95/1999. (VI. 23.) Korm. rendelet
a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program működtetéséről
A Kormány a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Programról (a továbbiakban: Fejlesztési Program) a következőket rendeli el:
A Fejlesztési Program
1. § A Fejlesztési Program célja:
a)[1] a felső- és közoktatási intézmények, kutató-fejlesztő helyek, közgyűjtemények és egyéb oktatási, tudományos és kulturális szervezetek információs infrastruktúrájának és országos számítógépes hálózati szolgáltatásainak összehangolt fejlesztése;
b) az a) pontban megjelölt intézményi kör számára országos és nemzetközi hálózati kapcsolatok, valamint az európai kutatóhálózatok színvonalának megfelelő információs szolgáltatások elérésének biztosítása;
c) az információs hálózati technológiák alkalmazásának és fejlesztésének támogatása, továbbá az eredmények széles körű elterjesztése az a) pontban megjelölt intézményekben;
d) a nemzetközi informatikai és kommunikációs kutatási programokban való magyar részvétel elősegítése;
e) a kormányzati számítógépes hálózat tűzfala és az Internet közötti (belföldi és külföldi), az igényeknek megfelelő sávszélességű IP kapcsolatának biztosítása.
A Fejlesztési Program költségvetési jogállása
2. § (1)[2] A Fejlesztési Program olyan országos kutatási, felsőoktatási és közgyűjteményi információs infrastruktúra fejlesztési célprogram, amely központi költségvetési támogatással valósul meg. Pénzügyi forrását a központi költségvetésnek az Informatikai és Hírközlési Minisztérium fejezetében elkülönített cél- és intézményi előirányzataként kell megtervezni.
(2) A Fejlesztési Programban részt vevő szervezetek (a továbbiakban: Résztvevők):
a) az Oktatási Minisztérium,
b) a Miniszterelnöki Hivatal,
c)[3] az Egészségügyi Minisztérium,
d)[4] a Informatikai és Hírközlési Minisztérium,
e) a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma,
f) a Magyar Tudományos Akadémia,
g) az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság,
h) az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok Bizottsága,
i) a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium,
j) a Honvédelmi Minisztérium,
k)[5] a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium.
(3)[6] A Fejlesztési Program végrehajtására az informatikai és hírközlési miniszter Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézetet (a továbbiakban: NIIF Intézet) hoz létre. Működési kiadásai a Fejlesztési Program előirányzatát terhelik.
(4)[7] Az NIIF Intézet igazgatóját pályázat alapján hat évre, a Program Tanács véleményének figyelembevételével, az informatikai és hírközlési miniszter nevezi ki.
(5)[8] A NIIF Intézet alapítói jogát az informatikai és hírközlési miniszter gyakorolja.
A Fejlesztési Program felépítése és irányítása
A Program Tanács
3. § (1)[9] Az informatikai és hírközlési miniszternek a Fejlesztési Programmal kapcsolatos döntéselőkészítő és értékelő testülete a Program Tanács. Feladata a Résztvevők véleményét egyeztetve a Fejlesztési Program stratégiai irányára javaslatot tenni, valamint értékelni a Fejlesztési Program működését.
(2)[10] A Program Tanács szavazati jogú tagjai a Résztvevők által delegált egy-egy államtitkár jogállású képviselő, valamint a HUNGARNET Egyesület elnöke. Állandó meghívott, tanácskozási jogú tagja az NIIF Intézet igazgatója, illetve a Műszaki Tanács elnöke.
(3)[11] A Program Tanács elnökét a Résztvevők által delegált tagok közül az informatikai és hírközlési miniszter bízza meg egyéves időtartamra, a Program Tanács javaslata alapján.
(4) A Program Tanács feladata:
a)[12] kidolgozza, és jóváhagyásra előterjeszti az informatikai és hírközlési miniszter részére a Fejlesztési Program stratégiai fejlesztési tervét, éves szakmai tervét, valamint költségvetését;
b) rendszeresen figyelemmel kíséri a Fejlesztési Program tevékenységét, és elfogadja a Fejlesztési Program éves szakmai beszámolóját;
c) véleményezi a Fejlesztési Program éves pénzügyi beszámolóját;
d) javaslatot tesz a Fejlesztési Program hazai és nemzetközi szakmai szervetekhez való csatlakozásáról, együttműködésekben való részvételéről;
e)[13]
f)[14] véleményezi az NIIF Intézet igazgatói pályázatait, és rangsorolja a pályázókat;
g) elfogadja a Program Tanács Szervezeti és Működési Szabályzatát;
h) javaslatot tesz a Műszaki Tanács tagjaira.
(5) A Program Tanács működése:
a) A Program Tanács az üléseit szükség szerint, de legalább évente kétszer tartja. Az éves szakmai terv kialakításához, a költségvetési javaslat kidolgozásához és az éves szakmai beszámoló elfogadásához alkalmas időben ülésezik. Ezekben a kérdésekben a jelen lévő tagok kétharmados többségű szavazatával dönt.
b) A Program Tanács üléseit az elnök vezeti.
c) Az ülés határozatképes, ha a Program Tanács tagjainak legalább kétharmada jelen van. Határozatképtelenség esetén az ülést 3-15 napon belül változatlan napirenddel újra össze kell hívni. Ekkor az ülés a megjelentek számától függetlenül határozatképes.
d) A Program Tanács döntéseit a jelenlevők egyszerű szótöbbségével hozza, szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.
e) A Program Tanács üléseiről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyről az elnök gondoskodik.
f) A Program Tanács üléseit az elnök hívja össze írásban, a napirend megjelölésével, az ülést megelőzően legalább 15 nappal.
g) A Program Tanács tagját az őt delegáló szervezet írásos megbízás alapján, alkalmanként helyettesíttetheti.
h) Az elnöknek a Program Tanács ülését - bármely tag írásbeli kezdeményezésére - 30 napon belül össze kell hívnia.
i) A Program Tanács tagjának megbízatása megszűnik, ha lemond vagy a delegáló szervezet visszahívja, továbbá ha a kijelölő szervezettel a megbízás alapját képező jogviszonya megszűnik, illetőleg a tag halálával.
(6) A Program Tanács elnökének feladatai:
a) összehívja a Program Tanács ülését, irányítja annak munkáját;
b) képviseli a Program Tanácsot, e jogkörét - esetenként vagy az ügyek meghatározott csoportjára nézve - átruházhatja az általa megbízott személyre;
c)[15] a Program Tanács által elfogadott éves szakmai beszámoló alapján jelentést tesz az informatikai és hírközlési miniszternek;
d)[16] beterjeszti az informatikai és hírközlési miniszternek a Program Tanács által jóváhagyott, a Fejlesztési Program évenkénti költségvetési támogatására vonatkozó javaslatot;
e) gondoskodik a Program Tanács Szervezeti és Működési Szabályzatának elkészítéséről.
(7)[17] Az informatikai és hírközlési miniszternek a Program Tanács javaslatától eltérő döntését írásban indokolnia kell.
(8)[18] Az informatikai és hírközlési miniszter a Fejlesztési Program működéséről a Program Tanács elnökének szakmai beszámolója alapján, évente beszámol a Kormánynak.
A Műszaki Tanács
4. § (1) A Fejlesztési Program műszaki tanácsadó testülete a Műszaki Tanács. Feladata a Fejlesztési Program fejlesztésével kapcsolatos műszaki irányelvek kidolgozása és műszaki döntések előkészítése.
(2)[19] A Műszaki Tanács tagjait és elnökét az informatikai és hírközlési miniszter bízza meg.
(3)[20] Az NIIF Intézet igazgatójának, amennyiben a Műszaki Tanács véleményétől eltérő műszaki megoldást kíván alkalmazni, ki kell kérnie a Program Tanács előzetes véleményét.
(4) A Műszaki Tanács működésére a 3. § (5) bekezdésének rendelkezései alkalmazandóak.
A HUNGARNET Egyesület
5. § A felhasználók véleményének képviseletét a Fejlesztési Program felé a HUNGARNET Egyesület látja el. A HUNGARNET Egyesület a felhasználói igényeket közvetíti a Program Tanácsnak, és vizsgálja, hogy a Program Tanács által elfogadott stratégia megvalósítása mennyiben szolgálja a felhasználók igényeit.
6. §[21]
7. §[22]
Összeférhetetlenség
8. §[23] A Program Tanácsnak nem lehet tagja olyan személy, aki
a)[24] az NIIF Intézettel munkaviszonyban vagy egyéb szerződéses jogviszonyban áll;
b)[25] az NIIF Intézettel szerződéses jogviszonyban - kivéve, ha tagintézmény - álló vállalkozás vezető beosztású alkalmazottja vagy az adott vállalkozásban több mint 10%-os tulajdonnal rendelkezik;
c) a HUNGARNET Egyesület tisztségviselője - kivéve elnöke -, alkalmazottja vagy az Egyesülettel szerződéses jogviszonyban áll.
A tagintézmények
9. § (1)[26] A Fejlesztési Program információs hálózatához az NIIF Intézethez benyújtott szándéknyilatkozattal és annak alapján, az NIIF Intézettel kötött szerződéssel lehet csatlakozni. A szándéknyilatkozatot követő szerződés megkötése után a Fejlesztési Program szolgáltatásait igénybe vevő intézmények, szervezetek tagintézményeknek tekintendők. A tagintézményekről az NIIF Intézet nyilvántartást vezet.
(2) A tagintézmények a hálózati kapcsolódásért, az igénybe vett információs szolgáltatásokért a Program Tanács által meghatározott mértékű hozzájárulást fizetnek.
(3)[27] A tagintézményekkel az NIIF Intézet csatlakozási és szolgáltatási megállapodást vagy szerződést köt, amely meghatározza a tagintézményeknek nyújtott információs szolgáltatások típusát és minőségét, valamint a szolgáltatások igénybevételének technikai, pénzügyi és egyéb feltételeit.
(4)[28] Az informatikai és hírközlési miniszter, a Program Tanács javaslata alapján, rendeletben teszi közzé a Program Felhasználói Szabályzatát.
A Fejlesztési Program finanszírozása
10. § (1)[29] A Fejlesztési Program céljai körébe tartozó feladatok megvalósítását a Magyar Köztársaság mindenkori éves költségvetéséről szóló törvényben címzetten megállapított, és az IHM fejezetében elkülönített fejezeti kezelésű előirányzat, továbbá a (4) és (5) bekezdésben meghatározott bevételek szolgálják.
(2) A Fejlesztési Program költségvetési támogatása az alábbi célokra használható fel:
a) országos adatátviteli hálózatának és szolgáltatásainak működtetésére, fejlesztésére, nemzetközi hálózati kapcsolatok fenntartására;
b) hazai és nemzetközi együttműködésekből fakadó kiadások, tagsági díjak fedezésére;
c) a tagintézmények informatikai kutatásainak pályázati úton történő támogatására;
d)[30] a Fejlesztési Program működési feltételeinek biztosítására, az NIIF Intézet működési költségeinek fedezésére;
e) tevékenységével összefüggő szakmai rendezvények szervezésére, kiadványok megjelentetésére;
f) szakemberek hazai és nemzetközi rendezvényeken való részvételének támogatására.
(3) A Fejlesztési Programból megvalósított feladatokra az 1979. évi 12. törvényerejű rendelettel kihirdetett Lake Success-i megállapodás az irányadó.
(4) A Fejlesztési Program egyéb bevételi forrásai:
a) a tagintézmények hozzájárulásai;
b) egyéb bel- és külföldi jogi, illetve természetes személyek befizetései, hozzájárulásai;
c) belföldi vagy külföldi programokból elnyert támogatások;
d)[31] az NIIF Intézet tevékenységéből származó egyéb bevételek.
(5) A Fejlesztési Program javára tett befizetések közérdekű kötelezettségvállalásnak minősülnek.
Záró rendelkezések
11. § (1)[32] A Fejlesztési Program és a feladatait végrehajtó NIIF Intézet a korábbi, hasonló célú országos számítógépes hálózati együttműködések, az Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program és az ezt követő Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program általános jogutódja.
(2) E rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 122/2001. (VII. 10.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2001.07.25.
[2] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[3] Módosította a 12/2005. (I. 26.) Korm. rendelet 6. § (3) bekezdése d) pontja. Hatályos 2005.02.03.
[4] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § b) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[5] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § b) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[6] Megállapította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 1. § - a. Hatályos 2006.03.02.
[7] Módosította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2006.03.02.
[8] Módosította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2006.03.02.
[9] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[10] Módosította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2006.03.02.
[11] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[12] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[13] Hatályon kívül helyezte a 122/2001. (VII. 10.) Korm. rendelet 6. § -a. Hatálytalan 2001.07.25.
[14] Módosította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2006.03.02.
[15] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[16] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[17] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[18] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[19] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[20] Módosította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2006.03.02.
[21] Hatályon kívül helyezte a 122/2001. (VII. 10.) Korm. rendelet 6. § -a. Hatálytalan 2001.07.25. A §-t megelőző alcímet hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 1231. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.
[22] Hatályon kívül helyezte a 122/2001. (VII. 10.) Korm. rendelet 6. § -a. Hatálytalan 2001.07.25. A §-t megelőző alcímet hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 1231. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.
[23] Megállapította a 122/2001. (VII. 10.) Korm. rendelet 5. § -a. Hatályos 2001.07.25.
[24] Módosította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 3. § - a. Hatályos 2006.03.02.
[25] Módosította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 3. § - a. Hatályos 2006.03.02.
[26] Módosította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 4. § - a. Hatályos 2006.03.02.
[27] Módosította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2006.03.02.
[28] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[29] Módosította a 212/2003. (XII. 10.) Korm. rendelet 3. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[30] Módosította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2006.03.02.
[31] Módosította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2006.03.02.
[32] Módosította a 42/2006. (II. 27.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2006.03.02.