35/2000. (VII. 6.) FVM rendelet

a takarmánygabona szükséglet megvásárlásának támogatásáról

A Magyar Köztársaság 2000. évi költségvetéséről szóló 1999. évi CXXV. törvény 91. §-a (3) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. § (1) A kalászos gabona (búza, árpa, rozs, zab, triticale), valamint a szemes cirok és a kukorica takarmányszükséglet megvásárlásának elősegítésére - az e rendelet mellékletében meghirdetett pályázat alapján - támogatást vehetnek igénybe az állattartó (baromfi, sertés, szarvasmarha, juh, egyéb állatfajok) termelők és integrátorok. A támogatás mértéke az igénybe vett hitel után a hitelszerződés megkötésekor érvényes jegybanki alapkamatra vonatkozva százszázalékos kamattámogatás és a megvásárolt takarmány közraktári tárolásához tizenöt forint/tonna/hét tárolási támogatást vehetnek igénybe.

(2) A kamattámogatás negyedévente, a tárolási támogatás utólag, egy összegben vehető igénybe.

(3) Azok a termelők és integrátorok, akik közraktárba helyezett termékeik után már igénybe vettek támogatást, azok az e rendelet szerinti támogatásra csak a melléklet 3. számú függeléke alapján meghatározott gabonamennyiség és az agrárgazdasági célok 2000. évi költségvetési támogatásáról szóló 6/2000. (II. 26.) FVM rendelet 82. § (4) bekezdése (a továbbiakban: FVM r.) alapján közraktározott termékmennyiség különbözete után jogosultak támogatás igénybevételére.

2. § A rendelet 1. §-ban meghatározott támogatásokat a 10032000-01905616 számú APEH Agrárfinanszírozás folyósítási számláról kell teljesíteni.

3. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Torgyán József s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

Melléklet a 35/2000. (VII. 6.) FVM rendelethez

Pályázati felhívás a takarmánygabona szükséglet megvásárlásának támogatására

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium a 35/2000. (VII. 6.) FVM rendelet alapján pályázatot hirdet az állattartók és az állattenyésztést integráló szervezetek takarmányszükségletének részleges biztosítását elősegítő támogatás igénylésére.

1. A pályázat célja

A takarmányszükséglet megvásárlásának elősegítése az állattartók és az állattenyésztést integráló szervezetek részére.

2. A pályázat benyújtására jogosultak:

a) állattenyésztést (TEÁOR A 01.20), a 2. számú függelék szerint;

b) vegyesgazdálkodást (TEÁOR A 01.30);

c) halászati tevékenységen belül tógazdasági tevékenységet (TEÁOR B 05.01);

d) vadgazdálkodást (TEÁOR A 01.50) végzők

e) a felsorolt TEÁOR számú tevékenységekben működő integrátorok (integrátorok esetében az integrátori szerződés másolatát a pályázathoz kell csatolni és a takarmányszükséglet mennyisége csak az általa integrált állatlétszámra vonatkozhat), melyek az FVM r.-ben foglaltaknak megfelelnek.

Integrátorok támogatása esetén az általuk integrált termelők saját jogon támogatásra nem jogosultak.

Támogatásra csak terméktanácsi tagok jogosultak. Az állattartók és integrátorok esetében az érintett állatfaj szerinti terméktanácsi tagságot, vegyesgazdálkodást folytatók esetében az Országos Gabona Terméktanácsi tagságot (a továbbiakban: OGT) kell igazolni.

3. Általános feltételek

A pályázóknak maximum 12 havi gabona takarmányszükségletük pénzintézettől, illetve közraktáraktól felvett, legfeljebb egy éves lejáratú hitel segítségével, kizárólag gabonatermelőtől történt vásárlást kell igazolniuk a támogatás igénybevételéhez.

A takarmánygabona szükséglet fogalma:

I. Állattartók és integrátorok esetében

Az állati termék (beleértve a tenyészállatot is) előállításához felhasználásra kerülő gabonafélék mennyisége. Az összes kimutatott takarmányszükséglet nem lehet több, mint az előállított élősúly eléréséhez a melléklet 3. számú függelékében megadott adatok alapján számítható mennyiség.

II. Vegyesgazdálkodás esetében

A számított éves takarmánygabona szükségletet csökkenteni kell a készlettel és a saját termésből takarmányozásra felhasznált mennyiséggel. Az így fennmaradó szükséglet megvásárlásához igényelhető kamattámogatás.

A takarmányszükséglet megállapításánál az újterméstől újtermésig terjedő időszakot (kalászos gabonáknál 2000. július 1-jétől 2001. június 30-ig, a szemes ciroknál és a takarmánykukoricánál pedig a 2000. október 1-jétől a 2001. szeptember 30-ig) kell figyelembe venni.

A támogatás elnyerésének további feltétele, hogy a takarmánygabona szükségletet a pályázó 2000. július 1. és 2000. december 31-e között vásárolja meg.

4. A pályázat benyújtásának határideje

Takarmánygabonára egy pályázó a rendelet megjelenésétől 2000. december 31-ig összesen két alkalommal nyújthat be pályázatot.

5. A pályázat benyújtásának helye

A pályázatokat a területileg illetékes megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatalhoz kell benyújtani.

6. A támogatás rendje, módja és mértéke

Vissza nem térítendő kamat és tárolási támogatás.

a) Kamattámogatás vehető igénybe a pályázat alapján megvásárolt takarmánygabonára felvett olyan hitelhez, amely megfelel az agrártámogatások igénybevételének általános feltételeiről szóló 273/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. §-ának (8) bekezdésében előírt feltételeknek.

Mértéke: a hitelszerződés megkötésekor érvényes jegybanki alapkamat 100%-a. A kamattámogatás mértékének kiszámítását az FVM r. 6. számú melléklete tartalmazza.

b) Tárolási támogatás vehető igénybe a megvásárolt takarmány közraktári tárolási idejére, legfeljebb 12 hónapra utólag, egy összegben, melynek mértéke 15 forint/tonna/hét.

Tárolási támogatás csak a kamattámogatással együtt vehető igénybe, a hitel futamidejének időtartamára.

7. A pályázat elbírálásának rendje

I. A pályázóknak be kell nyújtani:

a) a melléklet 1. számú függeléke szerinti adatközlő, igénylő lapot;

b) a melléklet 2. számú függeléke szerinti kimutatást a takarmánygabona szükségletről;

c) a takarmánygabona szükséglet vásárlására vonatkozó banki, vagy közraktári hitelszerződés, vagy igérvény másolatát;

d) a terméktanácsi tagság igazolását.

II. A megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatal 30 napon belül a benyújtott dokumentumok tartalmi és formai vizsgálatát követően elfogadja, vagy elutasítja a pályázó kérelmét.

Döntéséről a Hivatal a melléklet 1. számú függeléke záradékolt példányának visszaküldésével értesíti a pályázót.

8. A kamat és a tárolási támogatás igénylésének módja

Az igénylő:

a) a melléklet 1. számú függeléke záradékolt példányának, valamint a kamat megfizetését igazoló banki vagy közraktári elismervénynek negyedévente történő;

b) a tárolási időt, mennyiséget igazoló közraktári dokumentum és a tárolási támogatási igényt tartalmazó összesítő benyújtásával fordulhat a területileg illetékes Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalhoz (a továbbiakban: adóhatóság). Az igényelt támogatás futamideje nem lehet több, mint a melléklet 1. számú függelékében meghatározott idő.

9. A kamattámogatás igénybevételének kiegészítő feltétele

Az integrátor és a vegyesgazdálkodási tevékenységet folytató azzal a feltétellel veheti igénybe a kamat és a tárolási támogatást, ha a pályázat keretében felvásárolt gabona beszerzési árát a futamidő alatt legfeljebb a támogatással csökkentett, ténylegesen felmerülő költségeivel növeli és így adja tovább az állattartónak, illetve dolgozza be a takarmányba.

10. A támogatás felhasználásának ellenőrzése

A pályázatban foglaltak szakmai teljesítését a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium a terméktanácsok, valamint a megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatalok bevonásával ellenőrzi.

Az ellenőrzés kiterjed arra, hogy a támogatott takarmánygabona mennyiség megfelel-e a pályázati feltételeknek, a vásárlásra az előírt határidőn belül került-e sor.

Amennyiben a pályázó a vállalt feltételeket nem teljesíti, úgy a támogatás igénybevétele jogtalannak minősül.

11. A pályázatok ügyében részletes felvilágosítást adnak a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Mezőgazdasági Főosztályának, az Agrárrendtartási Hivatalának és a megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatalok munkatársai.

Melléklet 1. számú függeléke

Adatközlő-igénylőlap a takarmánygabona szükséglet megvásárlásának támogatására

1. Azonosító adatok:

Név .......................................................

Lakcím ....................................................

Telephely .................................................

Adószám ...................................................

Bankszámla pénzforgalmi jelzőszáma ........................

Terméktanácsi tagság ......................................

2. Alulírott kijelentem, hogy a pályázati feltételeket tudomásul veszem, a pályázatban, mint:

állattartó, integrátor, vegyesgazdálkodási tevékenységet folytató

veszek részt (kívánt tevékenység aláhúzandó), és a melléklet 2. számú függelékében kimutatott takarmányszükségletemet hitel igénybevételével vásárolom meg.

A megvásárolt mennyiség .............. tonna

Az igénybe vett hitel összege ........ Ft

Tervezett átlagos futamidő ........... nap

Tárolás tervezett futamideje ......... nap

Dátum ................................

....................................

igénylő cégszerű aláírása

Hivatal ügyiratszáma ......................

Az igénylő által benyújtott dokumentumok alapján a pályázatot a fenti adattartalommal elfogadom/elutasítom .................... hiánya, illetve egyéb indokok alapján.

Dátum:..............................

....................................

Földművelésügyi Hivatal vezetője

Melléklet 2. számú függeléke

A takarmánygabona szükséglet kimutatása (tonna)

ÁllatfajÉves gabona- vagy tápfelhasználásÉves szemes takarmány szükségletKészletSaját termelésből felhasznált takarmányTámogatással vásárolt takarmány
kalászoskalászoskalászosmennyiséghitel M Ft
Baromfi
Sertés
Szarvasmarha
Juh
Egyéb

Vegyesgazdálkodási tevékenységet folytatóknál a számított kalászos takarmányszükséglet nem lehet több, mint a tervezett tápfelhasználás 40%-a.

Állattartóknál, integrátoroknál a számított kalászos takarmányszükséglet nem lehet több, mint az éves gabona felhasználás 60%-a.

A támogatással vásárolt kalászos takarmány nem lehet kevesebb, mint az éves szükséglet (készlettel és saját termeléssel csökkentve) 50%-a.

....................... 2000. .......... hó ............... nap

..................................

igénylő

....................... 2000. .......... hó ............... nap

..................................

Földművelésügyi Hivatal vezetője

Melléklet 3. számú függeléke

A takarmánykukorica szükséglet kimutatása (tonna)

ÁllatfajÉves szemes takarmány szükségletKészletSaját termelésből felhasznált takarmányTámogatással vásárolt takarmány
szemes cirok
kukorica
szemes cirok
kukorica
szemes cirok
kukorica
mennyiséghitel M Ft
Baromfi
Sertés
Szarvasmarha
Juh
Egyéb

Megjegyzés: A szemes cirok és takarmánykukorica adatokat elkülönítve kell közölni.

Vegyesgazdálkodási tevékenységet folytatóknál a számított takarmánykukorica szükséglet nem lehet több, mint a 12 hónap alatt értékesítésre kerülő táp mennyiségének 50%-a.

Állattartóknál, integrátoroknál a számított takarmánykukorica szükséglet nem lehet több, mint az éves gabona felhasználás 50%-a.

A támogatással vásárolt takarmánykukorica nem lehet kevesebb, mint az éves szükséglet (készlettel és saját termeléssel csökkentve) 50%-a.

....................... 2000. .......... hó ............... nap

..................................

igénylő

....................... 2000. .......... hó ............... nap

..................................

Földművelésügyi Hivatal vezetője

Melléklet 4. számú függeléke

1 kg testtömeg-gyarapodáshoz (hús, tej, tojás stb.) maximálisan felhasználható gabonamennyiség

1. Baromfihús-termelés
Broyler (pecsenye csirke)1,8 kg/testtömeg kg
Gigant pulyka2,5 kg/testtömeg kg
Pecsenye és más húskacsa2,5 kg/testtömeg kg
Pecsenye és más húsliba3,5 kg/testtömeg kg
2. Tojástermelés
Tojótyúk125 kg/1000 db tojás
3. Hízott máj előállítása
Kacsa tömőkukorica12 kg/beállított darab
Liba tömőkukorica20 kg/beállított darab
4. Törzsállományok tartása
Tyúk4 kg/db/hó
Pulyka7 kg/db/hó
Kacsa4 kg/db/hó
Liba6 kg/db/hó
5. Sertés3,5 kg/testtömeg kg
Juh és egyéb állat3,0 kg/testtömeg kg
Tejtermelés0,4 kg/liter tej

Megjegyzés: A 2. számú függelékben állatfajonként az összesített adatokat kell szerepeltetni (ellenőrzéskor a részadatok megkövetelhetők).

Tartalomjegyzék