8/1999. (III. 5.) PM rendelet
a számla, egyszerűsített számla és nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint a nyugta adását biztosító pénztárgép és taxaméter alkalmazásáról szóló 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet módosításáról
Az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény 96. §-ának (3) bekezdésében, valamint az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény 71. §-ának (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. § A 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az Áfa-tv. 13. § (1) bekezdésének 16., 17. és 20. pontjaiban megjelölt bizonylatok [számla, egyszerűsített számla (a továbbiakban: számla), nyugta] akkor minősülnek adóigazgatási azonosításra alkalmasnak, ha azok beszerzéséről a kibocsátó a (2) bekezdés szerinti részletességű számlával rendelkezik, és a bizonylatot kibocsátó a (4) bekezdés szerinti szigorú számadású nyomtatványként kezeli. Adóigazgatási azonosításra - az (5) bekezdés és a 10. § (3) bekezdés szerinti bizonylatok kivételével - csak a nyomtatott, folyamatos sorszámozással ellátott bizonylatok alkalmasak."
2. § Az R. 1. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Gépi számlázás esetén a számla kibocsátójának rendelkeznie kell a számlázási programra vonatkozó olyan dokumentációval, amely biztosítja a program működésének ellenőrizhetőségét."
3. § Az R. 2. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A pénztárgép típusjóváhagyásának további feltétele, hogy a forgalmazó rendelkezzen a 79/1997. (XII. 31.) IKIM rendeletben előírt CE megfelelőségi dokumentációval, és a gyártó megfelelőségi nyilatkozatával."
4. § (1) Az R. 5. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Ha az adómemória megtelik, akkor az adómemória cseréről a szerviznek az APEH által előírt adatközlő lapot kell kiállítania, és azt tizenöt napon belül az üzemeltető székhelye, illetve belföldi székhely hiányában telephelye szerinti APEH illetékes megyei (fővárosi) igazgatóságának meg kell küldenie. Érvényes forgalmazási engedéllyel nem rendelkező pénztárgép adómemóriája 2000. január 1-jét követően nem cserélhető, kivéve, ha a forgalmazó kérelmére az APEH elnöke azt külön engedélyezi."
(2) Az R. 5. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A használó köteles a betelt vagy egyéb okból használaton kívül helyezett adómemóriát és a vonatkozó jegyzőkönyv másolatát az adó megállapításához való jog elévüléséig megőrizni."
(3) Az R. 5. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) A pénztárgép, illetve taxaméter működésképtelensége és javíthatatlansága vagy megsemmisülése esetén az előzőek figyelembevétele mellett, a felvett jegyzőkönyv alapján a selejtezés a vonatkozó jogszabályi előírások (számviteli törvény, magánszemélyek jövedelemadójáról szóló törvény) szerint végezhető. Eltulajdonítás esetén a pénztárgép (taxaméter) az eltulajdonítás miatt indult szabálysértési vagy büntetőeljárást megszüntető végzés jogerőre emelkedését követően selejtezhető. Taxaméter esetében az eltulajdonítást azonnal közölni kell az illetékes megyei (fővárosi) Közlekedési Felügyelettel is."
(4) Az R. 5. §-a (6) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A pénztárgép meghibásodása, áramszünet esetén vagy, ha a pénztárgépet az adóhatóság vizsgálat céljából bevonta, a nyugtaadási kötelezettséget kézi úton előállított nyugtával kell teljesíteni."
5. § (1) Az R. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A pénztárgép, illetve taxaméter értékesítése, átadása, bérbeadása vagy a vállalkozó tevékenységének megszüntetése esetében a használó köteles előzőleg a szervizt és a székhelye (telephelye) szerint illetékes adóhatóságot értesíteni. A szerviz köteles az adómemória tartalmát kiíratni, és annak adatát az esemény megjelölésével a pénztárgép-, illetve taxaméternaplóba bevezetni, továbbá a használatban bekövetkezett változásról az adóhatóság által előírt adatközlő lapot kiállítani, és a kitöltési előírás szerinti szervezeteknek megküldeni."
(2) Az R. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdés szerinti események után a pénztárgép korábbi használója köteles a pénztárgép-, illetve taxaméternaplót az adó megállapításához való jog elévüléséig megőrizni. Az új használó részére a szerviz új pénztárgép-, illetve taxaméternaplót állít ki, amelyen fel kell tüntetni az adómemória állásán kívül minden olyan eseményt, körülményt, amely a készülék további használatát, javítását érintheti."
6. § (1) Az R. 7. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A pénztárgépben a számlával (egyszerűsített számlával) bizonylatolt készpénz (beleértve a készpénzhelyettesítő eszközzel teljesített) bevételt is rögzíteni kell. Ebben az esetben a számlának a vevő részére történő kibocsátása előtt, a pénztárgép nyugtáját a kibocsátónak a számla (egyszerűsített számla) tőpéldányához kell csatolnia, kivéve, ha a nyugta szerepét betöltő nyomtatvány a kifizetett szolgáltatás igénybevételi jogosultságának igazolására is szolgál. Amennyiben a pénztárgép számla (egyszerűsített számla) kibocsátására is alkalmas, nem szükséges külön nyugtát kibocsátani."
(2) Az R. 7. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A pénztárgépbe a javítás befejezését követő első tételként a kézi nyugtaadással és a csere pénztárgéppel bizonylatolt bevételt is be kell ütni, külön megjelöléssel, vagy az erről utólag egy összegben készült gépi nyugtán történő feljegyzéssel, a bizonylat megőrzése mellett."
7. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott eltéréssel - a kihirdetéstől számított 8. napon lép hatályba. Az R. 1998. december 31-én hatályos előírásainak megfelelő bizonylatokat e rendelet hatálybalépését követően az adóalanyok kizárólag 1999. december 31-ig jogosultak felhasználni.
(2) Az e rendelet 2. és 3. §-ában megállapított rendelkezéseket az e rendelet hatálybalépésétől számított 90. naptól kell alkalmazni.
Járai Zsigmond s. k.,
pénzügyminiszter