41/1999. (IV. 23.) FVM rendelet
az agrárgazdasági célok 1999. évi költségvetési támogatásáról szóló 8/1999. (I. 20.) FVM rendelet módosításáról
Az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvény 10. §-a (2) bekezdésének b) pontjában, valamint a Magyar Köztársaság 1999. évi költségvetéséről szóló 1998. évi XC. törvény (a továbbiakban: Tv.) 121. §-a (3) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem el:
1. § (1) Az agrárgazdasági célok 1999. évi költségvetési támogatásáról szóló 8/1999. (I. 20.) FVM rendelet (a továbbiakban: FVM r.) 3. §-a (1) bekezdésének bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép, valamint a következő h) ponttal egészül ki, egyúttal az f) pontot követő "valamint" szövegrész hatályát veszti:
"(1) Az A) 1. pontban foglaltak alapján vissza nem térítendő földalapú növénytermelési támogatást vehet igénybe az a földhasználó - beleértve az agrároktatási intézmények tangazdaságait/tanüzemeit és a kutató intézményeket - aki (amely) 1,00-300,00 hektár közötti külterületi szántó területen gazdálkodik, és aki (amely)"
"h) halastavat használ."
(2) Az FVM r. 3. §-a (2) bekezdésének bevezető szövegrésze, valamint a) és b) pontjai helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A földhasználó arra a külterületi, szántó művelési ágban nyilvántartott területre, halastóra igényelhet vissza nem térítendő támogatást,
a) amely 1998. december 31-e előtt jogszerűen a tulajdonában, haszonélvezetében, illetve 1998. december 31-e előtt írásban megkötött bérleti szerződéssel a használatában van, és növényféleségenként összevont területe az egy hektárt eléri;
b) amelyen az (1) bekezdés a)-f) pontjaiban felsorolt növényeket termeli [valamint a h) pont szerinti halastó] a rendelet 5. § (1) bekezdésében birtokkategóriák szerint meghatározott összevont terület mértékig."
2. § Az FVM r. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. § A támogatás igénybevételének további feltételei, hogy az igénylő
a) a Nyilv. r.-ben meghatározott követelményeknek megfeleljen, kivéve az agrároktatási intézmények tangazdaságait/tanüzemeit és a kutató intézményeket;
b) az őszi búza termelésének 1999. évi költségvetésből történő támogatásáról szóló 46/1998. (XI. 4.) FVM rendeletben előírt - a búza vetésterületének legalább negyven százalékán fémzárolt vetőmag és a teljes területén csávázott vetőmag vetése (ez utóbbi alól kivéve tönkölybúza), növényvédő szer és műtrágya használata - kötelezettségeket teljesítse. Számlával, származási bizonylattal igazolt I. szaporítási fokú vetőmagból származó, saját gazdaságban előállított utántermés saját gazdaságban történő egyszeri felhasználása a teljes vetésterületen elfogadható;
c) a kukoricavetés teljes területére hibrid vetőmagot, az egyéb támogatott növények körébe tartozó területen fémzárolt, minősített vetőmagot, valamint műtrágyát és növényvédő szert használjon,
d) a 3. § (1) bekezdés a)-f) pontjaiban felsorolt támogatott növények termékeire a támogatás igénylésének időpontjában termeltetési, illetve értékesítési szerződéssel rendelkezzen, vagy nyilatkozzon a megtermelt termék saját gazdaságban történő felhasználásáról. A 3. § (1) bekezdés a)-g) pontjaiban felsorolt támogatott növények esetén a vetőmag-, műtrágya-, szervestrágya-, növényvédőszer-felhasználást legalább az igénybe vett támogatás mértékéig saját névre szóló számlával igazolja;
e) őstermelő esetén őstermelői igazolvánnyal rendelkezzen."
3. § (1) Az FVM r. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az egyes birtokkategóriákban igényelhető támogatás a 3. § (1) bekezdés a)-h) pontjaiban felsorolt növények, illetve halastó összevont területére:
Használt szántóterület,halastó Támogatási összeg
(hektár) (Ft/hektár)
1,00- 20,00 12 000
20,01- 50,00 8 000
50,01- 300,00 4 000"
(2) Az FVM r. 5. §-ának (3) bekezdése helyébe a
következő rendelkezés lép:
"(3) A támogatott növények, halastó összevont
területnagyságát - egy tizedesig számolva - önálló helyrajzi
számú területenként (táblánként), illetve
földrészletenként (alrészletenként) a 3. § (1) bekezdés a)-g) pontjaiban felsorolt növényféleségenként kell meghatározni. A támogatási összeget négyszázkilencvenkilencig lefelé, e felett pedig felfelé ezer forintra kell kerekíteni."
4. § Az FVM r. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az 1. számú melléklet szerinti támogatási igénylőlapot legkésőbb 1999. május 31-ig lehet a lakhely/székhely (telephely) szerint (a regisztrációt végző) illetékes megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatalhoz (a továbbiakban: megyei földművelésügyi hivatal) benyújtani. Az igénylőlapot csak egy megyei földművelésügyi hivatalhoz lehet benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő hatályú, a támogatási jogosultságról szóló igazolás utólag nem adható ki."
5. § Az FVM r. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A támogatás a területileg illetékes első fokú állami adóhatóságtól (a továbbiakban: adóhatóság) két egyenlő részletben igényelhető az APEH által rendszeresített 9911 számú "Bevallás az államháztartással szembeni egyes juttatások igényléséhez" nyomtatvány felhasználásával. Az igényléshez mellékelni kell a területileg illetékes megyei földművelésügyi hivatal támogatási jogosultságra vonatkozó igazolását, valamint az R. 3. és 5. számú mellékletei szerinti nyilatkozatokat. A támogatás első részletére legkésőbb június 30-áig, a fennmaradó összegre vonatkozó igényt - a 4. § d) pontjában előírt saját névre szóló számlák egyidejű csatolásával - pedig szeptember 15.-október 31-ig beérkezően lehet benyújtani. Az adóhatóság a támogatást az igénylés beérkezésétől számított harminc napon belül folyósítja."
6. § Az FVM r. 13. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"13. § A 2.1.1. pontban foglalt támogatást - kérelem alapján - a nőivarú szarvasmarha, a nőivarú juh, a nőivarú kecske és a húshasznú kanca (a továbbiakban: tenyészállatok) tulajdonosa (a 2.1.1. pont alkalmazásában továbbiakban: igénylő) állományfenntartás céljából veheti igénybe."
7. § Az FVM r. 14. §-a (1) bekezdésének bevezető szövegrésze, valamint a b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A támogatás igénylésének feltétele a 12. § (1) bekezdésének a)-d) és f) pontjában meghatározott általános feltételek teljesítése, továbbá, hogy az igénylő"
"b) az induló anyaállat-állományára, amely az 1999. január 1-jei anyaállatlétszámmal, illetve évközi indulás esetén a benyújtáskori anyaállatlétszámmal azonos, 1999. december 31-ig szinten tartási kötelezettséget vállaljon,"
8. § (1) Az FVM r. 21. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A 2.1.1. pont szerinti támogatás igénylése esetén az igénylőnek a 2. számú melléklet szerinti kérelmet, valamint az R. 4. számú melléklete szerinti nyilatkozatot a telephelye szerint illetékes megyei földművelésügyi hivatalnál [az A) 2. pontban továbbiakban: hivatal] személyesen vagy meghatalmazott képviselő útján, legkésőbb 1999. május 31-ig kell benyújtani."
(2) Az FVM r. 21. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az igénylő köteles az apaállat-használatról, valamint a nyilvántartásba vételről 1999. szeptember 1-jéig a hivatalt értesíteni, amely ezt követően kezdi meg ellenőrzését."
9. § Az FVM r. 29. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A 2.3.2. pontban foglalt támogatást - kérelem alapján - az a méhész (a 2.3.2. pont alkalmazásában továbbiakban: igénylő) veheti igénybe, aki a Magyar Méhtenyésztők Országos Egyesülete tagjaitól, minősített törzscsaládokból származó párzott, petéző méhanyát vásárol."
10. § Az FVM r. 34. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Egy állomány után csak egy alkalommal igényelhető támogatás."
11. § Az FVM r. 70. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A kamattámogatás az adóhatóságtól igényelhető az adóhatóság által rendszeresített 9911-es számú "Bevallás az államháztartással szembeni egyes juttatások igényléséhez" nyomtatvány felhasználásával, a banki kamatterhelés gyakoriságának megfelelően. Az igénylő nyomtatványhoz csatolni kell a hitelintézet kamatbefizetési igazolását - integrátor igénylő esetében az integrációs szerződésekről készített összesítő kimutatást is -, valamint az első igényléskor a területileg illetékes földművelésügyi hivatal kamattámogatásra jogosító igazolását."
12. § Az FVM r. 74. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A támogatás a 70. §-ban meghatározott módon negyedévente, a tárgynegyedévet követő hónap huszadik napjától közvetlenül az igénylő székhelye szerinti adóhatóságtól igényelhető. Az igénylésen hitelszerződésenként fel kell tüntetni a támogatás alapjául szolgáló kölcsön összegét, a kamatnapok számát, valamint a szerződéskötéskor érvényes jegybanki alapkamat mértékét is."
13. § Az FVM r. 84. §-ának bevezető szövegrésze helyébe a következő rendelkezés lép:
"84. § A támogatások a 70. §-ban meghatározott módon az igénylő állandó lakhelye/székhelye szerint illetékes adóhatóságtól közvetlenül igényelhetők az alábbiak szerint:"
14. § Az FVM r. 119. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A benyújtott támogatási kérelmet a kérelmező székhelye szerint illetékes megyei földművelésügyi hivatal véleményezi, és véleményével együtt tizenöt napon belül felterjeszti a minisztériumba. A támogatás elutasításáról vagy elfogadásáról a minisztérium dönt, a rendelkezésre álló támogatási keretirányzatok összegétől függően."
15. § Az FVM r. 170. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Támogatást vehetnek igénybe a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszeréről szóló 9008/1997. (SK 7.) KSH közlemény szerinti növénytermelési, kertészeti (TEÁOR A 01.1), állattenyésztési (TEÁOR A 01.2), halászati (TEÁOR B 05) tevékenységet, élelmiszer- és ital- (TEÁOR DA 15), dohánytermék (TEÁOR DA 16) gyártását, az élelmiszer-, ital-, dohányáru nagykereskedelmi (TEÁOR G 51.3), illetve az élelmiszer-, ital-, dohányáru kiskereskedelmi (TEÁOR G 52.2) tevékenységet folytató belföldi székhelyű természetes és jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók."
16. § Az FVM r. 251. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) A (6) bekezdésben meghatározott beruházásokhoz a 45. számú mellékletben meghatározott nagyságrendű, a beruházási költség huszonöt százalékának megfelelő alaptámogatás, valamint az azok megvalósításához hitelintézettől felvett éven túli lejáratú hitelek után a jegybanki alapkamat negyven százalékának megfelelő kamattámogatás vehető igénybe. A támogatás összege pályázatonként, valamint ugyanazon a telephelyen megvalósuló beruházások esetén összesen nem haladhatja meg a tízmillió forintot."
17. § (1) Az FVM r. 260. §-a (1) bekezdésének bevezető szövegrésze és a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az új mezőgazdasági gépek - figyelemmel a (2) bekezdésben foglaltakra is - vásárlásához a nettó (ÁFA-mentes) beszerzési költségek alapulvételével (közvetlen import esetén tartalmazza a vámot, a statisztikai illetéket, a vámkezelési díjat)
a) huszonöt százalék mértékű, végleges fejlesztési célú juttatás, amelynek együttes összege a tárgyévben beruházónként nem haladhatja meg a negyvenmillió forintot, és"
(2) Az FVM r. 260. §-a (4) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[Az (1) bekezdés a) pontja szerinti támogatás igénybe vehető:]
"a) a BTO 293000 0000 termékcsoportba tartozó új mezőgazdasági gépek,"
(3) Az FVM r. 260. §-a (8) bekezdésének a), b) pontjai helyébe a következő rendelkezés lép:
[Az (1) bekezdés a) pontja szerinti támogatás igénybevételének feltétele:]
"a) a területileg illetékes földművelésügyi hivatalhoz a gépvásárlást megelőzően benyújtott - és harminc napnál nem régebben ellenjegyzett - a 49. számú melléklet szerinti támogatási kérelem, továbbá a megvásárolni kívánt gépre vonatkozó árajánlat;
b) az új gép vásárlásának saját névre szóló, szükség szerint a gép egyedi azonosítási adatait is tartalmazó kiegyenlített, kifizetett számlával történő igazolása és minőségi tanúsítványának bemutatása. A támogatási kérelemben az árajánlat alapján rögzített gépbeszerzési költség összege eltérhet a kifizetett számlában rögzítettől;"
18. § Az FVM r. 267. §-ának (4) bekezdésében a "meghatározott keret erejéig" szövegrész, valamint a 267. §-ának (7) bekezdésében "A pályázathoz mellékelni kell az 56. számú melléklet szerinti adatlapot" szövegrész hatályát veszti.
19. § Az FVM r. 275. §-ának bevezető szövegrésze, valamint c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"275. § Az I) pontban foglaltak szerinti támogatás jogi személyiséggel rendelkező agrárkutatóhelyek alaptevékenységéhez kapcsolódóan igényelhető, továbbá a d) pontjához kapcsolódóan bejegyzett találmánnyal rendelkező magánszemélyek részére is, az alábbi jogcímek alapján:"
"c) a 35. életévüket 1999. január 1-jén be nem töltött, fiatal kutatók által az a)-b) pontokban felsorolt kutatásfejlesztési témák megvalósításának támogatására, továbbképzésük elősegítésére,"
20. § Az FVM r. 277. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"277. § Támogatás igénybevételére jogosultak
a) agrárkutatóhelyek (kincstári körbe tartozó agrárkutató intézetek, agrárkutatási-fejlesztési tevékenységet ellátó közhasznú és más gazdasági társaságok), amelyek tevékenységük döntő részében kutatással és fejlesztéssel foglalkoznak,
b) agrárfelsőoktatási intézmények, továbbá
c) a 275. § d) pontjára vonatkozóan az a)-b) pontokban meghatározottakon túlmenően magánszemélyek is."
21. § Az FVM r. 429. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A reorganizációs támogatással tenyésztésbe állított sertéstenyészállat beállítása, valamint a kiesett állatok pótlása saját nevelésű, legalább 95 vagy afeletti tenyészsüldőindexű kocasüldővel is teljesíthető, amennyiben az megfelel a 19. § (1) bekezdés a) és b) pontjaiban meghatározott feltételeknek. A kiesett tenyészállatok pótlásánál a 24. § (2) bekezdés b) pontjában foglaltakra is tekintettel kell eljárni."
22. § Az FVM r. 462. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki.
"(4) Az 1998. évben elbírált és kielégítésre javasolt, nem biztosítható mezőgazdasági elemi károk enyhítésének támogatására beérkezett, de forráshiány miatt ki nem fizetett igények összegét a 10032000-01905609 számú APEH Agrártermelési támogatások folyósítási számláról kell teljesíteni."
23. § Az FVM r. 43. számú mellékletének 20. pontja a következő bekezdéssel egészül ki:
"Az 1998. évben megkezdett, érvényes támogatási szerződéssel rendelkező építési beruházások esetében a kezdés évében felhasználásra nem kerülő összegek nem ütemezhetőek át 1999. évben történő felhasználásra. Ez esetben lehetőség van - a legfeljebb 24 hónapos kivitelezési határidő betartásával - a beruházás 2000. évben történő
befejezésére úgy, hogy az 1998. évben fel nem használt támogatási összeg legkésőbb 2000. február 28-ig kerül kifizetésre. Az érintett beruházóknak kezdeményezniük kell az illetékes megyei földművelésügyi hivataloknál az előzőeknek megfelelő műszaki tartalmú és pénzügyi vonzatú átütemezést, illetve befejezési határidő módosítását."
24. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg az FVM r. 14. §-a (1) bekezdésének c) pontja, a 70. §-ának (2) bekezdése, valamint a 465. §-ának (5) bekezdése hatályát veszti.
(2) Az agrártámogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 273/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 5. §-a (1) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján az FVM r. 117-126. §-ai alapján benyújtott, de még el nem bírált támogatási kérelmek arányosan is teljesíthetőek.
Dr. Torgyán József s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter