6/2000. (IV. 28.) KöM rendelet
a Környezetvédelmi alap célfeladat fejezeti kezelésű előirányzat felhasználásának, nyilvántartásának és ellenőrzésének részletes szabályairól szóló 2/1999. (III. 26.) KöM rendelet módosításáról
A Magyar Köztársaság 1999. évi költségvetéséről szóló 1998. évi XC. törvény 67. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § A Környezetvédelmi alap célfeladat fejezeti kezelésű előirányzat felhasználásának, nyilvántartásának és ellenőrzésének részletes szabályairól szóló 2/1999. (III. 26.) KöM rendelet (a továbbiakban: Kacr.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. § A Környezetvédelmi alap célfeladat fejezeti kezelésű előirányzat (a továbbiakban: Kac.) a környezetkímélő gazdasági szerkezet kialakításának ösztönzését, a környezeti ártalmak megelőzését, a környezetterhelés mérséklését, a bekövetkezett környezeti károk felszámolását, a tájrendezést, továbbá a természeti erőforrások megőrzését elősegítő, a természeti értékek, területek fenntartását, a leghatékonyabb környezetvédelmi technológiai és kutatási megoldások ösztönzését, a környezet védelmét szolgáló oktatási-nevelési tevékenységet, ezáltal a társadalom környezeti szemléletének fejlődését (a továbbiakban együtt: a környezet védelmét) elősegítő fejezeti kezelésű célelőirányzat."
2. § A Kacr. 4. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott esetben - az 5. § (1) bekezdés d) és i) pontjai kivételével - (2) bekezdés szerinti támogatási formák együttes alkalmazása során a támogatás mértéke legfeljebb a fejlesztés költségeinek 60%-áig terjedhet azzal, hogy a vissza nem térítendő támogatás mértéke nem haladhatja meg a fejlesztés költségeinek 30%-át."
3. § A Kacr. 4. §-a a következő új (4)-(6) bekezdésekkel egészül ki:
"(4) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti fejlesztéseknél - az 5. § (1) bekezdés d) és i) pontjai kivételével -, a költségvetés alrendszereiből elnyert egyéb kedvezményes forrásokat is figyelembe véve, az 1994. évi I. törvénnyel kihirdetett Európai Megállapodás 62. Cikkének hatálya alá eső támogatások támogatástartalomban számított teljes összege nem haladhatja meg a fejlesztési költség 50%-át, kis- és középvállalkozások esetén a fejlesztési költség 65%-át.
(5) Nem adható környezetvédelmi célú támogatás új gyár, gyáregység létesítésekor a hatályos környezetvédelmi előírások teljesítéséhez, valamint új környezetvédelmi előírások bevezetésekor a 2 éven belül létesített gyár, gyáregység részére ezen új környezetvédelmi előírások teljesítéséhez.
(6) Nem tartoznak a (4) bekezdés hatálya alá a költségvetési szervek, közhasznú szervezetek nem nyereségérdekeltségi célú fejlesztései."
4. § A Kacr. 5. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(1) A 4. § (1) bekezdés a) pontja szerinti fejlesztések közé:]
"b) a hulladékok keletkezésének megelőzését, a hulladékok kezelését (káros hatásainak csökkentését, begyűjtését, újrahasználatát hasznosítását, ártalmatlanítását) és környezetkímélő, hulladékszegény technológiák és termékek bevezetését,"
5. § A Kacr. 5. §-a (1) bekezdésének záró szövegrésze helyébe az alábbi szövegrész lép:
[(1) A 4. § (1) bekezdés a) pontja szerinti fejlesztések közé:]
"szolgáló fejlesztések közül azon fejlesztések tartoznak, amelyek a pályázati felhívásban szereplő kiemelten kezelt támogatási célok megvalósítását szolgálják."
6. § A Kacr. 7. §-ának d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A Kac. felhasználásának tervezése során)
"d) a 4. § (1) bekezdés e) pontjában meghatározott költségek fedezetére a bevételek beszedésével és ellenőrzésével összefüggésben, valamint a kezelés, működtetés és a felhasználás ellenőrzésének feladataira a Kac. bevételeinek legfeljebb 6,5%-a irányozható elő,"
7. § A Kacr. 8. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A 4. § (1) bekezdés a) pontja szerinti támogatásokra a miniszter a Minisztérium hivatalos lapjában a tárgyévi költségvetési törvény hatálybalépését követő 60 napon belül - az érintett minisztériumok véleménye, valamint a környezet- és természetvédelmi célra létrejött társadalmi szervezetek együttes ajánlásainak ismeretében - pályázati felhívást, valamint a megjelenés tényéről egy országos napilapban tájékoztatást tesz közzé."
8. § A Kacr. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A pályázatokat
a) az 5. § (1) bekezdés a), b), c), e), f), g) pontjaiban meghatározott fejlesztések esetén az illetékes környezetvédelmi felügyelőséghez,
b) az 5. § (1) bekezdés d), i) pontok esetében a nemzeti park igazgatósághoz (a továbbiakban az a)-b) pont együttesen: területi szervek),
c) az 5. § (1) bekezdés h) pontjában meghatározott fejlesztések esetén a Minisztériumhoz kell benyújtani."
9. § A Kacr. 9. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A pályázatot akkor lehet benyújtani, ha a pályázó - az 5. § (1) bekezdés d), i) pontja szerinti, valamint a nemzetközi kötelezettségvállalásból származó, a környezet védelmét szolgáló fejlesztések kivételével, mely esetekben saját forrás rendelkezésre állása nélkül is benyújtható a pályázat - legalább a pályázatban szereplő fejlesztési költségek 30%-át elérő saját forrással rendelkezik, települési önkormányzatok esetében ez a mérték 20%."
10. § A Kacr. 10. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az e rendelet 5. § (1) bekezdés i) pontja szerinti feladatokra vonatkozó igényt évente egy alkalommal, az erre vonatkozó pályázati felhívás megjelenését követő 150 napon belül kell benyújtani. Az elbírálásra a pályázat beadási határidejétől számított 90 napon belül kerül sor."
11. § A Kacr. 11. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A pályázati felhívásban szereplő formai és tartalmi feltételeknek megfelelő pályázatokat a területi szerv - véleményével együtt - a benyújtást követő 15 napon belül továbbítja a Minisztériumhoz."
12. § A Kacr. 12. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A pályázatok elbírálására - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a miniszter Tárcaközi Bizottságot hoz létre (a továbbiakban: Bizottság), amelynek tagjai a miniszter által kijelölt, a Minisztérium köztisztviselői állományába tartozó személyek, a miniszter felkérése alapján a Belügyminisztérium, az Egészségügyi Minisztérium, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a Gazdasági Minisztérium, a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium, a Pénzügyminisztérium, az Oktatási Minisztérium képviselője, valamint a környezet- és természetvédelmi célra létrejött társadalmi szervezetek által delegált három személy."
13. § A Kacr. 13. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A támogatás folyósítására irányuló szerződésben - az 5. § (1) bekezdés d) pontja esetében, ha a pályázó költségvetési szerv, az 5. § (1) bekezdés i) pontja szerinti célt szolgáló fejlesztések, valamint a központi költségvetési szervek pályázatának kivételével - biztosítékot kell kikötni."
14. § A Kacr. 13. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A támogatás biztosítékaként megfelelő fedezetet nyújtó készpénzes bankgarancia fogadható el, vagy forgalomképes ingatlanra a megfelelő fedezetet biztosító jelzálogot kell bejegyeztetni. A biztosítékot a szerződésben megjelölt és támogatott feladat és cél, a szerződésben meghatározottak és hatósági engedélyben foglaltak szerinti teljesítéséig - melyet a jóváhagyott zárójegyzőkönyv igazol - kell nyújtani. Azon fejlesztések esetében, amikor a támogatás kifizetésére csak a fejlesztés megvalósulása után kerül sor, a vissza nem térítendő támogatásra biztosítékot kikötni nem kell."
15. § A Kacr. 15. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az 5. § (3) bekezdés a)-h) pontig tartó feladatok finanszírozására tartalékot kell képezni."
16. § A Kacr. 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"16. § A miniszter a közcélú környezetvédelmi feladatok finanszírozásáról
a) az 5. § (3) bekezdésének a)-d) és f) pontjaiban meghatározott feladatok esetében a miniszter által létrehozott, legalább öt tagú Szakértői Bizottság - melynek tagjai a miniszter által felkért szakértők, valamint a környezet- és természetvédelmi célra létrejött társadalmi szervezetek által delegált két személy - javaslata alapján,
b) az 5. § (3) bekezdésének h) pontjában meghatározott feladatok esetében a miniszter által létrehozott, legalább hét tagú Szakértői Bizottság - melynek tagjai a miniszter által felkért szakértők, valamint a környezet- és természetvédelmi célra létrejött társadalmi szervezetek által delegált három személy - javaslata alapján,
c) az 5. § (3) bekezdésének e) és g) pontjában meghatározott feladatok esetében a feladat felmerülésekor dönt."
17. § A Kacr. 17. §-ának (1)-(2) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) Az 5. § (3) bekezdésének a)-d) és f) pontjaiban említett feladatokat szolgáló éves pénzügyi keret legalább 50%-ára, az 5. § (3) bekezdésének h) pontjában említett feladatok esetében a teljes pénzügyi keret legalább 80%-ára az illetékes Szakértői Bizottság nyilvános pályázatot hirdet meg. A pályázati hirdetmény tartalmazza a pályázat benyújtásának feltételeit, határidejét.
(2) A nyilvános pályázati kiírásra beérkező pályázatokat és a nem pályázati kiírásra, de közcélú feladat megvalósítására irányuló támogatási igényeket (a továbbiakban: támogatási igények) a Kac. kezelését végző szervhez kell benyújtani. Támogatási igények az év során folyamatosan nyújthatók be, legkésőbb a tárgyév szeptember 15-éig, melyekről a miniszter az illetékes Szakértői Bizottság javaslata alapján dönt."
18. § A Kacr. 18. §-ának (1) bekezdésének felvezető szövege a következőkkel egészül ki:
"(1) A Kac. kezelését végző szerv az illetékes területi szervekkel együttműködve:"
19. § A Kacr. 18. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(1) A Kac. kezelését végző szerv:]
"d) szükség szerint, rendszeresen vizsgálja a csomagolóeszközök termékdíja alóli mentességre kiadott engedélyben foglaltakat, a termékdíj visszaigénylésének jogosságát, és a jogszabályban előírt feltételek megléte esetén gondoskodik a visszautalásról,"
20. § A Kacr. 19. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(3) A benyújtott pályázatokat három havonként kell elbírálni."
21. § A Kacr. 19. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekre az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni."
22. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Kacr. 4. § (2) bekezdés d) pontja, a 10. § (2) bekezdése és a 19. § (5) bekezdése hatályát veszti.
(3) Az e rendelet hatálybalépésekor már benyújtott, de még el nem bírált pályázatokat a benyújtáskor hatályban levő rendelkezések szerint kell elbírálni. Ha azonban a benyújtáskor hatályban volt rendelkezések ellentétesek az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény és az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet rendelkezéseivel, valamint az e rendelet 3. §-ában foglaltakkal, vagy ha e rendelet a pályázó számára kedvezőbb feltételt ír elő, ezen esetekben az e rendeletben foglaltakat kell alkalmazni.
Dr. Pepó Pál s. k.,
környezetvédelmi miniszter