Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

40/2000. (III. 24.) Korm. rendelet

az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszerről szóló 248/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény 51. §-ának k), valamint az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény 67. §-ának e) pontjában kapott felhatalmazás alapján az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszerről szóló 248/1997. (XII. 20.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítja:

1. § Az R. 3. §-a előtti alcím helyébe a következő alcím és az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Kormányzati Koordinációs Bizottság

3. § (1) A baleset-elhárítási rendszer irányítását a külön jogszabályban meghatározott Kormányzati Koordinációs Bizottság (a továbbiakban: Kormánybizottság) látja el.

(2) A Kormánybizottság a döntés-előkészítő és döntéshozó tevékenységéhez szükséges információ biztosítása érdekében Országos Sugárfigyelő, Jelző és Ellenőrző Rendszert (a továbbiakban: Sugárfigyelő Rendszer) működtet."

2. § Az R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § (1) A Kormánybizottság szerveit a katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény végrehajtására kiadott 179/1999. (XII. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) határozza meg.

(2) Nukleáris veszélyhelyzetben a védekezési munkabizottságban az Országos Atomenergia Hivatal szakértői részleget működtet, amelynek ügyrendjét az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója hagyja jóvá."

3. § Az R. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Nukleáris veszélyhelyzetben a Titkárság kiegészül a Belügyminisztérium, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, az Igazságügyi Minisztérium, a Külügyminisztérium, a Szociális és Családügyi Minisztérium, az Egészségügyi Minisztérium, a Pénzügyminisztérium, a Miniszterelnöki Hivatal és az Országos Atomenergia Hivatal szakembereivel (a továbbiakban: nukleáris veszélyhelyzeti tag)."

4. § Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § (1) Nukleáris veszélyhelyzetben az Operatív Törzs kiegészül az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója által kijelölt egy vagy több szakemberrel.

(2) A védekezési munkabizottság működésének megkezdéséig az Operatív Törzs feladata a nukleáris veszélyhelyzet következményeinek elhárítására vonatkozó, a lakosság közvetlen védelmét szolgáló operatív kormánybizottsági döntések előkészítése és a végrehajtás központi irányítása.

(3) A védekezési munkabizottság működésének megkezdéséig a nukleáris veszélyhelyzet következményeinek halasztást nem tűrő elhárítására vonatkozó döntéseket a balesetet szenvedett létesítmény vezetőjétől (külföldön történt baleset esetén az Országos Atomenergia Hivataltól) kapott tájékoztatás és javaslat alapján a megyei (fővárosi) védelmi bizottság elnöke, illetve az illetékes polgármester hozhat.

(4) Nukleáris veszélyhelyzetben a nukleáris biztonsági és a sugárvédelmi helyzet értékelése az Országos Atomenergia Hivatal feladata. Az értékeléshez és döntés-előkészítéshez adatokat és információkat az Országos Atomenergia Hivatalban működő Baleseti Elemző és Értékelő Központ és Nemzetközi Kapcsolattartási Pont; a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Veszélyhelyzeti Központján belül működő Nukleáris Baleseti Információs és Értékelő Központ; valamint az Egészségügyi Minisztérium bázisán működő Országos Környezeti Sugárvédelmi Ellenőrző Rendszer Információs Központja biztosítja."

5. § Az R. a következő 7/A. §-sal egészül ki:

"7/A. § (1) A nukleárisbaleset-elhárítással kapcsolatos nemzetközi együttműködés, tudományos kutatás és műszaki fejlesztés területén

a) a polgári védelmi, rendészeti és tűzvédelmi, illetve a nukleáris veszélyhelyzetben a védekezési feladatok a Belügyminisztérium,

b) a nukleáris biztonsággal, sugárbiztonsággal összefüggő feladatok az OAH hatáskörébe tartoznak.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjában körülírt feladatokkal kapcsolatos költségeket a Belügyminisztérium, míg a b) pontban meghatározott feladatokkal kapcsolatos költségeket az OAH költségvetésében kell tervezni."

6. § Az R. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép, és a 8. § előtt a következő alcímmel egészül ki:

"A Műszaki Tudományos Tanács feladatai

8. § (1) A nukleáris veszélyhelyzetre való felkészülésre és következményeinek elhárítására a Vhr. 4. §-ával létrehozott Tudományos Tanács szakmailag önálló szekciójaként Nukleárisbaleset-elhárítási Műszaki Tudományos Tanács alakul. Vezetőjét a Kormánybizottság elnökének egyetértésével az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója bízza meg. A Nukleárisbaleset-elhárítási Műszaki Tudományos Tanács működési feltételeit az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója biztosítja.

(2) A nukleáris veszélyhelyzetre való felkészülés során:

a) figyelemmel kíséri a nukleáris létesítmények technológiai színvonalát, biztonsági rendszereik fejlesztését, és azokról kétévenként tájékoztató anyagot készít a Kormánybizottság és szervei, valamint a rendszer más vezető szervei részére,

b) értékeli és folyamatosan pontosítja Magyarország nukleáris veszélyeztetettségét,

c) elkészíti javaslatát a nukleárisbaleset-elhárítás középtávú - 3 évre szóló - műszaki-fejlesztési tervére, és évenkénti bontásban az éves költségvetési tervek készítéséhez igazodóan megjelöli a fő fejlesztési területeket,

d) megalapozza a baleset és a következmények elhárítására szolgáló kormánybizottsági döntések műszaki-tudományos hátterét.

(3) A nukleáris veszélyhelyzet esetén a Kormánybizottság felkérésére javaslatot készít a felmerülő, új kérdések és problémák tudományos megválaszolására, illetve megoldására.

(4) A következmények felszámolásakor és a helyreállítás során részt vesz a Kormánybizottság elnökének felkérésére a baleset okainak kivizsgálásában."

7. § (1) Az R. 15. §-ának (2) bekezdése kiegészül a következő rendelkezéssel:

"A Sugárfigyelő Rendszer részeként a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Veszélyhelyzeti Központján belül Nukleáris Baleseti Információs és Értékelő Központot kell működtetni."

(2) Az R. 15. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A Sugárfigyelő Rendszer működésének összehangolását és szakmai munkájának irányítását a Belügyminisztérium végzi."

(3) Az R. 15. §-a (4) bekezdésének g) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

[(4) A Sugárfigyelő Rendszer feladatai a következők:]

"g) normál időszakban a Sugárfigyelő Rendszer Nukleáris Baleseti Információs és Értékelő Központja útján a távmérő hálózat működésével nyert adatokkal hozzájárul a lakossági sugárterhelés alakulásának nyomon követése érdekében az Országos Környezeti Sugárvédelmi Ellenőrző Rendszer Információs Központja által végzett adatgyűjtéshez;"

8. § Az R. 20. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A radioaktív szennyezettség minősítését - a megállapított normák alapján - a Belügyminisztérium, az Egészségügyi Minisztérium, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a Gazdasági Minisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, a Környezetvédelmi Minisztérium, az Oktatási Minisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia és az Országos Meteorológia Szolgálat által saját hatáskörben kijelölt és egységes követelmények alapján felkészített laboratóriumok mérő- és ellenőrző állomások, katonai szervezetek, valamint a felsőoktatási intézmények tanszékei végzik."

9. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) A hatálybalépéssel egyidejűleg az R. 4. § (2)-(3) bekezdése, a 6. § (1) bekezdése, a 9., a 10. §, a 20. § (1) bekezdése, a 21. és a 24. §-a hatályát veszti.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök