Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

48/1999. (XII. 26.) OM rendelet

a szakképzési hozzájárulást a saját munkavállalók részére szervezett szakképzéssel teljesítő, hozzájárulásra kötelezettek költségei elszámolásának feltételeiről és az elszámolás szabályairól

A szakképzési hozzájárulásról és a szakképzés fejlesztésének támogatásáról szóló 1996. évi LXXVII. törvény (a továbbiakban: Szht.) 15. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a szociális és családügyi miniszterrel, a szakképesítésekért felelős miniszterekkel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. § A rendelet hatálya kiterjed az Szht. 2. §-ának (1)-(2) bekezdésében meghatározott szakképzési hozzájárulásra kötelezettekre (a továbbiakban: hozzájárulásra kötelezett), valamint a megyei/fővárosi szakképzési bizottságokra és az Országos Szakképzési Tanácsra.

2. §[1] (1) A hozzájárulásra kötelezett, a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Szt.) 52. §-ában előírt képzési szerződés, illetőleg tanulmányi szerződés alapján megszervezett, a megyei (fővárosi) szakképzési bizottság által elfogadott szakképzés költségeivel (kiadásaival) a hozzájárulás alapjának legfeljebb 0,5 százaléka mértékéig akkor csökkentheti bruttó kötelezettségét, ha a következő feltételeknek együttesen megfelel:

a) a képzés a szakképzés megkezdésének és folytatásának feltételeiről szóló 45/1999. (XII. 13.) OM rendelet szerint történik;

b) a 45/1999. (XII. 13.) OM rendelet 2. § (3) bekezdése szerinti képzési programot benyújtották;

c) á képzést a megyei munkaügyi központ regisztrációjában szereplő, tanúsítvánnyal rendelkező szervezi;

d) a képzés az OKJ-ban szereplő képesítést ad, illetve megfelel az Szt. 1. § (1) bekezdés a)-e) pontjaiban foglaltaknak, a nyelvi képzés, ha az a szakmai képzés részét képezi és a nyelvi képzés időtartama a teljes képzési óraszám 75%-át nem haladja meg, továbbá az Szt. szerinti mesterképzés és -vizsgáztatás;

e) a képzés minimális időtartama 15 óra; és nem kevesebb, mint 3 nap;

f) a képzésre a Magyar Köztársaság területén kerül sor.

(2) Nem szükséges az (1) bekezdés b) pont szerint előírt képzési program benyújtása, ha a képzés a 10. § a) pontjában meghatározott külső képzésként valósul meg, ha a képzést a megyei munkaügyi központ regisztrációjában szereplő, tanúsítvánnyal rendelkező szervezi.

3. §[2] (1) A hozzájárulásra kötelezettnek az elszámolási kérelmet a képzés megkezdésének tárgyévében a megyei (fővárosi) szakképzési bizottsághoz kell benyújtania a bizottság által meghatározott ügyrend szerint. A megyei (fővárosi) szakképzési bizottságok regionális címlistáját az 1. számú melléklet, a kérelem formanyomtatványának. mintáját a 2. számú melléklet tartalmazza. A kérelemre vonatkozó adatokat a 2. és a 3. számú mellékletek tartalmazzák.

(2) Egy elszámolási kérelemhez több képzési adatlap is csatolható. Az adatlap mintáját a 3. számú melléklet tartalmazza.

(3) A hozzájárulásra kötelezett a saját felelősségére megkezdheti a képzést a szakképzési bizottság döntése előtt is. Ha a kötelezett a képzést a bizottság elfogadó döntésének hiányában kezdi meg és a bizottság a kérelmet elutasítja, akkor a hozzájárulási kőtelezettséget a képzés költségeivel nem csökkentheti.

(4) Annak a hozzájárulásra kötelezettnek, aki ugyanazt a képzést ugyanazzal a képző intézménnyel bonyolítja az ország különböző pontjain, csak a hozzájárulásra kötelezett székhelye szerinti megyei (fővárosi) szakképzési bizottsággal kell engedélyeztetnie a képzést, amennyiben a hozzájárulásra kötelezett székhelye szerinti megyei (fővárosi) szakképzési bizottság által kiadott engedély hiteles másolatát a képzés helyszíne szerinti megyei (fővárosi) szakképzési bizottságnak a képzés megkezdésének évében bemutatja.

(5) A kérelemhez mellékelni kell a képzést szervezők 45/1999. (XII. 13.) OM rendelet 24. §-a szerinti tanúsítványának eredeti vagy annak cégszerűen hitelesített másolatát. Mellékelni kell továbbá a képzés szükségességének tartalmi indokolását, valamint a 45/1999. (XII. 13.) OM rendelet 2. § (3) bekezdése szerinti képzési programot, valamint a kérelem alapjául szolgáló dokumentumok eredeti vagy cégszerűen hitelesített másolatát. Nem szükséges a képzési program benyújtása, ha a képzés a 10. § a) pontjában meghatározott külső képzésként valósul meg, ha a képzést a megyei munkaügyi központ regisztrációjában szereplő, tanúsítvánnyal rendelkező szervezi.

4. § (1)[3] A kérelmet a szakképzési bizottság a benyújtástól számított 60 napon belül elbírálja. A bizottság az elutasító döntését köteles megindokolni. A döntésről a bizottság 8 napon belül értesíti a képzési program benyújtóját. A bizottság a kérelem elbírálásához szakértőt is igénybe vehet.

(2) A szakképzési bizottság vagy az általa felkért szakértő az indokok megállapításához helyszíni ellenőrzést is végezhet.

(3) Amennyiben a kérelem és mellékletei a jelen rendeletben foglaltaknak nem felelnek meg, a szakképzési bizottság köteles a kérelmet elutasítani.

(4) A szakképzési bizottság elutasító döntésével szemben a pályázó az Országos Szakképzési Tanácshoz az elutasítás kézhezvételétől számított tizenöt napon belül felülbírálati kérelmet terjeszthet elő.

(5) A szakképzési bizottság döntéshozatalának részletes szabályait a bizottság ügyrendje, az Országos Szakképzési Tanács döntéshozatalának részletes szabályait az Országos Szakképzési Tanács Ügyrendje határozza meg.

5. §[4] A benyújtott kérelmekről a szakképzési bizottság nyilvántartást vezet. A nyilvántartás vezetésére vonatkozó szabályokat a 4. számú melléklet tartalmazza. A bizottság a nyilvántartásról félévenként jelentést köteles szolgáltatni az Oktatási Minisztérium Szakképzési Támogatások Főosztálya részére minden évben az első félévről július 20., az egész évről a tárgyévet követő január 20. napjáig a nyilvántartás egészére vonatkozóan.

6. § (1) Külső képzés esetén a hozzájárulásra kötelezett és a szakképzést folytató intézmény közötti szolgáltatási szerződés és az annak alapján kiállított számla képezi az elszámolás alapját. A hozzájárulásra kötelezett közölni köteles a szakképzést folytató intézménnyel saját statisztikai azonosítószámát.

(2) A belső szakképzéssel, illetve vegyes képzéssel a belső kapacitások igénybevételének elszámolása belső elkülönített számlán és bizonylaton történik.

(3)[5] Áthúzódó képzés esetén a hozzájárulásra kötelezettek a képzés költségeit a hatályos számviteli szabályoknak megfelelően a képzés tárgyévében érvényes pénzügyi előírásoknak megfelelően számolhatják el.

7. § A jelen rendeletben foglalt kötelezettségek, a benyújtott képzési programok teljesítését és elszámolását az Oktatási Minisztérium, illetve az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal területileg illetékes igazgatósága ellenőrizheti.

8. §[6] Az elszámolható kiadások körét az 5. számú melléklet tartalmazza.

9. § (1) Ez a rendelet 2000. január 1-jén lép hatályba.

(2) Egyúttal hatályát veszti a Pedagógus-továbbképzési Akkreditációs Testületről szóló 46/1999. (XII. 13.) OM rendelet 1. §-ának (3) bekezdése.

10. § E rendelt alkalmazásában

a) külső képzés: az a képzés, amelyet a hozzájárulásra kötelezett teljes egészében saját szervezetétől elkülönült, szakképzést folytató szervezet közreműködésével valósít meg;

b) belső képzés: az a képzés, amelyet a hozzájárulásra kötelezett teljes egészében saját szervezetén belül valósít meg;

c) vegyes képzés: az a képzés, amelyet a hozzájárulásra kötelezett részben külső, részben pedig belső képzéssel valósít meg.

d)[7] áthúzódó képzés: az a képzés, amelyet a hozzájárulásra kötelezett a megyei (fővárosi) szakképzési bizottság egyszeri engedélye alapján több naptári évet érintően valósít meg.

Pokorni Zoltán s. k.,

oktatási miniszter

1. számú melléklet a 48/1999. (XII. 26.) OM rendelethez[8]

Regionális címlista:

OKÉV Közép-magyarországi Területi Iroda1052 Budapest, Városház u. 7.
OKÉV Nyugat-dunántúli Területi Iroda9024 Győr, Bem tér 15.
OKÉV Észak-alföldi Területi Iroda4025 Debrecen, Simonffy u. 2/A
OKÉV Dél-dunántúli Területi Iroda7400 Kaposvár, Szántó I. u. 5.
OKÉV Dél-alföldi Területi Iroda6720 Szeged, Petőfi sugárút 3.
OKÉV Észak-magyarországi Területi Iroda3530 Miskolc, Városház tér 5.
OKÉV Közép-dunántúli Területi Iroda8200 Veszprém, Óváros tér 21.

2. számú melléklet a 48/1999. (XII. 26.) OM rendelethez[9]

Elszámolási kérelem

a saját munkavállaló részére szervezett szakképzéssel teljesített szakképzési hozzájárulás költségeinek elszámolására a 48/1999. (XII. 26.) OM rendelet alapján (sokszorosítható)

Dátum: 200...

Iktatószám: /SZA/ /200...

Csatolt képzési adatlap I/A/db

1. Név (Cég/Egyéni vállalkozó): ..................................................................................................................................
2. Rövidített cégnév: ...........................................................................................................................................
3. Cím (székhely): (ir.sz.) ................................................................................................................
4. Telephely(ek): ......................................................................................................................................
5. Adószám:
6. Statisztikai számjel:
törzsszám: az adószám első nyolc számjegyeszakágazat, fõszakma/kód gazdálkodási megye forma
7. Az állami adóhatóságnál bejelentett bankszámlaszám:
Számlavezető bank neve: ....................................................................................................................
8. Bankszámlaszám:
Számlavezető bank neve: ...................................................................................................................................
9. Csatolt okiratokEredetiHitelesített
1.Az állami adóhatósághoz történő bejelentkezés adatlapja
2.*Cégbejegyzést elrendelő végzés vagy cégkivonat,
ezek hiányában az alapító okirat, társasági szerződés,
alapszabály vagy vállalkozói igazolvány
3.A képzést szervező(k) tanúsítványa(i) Tanúsítvány (db)
Név:Cím:, I-I
4.Külső vagy vegyes képzés esetén
a képzővel kötött szerződés dbLJ
5.Csatolt programok száma: db
6.Programonként a képzés(ek) szükségességének
tartalmi indoklása
7.Csatolt Képzési adatlap(ok) (l/A.)
száma: db
8.Nyilatkozat a képzési, illetve a tanulmányi
szerződések megkötésének vállalásáról

Tudomásul veszem, hogy az általam becsatolt iratok az elévülési időn belül a döntést hozónál (SZB/OSZT) kerülnek megőrzésre, amely szervezetek azokat kötelesek a titoktartásra vonatkozó szabályok szerint kezelni.

...................................................., 200 ... év ...................................... hó .................... nap

a hozzájárulásra kötelezett cégszerű aláírása

P. H.

* Jelölje aláhúzással a csatolt okiratot!

3. számú melléklet a 48/1999. (XII. 26.) OM rendelethez[10]

Képzési adatlap

(képzésenként kérjük kitölteni)

Dátum: 200..s.sz. Elszámolási kérelems.sz. adatlap
/SZA//200...
1. A képzés megnevezése: ........................................................................................................................................

2. OKJ-s képzés esetén azonosító szám

(nem OKJ-s képzés esetén a hozzá legközelebb álló OKJ-s képzés azonosító száma)

3. A munkakör(ök) megnevezése, amelyre a képzés alkalmassá tesz: ................................................................

FEOR szám:

4.A szakképzés besorolása
4.1. A szakképzés a szakképzési törvény 1. §-ának (1) bekezdése szerint:
4. a) a szakképesítést megalapozó szakmai alapképzés
4. b) állam által elismert (OKJ-s) szakképesítést adó
4. c) valamely munkakör betöltéséhez, foglalkozás, tevékenység
gyakorlásához szükséges szakképesítés megszerzése
4. d) a szakmai tevékenység magasabb szintű
gyakorlásához szükséges ismeretek elsajátítása
4. e) a hátrányos helyzetűeket, a megváltozott
munkaképességűeket rehabilitáló képzés
4. f) az elhelyezést, a vállalkozást segítő képzés
4.2.Mesterképzés
4.3.Mestervizsgáztatás
A szakmai képzés részét képező nyelvi képzés, óraszám: L_L_LJ
a nyelvi képzés aránya %-ban:
szint: ...................... nyelv: ...............................
5. Képzési időtartam, óraszám: napok száma:
6. A képzésben részt vevő saját munkavállaló száma:
7. A képzés összes költsége (Ft):
8. A szakképzési hozzájárulási kötelezettség (0,5%) terhére elszámolni kívánt
összes költség (Ft):
(tájékoztató adat)
Dátum: 200..s.sz. Elszámolási kérelems.sz. adatlap
SZA//200 ..
9. A képzés fajlagos költsége (Ft/fő/óra):
(tájékoztató adat)
10. A képzés típusa: belsõ 0 külsõ 1 vegyes 2
(a megfelelőt kérjük bekarikázni)
11. A képzés programja a munkaügyi központ által
regisztrált nem regisztrált
12. A szakképzést folytató szervezet
neve:
címe:
A 45/1999. (XII. 13.) OM rendelet szerinti nyilvántartási száma:
Képzési helyszín(ek) címe:
................................................................................................................................................................................
13. A képzés tervezett indítása: .......... év ............................................ hó
zárása: .......... év ............................................ hó
14. A képzés szükségességének rövid indoklása:
...................................................., 200.. év ...................................... hó .................... nap

a hozzájárulásra kötelezett cégszerű aláírása

P. H.

A Szakképzési Bizottság döntése:

...................................................., 200.. év ...................................... hó .................... nap

a Szakképzési Bizottság elnöke

4. számú melléklet a 48/1999. (XIl. 26.) OM rendelethez[11]

......................... Megye
Nyilvántartás (éves összesítés)
A megyei/fővárosi szakképzési bizottság kötelező nyilvántartása a szakképzési hozzájárulási kötelezettséget a saját munkavállalóik képzésére fordítók kérelméről és az elbírálás eredményéről
SorszámA gazdasági szervezetAszakképzés megnevezéseA szakmai képzés helyszíne (irányítószma)A képzés formája*A képzés jellege**A szakképzést folytató szervezetA szakképzés azonosítójaA szakmai képzésre jellemzõ FEOR-kódA képzés óraszámaA szakmai képzés részét képezõ nyelvi képzés óraszámaA képzés megkezdésének idejeA lépzés tervezett befejezésiisõpomtjaA képzésben részt vevő saját munkavállalók számaA képzés összes költsé-geA szakkép-zési hozzájá-rulási kötele-zettség terhére elszá-molni kívánt képzési költség (Ft-ban)A szakképzpsi bizottság döntése***A szak-képzési hozzá-járulási kötele-zettség terhére elszá-molásra elfoga-dott képzési költség (Ft-ban)
adószámamegne-vezésenyilvántartási számamegne-vezéseszerinttanulmányi területeévnapévnap
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
A táblázatot a szakképzési bizottsághoz benyújtott 2. Elszámolási kérelem és a 3. Képzési adatlap alapján kérjük kitölteni.
A táblázat az összesen sorral zárul.
* A képzés formája: belső képzés (0), külső képzés (1), vegyes képzés: (2).
** A képzés jellege: szakképesítést megalapozó szakmai alapképzés [4. a)]; állam által elismert (OKI) szakképesítést adó [4. b)]; valamely munkakör betöltéséhez, foglalkozás, tevékenység gyakorlásához szükséges szakképesítés [4. c)]; szakmai tevékenység magasabb szintű gyakorlásához szükséges ismeretek elsajátítása [4. d)]; hátrányos helyzetűek, megváltozott munkaképességűek rehabilitációs képzése [4. e)]; elhelyezkedést, vállalkozást segítő képzés [4.~]; mesterképzés.(4.2.); mestervizsgáztatás (4.3.).
*** A képzés: elfogadott (E), elutasított (N), formai hiba miatt elutasított (H).
A nyilvántartást készítő neve: .................................................................. telefonszáma: .............................................
(nyomtatott betűvel)
Kelt: .........:......................:..... 200... év ..................... hó ..............-.... nap
Szakképzési Bizottság elnöke

5. számú melléklet a 48/1999. (XII. 26.) OM rendelethez[12]

A hozzájárulásra kötelezettek - saját munkavállalóik számára a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvényben előírt képzési szerződés, illetve a Munka Törvénykönyve által el(űrt tanulmányi szerződés alapján biztosított képzések költségeinek a szakképzési hozzájárulási kötelezettség terhére történő elszámolásakor - az alábbi kiadásokat vehetik figyelembe:

1. Külső képző intézmény által lebonyolított képzés díja.

2. Az oktatók részére fizetett juttatás és annak - a kifizetőt terhelő - járulékai.

3. Külön jogszabályban meghatározott vizsga- és vizsgáztatási díj.

4. A képzés során felhasznált, a hallgatóknak véglegesen átadott tankönyvek, taneszközök költségei.

5. Az elméleti, gyakorlati képzés során felhasznált anyagok igazolt költségei.

6. Munkaruha, védőruha költségei.

7. Tananyagfejlesztés igazolt költségei.

8. Egyéb, a képzés megszervezésével, lebonyolításával, értékelésével kapcsolatos költségek (igazolt bérleti díjak, posta- és adminisztrációs költségek).

9. Alkalmassági vizsgálat költsége.

10. A képzéssel összefüggő igazolt utazási és szállásköltségek, amennyiben a képzés nem a munkáltató telephelyén történik.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 11/2001.(III. 23.) OM rendelet 1. §-a. Hatályos 2001.03.31.

[2] Megállapította a 11/2001.(III. 23.) OM rendelet 2. §-a. Hatályos 2001.03.31.

[3] Megállapította a 11/2001.(III. 23.) OM rendelet 3. §-a. Hatályos 2001.03.31.

[4] Megállapította a 11/2001.(III. 23.) OM rendelet 4. §-a. Hatályos 2001.03.31.

[5] Beiktatta a 11/2001.(III. 23.) OM rendelet 5. §-a. Hatályos 2001.03.31.

[6] Megállapította a 11/2001.(III. 23.) OM rendelet 6. §-a. Hatályos 2001.03.31.

[7] Beiktatta a 11/2001.(III. 23.) OM rendelet 7. §-a. Hatályos 2001.03.31.

[8] Beiktatta a 11/2001.(III. 23.) OM rendelet 8. §-a. Hatályos 2001.03.31.

[9] Beiktatta a 11/2001.(III. 23.) OM rendelet 8. §-a. Hatályos 2001.03.31.

[10] Beiktatta a 11/2001.(III. 23.) OM rendelet 8. §-a. Hatályos 2001.03.31.

[11] Beiktatta a 11/2001.(III. 23.) OM rendelet 8. §-a. Hatályos 2001.03.31.

[12] Beiktatta a 11/2001.(III. 23.) OM rendelet 8. §-a. Hatályos 2001.03.31.

Tartalomjegyzék