90/1999. (X. 22.) FVM rendelet
az agrárgazdasági célok 1999. évi költségvetési támogatásáról szóló 8/1999. (I. 20.) FVM rendelet módosításáról
Az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvény 10. §-a (2) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az agrárgazdasági célok 1999. évi költségvetési támogatásáról szóló 8/1999. (I. 20.) FVM rendelet (a továbbiakban: FVM r.) módosításáról az alábbiakat rendelem el:
1. § Az agrárgazdasági célok 1999. évi költségvetési támogatásáról szóló 8/1999. (I. 20.) FVM rendelet (a továbbiakban: FVM r.) a következő 1/A. §-sal egészül ki:
"1/A. § Az e rendelet szerinti támogatást az az 1999-ben elemi kárt szenvedett termelő is igényelheti, akinek (amelynek) van lejárt adó-, vám-, egészség- és nyugdíjbiztosítási járulékhátraléka. Ez a mentesség azokra az elemi kárt szenvedett mezőgazdasági termelőkre terjed ki, akik a kárt, a káresemény bekövetkezése után öt munkanapon belül, illetve a tényleges kár mértékének megállapítását követően bejelentették a megyei (fővárosi) Földművelésügyi Hivatalban, és ott nyilvántartásba vették."
2. § Az FVM r. 4. §-ának c) és d) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(A támogatás igénybevételének további feltételei, hogy az igénylő)
"c) a kukoricavetés teljes területére hibrid vetőmagot, valamint a 3. § (1) bekezdés a), b) és d)-g) pontjaiban felsorolt egyéb tavaszi támogatott növények körébe tartozó területen fémzárolt, minősített vetőmagot, illetve ennek hiányában műtrágyát, növényvédő szert vagy istállótrágyát használjon;
d) a 3. § (1) bekezdés a)-f) pontjaiban felsorolt támogatott növények termékeire a támogatás igénylésének időpontjában termeltetési, illetve értékesítési szerződéssel rendelkezzen, vagy nyilatkozzon a megtermelt termék saját gazdaságban történő felhasználásáról. A 3. § (1) bekezdés a)-g) pontjaiban felsorolt támogatott növények esetén a vetőmag (kivéve őszi árpa, rozs, tritikalé), zöldség-, dohány szaporítóanyag, műtrágya-, növényvédőszer-felhasználást legalább az igénybe vett alaptámogatás mértékéig saját névre szóló - áfa nélkül számított - számlával igazolja. Szervestrágya-felhasználás esetén a falugazdász - helyben szokásos áron számított értéken kiadott - igazolása is elfogadható;"
3. § Az FVM r. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A támogatás a területileg illetékes első fokú állami adóhatóságtól (a továbbiakban: adóhatóság) két egyenlő részletben igényelhető az APEH által rendszeresített 9911 számú "Bevallás az államháztartással szembeni egyes juttatások igényléséhez" nyomtatvány felhasználásával. Az igényléshez mellékelni kell a területileg illetékes megyei földművelésügyi hivatal támogatási jogosultságra vonatkozó igazolását, valamint az R. 3. és 5. számú mellékletei szerinti nyilatkozatokat. A támogatás első részletére legkésőbb június 30-áig, a fennmaradó összegre vonatkozó igényt - a 4. § d) pontjában előírt saját névre szóló számlák egyidejű csatolásával - pedig szeptember 15-étől november 15-éig beérkezően lehet benyújtani. Az 1999. június 30-ig egy összegben benyújtott igénylés nem minősül jogosulatlan igénylésnek. Az a mezőgazdasági termelő, aki a megyei földművelésügyi hivatal által - május 31-éig megigényelt támogatásra - kiadott igazolása alapján a támogatás első részletére az adóhatósághoz nem nyújtotta be az igénylését, az a támogatás második felére változatlanul jogosult, és a meghatározott határnapig az igénylését benyújthatja. Az adóhatóság a támogatást az igénylés beérkezésétől számított harminc napon belül folyósítja."
4. § Az FVM r. 13. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"13. § A 2.1.1. pontban foglalt támogatást - kérelem alapján - a nőivarú szarvasmarha, nőivarú juh, nőivarú kecske és kanca (a továbbiakban: tenyészállatok) tulajdonosa (a 2.1.1. pont alkalmazásában a továbbiakban: igénylő) állományfenntartás céljából veheti igénybe."
5. § Az FVM r. a következő 14/A. §-sal egészül ki:
"14/A. § (1) Angol telivér és ügető esetén támogatás igényelhető minden megjelölt és nyilvántartásba vett csikóval rendelkező kanca után, ha
a) az igénylő teljesíti a 12. § (1) bekezdésben meghatározott feltételeket - kivéve annak d) pontját -,
b) a kanca az Angol Telivér Tenyésztők Országos Egyesülete vagy az Ügető Tenyésztők Országos Egyesülete (a továbbiakban együtt: egyesület) nyilvántartásában szerepel,
c) fedeztetésre, termékenyítésre az adott fajta egyesülete által minősített apaállatot használták,
d) a Magyar Méneskönyv, a Magyar Ügető Méneskönyv és az egyesület a megszületett csikót azonosította, tartósan megjelölte és nyilvántartásba vette,
e) az igénylő kötelezettséget vállal arra, hogy az induló kancalétszámnak megfelelő állatállományt legalább 2001. december 31-ig tenyésztésben tartja.
(2) Az igénylő az (1) bekezdés d) és e) pontjaiban foglalt feltételeket a támogatás igénylésekor köteles vállalni.
(3) A támogatás összege hatvanezer forint kancánként, amelyek rendelkeznek megjelölt és nyilvántartásba vett csikóval. A támogatási kérelmet 1999. november 15-ig lehet benyújtani.
(4) A támogatási kérelmet a rendelet 2. számú melléklete szerint kell összeállítani."
6. § Az FVM r. 118. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) Amennyiben a megalakult szövetkezet a támogatást a tárgyév második felében tudta igénybe venni, úgy a (2) bekezdésben meghatározott tárgyévi árbevételt a támogatás tényleges felvételétől számított egy éven belül kell teljesíteni. Abban az esetben, ha a vállalt árbevételt a szövetkezet nem, vagy csak részben teljesíti, úgy a támogatást vagy annak arányos részét vissza kell fizetnie."
7. § Az FVM r. 260. §-a (8) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[Az (1) bekezdés a) pontja szerinti támogatás igénybevételének feltétele:]
"a) a területileg illetékes földművelésügyi hivatalhoz a gépvásárlást megelőzően benyújtott 49. számú melléklet szerinti támogatási kérelem, továbbá a megvásárolni kívánt gépre vonatkozó árajánlat;"
8. § Az FVM r. 2. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.
9. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
(2) Azoknál az igénylőknél, akik az agrárgazdasági célok 1998. évi költségvetési támogatásáról szóló 109/1997. (XII. 30.) FM rendelet 129-136. §-a alapján növendékliba után támogatást igényeltek az állami adóhatóságtól, a 129. § alapján benyújtott támogatási igények (5) bekezdés e) pontjában meghatározott feltételek, illetve az ehhez kapcsolódó 17. számú melléklet 3. c) pontjában (nyilatkozatban) szereplő február 28-i időpontot - amelyben a termelő nyilatkozik a tulajdonában lévő állatállományról - nem kell alkalmazni. Azoknál a libatartóknál, akik 1998-ban gyep művelési ágú területre igényeltek földhasznosítási támogatást, február 28. helyett a támogatás igénylésének időpontjában meglévő növendékliba állományt kell figyelembe venni.
Dr. Torgyán József s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Melléklet a 90/1999. (X. 22.) FVM rendelethez
"2. számú melléklet a 8/1999. (I. 20.) FVM rendelethez
Támogatási kérelem kanca, hús- és kettőshasznú tehén, anyajuh és anyakecske támogatáshoz
Az igénylő:
1. Neve: .........................................................
2. Lakhelye, székhelye: ..........................................
3. Postai címe, telefonszáma: ....................................
4. Telephelye: ...................................................
5. Regisztrációs száma: ..........................................
6. Adószáma (adóazonosító jele):
7. Bankszámla pénzforgalmi jelzőszáma és a pénzintézet
megnevezése: .....................................................
8. Támogatási összesítő
Támogatás | Támogatás | Igényelt | |
alapjául | mértéke | támogatás | |
Megnevezés | szolgáló állat | állatonként | összesen |
létszáma(db) | (Ft/db) | (Ft) | |
Tehén | 20 000 | ||
Húshasznú kanca | 20 000 | ||
Anyajuh, -kecske | 1 200 | ||
Angol telivér, ügető kanca | 60 000 | ||
Összesen |
A támogatás alapjául szolgáló induló anyaállat-állományra 1999. december 31-ig - angol telivér, ügető kanca esetén 2001. december 31-ig - tartási kötelezettséget vállalok.
Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a kérelemben és a mellékletekben közölt adatok a valóságnak megfelelnek.
Tájékoztatás!
Az igénybejelentő lap kitöltésével az igénylő hozzájárul az abban foglalt adatoknak, a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény szerinti kezeléséhez.
Kelt ................., 199................ hó ....... nap
..............................
az igénylő (cégszerű) aláírása
Csatolandók:
1. Nyilatkozat a csőd-, felszámolási, illetve végrehajtási eljárás mentességről.
2. Nyilatkozat köztartozásokról (APEH, TB, VPOP).
3. Nyilatkozat az állattenyésztésről szóló 1993. évi CXIV. törvényben előírt tenyésztési hozzájárulás befizetéséről.
4. Termékértékesítésre vonatkozó dokumentumok. (Angol telivér és ügető esetében nem kell.)
5. Elismert tenyésztő szervezet igazolása a szakszerű apaállat-használatról és arról, hogy az állatállomány nyilvántartásba vétele megtörtént, illetve folyamatban van.
6. Állategészségügyi igazolás:
ÁLLATEGÉSZSÉGÜGY IGAZOLÁS
(az igénylő állattartási feltételeiről)
Igazolom, hogy az igénylő állatállományának tartási feltételei megfelelnek a hatályos állategészségügyi előírásoknak.
Az iktatókönyvi bejegyzés száma: .............................
Kelt ......................, 199.................. hó .... nap
hatósági állatorvos
(neve, székhelye
és bélyegzőlenyomata)"