164/2001. (IX. 14.) Korm. rendelet

a kiemelt főtisztviselői és a központi tisztikar működtetéséről

A Kormány a köztisztviselők jogállásáról szóló, többször módosított 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 80. §-a (1) bekezdésének h) pontjában, valamint a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló, többször módosított 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 245/N. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a kiemelt főtisztviselői kar és a központi tisztikar (a továbbiakban együtt: főtisztviselői kar) működtetésére a következőket rendeli el:

1. §[1]

2. §

(1)[2] A főtisztviselői pályázatokat - amennyiben van betölthető hely a létszámkeretben - évente általában egyszer, legkésőbb november 15-éig írhatja ki a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter és a pályázatokat december 15-éig kell elbírálni. Kivételesen - a miniszterelnök döntése alapján - más időpontban rendkívüli pályázati forduló is kiírható. A pályázatokat a Hivatalos Értesítőben és a Magyar Közlönyben is meg kell jelentetni.

(2) A pályázatok elbírálásának elősegítése érdekében - véleményezési jogkörrel - bírálóbizottságok hozhatók létre. A pályázati bírálóbizottságokat a Miniszterelnöki Hivatal működteti, melynek tagjait és elnökét a miniszterelnök kéri fel. A bírálóbizottság tagja csak olyan személy lehet, aki-a közszolgálati vagy szolgálati jogviszony fennállásán kívül - maga is megfelel a főtisztviselői, illetve központi tiszti kinevezés általános, illetve pályázati kiírás egyéb szakmai feltételeinek.

(3) A pályázatok szakmai tartalmának a Ktv. 31/A. § (1) bekezdésében, valamint a Hszt. 245/J. § (2) bekezdésében meghatározott célok megvalósításait kell szolgálniuk, a mindenkori kormányzati prioritásoknak megfelelően.

3. §

(1) A főtisztviselői kar tagjának kormányzati érdekből történő áthelyezését vagy a miniszterelnök kezdeményezheti vagy - a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter útján - a miniszterek, valamint az országos hatáskörű szervek vezetői kezdeményezhetik a miniszterelnöknél. A kezdeményezést tartalmazó előterjesztésben meg kell jelölni azokat a célokat, melyek megvalósítására a főtisztviselő, illetve központi tiszt áthelyezése szolgál, valamint utalni kell az áthelyezéssel érintett szervek közötti egyeztetés tényére. Az áthelyezésről szóló előterjesztést mindig annak a szervnek a vezetője készíti, aki az áthelyezést kéri. A miniszterelnök által kezdeményezett áthelyezési döntéseket a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter készíti elő.

(2) A kormányzati érdekből történő áthelyezésekről szóló döntésekről a miniszterelnök soron következő ülésén tájékoztatja a Kormányt.

4. §

A főtisztviselők és központi tisztek a Ktv. 31/A. § (3) bekezdésében, illetve a Hszt. 245/J. § (2) bekezdésében foglalt többletfeladataikat az általuk betöltött munkakörből és beosztásból származó feladatok mellett látják el. Kivételesen - a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter kezdeményezésére - egyes kiemelt feladatok ellátására legfeljebb egyszer, 30 nap igazolt távollét engedélyezhető a főtisztviselő és a központi tiszt részére.

5. §[3]

(1) A főtisztviselői kar számára éves továbbképzési tervet kell készíteni, amely része a Miniszterelnöki Hivatal éves továbbképzési tervének. A jóváhagyott továbbképzési tervet meg kell küldeni az érintettek, valamint a főtisztviselőket foglalkoztató szervek vezetői számára. Az érintett szervek vezetői kötelesek biztosítani a főtisztviselői kár tagja számára előírt kötelező továbbképzéseken történő részvételt. A kötelező továbbképzésen való részvétel alól - rendkívüli és méltányolható esetben -felmentést a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter adhat.

(2) A főtisztviselői kar számára előírt továbbképzéseket a Miniszterelnöki Hivatal szervezi, a továbbképzések pénzügyi fedezetét a Miniszterelnökség fejezetében kell megtervezni és kezelni.

6. §

(1) A főtisztviselői kar tagjainak kinevezésével együtt járó személyi juttatások pénzügyi feltételeit az éves költségvetési törvény a Miniszterelnökség fejezetében biztosítja. A tervezés során úgy kell eljárni, hogy a tárgyévet megelőző év október 31-éig a megállapított összlétszám fedezetét a Miniszterelnöki Hivatalnál kell meghatározni.

(2) A rendelkezési állományba helyezett köztisztviselők főtisztviselői, illetve központi tiszti illetményének pénzügyi fedezetét - külön előirányzatként - a Miniszterelnökség fejezetében kell biztosítani.

(3)[4]

7. §[5]

(1) A főtiszviselői karral kapcsolatos miniszterelnöki és Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszteri feladatok ellátásának elősegítéséről a Miniszterelnöki Hivatal gondoskodik.

(2) A Miniszterelnöki Hivatal (1) bekezdés szerinti feladatot ellátó szervezeti egységének elnevezéséről, szervezeti felépítéséről, irányítási és vezetési rendjéről, valamint feladatkörének részletes meghatározásáról a Miniszterelnöki Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzata rendelkezik.

(3) A Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter évente, a tárgyévet követő év március 15. napjáig éves jelentésben beszámol a Kormánynak a főtisztviselői kar helyzetéről és tevékenységéről.

8. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 174/2002. (VIII. 12.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2002.08.20.

[2] Módosította a 174/2002. (VIII. 12.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.08.20.

[3] Megállapította a 169/2004. (V. 26.) Korm. rendelet 8. § (2) bekezdése e) pontja. Hatályos 2004.05.31.

[4] Hatályon kívül helyezte a 169/2004. (V. 26.) Korm. rendelet 8. § (2) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2004.05.31.

[5] Megállapította a 174/2002. (VIII. 12.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.08.20.