Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

43/2000. (XII. 5.) PM rendelet

a zárjegy alkalmazásának, a zárjeggyel való elszámolásnak a részletes szabályairól szóló 36/1997. (XI. 26.) PM rendelet módosításáról

A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) 89. §-a (2) bekezdésének e) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

(1) A zárjegy alkalmazásának, a zárjeggyel való elszámolásnak a részletes szabályairól szóló 36/1997. (XI. 26.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az alkoholtermék és a bor adóraktár (ideértve az egyszerűsített adóraktárt is) engedélyese (a továbbiakban: adóraktári zárjegyfelhasználó), illetve az alkoholtermék és a bor (a továbbiakban: jövedéki termék) importálója (a továbbiakban: importőr zárjegyfelhasználó) (a továbbiakban együtt: zárjegyfelhasználó) igényei szerinti zárjegyek, illetve zár- és ellenőrzőjegyek (a zárjegy és a zár- és ellenőrzőjegy a továbbiakban együtt: zárjegy) előállíttatását, rendelkezésre bocsátását, a zárjegyek előállítási költségének a zárjegyfelhasználókkal való megfizettetését - a Jöt.-ben és e rendeletben foglaltak szerint - a 16. számú vámhivatal végzi."

(2) Az R. 1. §-ának (4)-(6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A zárjegy előállítója a gyártott, a tárolt és a 16. számú vámhivatalnak átadott zárjegyekről tételesen naptári félévenként köteles elszámolni.

(5) A (3)-(4) bekezdésben foglaltak teljesítését, valamint a zárjegyek 1. számú melléklet szerinti minőségét a 16. számú vámhivatal folyamatosan köteles ellenőrizni.

(6) Az előállítás, a tárolás és a kiadás során keletkező selejtes, sérült zárjegyeket a zárjegy előállítójának és a 16. számú vámhivatalnak a képviselőiből álló bizottság, jegyzőkönyv felvétele mellett - a zárjegyek tételes ellenőrzését, számbavételét követően - megsemmisíti."

2. §

Az R. 2. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A zárjegyfelhasználó a következő évre vonatkozó várható éves zárjegyigényét - a 2. számú mellékletben meghatározott tartalmú nyomtatványon - választékonként, negyedéves bontásban, az i. számú mellékletben megjelölt kiszerelési egységenkénti részletezésben a tárgyévet megelőző év október 1-jéig köteles a 16. számú vámhivatalnak bejelenteni.

(2) Annak a zárjegyfelhasználónak, aki a jövedéki termék előállítását, importálását év közben kezdi meg, a tárgyévre vonatkozó igénybejelentését az első zárjegymegrendelése alkalmával kell megtennie a 2. számú melléklet III. részének kitöltésével. Amennyiben ez az időpont az október 1-je utáni időszakra esik, az (1) bekezdésben előírt kötelezettséget egyidejűleg kell - külön nyomtatványon - teljesíteni.

(3) A 16. számú vámhivatal, illetve a 16. számú vámhivatal alkalmazottja az igénybejelentés, a megrendelés, illetve az ellenőrzés során megadott adatok kezelése tekintetében az adótitok szabályai szerint köteles eljárni."

3. §

Az R. 3. §-ának (1)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A zárjegyeket az erre a célra rendszeresített - a 3. számú mellékletben meghatározott tartalmú - kettőpéldányos zárjegy-megrendelőlap (a továbbiakban: megrendelőlap) egy példányának megküldésével a 16. számú vámhivatalnál kell megrendelni úgy, hogy az legkésőbb a megrendelésben kért átvételi időpontot megelőző 15. munkanapon beérkezzen.

(2) Az egy alkalommal megrendelhető zárjegy mennyisége az 1. számú melléklet szerinti kiszerelési egységre megadott darabszámnál nem lehet kevesebb. A gyártó zárjegyfelhasználó a negyedéves - az egyszerűsített adóraktár az éves - termeléséhez szükségesnél nagyobb zárjegykészletet nem tarthat. Az alkoholtermék és a bor adóraktár engedélyese havonta, az egyszerűsített adóraktár engedélyese negyedévente nyújthat be zárjegymegrendelést. Amennyiben a zárjegyfelhasználó több időpontban kívánja a havonta, illetve negyedévente megrendelt zárjegyeket átvenni, a megrendeléséhez - a kért időpontonként - külön-külön kell megrendelőlapokat kiállítania.

(3) A 16. számú vámhivatal a zárjegyfelhasználó igényjogosultságának vizsgálatát követően a zárjegyek kiadását azzal a feltétellel engedélyezi, ha a zárjegyek előállítási költségének megfizetését a zárjegyfelhasználó legkésőbb a zárjegyek átvételének időpontjáig teljesíti. A megrendelés visszaigazolásának a kiadható mennyiséget, az átvétel pontos helyét, időpontját, a fizetendő zárjegy előállítási költség összegét kell tartalmaznia.

(4) Ha a zárjegyek kiadásának - a Jöt.-ben és e rendeletben előírt - feltételei hiányoznak, vagy a zárjegyfelhasználónak a vámhatóság felé meg nem fizetett jövedéki adótartozása van - nem értve ide, ha arra részletfizetést vagy fizetési halasztást engedélyeztek -, a 16. számú vámhivatal a kiadás elutasításáról határozatot hoz."

4. §

Az R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § A 2. § (1) bekezdése szerinti igénybejelentés és a 3. § (1) bekezdésében meghatározott megrendelőlap formanyomtatványa a megyeszékhelyen működő (Pest megyében és a fővárosban a 16. számú) vámhivatalnál, illetve Bács-Kiskun megyében a jövedéki központnál szerezhető be."

5. §

Az R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § (1) Zárjegyet az a jogi személy; jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet és természetes személy igényelhet, rendelhet meg, amely (aki)

a) a jövedéki termék előállítására jogosító érvényes adóraktári engedéllyel vagy a jövedéki termék importálására , jogosító érvényes jövedéki engedéllyel rendelkezik,

b) teljesítette a 2. § (1)-(2) bekezdésében foglalt kötelezettségét.

(2) A 16. számú vámhivatal a zárjegyfelhasználó igényjogosultságának - a 3. § (3) bekezdése szerinti - vizsgálata keretében ellenőrzi az (1) bekezdésben foglaltak fennállását, felméri - a zárjegyfelhasználóról rendelkezésére álló adatok, ismeretek alapján a megrendelés mennyiségének megalapozottságát."

6 Az R. 6. -§-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § (1) A zárjegyeket a zárjegyfelhasználó személyesen vagy írásban meghatalmazott képviselője (megbízottja) útján veheti át, amennyiben a zárjegy előállítási költség összegének megfizetését igazoló bizonylat eredetijét bemutatja. Igazolásként postai készpénz-átutalási megbízás felhasználása esetén a postai feladóvevény, illetve 100 ezer forintnál nagyobb összegű befizetés-esetén a postahivatal által kiállított, befizetést igazoló lap eredeti példánya, pénzintézeten keresztül történő átutalás esetén a terhelés napján kelt bankszámlakivonat másolata vagy a terhelés megtörténtéről szóló banki igazolás fogadható el.

(2) A zárjegyfelhasználó a bélyegzőlenyomatát és a zárjegy átvételére jogosult személyek közjegyző által hitelesített aláírásmintáját a 2. § (1)-(2) bekezdése szerinti, első igénybejelentés alkalmával köteles a 16. számú vámhivatalnak megküldeni, illetve a továbbiak során gondoskodni az esetleges változások bejelentéséről. Az átvételre jogosult személyében bekövetkezett változást haladéktalanul be kell jelenteni.

(3) Ha őstermelő vagy egyéni vállalkozó az egyszerűsített adóraktár engedélyese, a bor zárjegy, illetve zár- és ellenőrzőjegy átvételére az adóraktár engedélyes vagy az általa megbízott személy aláírásmintájaként - a (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően - a megyeszékhelyen működő vámhivatalnál, illetve a jövedéki központnál a vámhivatal, illetve a jövedéki központ képviselőjének jelenlétében megadott aláírásminta is elfogadható.

(4) A zárjegyek tételes átadása-átvétele az 1. számú melléklet szerinti szalagozott kötegek, tekercsek vagy dobozok átadásával-átvételével történik.

(5) A dobozok tartalmát (a zárjegyek választékát, mennyiségét) a 16. számú vámhivatal és a zárjegyeket előállító nyomda együttesen hitelesíti úgy, hogy a lezárt dobozokon feltüntetik a zárjegyválaszték megnevezését, a zárjegyek sorszámát és darabszámát, és azt aláírásukkal és bélyegzőlenyomatukkal igazolják.

(6) A zárjegyfelhasználó a (4) bekezdésben foglalt tételes átadás-átvétel során egyéb módon is ellenőrizheti az átvett zárjegyek választékát, darabszámát.

(7) A zárjegyek átadásának-átvételének helye

a) az alkoholtermék adóraktári és a bor adóraktári, valamint az importőr zárjegyfelhasználó részére a zárjegyet előállító nyomda telephelye,

b) az egyszerűsített adóraktári zárjegyfelhasználó részére a megyeszékhelyen működő vámhivatalok, illetve Bács-Kiskun megyében a jövedéki központ hivatali helyisége, Pest megyében és a fővárosban a zárjegyet előállító nyomda telephelye.

(8) A zárjegyek átadásáról-átvételéről két példányban - a zár- és ellenőrzőjegy esetében három példányban szállítólevelet kell kiállítani, mely tartalmazza az átadás-átvétel időpontját, a zárjegy választékát, mennyiségét, sorszámát, a zár- és ellenőrzőjegy esetében továbbá az Országos Borminősítő Intézet (a továbbiakban: OBI) (9) bekezdés szerinti engedélye számát. Az átadást-átvételt a 16. számú vámhivatal és a zárjegyfelhasználó vagy meghatalmazott képviselője (megbízottja) a szállítólevél példányain aláírásával, bélyegzőlenyomatával igazolja.

(9) A zár- és ellenőrzőjegy megrendeléshez csatolni kell az OBI külön jogszabályban meghatározott olyan engedélyét, amely tartalmazza a szőlőbor belföldi forgalmazásra engedélyezett mennyiségét. A zár- és ellenőrzőjegyet az OBI engedélyében belföldi forgalmazásra engedélyezett teljes mennyiségre egy tételben kell kiadni. A zár- és ellenőrzőjegy esetében a (8) bekezdés szerinti szállítólevél egy példányát a 16. számú vámhivatal a zár- és ellenőrzőjegyek átadását követő hónap 10. napjáig köteles az OBI-nak megküldeni.

(10) Amennyiben az OBI engedélyben szereplő mennyiségen belül a kiszerelési egység időközbeni változása miatt a zár- és ellenőrzőjegy igény megváltozott, a (9) bekezdés szerint a teljes mennyiségre egy tételben kiadott, de felhasználásra nem kerülő zár- és ellenőrzőjegyek helyett; azoknak a 16. számú vámhivatalhoz történő visszaadásával, a visszaadott zár- és ellenőrzőjegyeken feltüntetett űrtartalom alapján számított mennyiségre az új , igénynek megfelelő zár- és ellenőrzőjegyek kiadhatók.

(11) Az átvett zárjegyek elszállítása a zárjegyfelhasználó feladata. A zárjegyfelhasználó az átvett zárjegyekét székhelyén (telephelyén), biztonságos tárolóhelyen köteles tárolni.

(12) A zárjegyfelhasználónak a Jöt. szerinti zárjegyhiány utáni fizetési kötelezettsége az átadás-átvétel időpontjától áll fenn:

(13) A feleslegessé vált, valamint a zárjegyeket tartalmazó dobozok, kötegek, tekercsek felbontásakor, illetve a zárjegyek felhelyezése során talált minőséghibás zárjegyeket a zárjegyfelhasználó nem semmisítheti meg, azokat a zárjegyelszámolásig meg kell őriznie, majd azt követően a 16, számú vámhivatalhoz vissza kell küldenie.

(14) A 16. számú vámhivatal a visszavett zárjegyeket más zárjegyfelhasználónak újból nem adhatja ki, azokat meg kell semmisítenie. A zár- és ellenőrzőjegyek megsemmisítéséről felvett jegyzőkönyv másolatát a 16. számú vámhivatal havonta, tárgyhót követő hónap 10. napjáig megküldi az OBI-nak. A (10) bekezdés szerint visszaadott zárjegyek megsemmisítése esetén a jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell azt is, hogy milyen OBI engedélyszámra kiadott zár- és ellenőrzőjegyek megsemmisítése történt."

7. §

(1) Az R. 7. §-ának (1)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (a továbbiakban: országos parancsnokság) a zárjegyek érvényesíthető előállítási költségének kialakításába - a zárjegy előállítójával a zárjegyfajtánként egységnyi előállítási költségekben történő megállapodását megelőzően - köteles a zárjegyfelhasználók szakmai szövetségét, terméktanácsát bevonni. A kialakuló egységnyi fizetendő előállítási költségnek a hamisítás elleni megfelelő szintű védelmet a legkisebb költségterhelés mellett kell biztosítania.

(2) A 16. számú vámhivatal az átadás-átvételre kerülő zárjegyekről számlát állít ki, amelyet az átadás-átvétellel egy időben köteles a zárjegyfelhasználónak átadni vagy megküldeni.

(3) A zárjegyfelhasználó a 3. § (3) bekezdésében foglaltak szerint közölt zárjegy előállítási költség megfizetését átutalási megbízással vagy készpénz-átutalási megbízással teljesítheti. A bankszámlával rendelkező zárjegyfelhasználó a zárjegy előállítási költségének megfizetését banki átutalással köteles teljesíteni.

(4) Amennyiben a (3) bekezdés szerint megfizetett zárjegy előállítási költség meghaladja a (2) bekezdés szerinti számlán szereplő összeget, a különbözetet a zárjegyfelhasználó kérésének megfelelően,

a) az országos parancsnokság 5 munkanapon belül a zárjegyfelhasználó által megjelölt bankszámlára visszautalja, vagy

b) a 16. számú vámhivatal a zárjegyfelhasználó következő zárjegymegrendelése során beszámítja."

(2) Az R. 7. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Ha a zárjegyfelhasználó a megrendelt zárjegyet - a megrendelés visszaigazolásában - az átadásra-átvételre megjelölt napot követő 10. munkanapig nem veszi át, a 16. számú vámhivatal a zárjegyek előállítási költségével a zárjegyfelhasználót megterheli."

8. §

(1) Az R. 8. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A termelői borkimérés kivételével a kiskereskedelmi boltok üzlethelyiségében és tárolóhelyén (raktárában), a vendéglátóipari üzletek és a kereskedelmi szálláshelyek tárolóhelyén (raktárában), továbbá a nagykereskedés tárolóhelyén (raktárában) csak bontatlan fogyasztói csomagolású, zárjeggyel ellátott jövedéki termék tartható. A forgalmazás során a zárjegy bármely módon történő eltakarása (kivéve a díszdoboz csomagolású jövedéki terméket, illetve az országos parancsnokság által engedélyezett egyéb csomagolást); felülragasztása, a zárjegyen felirat alkalmazása tilos. A gyűjtőcsomagolás felbontásakor talált zárjegy nélküli vagy a hamis zárjegyű jövedéki terméket a forgalomból ki kell vonni, és egyidejűleg a Jöt. szerint a jövedéki ügyben elsőfokon eljáró vámhatóságot (a továbbiakban: vámhivatal) értesíteni kell."

(2) Az R. 8. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A zárjeggyel ellátott jövedéki termék végleges rendeltetéssel külföldre történő kiszállítása nem, illetve csak abban az esetben megengedett, ha a zárjegyet a vámhivatal képviselőjének jelenlétében eltávolították és megsemmisítették, vagy felülragasztással érvénytelenítették. A felülragasztással egy tekintet alá esik a zárjegyen, illetve a zár- és ellenőrzőjegyen a "...zár..." szövegrészt részben vagy egészben eltakaró, fekete színű, nyomtatott "E" betű feltüntetése."

9. §

(1) Az R. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A bor 2 litert meg nem haladó, palack formájú göngyölegbe (a továbbiakban: palack) történő kiszerelése esetén a zárjegyet

a) a palack dugóját lezáró kupakon (a továbbiakban: kapszula)

aa) részben a palack kapszula által nem takart nyakrészére, részben a kapszulára körberagasztva, vagy

ab) a palack nyakán és a kapszula fedőlemezén áthúzódva, vagy

b) a kapszula nélküli palack esetén a palack nyakán és a dugón (a nem dugóval lezárt palack esetén a zárókupakon) áthúzódva

kell felragasztani: Az ab) és a b) pont szerinti felragasztást úgy kell elvégezni, hogy a zárjegy a palack nyitásakor eltépődjön. A zár- és ellenőrzőjegyet e bekezdés a) pontjának aa) alpontjában foglaltak szerint kell felhelyezni."

(2) Az R. 9. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az űrtartalom megjelölése nélküli zárjegy a borra az 1. számú melléklet 1-3. pontjában feltüntetettektől eltérő űrtartalom, valamint formapalack esetén az országos parancsnokság engedélye alapján sorszámozott gyártás, utólagos ellenőrzés mellett helyezhető fel."

10. §

(1) Az R. 10. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az alkoholtermék palackba történő kiszerelése esetén a zárjegyet a nyakon és a zárókupakon áthúzódva úgy kell felragasztani, hogy a zárjegy, a palack nyitásakor eltépődjön. Az olyan borpárlat esetében, amelyre az OBI állami ellenőrzőjegy alkalmazását engedélyezte, a zár- és ellenőrzőjegyet a 9. § (1) bekezdése a) pontjának aa) alpontjában foglaltak szerint kell felhelyezni. Amennyiben az alkoholtermék nem palackban, hanem attól eltérő más fogyasztói csomagolásban kerül forgalmazásra, a zárjegyet az országos parancsnokság által előzetesen jóváhagyott módon kell a legkisebb fogyasztói csomagolásra felhelyezni."

(2) Az R. 10. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A szabadforgalomba bocsátott és az importált alkoholtermék palackját a tényleges űrtartalomnak megfelelő, az alkoholtermék tényléges alkoholfokára utalóan a "max. 35 tf%", illetve a "35 tf% felett" szöveget is tartalmazó, az 1. számú melléklet 4. pontja szerinti zárjeggyel, illetve az olyan borpárlat esetében, amelyre az OBI állami ellenőrzőjegy alkalmazását engedélyezte, az 1. számú melléklet 3. pontja szerinti zár- és ellenőrzőjeggyel kell ellátni."

(3) Az R. 10. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az űrtartalom megjelölése nélküli zárjegy az alkoholtermékre az 1. számú melléklet 4. pontjában feltüntetettektől eltérő űrtartalom, valamint formapalack esetén az országos parancsnokság engedélye alapján sorszámozott gyártás, utólagos ellenőrzés mellett helyezhető fel."

11. §

(1) Az R. 11. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A hatósági felügyeletet ellátó vámhivatal a 8. § (2) bekezdésében foglalt előírások betartását köteles rendszeresen vizsgálni."

(2) Az R. 11. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A jövedéki terméknek minősülő vámáru, valamint az adóhatósági, a bírósági végrehajtási eljárásban lefoglalt áru esetén a zárjeggyel való ellátási kötelezettség azt az adóraktár engedélyest, jövedéki engedélyes kereskedőt vagy nem jövedéki engedélyes kereskedőt terheli, amely (aki) a vámárut, árut átveszi (a továbbiakban: átvevő). A zárjegyet a 16. számú vámhivatal a vámárut, az árut értékesítésre átadó vámhivatal, illetve a végrehajtást végző hatóság székhelye szerint illetékes vámhivatal útján adja ki az átvevőnek. A zárjegyet a vámhivatal ellenőrzése mellett kell felragasztani és a zárjegyfelhasználásról a 12. §-ban foglaltak értelemszerű alkalmazásával elszámolni."

12. §

(1) Az R. 12. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az adóraktári zárjegyfelhasználónak olyan zárjegynyilvántartást kell kialakítania, amelynek alapján a zárjegykészlet választékonkénti változásai és az esetleges zárjegyhiány naponta megállapítható. A több adóraktárban történő zárjegyfelhasználás esetén adóraktáranként is kell zárjegynyilvántartást vezetni, és a zárjegyelszámolást elvégezni. A zárjegynyilvántartásban a zár- és ellenőrzőjegyek készletváltozásait az OBI engedélyszám szerint, borfajtánként, a zár- és ellenőrzőjegyek sorszámtartományainak feltüntetésével kell megadni."

(2) Az R. 12. §-a (3) bekezdésének e) és g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és a bekezdés kiegészül a következő h) ponttal:

[(3) A zárjegynyilvántartásnak a következők szerint bizonylatolt adatokat kell tartalmaznia]

"e) a 16. számú vámhivatal által visszavett mennyiség, az azt igazoló bizonylat,"

"g) a feleslegessé vált és a vámhivatal felügyelete mellett megsemmisített mennyiség, a megsemmisítésről a vámhivatal által felvett jegyzőkönyv,

h) a zárókészlet; az a)-g) pontok adatai, illetve az elszámolási időszak végén a vámhivatallal közösen végzett zárjegykészlet-felmérés jegyzőkönyve"

(alapján.)

13. §

(1) Az R. 13. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vámhivatal a zárjegyekkel az adóraktári zárjegyfelhasználót a naptári negyedév utolsó napjával elszámoltatja, amelyről jegyzőkönyvet vesz fel."

(2) Az R. 13. §-a (2) bekezdése d) pontjának 1. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép és a d) pont kiegészül a következő 4. alponttal:

[(2) A jegyzőkönyvben fel kell tüntetni:]

d) csökkentő tételként]

"1. a 16. számú vámhivatal által visszavett feleslegessé vált vagy minőséghibás zárjegy darabszámát,"

"4. a vámhivatal felügyelete mellett a zárjegyelszámolás alkalmával megsemmisített feleslegessé vált zárjegy darabszámát;"

(3) Az R. 13. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A zárjegyhiány után a Jöt. szerinti zárjegyértékkel meghatározott fizetési kötelezettséget a 16. számú vámhivatal határozatban állapítja meg."

14. §

(1) Az R. 14. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Tételes elszámolás esetén a zárjegyfelhasználó a megsérült zárjegyeket köteles azok darabjainak összerakásával gyűjtőívre felragasztani. A megsérült zárjegy csökkentő tételként csak akkor fogadható el; ha annak több; mint 50%-át felragasztották a gyűjtőívre, és megállapítható annak hitelessége, azon újabb, ismételt felhasználás nyomai nem láthatók. Egy gyűjtőívre 50 db sérült zárjegyet kell felragasztani. A gyűjtőíveket a 16. számú vámhivatal - az egyszerűsített adóraktárak részére a megyeszékhelyen működő vámhivatal, illetve Bács-Kiskun megyében a jövedéki központ - bocsátja rendelkezésre."

(2) Az R. 14. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A megsemmisítésről a vámhivatal jegyzőkönyvet. vesz fel, és annak 1 példányát közvetlenül a 16. számít vámhivatalnak megküldi."

15. §

Az R. 16. §-ának (4)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a Jöt. rendelkezései alapján az elszámolás (3) bekezdés szerinti időpontban való teljesítésére halasztás adható, a halasztásra külön kérelmet kell benyújtani a 16. számú vámhivatalhoz. A 16. számú vámhivatal a kérelem alapján dönt az elszámolás új időpontjáról, és ezt határozatban közli az importőr zárjegyfelhasználóval.

(5) Ha elszámolási kötelezettségét az importőr zárjegyfelhasználó a (3), illetve (4) bekezdés szerinti időpontig nem teljesíti, a 16. számú vámhivatal mulasztási bírságot vet ki. Ha a zárjegyekkel az elszámolási határnaptól számított 10 munkanapon belül sem számol el az importőr zárjegyfelhasználó, a részére kiadott zárjegymennyiség zárjegyhiánynak minősül."

16. §

(1) Az R. 17. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A kereskedő a terméket csak a külön e célra gyártott, a 4. számú melléklet leírása szerinti zárjeggyel (a továbbiakban: készletzárjegy) ellátva hozhatja ismét forgalomba. A felleltározott és bejelentett készlethez szükséges mennyiségű készletzárjegyet a 16. számú vámhivatal az - igénybejelentésnek minősülő - leltárív adatai, illetve a zárjegymegrendelés alapján, a felhelyezés időpontjában bocsátja a kereskedő rendelkezésére."

(2) Az R. 17. §-a új (10) bekezdéssel egészül ki:

"(10) Az e rendelet hatálybalépése előtt már legyártott és az országos parancsnokság által átvett, 2000. december 31-én készleten maradt alkoholtermék zárjegyek továbbra is kiadhatók és-felhasználhatók."

17. §

Az R. 1. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.

18. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt eltéréssel - 2001. január 1-jén lép hatályba, egyidejűleg a 34/2000. (X. 6.) PM rendelet 15. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti.

(2) E rendelet melléklete a rendelet kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.

Varga Mihály s. k.,

pénzügyminisztériumi politikai államtitkár

Melléklet a 43/2000. (XII. 5.) PM rendelethez

[1. számú melléklet a 36/1997. (XI. 26) PM rendelethez]

A zárjegyek leírása

1. Szőlőbor zárjegy

1.1. A 0,375 liter vagy annál nagyobb kiszerelésű palackos szőlőbor zárjegye

Leírása:

A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe szürkészöld összhatású, sárga és szürkészöld biztonsági (guilloche) nyomattal és mikroírással. Középen 10 mm szélességben kizárólag erre a célra gyártott, egyedi arculattal és védelmi elemekkel ellátott hologramcsík van elhelyezve. A zárjegy bal oldalán a "BORZÁRJEGY" felirat sötétbarna színű; míg a sorszám és a térfogat jelölése fekete.

Mérete: 110 x 18 mm

Az űrtartalom jelzése: 0,375 liter

0,5 liter

0,7 liter

0,75 liter

1,0 liter

1,5liter

2,0 liter

űrtartalom megjelölése nélkül

Technológia:

Ofszetnyomtatás négy színnel, ebből egy szín láthatatlan, amely UV-sugárzásnál zöldesen fluoreszkál.

Anyaga:

Speciális, kizárólag ege a célra gyártott biztonsági papír, amely UV-sugárzásnál sárgán és kéken fluoreszkáló, valamint természetes fénynél vörös színű pelyhezőrostokat tartalmaz.

Sorszám: Egyszer kétkarakteres és egyszer egykarakteres betűjelből, valamint nyolc számból álló sorszám.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.

Csomagolási egység:

15 000 darabonként dobozba rakva oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.

1.2. A 0,375 liternél kisebb kiszerelésű palackos szőlőbor zárjegye

Leírása:

A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe szürkészöld összhatású, sárga és szürkészöld biztonsági (guilloche) nyomattal és mikroírással. Bal oldalon a Merkúr embléma, jobb oldalon l0 mm szélességben kizárólag erre a célra gyártott, egyedi arculattal és védelmi elemekkel ellátott hologramcsík van elhelyezve. A zárjegyen a "BORZÁRJEGY" felirat sötétbarna színű, a sorszám fekete.

Mérete: 45 × 12 mm

Az űrtartalom jelzése: űrtartalom megjelölése nélkül

Technológia:

Ofszetnyomtatás négy színnel, ebből egy szín láthatatlan, amely UV-sugárzásnál zöldesen fluoreszkál.

Anyaga:

Speciális, kizárólag erre a célra gyártott biztonsági papír, amely UV-sugárzásnál sárgán és kéken fluoreszkáló, valamint természetes fénynél vörös színű pelyhezőrostokat tartalmaz.

Sorszám:

Egyszer kétkarakteres és egyszer egykarakteres betűjelből, valamint nyolc számból álló sorszám.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.

Csomagolási egység:

25 000 darabonként dobozba rakva oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.

1.3. Kannás és egyéb csomagolású borok zárjegye

Leírása:

A zárjegy a két szélén szélesebb, középen elkeskenyedő, legömbölyített sarkú, fekvő szalag alakú, kizárólag erre a célra gyártott, egyedi arculattal és védelmi elemekkel ellátott öntapadós hologramfólia. A zárjegyen a "BORZÁRJEGY" felirat zöld színű, a sorszám és a térfogat jelölése fekete. A zárjegy felülete biztonsági bevágásokkal van ellátva.

Mérete:

A zárjegy teljes hossza 88 mm, ebből a kiszélesedő rész hossza 18 mm, két szélén a szélessége 18 mm, középen a szélessége 11 mm.

Az űrtartalom jelzése:

1,0 liter

1,5 liter

2,0 liter

3,0 liter

5,0 liter

10,0 liter

20,0 liter

22,0 liter

25,0 liter

űrtartalom megjelölése nélkül

Anyaga:

Speciális, csak erre a célra legyártott öntapadós hologramfólia.

Sorszám:

Egyszer kétkarakteres és egyszer egykarakteres betűjelből, valamint nyolc számból álló sorszám.

Kiszerelési egység:

500 vagy 5000 db zárjegyet tartalmazó tekercs. Az ikerzárjegy esetében 2 × 250 db, páronként azonos sorszámú zárjegyet tartalmazó tekercs.

Csomagolási egység;.

5000 darabonként dobozba rakva.

2. Egyéb borzárjegy

Leírása: A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe szürkészöld összhatású, sárga és szürkészöld biztonsági (guilloche) nyomattal és mikroírással. Középen 10 mm szélességben kizárólag erre a célra gyártott, egyedi arculattal és védelmi elemekkel ellátott hologramcsík van elhelyezve. A zárjegy bal oldalán az "EGYÉB BORZÁRJEGY" felirat sötétlila színű, míg a sorszám és a térfogat jelölése fekete.

Mérete: 110 × 18 mm

Az űrtartalom jelzése: 0,5 liter

0,75 liter

1,0 liter

űrtartalom megjelölése nélkül

Technológia:

Ofszetnyomtatás négy színnel; ebből egy szín láthatatlan, amely UV-sugárzásnál zöldesen fluoreszkál.

Anyaga:

Speciális, kizárólag erre a célra gyártott biztonsági papír, amely UV-sugárzásnál sárgán és kéken fluoreszkáló, valamint természetes fénynél vörös színű pelyhezőrostokat tartalmaz.

Sorszám: Egyszer kétkarakteres és egyszer egykarakteres betűjelből, valamint nyolc számból álló sorszám.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.

Csomagolási egység:

15 000 darabonként dobozba rakva oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.

3. Szőlőbor és borpárlat zár- és ellenőrzőjegye

3.1. A 0,375 liter vagy annál nagyobb kiszerelésű szőlőbor, borpárlat zárjegye

Leírása:

A zár- és ellenőrzőjegy fekvő téglalap alakú, színe piros-fehér-zöld nemzeti színű, piros és zöld biztonsági (guilloche) nyomattal és mikroírássál, középen 10 mm szélességben kizárólag erre a célra gyártott egyedi arculattal és védelmi elemekkel ellátott hologramcsík van elhelyezve. A zárjegy bal oldali részén a magyar nemzeti címer helyezkedik el. A zárjegy. jobb oldalán "ZÁR- ÉS ELLENŐRZŐJEGY" felirat vörösesbarna színű, míg a sorszám, űrtartalom jelölése fekete színű.

Mérete:
Az űrtartalom jelzése:
110 × 18 mm
0,375 liter
0,5 liter
0,75 liter
űrtartalom megjelölése nélkül

Technológia:

Ofszetnyomtatás négy színnel, ebből egy szín láthatatlan, amely UV-sugárzásnál zöldesen fluoreszkál.

Anyaga:

Speciális, kizárólag erre a célra gyártott biztonsági papír, amely UV-sugárzásnál sárgán és kéken fluoreszkáló, valamint természetes fénynél vörös színű pelyhezőrostokat tartalmaz.

Sorszám:

Egyszer kétkarakteres és egyszer egykarakteres betűjelből, valamint nyolc számból álló sorszám.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.

Csomagolási egység:

15 000 darabonként dobozba rakva oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.

3.2. A 0,375 liternél kisebb kiszerelésű szőlőbor, borpárlat zárjegye

Leírása:

A zár- és ellenőrzőjegy fekvő téglalap alakú, színe piros-fehér-zöld nemzeti színű, piros és zöld biztonsági (guilloche) nyomattal és mikroírással. Mindkét oldalon 5 mm szélességben kizárólag erre a célra gyártott, egyedi arculattal és védelmi elemekkel ellátott hologramcsík van elhelyezve. A hologramcsíkokon belül, bal oldalon a magyar nemzeti címer, jobb oldalon a "ZÁR- ÉS ELLENŐRZŐJEGY" felirat vörösesbarna színű, míg a sorszám fekete.

Mérete: 45 × 12 mm

Az űrtartalom jelzése: űrtartalom megjelölése nélkül

Technológia:

Ofszetnyomtatás négy színnel, ebből egy szín láthatatlan, amely UV-sugárzásnál zöldesen fluoreszkál.

Anyaga:

Speciális, kizárólag erre a célra gyártott biztonsági papír, amely UV-sugárzásnál sárgán és kéken fluoreszkáló, valamint természetes fénynél vörös színű pelyhezőrostokat tartalmaz.

Sorszám: Egyszer kétkarakteres és egyszer egykarakteres betűjelből, valamint nyolc számból álló sorszám.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.

Csomagolási egység:

25 000 darabonként dobozba rakva oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.

4. Alkoholtermék zárjegy

Leírása:

A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe kékeszöld összhatású, kék és zöld biztonsági (guilloche) nyomattal, benne ugyanezen színek használatával Merkur embléma. A zárjegyen a ;,Szeszes ital zárjegy" és az "Adózott termék" felirat sötétkék; a sorszám, valamint az űrtartalom megjelölés fekete színű. A zárjegyen szabad szemmel nem látható, UV-fényre reagáló Merkur embléma és hullámvonalakat tartalmazó biztonsági alnyomat is található. A zárjegy jobb oldali szélén 5 mm szélességben kizárólag erre a célra gyártott, egyedi arculattal és védelmi elemekkel ellátott hologramcsík van elhelyezve.

Méret és az űrtartalom jelzése:
45 × 12 mm: 0,05 liter
0,10 liter
űrtartalom megjelölése nélkül
80 × 16 mm: 0,20 liter
0,35 liter
0,50 liter
0,70 liter
0,75 liter
1,00 liter
űrtartalom megjelölése nélkül
100 × 16 mm: 1,50 liter
űrtartalom megjelölése nélkül

Alkoholfok jelzése:

max. 35 tf%

35 tf% felett

Technológia:

Nyomtatás négy színnel, ebből egy szín UV-fényre zöldesen reagáló.

Anyaga:

Speciális, csak erre a célra legyártott, 70 grammos papír; amely UV-fényben sárga és kék színű, természetes fénynél vörös színű pelyhezőt tartalmaz, és vegyi védelemmel, valamint speciális, csak erre a célra legyártott hologramcsíkkal van ellátva.

Sorszám:

Egyszer kétkarakteres és egyszer egykarakteres betűjelből, valamint nyolc számból álló sorszám.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.

Csomagolási egység:

A 80 × 16 mm és a 100 × 16 mm méretű zárjegy esetén 20 000 darabonként, a 45 × 12 mm méretű zárjegy esetén 25 000 darabonként dobozba rakva oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.

Tartalomjegyzék