59/1999. (VII. 13.) FVM rendelet
Szabolcs-Szatmár-Bereg, valamint Nógrád megyében az egyes agrárgazdasági célok kiegészítő támogatásáról[1]
A Magyar Köztársaság 1999. évi költségvetéséről szóló 1998. évi XC. törvény (a továbbiakban: Tv.) 62. §-ának b) pontjában, valamint az agrártámogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 273/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) 1. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, továbbá figyelemmel az agrárgazdasági célok 1999. évi költségvetési támogatásáról szóló 8/1999. (I. 20.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) rendelkezéseire, a következőket rendelem el:
1. § (1) Kiegészítő támogatásban 1999. évben pályázat alapján az R. I. fejezet A) 2.1.; 2.3.; D) pontjaiban és az E) pont 117. § d) pontjában meghatározott, valamint a III. fejezet és a IV. fejezet A), B), C), D), E), F) és M) pontjai szerinti támogatási célokhoz kapcsolódó beruházások részesíthetők Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád megyében.
(2) A feldolgozási tevékenységek esetében elsőbbséget kell biztosítani a meglévő kapacitások korszerűsítésére és a minőségi követelmények kielégítésére irányuló beruházásoknak, elsősorban a kedvezőtlen adottságú területeken.
2. § (1) Támogatás igénylésére jogosult az a pályázó, aki pályázatát a megyei területfejlesztési tanács e rendelet alapján kiírt pályázati felhívására nyújtja be, s pályázata megfelel az R. előírásainak, amennyiben lakhelye, illetve székhelye, telephelye, fióktelepe az 1. §-ban meghatározott megyében található, az ott megjelölt tevékenységet a megye területén folytatja, és a támogatással megvalósuló beruházást a megye területén valósítja meg.
(2) A támogatott élelmiszeripari fejlesztési célok, valamint a kapcsolódó gyümölcs- és zöldségosztályozók, manipulálók és légyártás, továbbá az olajosmag-, a méz-, a tej-, a hús- (kivéve a vágókapacitások bővítésére irányuló fejlesztési beruházásokat), a hal- és gyógynövény-feldolgozás - kivéve az eszenciakinyerés -, valamint az erdőgazdálkodás esetében támogatás kizárólag az R. szerinti feltételek mellett vehető igénybe.
3. § (1) A támogatások folyósítása a Tv. XII. Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium fejezet, 10. cím, 4. alcím, 1. előirányzat-csoport, 1. 2. 3. kiemelt előirányzat terhére történik, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében hatszázhetvenhárommillió-háromszázezer forint, Nógrád megyében pedig kettőszázhetvenkilencmillió-hétszázezer forint felhasználható keretösszeg mértékéig.
(2) Amennyiben az (1) bekezdésben meghatározott keretösszeg legkésőbb 1999. november 20-ig nem kerül teljes mértékben felhasználásra, a keretmaradvány feletti rendelkezési jog a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumot illeti meg.
4. § (1) A támogatási előirányzat alap- és többlettámogatásként használható fel, amely vissza nem térítendő végleges juttatás.
a) Az R. IV. fejezete alapján az ültetvénytelepítési beruházások ÁFA-mentes költségeihez az R. 45. számú melléklete szerinti differenciált mértékű támogatásokon felül a beruházási költségek 15-20%-a adható többlettámogatásként.
A megyei keretösszeg terhére történő pályázati felhívásra benyújtott ültetvénytelepítési beruházásokhoz - árutermelő ültetvények telepítése, valamint üzemi törzsültetvények telepítése esetében egyaránt - az ÁFA-mentes beruházási költség 40%-a mértékű, az árutermelő szőlőültetvények felújításához 25%-a mértékű alaptámogatás adható.
b) Az R. IV. fejezete szerinti építési, valamint elsődleges gyümölcs-zöldség-, olajosmag-, gyógynövény-, tej-, hús- (kivéve a vágókapacitások bővítésére irányuló fejlesztési beruházásokat), méz- és halfeldolgozási, valamint erdőgazdálkodási tevékenységet szolgáló beruházások többlettámogatása legfeljebb a nettó beruházási költségek 30%-a lehet.
c) Az R. IV. fejezet D) pontja szerinti mezőgazdasági gépbeszerzéshez adható többlettámogatás legfeljebb a nettó beszerzési költségek 20%-a, az R. IV. fejezet E) pontja szerinti géplízing esetében a lízingbevevő további, a jegybanki alapkamat 20%-ának megfelelő mértékű többlet kamattámogatás adható.
d) Az R. IV. fejezet M) pontjában a meliorációs és öntözésfejlesztési beruházásokhoz a többlettámogatás a nettó beruházási költségek legfeljebb 20%-a.
A megyei többletkeret terhére történő alaptámogatás mértéke pedig nem haladhatja meg az R.-ben meghatározott alaptámogatás mértékét (40%-ot).
e) Az R. I. fejezet A) 2.1. és A) 2.3. pontjai szerinti tenyészállat-beállítás és anyaállattartás, valamint a méhészet esetén többlettámogatásként a normatív támogatás 50%-a adható.
f) Az R. I. fejezet D) pontja szerinti szaktanácsadás esetén a többlettámogatás a normatív támogatás éves összegének 50%-a lehet. A támogatás mértéke 50%-kal lehet magasabb az R.-ben meghatározottnak, de nem haladhatja meg a 100%-ot.
g) Az R. III. fejezet A) pontja szerinti erdőtelepítés, erdőszerkezet-átalakítás és fásítás céljára kizárólag alaptámogatás adható.
h) Az R. I. fejezet E) pont 117. § d) pontja alapján a mezőgazdasági termelők közös vállalkozásban megvalósuló nagybani piacok beruházásaihoz többlettámogatás a nettó beruházási költségek legfeljebb 20%-a lehet.
(2) Az e rendelet alapján nyújtott támogatás összege pályázónként és pályázatonként nem haladhatja meg az (1) bekezdés a)-d) pontjai szerinti célok esetén a tizenötmillió forintot, a h) pont esetében a negyvenmillió forintot.
(3) Az R. IV. fejezete alapján igénybe vehető és az e rendelet alapján nyújtott támogatás együttes - FVM költségvetési fejezetet terhelő - kamattámogatáson felüli összege nem haladhatja meg az általános forgalmi adó nélkül számított beruházási költségek hatvanöt százalékát, a rendelet melléklete szerint kedvezőtlen adottságúnak minősülő területeken pedig a hetvenöt százalékát.
(4) E rendelet szerint megkezdett fejlesztésekhez nyújtott és a következő évekre átnyúló kötelezettségvállalás a további évekre együttesen legfeljebb az 1999. évi támogatási előirányzat 40%-a lehet.
(5) Támogatás az R. alapján odaítélt támogatással megkezdett beruházásokhoz, illetve új mezőgazdasági gép beszerzéséhez, géplízinghez, tenyészállat-beállításhoz, méhészethez és szaktanácsadáshoz is nyújtható.
5. § (1) A támogatás odaítélésére a megyei területfejlesztési tanács által kiírt pályázat alapján kerül sor. A pályázati felhívás a megyei napilapokban közzétételre, valamint az illetékes megyei földművelésügyi hivatalban (a továbbiakban: hivatal) kifüggesztésre kerül.
(2) A pályázatokról a hivatal mellett működő agrárfejlesztési bizottság javaslata, illetve a feldolgozási tevékenységek esetében az FVM Élelmiszeripari Főosztály, az erdőtelepítés és fafeldolgozás vonatkozásában pedig az Állami Erdészeti Szolgálat illetékes igazgatóságának állásfoglalása alapján a megyei területfejlesztési tanács dönt.
(3) A döntéshez az FVM képviselőjének, valamint a 3. § (1) bekezdésben megjelölt keretek felhasználásával kapcsolatosan a hivatal vezetőjének egyetértése szükséges.
(4) A hivatal vezetője a 4. § (1) bekezdésének a), b) pontjaiban foglalt célok esetében a támogatásokról kifizetést engedélyező iratot állít ki, melynek alapján a pályázó a támogatás folyósítására szerződést köt a Magyar Államkincstárral. A teljesítés a 10032000-01220191-51000008 számú Mezőgazdasági alaptevékenység beruházási számláról történik.
(5)[2] A 4. § (1) bekezdésének e), f) és h) pontjai esetében a többlettámogatás az R.-ben foglaltak szerint, a Korm. r. 1. számú melléklete szerinti igazolás alapján, a területileg illetékes adóhatóságtól igényelhető. A 4. § c) pontja esetében a pályázathoz az R. 49. számú melléklete szerint kitöltött és a hivatal hozzájárulásával ellátott igazolás másolatát kell mellékelni. A teljesítés a 4. § (1) bekezdésének c) pontja esetében a 10032000-01856127 számú APEH Új mezőgazdasági gépvásárláshoz, lízinghez nyújtott támogatás lebonyolítási számláról, az e) és f) pontja esetében a 10032000-01905609 számú APEH Agrártámogatások folyósítása számláról történik.
(6) A hivatal vezetője a 4. § (1) bekezdésének d) pontjában foglalt cél esetében támogatási határozatot állít ki, melynek alapján a pályázó a többlettámogatást a területileg illetékes adóhatóságtól igényli, amelyet a 10032000-019005324 számú APEH Meliorációs és öntözésfejlesztési számláról teljesít.
(7) A megyei területfejlesztési tanács a 4. § (1) bekezdésének g) pontjában foglalt célok esetében az elfogadott pályázatokat lebonyolításra az Állami Erdészeti Szolgálat illetékes igazgatóságának megküldi. Az igazgatóság a támogatás folyósításáról az erdőtelepítésre vonatkozó eljárási rend szerint gondoskodik, melynek teljesítéséről a megyei területfejlesztési tanács részére december 31-ig jelentésben számol be.
(8) A támogatási szerződés megkötésére az R. rendelkezéseit kell alkalmazni. A felhasználás ellenőrzésére az R.-ben megjelölt szervek jogosultak.
(9) A pályázati rendszer működtetésére és a támogatások felhasználásának ellenőrzésére a Korm. r. 1. § (6) bekezdése szerint az 1. pontban meghatározott keret 2,0%-a használható fel. Ez a keret lehetővé teszi az érintett hivatal többletköltségeinek fedezetét is.
6. § (1) Az e rendeletben külön nem szabályozott kérdésekben a Korm. r. és az R. rendelkezéseit kell alkalmazni.
(2) Jogosulatlan támogatásnak minősül a Korm. r. és az R. vonatkozó rendelkezésein túl e rendelet alkalmazásában, ha a pályázó a támogatással beszerzett új mezőgazdasági gépet, illetve beállított tenyészállatot a rendelet 1. §-ában meghatározott megyéken kívül hasznosítja.
7. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Szabadi Béla s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Melléklet az 59/1999. (VII. 13.) FVM rendelethez
Szabolcs-Szatmár-Bereg, valamint Nógrád megyében az egyes agrárgazdasági célokhoz rendelt kiegészítő támogatásokra kedvezményezett települések jegyzéke
Nógrád megye
Alsópetény
Alsótold
Balassagyarmat
Bánk
Bárna
Bátonyterenye
Becske
Bér
Bercel
Bokor
Cered
Cserháthaláp
Cserhátsurány
Cserhátszentiván
Csesztve
Debercsény
Dejtár
Diósjenő
Dorogháza
Drégelypalánk
Egyházasgerge
Endrefalva
Etes
Felsőpetény
Felsőtold
Garáb
Herencsény
Hollókő
Hont
Hugyag
Iliny
Ipolytarnóc
Ipolyvece
Karancsalja
Karancsberény
Karancskeszi
Karancslapujtő
Karancsság
Kazár
Kétbodony[3]
Keszeg
Kisbárkány
Kisecset
Kishartyán
Kozárd
Kutasó
Legénd
Litke
Lucfalva
Magyargéc
Magyarnándor
Márkháza
Mátramindszent
Mátranovák
Mátraszele
Mátraterenye
Mátraverebély
Mihálygerge
Mohora
Nagybárkány
Nagylóc
Nagyoroszi
Nemti
Nézsa
Nógrád
Nógrádmarcal
Nógrádmegyer
Nógrádsáp
Nógrádsipek
Nőtincs
Ősagárd
Patvarc
Piliny
Rimóc
Ságújfalu
Salgótarján
Sámsonháza
Sóshartyán
Szalmatercs
Szanda
Szécsénke
Szécsényfelfalu
Szendehely
Szente
Szilaspogony
Szirák
Szuha
Szügy
Terény
Vanyarc
Vizslás
Zabar
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Ajak
Anarcs
Apagy
Aranyosapáti
Baktalórántháza
Balkány
Barabás
Bátorliget
Benk
Beregdaróc
Beregsurány
Berkesz
Besenyőd
Beszterec
Biri
Botpalád
Bököny
Buj
Csaholc
Csaroda
Császló
Csegöld
Csenger
Csengersima
Csengerújfalu
Darnó
Demecser
Dombrád
Encsencs
Eperjeske
Érpatak
Fábiánháza
Fehérgyarmat
Fényeslitke
Fülesd
Gacsály
Garbolc
Gégény
Gelénes
Gemzse
Geszteréd
Gulács
Győröcske
Gyulaháza
Gyüre
Hetefejércse
Hodász
Ibrány
Ilk
Jánd
Jánkmajtis
Jármi
Jéke
Kállósemjén
Kálmánháza
Kántorjánosi
Kék
Kékcse
Kemecse
Kérsemjén
Kisar
Kishódos
Kisléta
Kisnamény
Kispalád
Kisvárda
Kisvarsány
Kisszekeres
Komlódtótfalu
Komoró
Kótaj
Kölcse
Kömörő
Laskod
Levelek
Lónya
Lövőpetri
Magosliget
Magy
Mánd
Mándok
Máriapócs
Márokpapi
Mátészalka
Mátyus
Méhtelek
Mérk
Mezőladány
Milota
Nábrád
Nagyar
Nagydobos
Nagyecsed
Nagyhalász
Nagyhódos
Nagykálló
Nagyszekeres
Nagyvarsány
Napkor
Nemesborzova
Nyírbátor
Nyírbéltek
Nyírbogát
Nyírbogdány
Nyírcsaholy
Nyírcsászári
Nyírderzs
Nyíregyháza
Nyírgelse
Nyírgyulaj
Nyíribrony
Nyírjákó
Nyírkarász
Nyírkáta
Nyírkércs
Nyírlövő
Nyírlugos
Nyírmada
Nyírmeggyes
Nyírmihálydi
Nyírparasznya
Nyírpazony
Nyírpilis
Nyírtass
Nyírtét
Nyírtura
Nyírvasvári
Ófehértó
Olcsvaapáti
Ópályi
Ököritófülpös
Ömböly
Őr
Panyola
Pap
Papos
Paszab
Pátroha
Pátyod
Penészlek
Penyige
Petneháza
Piricse
Pócspetri
Porcsalma
Pusztadobos
Ramocsaháza
Rétközberencs
Rohod
Rozsály
Sényő
Sonkád
Szabolcs
Szabolcsbáka
Szabolcsveresmart
Szakoly
Szamoskér
Szamosszeg
Szatmárcseke
Székely
Tákos
Tarpa
Terem
Tiborszállás
Timár
Tiszaadony
Tiszabecs
Tiszabercel
Tiszabezdéd
Tiszadob
Tiszakanyár
Tiszakerecseny
Tiszamogyorós
Tiszarád
Tiszaszalka
Tiszaszentmárton
Tiszatelek
Tiszavid
Tisztaberek
Tivadar
Tornyospálca
Tunyogmatolcs
Túristvándi
Túrricse
Tuzsér
Tyukod
Újdombrád
Újfehértó
Újkenéz
Ura
Uszka
Vaja
Vállaj
Vámosatya
Vámosoroszi
Vásárosnamény
Vasmegyer
Záhony
Zajta
Zsarolyán
Zsurk
Lábjegyzetek:
[1] A 59/1999. (VII. 13.) FVM rendelet 5. § 5. bekezdése a 75/1999. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg
[2] A 59/1999. (VII. 13.) FVM rendelet 5. § 5. bekezdése a 75/1999. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg
[3] A 59/1999. (VII. 13.) FVM rendelet melléklete a 75/1999. helyesbítésnek megfelelően módosított szöveg