155/2001. (IX. 12.) Korm. rendelet
a pénzforgalomról és a bankhitelről szóló 39/1984. (XI. 5.) MT rendelet módosításáról
1. §
A pénzforgalomról és a bankhitelről szóló - többször módosított - 39/1984. (XI. 5.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 2/A. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"2/A. § (1) Pénzforgalmi számlát a hitelintézet csak akkor nyithat, ha
a) a jogi személy és a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság létrejöttéhez szükséges nyilvántartásba (a továbbiakban: nyilvántartás) már bejegyzett jogi személy és jogi személyiség nélküli gazdasági társaság a nyilvántartást vezető szervezettől származó, 30 napnál nem régebbi okirattal igazolta, hogy a nyilvántartásban szerepel, valamint adószámát és statisztikai számjelét közölte;
b) nyilvántartásba még be nem jegyzett jogi személy és jogi személyiség nélküli gazdasági társaság alapító okiratát (társasági szerződését) a hitelintézetnek egy másolati példányban átadta;
c) általános forgalmi adó fizetésére kötelezett magánszemély az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál történt nyilvántartásba vételéről szóló okirat másolati példányát a hitelintézetnek átadta. Egyéni vállalkozó esetében az egyéni vállalkozói igazolvány másolatának csatolása is szükséges.
(2) Az (1) bekezdés b) pontja alapján megnyitott pénzforgalmi számla terhére fizetésre irányuló megbízást teljesíteni mindaddig nem lehet, amíg a számlatulajdonos nem igazolta, hogy nyilvántartásba történő bejegyzése iránti kérelmét benyújtotta, valamint adószámát és statisztikai számjelét nem közölte.
(3) Jogi személy és jogi személyiség nélküli gazdasági társaság számlatulajdonos bankszámla feletti rendelkezéséhez a nyilvántartásba bejegyzett, illetőleg bejegyzésre bejelentett teljes vagy rövidített név (cégnév) betű szerinti használata, valamint a számlatulajdonos által a bankszámla feletti rendelkezésre bejelentett személy vagy személyek aláírása szükséges."
2. §
Az R. 4. §-ának (3)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(3) A meghatározott célra elkülönített és ily módon kezelt, a számlatulajdonos szabad rendelkezése alól már kikerült pénzeszközök (pl. óvadékkénti, illetve akkreditívvel, bankgaranciával, fedezetigazolással kapcsolatos elkülönítés) az elkülönítés időtartama alatt csak a meghatározott célra használhatóak fel.
(4) A számlatulajdonos rendelkezése nélkül vagy rendelkezése ellenére a hitelintézet csak pénzfizetésre szóló végrehajtható bírósági, illetve közigazgatási határozatok, továbbá a lejáratkor az egyenes váltóadós által megjelölt hitelintézetnél fizetés végett bemutatott váltó alapján, valamint jogszabályban meghatározott más esetekben terheli meg a bankszámlát.
(5) A hitelintézet - az 5. §-ban foglaltak figyelembevételével - jogosult a számlatulajdonos rendelkezése nélkül is megterhelni az adós nála vezetett számláját a pénzügyi és befektetési szolgáltatási tevékenysége körében keletkezett esedékes követelésével. Ez a terhelési jog a számlatulajdonos elleni csőd bejelentéséről, illetve a felszámolási eljárása megindítása iránti kérelem benyújtásáról történő tudomásszerzésig gyakorolható."
3. §
Az R. 5. §-ának (2)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) számlatulajdonos rendelkezésére és az (1) bekezdésben meghatározott sorrendre tekintet nélkül kell teljesíteni az alábbiakat:
a) a számlavezető hitelintézet téves bejegyzésének a bankszámlán történő helyesbítését;
b) 1. a bírósági végrehajtó vagy az adóhatóság - ide nem értve a vámhatóságot - által a Vht. 82/A. §-a alapján benyújtott azonnali beszedési megbízást és az átutalási végzést,
2. a jogosult által a Vht. 6. § (2) bekezdése alapján a végrehajtható bírósági határozaton vagy a közjegyzői okiraton (Kötv. 112. §), illetve a közjegyző által hozott végrehajtható határozaton, valamint az Áe. 80. § (2) bekezdése alapján a végrehajtható közigazgatási határozaton alapuló pénzkövetelés behajtására benyújtott azonnali beszedési megbízást; továbbá a közigazgatási szerv által az Áe. 80. § (1) bekezdése, az adóhatóság által az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény 88. § (1) bekezdése, illetve a vámhatóság által a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény 148. § (2) bekezdése alapján a végrehajtható közigazgatási határozaton vagy egyéb végrehajtható okiraton alapuló pénzkövetelés érvényesítésére benyújtott azonnali beszedési megbízást;
c) a Magyar Államkincstár által a helyi önkormányzatok nettó finanszírozása során megelőlegezett követelésre vonatkozó megbízást.
(3) A (2) bekezdés szerinti felsorolás teljesítési sorrendet is jelöl. Az azonos pont alá tartozó megbízások között - függetlenül a (2) bekezdés b) pontjában szereplő alpontoktól - az érkezés időpontja határozza meg a teljesítés sorrendjét."
4. §
Az R. 14. §-a az alábbi (1) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg az (1)-(2) bekezdés számozása (2)-(3) bekezdésre változik:
"(1) Az 5. § (2) bekezdése b) pontjának 1. alpontja szerinti megbízások és az átutalási végzés tekintetében a hitelintézet a Vht. 79/A-79/E. és 82/A. §-ában foglaltak szerint jár el."
5. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 14. §-ának e rendelettel átszámozott (2)-(3) bekezdésében az "5. § (2) bekezdés a)-d) pontja" szövegrész "5. § (2) bekezdés a), b) 2. és c) pontja" megfogalmazásra módosul.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök