12/2001. (IV. 28.) OM rendelet

a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszerről

Az egyetemi és főiskolai hallgatók részére nyújtható támogatásokról és az általuk fizetendő díjakról és térítésekről szóló - többször módosított - 144/1996. (IX. 17.) Korm. rendelet 3. § (9) bekezdésében és az 5. § (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, tekintettel a Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetéséről szóló 2000. évi CXXXIII. törvény 14. § (6) bekezdésére a következőket rendelem el:

1. §

(1) A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj (a továbbiakban: ösztöndíj) olyan pénzbeli szociális támogatás, mely a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer (a továbbiakban: Ösztöndíjrendszer) adott évi fordulójához csatlakozott települési és megyei önkormányzatok (a továbbiakban: helyi önkormányzat) által a hallgatónak adományozott szociális ösztöndíjból (a továbbiakban: önkormányzati ösztöndíjrész) és az önkormányzati ösztöndíj alapján a hallgató felsőoktatási intézményében e rendelet alapján megállapított szociális ösztöndíjból (a továbbiakban: intézményi ösztöndíjrész) áll.

(2)[1] Intézményi ösztöndíjrészben részesülhetnek azok a szociálisan hátrányos helyzetű hallgatók, akiket az állandó lakóhelyük szerinti települési önkormányzat az Ösztöndíjrendszer keretében támogatott és állami felsőoktatási intézményekben, továbbá nem állami felsőoktatási intézményekben az Oktatási Minisztérium és az intézmények közötti megállapodás alapján az államilag finanszírozott első alapképzésben, első kiegészítő alapképzésben, első szakirányú továbbképzésben, valamint első felsőfokú szakképzésben az általuk felvett szak képesítési követelményében meghatározott képzési időn belül nappali tagozaton folytatják tanulmányaikat.

2. §[2]

(1) Az intézményi ösztöndíjrész forrása:

a) állami intézmények esetén a hallgatói juttatás jogcímen biztosított költségvetési támogatás,

b) nem állami intézmények esetén a költségvetési törvény XX. Oktatási Minisztérium fejezet, 11. Fejezeti kezelésű előirányzatok cím, 2. Normatív finanszírozás alcím, 1. Felsőoktatási intézmények hallgatóinak juttatásai központi előirányzata jogcímcsoport.

(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontjában foglaltak nem képezik részét a normatív támogatásnak.

(3) A helyi önkormányzat évente csatlakozhat az Ösztöndíjrendszerhez. A csatlakozás részletes feltételeit az oktatási miniszter évente az Oktatási Közlönyben teszi közzé.

(4) Az intézményi ösztöndíjrész havi egy főre jutó legnagyobb összegét (a továbbiakban: összeghatár) az oktatási miniszter évente az Oktatási Közlönyben teszi közzé.

3. §

(1)[3]

(2) Az intézményi ösztöndíjrész havi összege az önkormányzati ösztöndíjrész összegével megegyező összeg, amely összeg azonban nem haladhatja meg a 2. § (3) bekezdése alapján meghatározott összeghatárt.

(3) Az Ösztöndíjrendszer keretében megállapított ösztöndíj kizárólag a pályázó szociális helyzete alapján ítélhető meg, az ösztöndíj megítélésekor a pályázó tanulmányi eredménye nem vehető figyelembe.

(4)[4] Amennyiben az ösztöndíjban részesülő hallgató a felsőoktatási intézményben az intézményi szabályzat alapján megállapított rendszeres szociális támogatásban részesül (a továbbiakban: rendszeres szociális támogatás), annak összege nem kerülhet beszámításra az intézményi ösztöndíjrész megállapításakor.

4. §[5]

(1) Az ösztöndíjjal kapcsolatos központi adatbázis-kezelői, koordinációs, a települési és megyei ösztöndíj pénzkezelési feladatait az oktatási miniszter felügyelete alá tartozó Oktatási Minisztérium Alapkezelő Igazgatósága (a továbbiakban: OM Alapkezelő) látja el, amelynek működéséhez szükséges előirányzatot az Oktatási Minisztérium költségvetése tartalmazza.

(2) Az ösztöndíjat az oktatási miniszter adományozza.

(3) A helyi önkormányzatok által az Ösztöndíjrendszer keretében pénzeszközátadásként az OM Alapkezelő által kezelt számlára félévente egy összegben eljuttatott támogatást az OM Alapkezelő félévente egy összegben, a kifizetés helyéül szolgáló felsőoktatási intézmény számára pénzeszközátadásként köteles átadni és az átutalásról félévente elszámolni a helyi önkormányzat számára.

5. §

(1) Az ösztöndíjat az a felsőoktatási intézmény folyósítja a hallgatónak, ahol a hallgató államilag finanszírozott képzésben vesz részt. A felsőoktatási intézmény kötelessége a kifizetés megkezdése eltítt megvizsgálni az 1. § (2) bekezdés szerinti jogosultságot és azt, hogy a hallgató hallgatói jogviszonya fennáll-e.

(2)[6] Az ösztöndíj folyósítása előtt felsőfokú tanulmányait megkezdett hallgató számára az intézményi ösztöndíjrész folyósítása március hónapban kezdődik, azt a hallgatói juttatásokkal azonos rendben kell kifizetni. Az önkormányzati ösztöndíjrész kifizetése március hónapban, de legkésőbb a felsőoktatási intézményhez történő átutalást követő első ösztöndíj fizetéskor indul, amikor az addig esedékes ösztöndíjak kifizetésére kerül sor, majd a továbbiakban az ösztöndíjfizetés rendje szerint történik az intézményi ösztöndíjrész kifizetésével együtt.

(3) Amennyiben a hallgató felsőfokú tanulmányait először az ösztöndíj folyósításának félévében kezdte meg, akkor az ösztöndíj folyósítása az intézményi hallgatói juttatások kifizetésével azonos rendben történik október hónaptól, de legkésőbb a felsőoktatási intézményhez történő átutalást követő első ösztöndíjfizetéstől kezdve.

(4) Azokban a hónapokban, amelyekben a hallgató hallgatói jogviszonya szünetel, az ösztöndíj folyósítása teljes egészében szünetel.

6. §[7]

(1) Amennyiben az ösztöndíjas az ösztöndíj folyósítása feltételeinek nem felel meg, a felsőoktatási intézmény köteles az ösztöndíj folyósítását megszüntetni. A felsőoktatási intézmény a tanulmányi félév lezárását követően, legkésőbb június 30-ig, illetve január 3 1-ig számol el a ki nem fizetett ösztöndíjakról az OM Alapkezelővel. Az ösztöndíj folyósításának megszüntetését az elszámolást követően az OM Alapkezelő közli a helyi önkormányzatokkal.

(2) Amennyiben a hallgató nem jogosult az ösztöndíjra, a rá eső, már átutalt, de ki nem fizetett önkormányzati ösztöndíjrészt a felsőoktatási intézmény az OM Alapkezelő számára 30 napon belül köteles visszautalni. Az OM Alapkezelő az intézményektől visszaérkezett összegeket az ösztöndíjat adó helyi önkormányzat részére a tanulmányi félév lezárását követően visszautalja.

(3) Az ösztöndíjban részesülő hallgató köteles az ösztöndíj folyósításának időszaka alatt minden, az ösztöndíj folyósítását érintő változásról haladéktalanul írásban értesíteni a folyósító felsőoktatási intézményt és az OM Alapkezelőt. Az értesítési kötelezettség keretében a hallgató különösen az alábbi adatok változásairól köteles tájékoztatást nyújtani:

a) személyes adatok változásai,

b) tanulmányi státuszának módosulása (tagozat, finanszírozási forma),

c) tanulmányok halasztása,

d) szociális körülmények jelentős módosulása.

(4) Az az ösztöndíjas, aki értesítési kötelezettségének nem tesz eleget, az ösztöndíj folyósításából és az Ösztöndíjrendszer következő évi fordulójából kizárható. Az ösztöndíjas 30 napon belül köteles a jogosulatlanul felvett ösztöndíjat a folyósító felsőoktatási intézmény részére visszafizetni. Az az ösztöndíjas, aki értesítési kötelezettségének elmulasztása miatt esik el az ösztöndíj folyósításától, a tanulmányi félév lezárását követően, legkésőbb június 30-ig, illetve január 31-ig ki nem fizetett ösztöndíjára már nem tarthat igényt.

7. §

(1)[8] A felsőoktatási intézmények térítésmentesen kötelesek havonta, az egyéb általuk nyújtott juttatásokkal együtt és azokkal azonos módon folyósítani az ösztöndíjat. Az önkormányzati ösztöndíjat a felsőoktatási intézmény csak abban az esetben köteles kifizetni, ha annak fedezete az OM Alapkezelőtől a számlájára átutalásra került.

(2) Az intézményi ösztöndíjat abban az esetben is ki kell fizetni, ha az önkormányzati ösztöndíj fedezete nem áll rendelkezésre az intézmény számláján.

(3) A felsőoktatási intézmények a hallgatói támogatások és fizetendő díjak egységes intézményi rendszeréről szóló Szabályzatukat e rendeletben foglaltak figyelembevételével állapítják meg.

(4)[9]

(5)[10] Az Oktatási Minisztérium felügyelete alá tartozó központi költségvetési szervként működő felsőoktatási intézmények költségvetésében intézményi ösztöndíjrészként megjelenő költségvetési támogatások elszámolására - a jogosultság figyelembevételével - az éves beszámoló keretében, az előirányzat rendezésével kerül sor.

(6)[11] A nem állami fenntartású felsőoktatási intézmények az intézményi ösztöndíjrészt biztosító finanszírozási megállapodásban foglaltak szerint kötelesek az ösztöndíj folyósításáról elszámolni az Oktatási Minisztérium felé.

8. §

(1) E rendelet hatálya nem terjed ki a katonai és a rendvédelmi felsőoktatási intézményekre és azok hallgatóira.

(2) E rendelet alkalmazásában szociálisan hátrányos helyzetűnek tekinthető különösen az a hallgató, aki(nek)

a) árva vagy félárva,

b) valamilyen krónikus betegségben szenved, vagy családban folyamatos ellátást igénylő beteg van,

c) szülője/gondviselője munkanélküli vagy nyugdíjas,

d) gyermeke van,

e) családjában lévő eltartottak száma három vagy annál több,

f)[12]

g) családjában az egy főre jutó nettó átlagjövedelem a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 80%-át nem haladja meg,

h) kollégiumi ellátásra jogosult, de helyhiány miatt abban nem részesült.

(3) E rendelet alkalmazásában a fővárosi önkormányzatot megyei önkormányzatként, a főváros kerületi önkormányzatait települési önkormányzatként kell tekinteni.

9. §

Hatályba léptető és átmeneti rendelkezések

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.

(2)[13]

(3)[14]

Pokorni Zoltán s. k.,

oktatási miniszter

Melléklet a 12/2001. (IV. 28.) OM rendelethez[15]

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 22/2005. (VII. 26.) OM rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.08.03.

[2] Megállapította a 16/2003. (VI. 7.) OM rendelet 1. § -a. Hatályos 2003.06.15.

[3] Hatályon kívül helyezte a 16/2003. (VI. 7.) OM rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2003.06.15.

[4] Megállapította a 16/2003. (VI. 7.) OM rendelet 2. § -a. Hatályos 2003.06.15.

[5] Megállapította a 22/2005. (VII. 26.) OM rendelet 2. § -a. Hatályos 2005.08.03.

[6] Megállapította a 22/2005. (VII. 26.) OM rendelet 3. § -a. Hatályos 2005.08.03.

[7] Megállapította a 22/2005. (VII. 26.) OM rendelet 4. § -a. Hatályos 2005.08.03.

[8] Megállapította a 22/2005. (VII. 26.) OM rendelet 5. § -a. Hatályos 2005.08.03.

[9] Hatályon kívül helyezte a 22/2005. (VII. 26.) OM rendelet 7. § (2) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2003.06.15.

[10] Beiktatta a 16/2003. (VI. 7.) OM rendelet 4. § -a. Hatályos 2003.06.15.

[11] Beiktatta a 22/2005. (VII. 26.) OM rendelet 6. § -a. Hatályos 2005.08.03.

[12] Hatályon kívül helyezte a 16/2003. (VI. 7.) OM rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2003.06.15.

[13] Hatályon kívül helyezte a 16/2003. (VI. 7.) OM rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2003.06.15.

[14] Hatályon kívül helyezte a 16/2003. (VI. 7.) OM rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2003.06.15.

[15] Hatályon kívül helyezte a 16/2003. (VI. 7.) OM rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2003.06.15.

Tartalomjegyzék