107/2001. (VI. 21.) Korm. rendelet
a közigazgatási szakvizsgáról szóló 35/1998. (II. 27.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a köztisztviselők jogállásáról szóló, többször módosított 1992. évi XXIII. törvény 80. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a közigazgatási szakvizsgáról szóló 35/1998. (II. 27.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítja:
1. §
Az R. 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. § (1) A közigazgatási szakvizsgára kötelezettnek az e rendeletben szabályozott közigazgatási szakvizsgán (a továbbiakban: szakvizsga) kell számot adnia elméleti és gyakorlati ismereteiről.
(2) A közigazgatási szerv - a közigazgatási szakvizsgára kötelezettel egyetértésben - határozza meg, hogy az (1) bekezdésben megjelölt köztisztviselőnek a rendelkezésre álló határidőn belül, melyik év melyik vizsgaidőszakában kell a szakvizsgát letennie. A szakvizsgára beosztottak névsorát a tervezett vizsgaidőpont és a választott vizsgatárgy feltüntetésével a tervezett vizsgaidőpontot megelőző év november 1-jéig megküldi az illetékes szakvizsgaszervezőnek."
2. §
Az R. 2. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A tudományos fokozata alapján az Országos Közigazgatási Vizsgabizottság elnöksége által a szakvizsga alól részlegesen mentesített köztisztviselőnek csak a mentesítéssel nem érintett vizsgatárgyból kell írásbeli és szóbeli szakvizsgát tennie. A vizsga értékelése során a mentesítéssel érintett vizsgatárgyat "kiváló eredménnyel" teljesítettnek kell tekinteni."
3. §
(1) Az R. 4. §-ának (2) bekezdésében "az igény szerint szervezett vizsga-előkészítők" kifejezés helyébe "a szakvizsgára felkészítő tanfolyam" kifejezés kerül.
(2) Az R. 4. §-a (4) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép: ,
"A szakvizsgaszervezők szükség szerint közösen is szervezhetnek szakvizsgát, felkészítő tanfolyamot."
4. §
Az R. 5. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az eredményes szakvizsgát tett köztisztviselőknek más közigazgatási munkaterületen, valamint a nem közszolgálati jogviszonyban állónak közigazgatási munkaterületen történő alkalmazása esetén nem kell ismételten közigazgatási szakvizsgát vagy különbözeti vizsgát tennie, ideértve a főjegyzőt, a jegyzőt, a körjegyzőt, a megyei jogú város kerületi hivatal vezetőjét és az aljegyzőt is."
5. §
(1) Az R. 6. §-a (1) bekezdésének "szakmai felkészítő konzultáció" szövegrésze helyébe "felkészítő tanfolyam" kifejezés kerül.
(2) Az R. 6. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A szakvizsga írásbeli, illetve szóbeli részének díja - ideértve a tudományos fokozata alapján részlegesen mentesített köztisztviselő szakvizsgáját is - a mindenkori köztisztviselői illetményalap 15-15%-a. A javítóvizsga díja - a vizsgatárgyak számától függetlenül - megegyezik a szakvizsga díjával.
(3) A szakvizsga költsége a közigazgatási szervet, a javítóvizsga és a sikertelen vizsgát követő újabb felkészítő tanfolyam költsége a köztisztviselőt terheli. A szakvizsga költségét a központi állami költségvetés részben vagy egészben átvállalhatja."
6. §
Az R. a következő 6/A. §-sal egészül ki:
"6/A. § (1) A szakvizsgaszervező a szakvizsgára jelentkezők számára - az eredményes felkészülés céljából a kötelező és a választott vizsgatárgyból egyaránt köteles a Magyar Közigazgatási Intézet Oktatási és Módszertani Igazgatósága által kidolgozott tanfolyami program szerint felkészítő tanfolyamot szervezni.
(2) A programban meg kell határozni a tanfolyam összóraszámát, az alkalmazott módszereket, az egy-egy vizsgatárgyra eső óraszámot, az egy résztvevőre vetített tanfolyami költséget, az ismeret-ellenőrzés módját, az egy felkészítő tanfolyamra beiskolázhatók létszámát.
(3) A felkészítő tanfolyamot követő 3 munkanapon belül a vizsgaszervező írásban tájékoztatja a munkáltatót, ha köztisztviselője a tanfolyami részvételt részben vagy egészben elmulasztotta.
(4) Ha a köztisztviselő a felkészítő tanfolyamon vagy annak egy részén önhibájából nem vesz részt, akkor a munkáltató a köztisztviselőt óraszámarányosan a felkészítő költségeinek megtérítésére kötelezi.
(5) A munkáltató a köztisztviselőt a felkészít(í tanfolyam időtartamára, valamint - az írásbeli és szóbeli szakvizsgára való eredményes felkészülés érdekében - egy alkalommal, öt-öt nap időtartamra köteles mentesíteni a munkavégzés alól, aki erre az időre illetményére jogosult."
7. §
Az R. 7. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki: "(3) E rendelet alkalmazása szempontjából köztisztviselő, illetve közigazgatási szerv alatt más jogviszonyban álló szakvizsgára kötelezettet, illetve munkáltatóját is érteni kell."
8. §
(1) Az R. 1. számú melléklete 2. pontjának harmadik mondatában szereplő "együttesen" kifejezés helyébe a "külön" kifejezés lép.
(2) Az R. 1. számú melléklete 3. pontjából a "vezető" kifejezés elmarad.
(3) Az R. 1. számú melléklete 5. pontja első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A Jelentkezési lapot a munkáltató - a választott vizsgatárgyra és vizsgaidőpontra vonatkozó, a közigazgatási gyakorlatot igazoló záradék aláírása után, legalább két hónappal az írásbeli vizsgára választott hónapot megelőzően - megküldi a vizsgaszervezőnek. A felkészítő tanfolyam díját, valamint a vizsgadíjat a munkáltató a vizsgaszervező által kiállított számla alapján utólag fizeti meg."
(4) Az R.1. számú mellékletének 14. pontja a következő mondattal egészül ki:
"Az írásbeli vizsga időtartama 240 perc, a tudományos fokozat alapján részlegesen mentesítettek és az egy vizsgatárgyból javítóvizsgázók esetében 120 perc."
9. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) Az R. - e rendelet 1. §-ával megállapított - 1. §-ának (2) bekezdésében foglalt rendelkezést először a 2002. évre vonatkozóan kell alkalmazni.
(3) Az R. - e rendelet 6. §-ával beiktatott - 6/A §-ának (1) bekezdésében szabályozott program kidolgozásáig az Országos Közigazgatási Vizsgabizottság elnökének engedélye alapján lehet szakvizsgára felkészítő tanfolyamot szervezni.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök