Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

33/1999. (II. 26.) Korm. rendelet

a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet módosításáról

A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény 212. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. § A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény (a továbbiakban: tv.) végrehajtásáról szóló - többször módosított - 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 12. §-a (3) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(3) A vámbiztosíték megfizetését az alábbiak szerint lehet igazolni]

"d) a terhelés napján kelt bankszámlakivonattal vagy a terhelés megtörténtéről szóló banki igazolás eredeti példányával;"

2. § (1) A Vhr. 16. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A tv. 7. §-a (5) bekezdésének a)-e) pontjai végrehajtása érdekében az engedélyt kiadó vámhatóság az engedélyes részére hitelesíti a keret-nyilvántartási könyvet. A keret-nyilvántartási könyvnek tartalmaznia kell a keretengedély és a keret-nyilvántartási könyv számát, a sorszámot, a kezességvállalási nyilatkozat számát, kiadásának dátumát, annak a vámkezelésnek a tételszámát, amelyhez a kezességet adták, a kezességvállalás összegét, a maradvány garanciakeretet, a lekötött garancia felszabadításának tételszámát és dátumát. Az engedély felhasználásának részletes szabályait az engedélyező vámhatóság határozatban állapítja meg. Az engedélyes a keret-nyilvántartási könyvet folyamatosan vezeti, a vámhatóság pedig az értékhatár megtartását rendszeresen ellenőrizni köteles."

(2) A Vhr. 16. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A tv. 7. § (5) bekezdés d) és e) pontja alkalmazásában a vámhatóság az általa a tv. 7. §-a (5) bekezdésének d) pontjában foglaltak ellenőrzésére kialakított nyilvántartás alapján köteles biztosítani, hogy az engedélyestől kizárólag a nyújtott bankgarancia mindenkor érvényes keretén belül fogadjon el kezességvállalást."

3. § A Vhr. 80. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a § kiegészül a következő (9) bekezdéssel:

"(6) Belföldi forgalom számára történő vámkezelés esetén az összevont árunyilatkozat adására jogosult a vámáru megérkezését vagy a vámraktárból történő kitárolását köteles a vámhivatalnál bejelenteni. A vámhivatal a bejelentés alapján a vámárut nyilvántartásba veszi, és ezt, valamint a vámvizsgálat adatait a vonatkozó okmányon feljegyzi, vagy ezen adatokról elektronikus úton értesíti a bejelentőt, majd a vámárut kiadja. Az összevont árunyilatkozatot legkésőbb az engedélyben meghatározott időszak lejártát követő második munkanapon be kell nyújtani. Az összevont árunyilatkozat alapján végzett vámkezeléseknél az engedélyezett időszak utolsó napján érvényes szabályokat kell alkalmazni, ha jogszabály ettől eltérően nem rendelkezik."

"(9) Az árunyilatkozat adás raktározás esetén alkalmazandó különös szabályait az e rendelet 112. §-ának (2)-(4) bekezdése tartalmazza."

4. § (1) A Vhr. 88. §-a (2) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) A tranzit egyezmény II. függelékének 103. cikke szerinti engedélyezett feladói engedélykérelemhez csatolni kell:]

"e) nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy vállalja a vámszervezet által előírt számítógépes nyilvántartás vezetését, továbbá az árubejelentés elektronikus úton történő megtételét."

(2) A Vhr. 88. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az engedélyezett feladó/címzett tevékenységének gyakorlása során csak az országos parancsnokság által jóváhagyott típusú zárakat használhatja."

(3) A Vhr. 88. §-a (4) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(4) A tranzit egyezmény II. függelékének 111. cikke szerinti engedélyezett címzetti engedélykérelemhez csatolni kell:]

"e) nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy vállalja a vámszervezet által előírt számítógépes nyilvántartás vezetését, továbbá az árubejelentés elektronikus úton történő megtételét."

5. § A Vhr. 212. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az összevont (kötegelt) átutalás teljesítésére vonatkozóan a vámfizetésre kötelezettnek - ideértve a tv. 208. § (1) bekezdés c) pontjában foglalt esetet is - a számlavezető vámszervvel megállapodást kell kötnie."

6. § A Vhr. 226. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"226. § (1) Az engedélyező, illetve a visszatartási jogot gyakorló vámhatóság köteles intézkedni a 225. § (2) bekezdés szerinti határozatok azonnali végrehajtása érdekében.

(2) A tv. 148. §-ának (2) bekezdésében meghatározott azonnali beszedési megbízással, illetve természetes személy esetében a letiltással történő végrehajtást a vámhivatal jelentése alapján a számlavezető vámszerv rendeli el, és kíséri figyelemmel intézkedésének eredményességét.

(3) Amennyiben az azonnali beszedési megbízás, illetve természetes személy esetében a letiltás nem vezet eredményre, a számlavezető vámszerv a vámhivatalt haladéktalanul tájékoztatja. A vámhivatal a tájékoztatás alapján a végrehajtás átadására a tv. 148. § (3) bekezdése szerint intézkedik."

7. § A Vhr. 227. §-a (3) bekezdésének e) pontjában az 500 Ft szövegrész 2000 Ft-ra módosul, továbbá a bekezdés a következő k) és l) pontokkal egészül ki:

[A tv. 153. §-ának (1) bekezdésében foglaltakon túl törölni kell a kiszabott vámterhet]

"k) a csőd-, felszámolási eljárás során keletkezett hitelezői veszteség behajthatatlansága címén;

l) a cégnyilvántartásból törölt vagy jogutód nélkül megszűnt gazdálkodók esetében, ha a tagi felelősség alapján történő végrehajtás sem vezet eredményre, behajthatatlanság címén."

8. § A Vhr. 241. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Hatósági jogkörrel nem rendelkező szerve: azok a középfokú szervek, amelyek feladata a vámszervek technikai, anyagi eszközzel való ellátása, a vámkezeléshez szükséges laboratóriumi vizsgálatok elvégzése, termékazonosításhoz szükséges írásbeli tájékoztatók kiadása, továbbá az állomány alapképzése és továbbképzése, valamint az egészségügyi, szociális, kulturális ellátás megszervezése."

9. § A Vhr. 242. §-a a következő g) ponttal egészül ki:

(Alsó fokú szervek)

"g) az ügyfelek részére megadják a termékazonosításhoz szükséges szóbeli tájékoztatást."

10. § A Vhr. 243/A. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A Vám- és Pénzügyőrség Ügyvitelszervezési és Számítástechnikai Központja - mint számlavezető vámszerv - első fokú hatósági jogkörébe tartozik a vámtartozásról, a jövedéki adótartozásról, illetve a jövedéki bírságról szóló hatósági bizonyítvány (igazolás) kiadása, továbbá az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvényben, illetve e törvényben meghatározott visszatartási jog gyakorlása, valamint az 1992. augusztus 1-je előtt kiszabott és elévült vámtartozások törlése."

11. § A Vhr. 260. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A tv. 208. §-ának (3) bekezdése alkalmazásában, az ott meghatározott feltételek betartása mellett, a mágneses adathordozóval, illetőleg mikrofilmmel egy tekintet alá esik az adatoknak fénymásolattal történő megőrzése."

12. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdés kivételével - a kihirdetést követő 8. napon lép hatályba. A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Vhr. 69. §-a (1) bekezdésének i) pontja, valamint 80. §-ának (5) bekezdése.

(2) A (3)-(5) bekezdésben, valamint a rendelet 6. §-ában foglaltakat 1999. január 1-jétől kell alkalmazni.

(3) Az e rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében meghatározott keret-nyilvántartási könyvet a tv. 7. §-a (5) bekezdésének d) pontja szerinti engedélyesnek csak akkor kell felfektetnie és folyamatosan vezetnie, illetőleg, a 2. § (2) bekezdésében meghatározottak szerint a vámhatóságnak az ellenőrzést biztosítania, ha részére az engedélyt 1999. január 1-je után, mint új engedélyes részére adta ki a vámhatóság. A tv 7. §-a (5) bekezdésének a)-c) és e) pontja alapján kiadott engedéllyel rendelkezők az engedélyük érvényességének időpontjáig az abban meghatározott feltételek szerint vezethetik a keret-nyilvántartási könyvüket.

(4)[1] A tv. 7. §-a (5) bekezdésének d) pontjában foglaltak alkalmazása során az 1999. január 1-je előtt benyújtott, de ezen időpontig el nem bírált engedélykérelmeket a benyújtáskor hatályban lévő jogszabályok rendelkezései szerint kell elbírálni. Az így kiadott engedély, amennyiben az megfelel az engedélyezés egyéb feltételeinek és az engedélyezés alapjául szolgáló bankgarancia érvényessége is fennáll, 1999. december 31-ig érvényes.

(5) A tv. 7. §-ának (4) bekezdése szerinti, a tv. 1999. január 1-je előtt hatályos 7. §-a (5) bekezdésének d) pontjában meghatározott feltételeket tartalmazó és 1999. január 1-je után lejáró kezességi engedélyek - a lejárat időpontjától függetlenül - 1999. december 31-ig az 1999. január 1-je előtt hatályban lévő törvényben foglalt feltételekkel érvényesek, ha azok megfelelnek az engedélyezés jogszabályban meghatározott egyéb feltételeinek is.

(6) Az e rendelet 4. §-ának (1) és (3) bekezdésében meghatározott feltételeket a már engedéllyel rendelkező, engedélyezett feladóknak/engedélyezett címzetteknek e rendelet hatálybalépését követő 180 napon belül kell teljesíteniük.

(7)[2] Az 1999. szeptember 30-i lejáratig érvényes engedélyeket az engedélyező vámhatóság köteles változatlan tartalommal, külön eljárás nélkül 1999. december 31-ig érvényesnek tekinteni, feltéve, hogy az engedély alapjául szolgáló bankgarancia legalább 1999. december 31-ig érvényes.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] A 33/1999. (II. 26.) Korm. rendelet 12. § 4-5. bekezdése a 144/1999. (IX. 30.) Korm. rendelet 1. §-ának megfelelően módosított szöveg

[2] A 33/1999. (II. 26.) Korm. rendelet 12. § 7. bekezdését a 144/1999. (IX. 30.) Korm. rendelet 1. §-a iktatta be