelesített minősítő bizonyítvánnyal,
d) a Tej Terméktanács tagságot igazoló okirattal.
(3) A támogatás igénylése során felmerülő és e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
4. § A rendeletben meghatározott támogatás biztosításának általános feltétele, hogy a Tej Terméktanács intervenciós alapját a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Agrárrendtartási Hivatalával egyetértésben működteti.
5. § Amennyiben a tehéntej termékpálya szabályozásáról szóló 5/1997. (I. 30.) FM rendelet értelmében garantált áras felvásárlásra kerül sor, akkor az így felvásárolt tej után a minőségjavítási támogatás nem igényelhető.
6. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit 1999. január 1-jével kell alkalmazni. Egyidejűleg hatályát veszti a tehéntej minőséghez kötött támogatásáról szóló 112/1997. (XII. 30.) FM rendelet és az azt módosító 19/1998. (IX. 1.) FVM rendelet.
Dr. Torgyán József s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Lábjegyzetek:
[1] A 2/1999. (I. 14.) FVM rendelet 2. § 1. bekezdésének bevezető szövegrésze a 77/1999. (IX. 1.) FVM rendelet 1. § -ának megfelelően módosított.
[2] A 2/1999. (I. 14.) FVM rendelet 2. § 1. bekezdésének bevezető szövegrésze a 77/1999. (IX. 1.) FVM rendelet 1. § -ának megfelelően módosított.
[3] A 2/1999. (I. 14.) FVM rendelet 2. § 7. bekezdése a 77/1999. (IX. 1.) FVM rendelet 2. § -ának megfelelően módosított szöveg