15/2001. (III. 9.) PM rendelet
a deviza nyitott pozíció számításáról szóló 41/1996. (XII. 28.) PM rendelet módosításáról
A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló, többször módosított 1996. évi CXII. törvény 235. §-a (2) bekezdésének l) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a deviza nyitott pozíció számításáról szóló 41/1996. (XII. 28.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) módosítására a következőket rendelem el:
1. §
(1) Az R. 2. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A hitelintézet tevékenysége egész körére, az eszközökre és a forrásokra, továbbá a mérlegen kívüli tételekre; tekintet nélkül a devizaügyletek teljesítési határidejére, kiszámítja devizanemenként külön-külön a fennálló nettó hosszú vagy nettó rövid nyitott pozícióját. A számítást a kereskedési könyvben nyilvántartott pozíciók, kockázatvállalások, a devizaárfolyam kockázat és nagykockázat fedezetéhez szükséges tőkekövetelmény megállapításának szabályairól és a kereskedési könyv vezetésének részletes szabályairól szóló 244/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kkr.) 40. §-ában meghatározottak szerint kell elvégezni. A Kkr. 40. §-ának b) pontjában szereplő határidős pozíciókat jelenértéken kell értékelni.
(2) E rendelet alkalmazásában a hitelintézet teljes deviza nyitott pozíciója az egyes külföldi pénznemekben fennálló és forintra átszámított, előjel nélküli nettó hosszú és nettó rövid pozíciók összege."
(2) Az R. 2. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Hitelintézetnek a Kkr. 40. §-ának a) pontjában meghatározott nettó mérlegpozícióját (a továbbiakban: devizamérleg szerinti nyitott pozíció), valamint a Kkr. 40. §-ának 6) f) pontjában felsorolt mérlegen kívüli devizaköveteléseire és devizakötelezettségeire vonatkozó nyitott pozícióját külön is ki kell számítania."
(3) Az R. 2. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) A devizamérleg szerinti nyitott pozíció meghatározásánál a hitelintézet devizamérlegében lévő valamennyi eszköz- és forrástételt, ideértve az aktív és passzív időbeli elhatárolásokat is - a (7) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - számításba kell venni. Az eszköztételeket a könyv szerinti értéken kell a devizamérlegbe beállítani."
(4) Az R. 2. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(7) A külföldi részvétellel működő hitelintézet az alapításkor devizában befizetett (nyilvántartott), illetőleg forintra át nem váltott alaptőkéje mértékéig - az alapítást követő egy naptári évvel bezárólag - a 2. § (3) bekezdésében foglalt korlátot túllépheti."
(5) Az R. 2. §-ának (12) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(12) A (3) bekezdés szerinti szavatoló tőke a Hpt. 5. számú melléklete II. fejezetének 6. pontjában szereplő szavatoló tőkét jelenti, melyet a hitelintézeteknek legalább havonta kell kiszámítaniuk, és a tárgyhónapot követő tizenöt munkanapon belül a Magyar Nemzeti Banknak (a továbbiakban: MNB) megküldeniük. A kiszámított szavatoló tőke összegét a következő számításig kell figyelembe venni. Újonnan alakult hitelintézet esetében a szavatoló tőkét a nyitómérleg alapján kell megállapítani."
2. §[1]
3. §
Az R. 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A napközbeni és napvégi nyitott pozíciókra - mind deviza-deviza, mind deviza-forint viszonylatban -a hitelintézet belső szabályzatot köteles kidolgozni. Ebben a szabályzatban kell meghatározni a nyitott pozíció előírás megtartásának belső ellenőrzési módját. A kereskedési könyvet vezető hitelintézet a deviza nyitott pozícióval kapcsolatos belső szabályzatát a kereskedési könyvvel kapcsolatos szabályzatok között szerepeltetheti."
4. §
Az R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. § (1) A hitelintézetnek a napvégi nyitott pozíció értékét az MNB által jegyzett napi hivatalos árfolyamon kell meghatároznia.
(2) Ha az MNB az adott devizára nem jegyzett devizaárfolyamot, akkor az árfolyamot az adott devizát kibocsátó ország jegybankja vagy jegybanki funkciókkal rendelkező intézménye által meghatározott hazai devizaárfolyam és az euró keresztárfolyamából kell átszámítani.
(3) Az euró-körbe tartozó devizák egyetlen devizának minősülnek."
5. §
Az R. 5. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdés alapján bejelentett adatokat az MNB egy munkanapon belül megküldi a Felügyeletnek, amellyel - a Felügyelet számára történő külön jelentés nélkül - teljesül a hitelintézetek Felügyelet felé fennálló adatszolgáltatási kötelezettsége is."
Átmeneti és záró rendelkezések
6. §
(1) Ez a rendelet - a (2)-(3) bekezdésben foglalt kivétellel - 2001. április 1-jén lép hatályba.
(2)[2]
(3) A rendelet 1. §-ának (3) bekezdése 2001. október 1-jén lép hatályba.
7. §
(1) A hitelintézetek az R. - e rendelet 5. §-ával módosított - 5. §-a szerinti, az e rendelet előírásait is alkalmazó jelentési kötelezettségnek először 2001. május 1-jén kötelesek eleget tenni.
(2) A hitelintézet a napi deviza nyitott pozíció számításánál - 2001. szeptember 30-ig - a könyv szerinti érték helyett a kintlevőségek, befektetések, mérlegen kívüli tételek és a fedezetek minősítésének és értékelésének szempontjairól szóló 14/2001. (III. 9.) PM rendeletben meghatározott bruttó könyv szerinti értéket is alkalmazhatja.
8. §
(1) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. 2. §-ának (10)-(11) bekezdése.
(2) Az R. 2. §-ának (8)-(9) bekezdése 2001. október 1-jén hatályát veszti.
Varga Mihály s. k.,
pénzügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 46/2001. (XII. 10.) PM rendelet 3. § -a. Hatálytalan 2001.12.13.
[2] Hatályon kívül helyezte a 46/2001. (XII. 10.) PM rendelet 3. § -a. Hatálytalan 2001.12.13.