46/2000. (XII. 29.) EüM-FVM-KöM-GM együttes rendelet
egyes veszélyes anyagok és veszélyes készítmények lehozatalával, illetve kivitelével összefüggő bejelentési és előzetes tájékoztatáson alapuló jóváhagyási (PIC) eljárásról
A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény (a továbbiakban: Kbtv.) 34. §-a (4) bekezdésének e) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeljük el:
A rendelet hatálya
1. §
(1) A rendelet hatálya az 1. és 3. számú mellékletekben felsorolt, külön jogszabály szerint egészség- vagy környezetkárosító hatásuk miatt betiltott vagy szigorúan korlátozott veszélyes anyagok, illetőleg ezen anyagokat tartalmazó veszélyes készítmények exportjával, illetve importjával kapcsolatos bejelentési és előzetes tájékoztatáson alapuló jóváhagyási (PIC) eljárásra terjed ki.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően a rendelet hatálya nem terjed ki az ember egészségét, illetőleg a környezetet nem károsító mennyiségben, analitikai vagy tudományos kutatási és fejlesztési célokra exportált vagy importált veszélyes anyagokra és veszélyes készítményekre, az e tevékenységekhez igazolható módon szükségei mennyiség keretei között.
(3)[1] Abban a kérdésben, hogy az exportálni, illetve importálni kívánt mennyiség alapján egyes veszélyes anyagok, illetőleg veszélyes készítmények e rendelet hatálya alá tartoznak-e, kétség esetén a kijelölt nemzeti hatóság nyilatkozata irányadó. A kijelölt nemzeti hatóság álláspontját a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (a továbbiakban: KvVM) véleményének figyelembevételével adja meg.
(4) Egyes veszélyes anyagokkal, illetve veszélyes készítményekkel végzett tevékenységek tilalmát, illetve korlátozását külön jogszabály tartalmazza.
Értelmező rendelkezések
2. §
E rendelet alkalmazása szempontjából:
a) betiltott anyag: azok a veszélyes anyagok, amelyeknek mind önmagukban, mind veszélyes készítmény formájában egyes tevékenységi területeken történő felhasználása külön jogszabály alapján - az anyag, illetőleg készítmény egészség- vagy környezetkárosító hatása miatt - tilos;
b) szigorúan korlátozott anyag: azok a veszélyes anyagok, amelyek mind önmagukban, mind veszélyes készítmény formájában - egészség- vagy környezetkárosító hatásuk miatt - egyes tevékenységi területeken külön jogszabály szerint kivételesen, meghatározott körben, illetőleg módon használhatóak fel;
c) előzetes tájékoztatáson alapuló jóváhagyási eljárás: a nemzetközi információcsere. rendszerben elfogadott eljárás (a továbbiakban: PIC eljárás), amelynek alapján a nemzetközi kereskedelemben a betiltott vagy szigorúan korlátozott anyagok, illetve az ezen anyagokat tartalmazó készítmények kiviteléhez az importáló ország előzetes értesítése és egyetértése szükséges;
d) PIC (Prior Informed Consent) eljáráshoz kötött anyag, illetve készítmény: az 1. számú mellékletben felsorolt veszélyes anyag, vagy ilyen veszélyes anyagot tartalmazó bármely veszélyes készítmény, feltéve, hogy a veszélyes anyag(ok)nak a veszélyes készítményben meglévő koncentrációja eléri a külön jogszabály szerint-a veszélyes készítménykénti megjelöléshez szükséges szintet;
e) bejelentéshez kötött anyag illetve készítmény: a 3. számú mellékletben felsorolt veszélyes anyag, vagy ilyen veszélyes anyagot tartalmazó bármely veszélyes készítmény, feltéve, hogy a veszélyes anyag(ok)nak a veszélyes készítményben meglévő koncentrációja eléri - a külön jogszabály szerint - a veszélyes készítménykémi megjelöléshez szükséges szintet;
f) kijelölt nemzeti hatóság: a PIC eljárásban részt vevő országok nemzetközi információcsere rendszerében vállalt kötelezettségek teljesítéséért felelős nemzeti hatóság, a Magyar Köztársaság tekintetében a 3. § szerinti szerv;
g) tudományos kutatás és fejlesztés: ellenőrzött körülmények között zajló tudományos kísérleteket, elemzést vagy kémiai kutatást jelent; magában foglalja az anyag természetéből eredő tulajdonságok és a hatékonyság meghatározását, valamint a termékfejlesztéssel kapcsolatos tudományos vizsgálatot.
A PIC eljárásban közreműködő szervek
3. §[2]
A PIC eljárás alapján történő, a 6. § (2) bekezdése szerinti bejelentési kötelezettség teljesítése, illetve a 7. § (1) bekezdésében foglalt egyetértési jog gyakorlása az e rendelet hatálya alá tartozó növényvédő szerek és termésnövelő anyagok esetében kijelölt nemzeti hatóságként a Növény- és Talajvédelmi Központi Szolgálat (a továbbiakban: NTKSZ), az e rendelet hatálya alá tartozó egyéb anyagok és készítmények esetében kijelölt nemzeti hatóságként a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ-Országos Kémiai Biztonsági Intézet (a továbbiakban: OKK-OKBI) feladata.
4. §
(1)[3] Az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter és a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter által jóváhagyott ügyrend alapján, az egységes nemzeti álláspont kialakítására, szakmai egyeztetésre, a nemzeti kapcsolatok koordinálására Nemzeti PIC Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) működik.
(2)[4] Az (1) bekezdés szerinti Bizottság tagja az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter, a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, a környezetvédelmi és vízügyi miniszter, a gazdasági és közlekedési miniszter és az országos tisztifőorvos vagy az általuk kijelölt egy-egy személy, valamint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Engedélyezési és Közigazgatási Hivatalának (a továbbiakban: GKM EKH) a főigazgatója, az OKK-OKBI igazgatója, továbbá az NTKSZ igazgatója. A Bizottság elnöke az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter, elnökhelyettese a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter vagy az általuk a Bizottságba tagként delegált személyek.
(3) A Bizottság tevékenységében a Bizottság bármely tagjának javaslata és az elnök felkérése alapján részt vehet bármely olyan szerv vagy személy, amelynek (akinek) részvételét a döntés vagy a vélemény kialakításának jellege indokolja. A Bizottság ügyrendje, illetve az elnök felkérése egyes személyek, illetőleg szervek részére a Bizottság ülésén állandó részvételt is biztosíthat.
(4) A (3) bekezdés szerinti felkérés hiányában is, a Bizottság a döntéshozatal vagy a véleményalkotás során köteles kikérni és figyelembe venni mindazon szervek álláspontját, amelyeknek jogszabályban biztosított hatáskörét a döntés, illetve a vélemény érinti.
(5) A Bizottság működésében az ügyrendben meghatározott, illetőleg felkérés alapján nem tagként részt vevő személyek a határozatok meghozatalában szavazati joggal nem rendelkeznek.
(6) A Bizottság üléseit szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal az elnök hívja össze. A Bizottság bármely tagjának kérésére a Bizottságot össze kell hívni.
(7) A Bizottság tevékenységéről rendszeresen tájékoztatja a kémiai biztonság területén működő tárcaközi bizottságot.
5. §[5]
Az e rendelet hatálya alá tartozó veszélyes anyagok, illetve veszélyes készítmények kivitelét, illetőleg behozatalát a külön jogszabályban meghatározott esetekben a GKM EKH engedélyezi.
Export
6. §
(1) Az 1. és 3. számú mellékletekben felsorolt betiltott vagy szigorúan korlátozott anyagok, illetve az ilyen anyagot tartalmazó veszélyes készítmények exportja esetén - a kivitelt megelőzően legalább 30 nappal - az exportőr - a 2. számú mellékletben felsorolt adatok egyidejű megküldésével - értesíti a hazai kijelölt nemzeti hatóságot.
(2) Az (1) bekezelés szerinti értesítést követő 15 napon belül a hazai kijelölt nemzeti hatóság bejelentést tesz a célország kijelölt nemzeti hatáságának vagy az egyébként illetékes szervének az exportálni kívánt anyag, illetve készítmény fajtájáról és mennyiségéről, a kérelmező által megadott, a 2. számú melléklet szerinti adatok egyidejű rendelkezésre bocsátásával.
(3) A (2) bekezdés szerinti bejelentés során a külön jogszabály szerinti adatvédelmi követelményeket kell figyelembe venni.
(4)[6] Az (1) bekezdésben meghatározott betiltott vagy szigorúan korlátozott anyag, illetve ezen anyagot tartalmazó veszélyes készítmény kivitelére engedély az importáló ország kijelölt nemzeti hatóságának előzetes egyetértése alapján, adható, melyről a hazai kijelölt nemzeti hatóság hivatalból tájékoztatja a GKM EKH-t, a KvVM-öt és az exportőrt.
(5)[7] A kijelölt nemzeti hatóság gondoskodik a kiviteli engedélyhez nem kötött bejelentések, illetőleg a bejelentések alapján engedélyezett export tevékenység bejelentés szerinti adatainak évenkénti közzétételéről az Egészségügyi, Szociális és CsaládügyiMinisztérium, az FVM, valamint a KvVM hivatalos lapjában, továbbá folyamatosan tájékoztatja ezekről az Egyesült Nemzetek Szervezete Környezeti Programjának (UNEP) és Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) illetékes szervét.
Import
7. §
(1)[8] Az 1. és 3. számú mellékletekben felsorolt betiltott vagy szigorúan korlátozott anyagok, illetve az ilyen anyagot tartalmazó veszélyes készítmények Magyarországra történő behozatala esetén az exportáló ország kijelölt nemzeti hatóságától, vagy a tájékoztatásra egyébként illetékes szervétől kapott tájékoztatást kővetően a hazai kijelölt nemzeti hatóság 60 napon belül közli az exportáló országgal a veszélyes anyag, illetve veszélyes készítmény importjával kapcsolatos döntését, és arról egyidejűleg tájékoztatja a GKM EKH-t és a KvVM-öt. A GKM EKH a behozatali engedélyt a kijelölt nemzeti hatóság döntésének megfelelően kiadja vagy a kérelmet elutasítja.
(2)[9] A kijelölt nemzeti hatóság az (1) bekezdés szerinti döntését a lakosság részére kereskedelmi forgalomba kerülő veszélyes anyagok, illetve veszélyes készítmények esetén a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a környezetre veszélyes anyagok, illetve készítmények, továbbá azon anyagok és készítmények esetén, amelyeknek környezetkárosító vagy veszélyeztető kockázata a nemzeti hatóság rendelkezésére álló adatok alapján, illetve ezek hiányában nem kizárt, a KvVM vagy az általa kijelölt hatóság álláspontjának figyelembevételével hozza meg. A kijelölt nemzeti hatóság által megkeresett szervezetek álláspontjukat a megkereséstől számított 30 napon belül kötelesek kifejteni.
(3) Amennyiben az importálni tervezett veszélyes anyag, illetve veszélyes készítmény behozatala több miniszter feladat- és hatáskörét érinti vagy érintheti, illetve a kockázat megfelelő értékeléséhez nem áll rendelkezésre a szükséges információ, a nemzeti hatóság az (1) bekezdés szerinti döntését megelőzően kikéri a Bizottság véleményét is.
(4) A kijelölt nemzeti hatóság az importtal összefüggő bármely döntéséről tájékoztatja a Bizottságot.
(5) A Kbtv. 6-12. §-aiban foglalt bejelentési, illetve törzskönyvezési eljárás az (1) bekezdés szerinti anyagok, illetőleg készítmények esetén kizárólag az ott meghatározott eljárást követően, a külön jogszabályban meghatározott esetekben behozatali engedély birtokában kezdhető meg.
Záró rendelkezések
8. §
(1) Ez a rendelet 2001. január 1. napján lép hatályba.
(2)[10] Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban összeegyeztethető szabályozást tartalmaz a Tanácsnak az egyes veszélyes vegyi anyagok exportjáról és importjáról szóló, legutoljára a Bizottság 300/2002/EK rendeletével módosított 2455/92/EGK rendeletével.
Dr. Gógl Árpád s. k.,
egészségügyi miniszter
Dr. Torgyán József s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Dr. Turi-Kovács Béla s. k.,
környezetvédelmi miniszter
Dr. Matolcsy György s. k.,
gazdasági miniszter
1. számú melléklet a 46/2000. (XII. 29.) EüM-FVM-KöM-GM együttes rendelethez[11]
A nemzetközi PIC eljárásnak alárendelt vegyi anyagok listája
Tevékenységi terület | CAS-szám | Korlátozás szintje Magyarországon+ | ||
Növényvédelem | ||||
Aldrin | 309-00-2 | b | ||
Binapakril**** | 485-31-4 | b | ||
DDT | 50-29-3 | b | ||
Dieldrin | 60-57-1 | b | ||
Dinoseb és dinoseb sók | 88-85-7 | b | ||
EDB (1,2-dibrómetán) | 106-93-4 | b | ||
Etilén-diklorid**** | 107-06-2 | b | ||
(1,2-diklóretán) | ||||
Etilén-oxid**** | 75-21-8 | b | ||
Fluoracetamid | 640-19-7 | b | ||
Foszfamidon* | 13171-21-6 | f | ||
23783-98-4 | ||||
297-99-4 | ||||
HCH (izomerek keveréke) | 608-73-1 | b | ||
Heptaklór | 76-44-8 | b | ||
Hexaklórbenzol | 118-74-1 | b | ||
Higanyvegyületek mint: | b | |||
Higany (II)-oxid | 21908-53-2 | |||
Higany (I) -klorid | 10112-91-1 | |||
Egyéb szervetlen higanyvegyületek | ||||
Alkil-higany vegyületek | ||||
Alkoxi-alkil és ari1-higany vegyületek | ||||
Kaptafol | 2425-06-1 | b | ||
Klórbenzilát | 510-15-6 | b | ||
Klórdán | 57-74-9 | b | ||
Klórdimeform | 6164-98-3 | b | ||
Lindán | 58-89-9 | b | ||
Metamidofosz** | 10265-92-6 | f | ||
Metilparation*** | 298-00-0 | f | ||
Monokrotofosz | 6923-22-4 | b | ||
Paration | 56-38-2 | b | ||
Pentaklórfenol**** | 87-86-5 | b | ||
2,4,5-T | 93-76-5 | b | ||
Toxafén | 8001-35-2 | b | ||
Ipar | ||||
Krokidolit | 12001-28-4 | b | ||
Polibrómozott bifenilek (PBB) | 36355-01-8 | szk | ||
27858-07-7 | ||||
13654-09-6 | ||||
Poliklórozott bifenilek (PCB) | 1336-36-3 | b | ||
kivéve a mono és diklórozott bi-fenileket | ||||
Poliklórozott terfenilek (PCT) | 61788-33-8 | szk | ||
Trisz (2,3-dibróm-propil) foszfát | 126-72-7 | szk | ||
Rövidítések: | b | = betiltott (jelen esetben vagy a növényvédelemre, vagy az ipari tevékenységekre vonat- | ||
kozik) | ||||
szk | = szigorúan korlátozott (jelen esetben vagy a növényvédelemre, vagy az ipari tevékenységekre | |||
vonatkozik) | ||||
f | = felülvizsgálat folyamatban | |||
CAS | = Chemical Abstract Service | |||
* 1000 g/l hatóanyag koncentráció feletti folyékony formuláció. |
** 600 g/l hatóanyag feletti folyékony formuláció. |
*** Porozó és EC formulációk. |
**** Magyarországon növényvédő szerként való engedélyezésére nem került sor. |
+ Az egyes veszélyes anyagokkal és veszélyes készítményekkel végzett tevékenységek korlátozását külön jogszabály tartalmazza, az ebben az oszlopban szereplő információk tájékoztató jellegűek. |
2. számú melléklet a 46/2000. (XII. 29.) EüM-FVM-KöM-GM együttes rendelethez
A rendelet hatálya alá tartozó veszélyes anyagok, illetve az ezen anyagokat tartalmazó veszélyes készítmények exportja esetén előírt kötelező információadás
1. Az exportálandó anyag azonosítására vonatkozó információk:
- megnevezés IUPAC (International Union of Applied Chemistry) nomenklatúra szerint,
- más megnevezések (szokványos név, kereskedelmi megnevezés, rövidítés),
- EC-szám és CAS-szám,
- az anyag fő szennyezései, ha unnák különös jelentősége van.
2. Az exportálandó készítmény azonosítására vonatkozó információk:
- a készítmény kereskedelmi megnevezése vagy megjelölése,
- a készítményben lévő, az EU-ban, illetőleg Magyarországon osztályozott egyes veszélyes anyagok koncentrációjára, és egyéb jellemzőire vonatkozó részletezés az 1. pontban foglalt információk szerint.
3. Az exportra vonatkozó információk:
- a célország megnevezése,
- a származási ország megnevezése,
- az első export várható időpontja,
- a célországba exportálandó vegyi anyag becsült mennyisége az első exportot követő évben,
- a szándékozott felhasználás megjelölése a célországban, ha ismert,
- a célország szerint az importot végző szervezet (személy) megnevezése, címe és más, az azonosításához szükséges lényeges adatai.
4. A szükséges óvintézkedések megtételét biztosító információk, ideértve a veszélyességi kategória és a kockázat, valamint a biztonsági előírások megjelölését.
5. A veszélyes anyag felhasználására vonatkozó információk:
- a külön jogszabály szerint tilalom, illetőleg korlátozás alá tartozó felhasználási területek,
- a tilalommal vagy korlátozással nem érintett felhasználási területek megjelölése.
6. További információk.
3. számú melléklet a 46/2000. (XII. 29.) EüM-FVM-KöM-GM együttes rendelethez
Az Európai Unió országaiban a növényvédelemben (n) vagy az iharhun (i) betiltott vagy szigorúan korlátozott veszélyes anyagok és veszélyes készítmények
Megnevezés | CAS-szám | EINECS-szám | Felhasználás | Korlátozás szintje | |
Higany (II)-oxid | 21908-53-2 | 244-654-7 | n | b | |
Higany (I)-klorid | 10112-91-1 | 233-307-5 | n | b | |
Egyéb szervetlen higany vegyületek | b | ||||
Alkil higany vegyületek | n | b | |||
Alkoxi-alkil és aril higany vegyületek | n | b | |||
Aldrin | 309-00-2 | 206-215-8 | n | h | |
Klórdán | 57-74-9 | 200-349-0 | n | b | |
Dieldrin | 60-57-1 | 200-484-5 | n | b | |
DDT | 50-29-3 | 200-024-3 | n | b | |
Endrin | 72-20-8 | 200-775-7 | n | h | |
HCH, amelynek gamma izomer tartalma kevesebb mint 99% | 608-73-1 | 210-168-9 | n | b | |
Heptaklór | 76-44-8 | 200-962-3 | n | b | |
Hexaklór-benzol | 118-74-1 | 204-273-9 | n | b | |
Toxafén | 8001-35-2 | 232-283-3 | n | b | |
Poliklórozott bifenilek (PCB), kivéve a mo- no- és diklórozott bifenileket | 7 336-36-3 | 215-648-1 | i | b | |
Pofiklórozott terfenilek (PCT) | 61788-33-8 | 262-968-2 | i | b | |
PCB, vagy PCT-t 0,005% feletti mennyiség- ben tartalmazó készítmények | i | b | |||
Trisz (2,3-dibrómpropil)-foszfát | 126-72-7 | 204-799-9 | i | szk | |
Trisz-aziridinil-foszfinoxid | 545-55-1 | 208-892-6 | i | szk | |
Pofibrómozott bifenil származékok (PBB) | - | – | i | szk | |
Azbeszt rostok | |||||
Krokidolit | 12001-28-4 | – | i | b | |
Amozit | 12172-73-5 | – | i | b | |
Antofillit | 77536-67-5 | – | i | h | |
Aktinolit | 77536-66-4 | – | i | b | |
Tremolit | 77536-68-6 | – | i | h | |
Nitrofen | 1836-75-5 | 217-406-0 | n | h | |
1,2-Dibróm-etán | 106-93-4 | 203-444- | n | h | |
1,2-Diklór-etán | 107-06-2 | 203-458-1 | n | b | |
Pentaklór-fenol, sói és észterei | 87-86-5 | 201-778-6 | i | szk | |
Ugilec 121 | – | – | i | b | |
Ugilec141 | 76253-60-6 | 278-404-3 | i | szk | |
DBBT | 99688-47-8 | – | i | b | |
Etilén-oxid | 75-21-8 | 200-849-9 | n | b | |
Dinoseb, acetátja és sói | 88-85-7 | 201-861-7 | n | b | |
Binapakril | 485–31-4 | 207-612-9 | n | b | |
Kaptafol | 2425-06-1 | 219-363-3 | n | b | |
Dikofol 78%-nál kevesebb p,p-dikofolt vagy 1 g/kg-nál töbl DDT-t és DDT rokonvegyü- letet tartalmaz | 115-32-2 | 204-082-0 . | n | b | |
Maleinsav-hidrazid és sói, kivéve a kulin, Na és K sókat Maleinsav-hidrazid kulin Na és K sói, me- lyek több mint 1 mg/kg szabad hidrazint tartalmaznak (sav ekvivalensben kifejezve) | – 123-33-1 | – 201-619-9 | n n | b b | |
Qnintozen 1 g/kg-nál több hexaklór-benzolt vagy 10 g/kg-nál több pentaklór-benzolt tar- talmaz | 82-68-8 | 201-435-0 | n | b | |
2-Naftil-amin | 91-59-8 | 202-080-4 | i | szk | |
Benzidin | 92-87-5 | 202-199-1 | i | szk | |
4-Nitro-hifenil | 92-93-3 | 202-199-1 | i | szk | |
4-Amino-hifenil | 92-67-1 | 202-177-1 | i | szk | |
Rövidítések:
CAS = Chemical Abstract Service.
b = betiltott.
szk = szigorúan korlátozott.
Megjegyzések: Mind a betiltások, mind a szigorú korlátozások a jelen 3. számú mellékletben feltüntetett felhasználási területre vonatkoznak.
A vastag betűs kiemelés a PIC listában nem szereplő, de az Európai Unióbab bejelentési kötelezettség alá tartozó betiltott vagy szigorúan korlátozott veszélyes anyagokat és veszélyes készítményeket jelöli.
Lábjegyzetek:
[1] Módosította a 28/2003. (V. 20.) ESZCSM-FVM-KvVM-GKM együttes rendelet 5. § (1) bekezdése a) pontja. Hatályos 2003.05.28.
[2] Megállapította a 28/2003. (V. 20.) ESZCSM-FVM-KvVM-GKM együttes rendelet 1. § -a. Hatályos 2003.05.28.
[3] Módosította a 28/2003. (V. 20.) ESZCSM-FVM-KvVM-GKM együttes rendelet 5. § (1) bekezdése b) pontja. Hatályos 2003.05.28.
[4] Megállapította a 28/2003. (V. 20.) ESZCSM-FVM-KvVM-GKM együttes rendelet 2. § -a. Hatályos 2003.05.28.
[5] Módosította a 28/2003. (V. 20.) ESZCSM-FVM-KvVM-GKM együttes rendelet 5. § (1) bekezdése c) pontja. Hatályos 2003.05.28.
[6] Módosította a 28/2003. (V. 20.) ESZCSM-FVM-KvVM-GKM együttes rendelet 5. § (1) bekezdése d) pontja. Hatályos 2003.05.28.
[7] Módosította a 28/2003. (V. 20.) ESZCSM-FVM-KvVM-GKM együttes rendelet 5. § (1) bekezdése e) pontja. Hatályos 2003.05.28.
[8] Módosította a 28/2003. (V. 20.) ESZCSM-FVM-KvVM-GKM együttes rendelet 5. § (1) bekezdése f) pontja. Hatályos 2003.05.28.
[9] Módosította a 28/2003. (V. 20.) ESZCSM-FVM-KvVM-GKM együttes rendelet 5. § (1) bekezdése g) pontja. Hatályos 2003.05.28.
[10] Megállapította a 28/2003. (V. 20.) ESZCSM-FVM-KvVM-GKM együttes rendelet 3. § -a. Hatályos 2003.05.28.
[11] Megállapította a 28/2003. (V. 20.) ESZCSM-FVM-KvVM-GKM együttes rendelet 4. § -a. Hatályos 2003.05.28.