Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

19/2001. (IV. 13.) PM rendelet

a zárjegy alkalmazásának, a zárjeggyel való elszámolásnak a részletes szabályairól szóló 36/1997. (XI. 26:) PM rendelet módosításáról

A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) 89. §-a (2) bekezdésének e) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A zárjegy alkalmazásának, a zárjeggyel való elszámolásnak a részletes szabályairól szóló 36/1997. (XI. 26.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § A 2. § (1) bekezdése szerinti igénybejelentés és a 3. § (1) bekezdésében meghatározott megrendelőlap formanyomtatványa a jövedéki ügyben eljáró vámhivatalnál, továbbá a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága által kijelölt nyomtatványforgalmazóknál szerezhető be."

2. §

(1) Az R. 6. §-ának (9) és (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(9) A zár- és ellenőrzőjegy megrendeléshez csatolni kell az OBI külön jogszabályban meghatározott olyan engedélyét, amely tartalmazza a szőlőbor belföldi forgalmazásra engedélyezett mennyiségét. A zár- és ellenőrzőjegyet legfeljebb az OBI engedélyében belföldi forgalmazásra engedélyezett mennyiségre, egy tételben vagy részletekben lehet kiadni. A részletekben történő kiadás esetén az OBI engedély eredeti példányát a 16. számú vámhivatal részzáradékkal látja el, megjelölve a ténylegesen kiadott és a még kiadható mennyiséget. A zár- és ellenőrzőjegy esetében a (8) bekezdés szerinti szállítólevél egy példányát a 16. számú vámhivatal a zár- és ellenőrzőjegyek átadását követő hónap 10. napjáig köteles az OBI-nak megküldeni.

(10) Amennyiben az OBI engedélyben szereplő mennyiségen belül a kiszerelési egység időközbeni változása miatt a zár- és ellenőrzőjegy igény megváltozott, a (9) bekezdés szerint kiadott, de felhasználásra nem kerülő zár- és ellenőrzőjegyek helyett, azoknak a 16. számú vámhivatalhoz történő visszaadásával, a visszaadott zár- és ellenőrzőjegyeken feltüntetett űrtartalom alapján számított mennyiségre az új igénynek megfelelő zár- és ellenőrzőjegyek kiadhatók."

(2) Az R. 6. §-a a következő (11)-(12) bekezdéssel egészül ki, és egyidejűleg a jelenlegi (11)-(14) bekezdés számozása (13)-(16) bekezdésre változik:

"(11) Amennyiben az OBI engedélyében megjelölt mennyiséghez szükséges zár- és ellenőrzőjegyek darabszáma kevesebb, mint a kiszerelési egység szerinti darabszám, az utóbbi mértékéig több OBI engedélyre összevontan is teljesíthető a megrendelés.

(12) Amennyiben az OBI engedélye eredetileg exportra szánt szőlőborra vonatkozott, de az engedélyezett mennyiség vagy annak egy része belföldön kerül forgalmazásra, vagy az eredetileg belföldi forgalmazásra kiadott OBI engedélyen szereplő mennyiség egy részét exportálják, zár- és ellenőrzőjegy a forgalmazás ténylegesen megvalósuló iránya szerint az OBI által utólagosan záradékolt eredeti OBI engedély alapján is igényelhető."

3. §

(1) Az R. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A bor 2 litert meg nem haladó, palack formájú göngyölegbe (a továbbiakban: palack) történő kiszerelése esetén a zárjegyet

a) a palack dugóját lezáró kupakon (a továbbiakban: kapszula)

aa) részben a palack kapszula által nem takart nyakrészére, részben a kapszulára körberagasztva, vagy

ab) a kapszulára körberagasztva, vagy

ac) a palack nyakán és a kapszula fedőlemezén áthúzódva, vagy

b) a kapszula nélküli palack esetén a palack nyakán és a dugón (a nem dugóval lezárt palack esetén a zárókupakon)áthúzódva

kell felragasztani. Az ac) és a b) pont szerinti felragasztást úgy kell elvégezni, hogy a zárjegy a palack nyitásakor eltépődjön. A zár- és ellenőrzőjegyet e bekezdés a) pontjának aa) alpontjában foglaltak szerint kell felhelyezni."

(2) Az R. 9. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A Jöt. szerint palackos kiszerelésnek minősülő

a) 2 literes vagy annál kisebb űrtartalmú, kannába kiszerelt bor esetén a (2) bekezdésben előírt módon,

b) dobozba kiszerelt bor esetén a doboz palástján elhelyezve

öntapadós zárjegyet kell felragasztani."

(3) Az R. 9. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A bor göngyölegére

a) a termelői borkimérés keretében elvitelre, hozott edényben történő értékesítés esetén az 1. számú melléklet 1.4. pontja szerinti zárjegyet,

b) egyéb esetben a hasznos töltési térfogatnak (a továbbiakban: névleges térfogat) megfelelő - az 1. számú melléklet 1: és 2. pontja szerinti - zárjegyet

kell felhelyezni."

(4) Az R. 9. §-a kiegészül a következő (7) bekezdéssel:

"(7) Amennyiben az OBI engedélyben, illetve a 6. § (11) bekezdése szerint összevont OBI engedélyekben megjelölt mennyiséghez ténylegesen felhasznált zár- és ellenőrzőjegyek darabszáma kevesebb, mint a kiszerelési egység szerinti darabszám, a különbözet a soron következő megrendeléshez benyújtott OBI engedély(ek)ben megjelölt mennyiség(ek)re is felhasználható."

4. §

Az R. 10. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A szabadforgalomba bocsátott és az importált alkoholtermék palackját a névleges térfogatnak megfelelő, az alkoholtermék tényleges alkoholfokára utalóan a "max. 35 tf%", illetve a "35 tf% felett" szöveget is tartalmazó, az 1. számú melléklet 4. pontja szerinti zárjeggyel, illetve az olyan borpárlat esetében, amelyre az OBI állami ellenőrzőjegy alkalmazását engedélyezte, az 1. számú melléklet 3. pontja szerinti zár- és ellenőrzőjeggyel kell ellátni."

5. §

(1) Az R. 12. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezéslép:

"(1) Az adóraktári zárjegyfelhasználónak olyan zárjegynyilvántartást kell kialakítania, amelynek alapján a zárjegykészlet választékonkénti változásai és az esetleges zárjegyhiány naponta megállapítható. A több adóraktárban történő zárjegyfelhasználás esetén adóraktáranként is kell zárjegynyilvántartást vezetni, és a zárjegyelszámolást elvégezni. A zárjegynyilvántartásban a zár- és ellenőrzőjegyek készletváltozásait az OBI engedélyszám szerint, borfajtánként, a zár- és ellenőrzőjegyek sorszámtartományainak feltüntetésével kell megadni. Az űrtartalom megjelölése nélküli zárjegyek (kivéve a zár- és ellenőrzőjegyek) felhasználását a zárjegynyilvántartásban a göngyöleg névleges térfogata szerint, ezen belül termékfajtánként és - a 9. § (6) bekezdésében, illetve a 10. § (4) bekezdésében előírt - gyártási sorszámonként külön is részletezni kell."

(2) Az R. 12. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az elszámolási időszak az egyszerűsített adóraktár engedélyese esetén a Jöt. 54/F. § (7) bekezdése szerint végzett, két egymást követő ellenőrzés befejező napja közötti időszak, az egyéb adóraktári zárjegyfelhasználó esetén a naptári negyedév."

6. §

Az R. 13. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vámhivatal az elszámolási időszakonkénti zárjegyelszámolásról - a (2) bekezdés szerinti tartalommal- jegyzőkönyvet vesz fel."

7. §

(1) Az R. 17. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A jövedéki és a nem jövedéki engedélyes kereskedő (a továbbiakban együtt: kereskedő) zárjegy nélküli bort legfeljebb 2001. június 30-ig forgalmazhat. Ezen időpontot követően a kereskedő készletében zárjegy nélkül csak a külön jogszabály szerinti muzeális bor tartható, ha az a (6) bekezdés szerinti készletleltárban szerepel, és arra a (7) bekezdés szerint a készletzárjegyet megrendelték, és az előállítási költséget megfizették."

(2) Az R. 17. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A kereskedő a terméket csak a külön e célra gyártott, a 4. számú melléklet leírása szerinti zárjeggyel (a továbbiakban: készletzárjegy) ellátva hozhatja ismét forgalomba. A felleltározott és bejelentett készlethez szükséges mennyiségű készletzárjegyet a területileg illetékes vámhivatal az - igénybejelentésnek minősülő - leltárív adatai, illetve a zárjegymegrendelés alapján, a felhelyezés időpontjában bocsátja a kereskedő rendelkezésére, feltéve, ha ezen időpontig - a külön jogszabály szerinti muzeális borok esetében a felhelyezés időpontjáig, de legkésőbb

2001. szeptember 30-ig - a zárjegy előállítási költségének megfizetése, illetve annak a 6. § (1) bekezdése szerinti igazolása megtörtént."

(3) Az R. 17. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(9) Az országos parancsnokság legkésőbb 2001. szeptember 30-ig - külön jogszabály szerinti muzeális borok esetében a felhelyezés időpontjában - köteles a készletzárjegyet és a vámhivatali jelenlétet biztosítani."

(4) Az R. 17. §-a a következő új (11)-(12) bekezdéssel egészül ki:

"(11) A külön jogszabály alapján állami ellenőrzőjeggyel ellátandó; illetve ellátható borok esetében, ha a 2001. január 1-je előtt kiadott OBI engedélyekben szereplő teljes mennyiségre 2000. december 31-ig nem, vagy annak csak egy részére használták fel az átvett állami ellenőrzőjegyeket, a 16. számú vámhivatal a 2001. január 1-jétől alkalmazandó zár- és ellenőrzőjegyeket a különbözetre adhatja ki. Ennek feltétele, hogy az OBI engedély mindkét eredeti példányát az OBI záradékkal lássa el, amelyben feltünteti azt a mennyiséget, amelyet az OBI felé teljesített elszámolásalapján ténylegesen állami ellenőrzőjeggyel láttak el. Egy eredeti záradékolt példány abban az esetben fogadható el a zár- és ellenőrzőjegyek igénylésénél, ha a záradék tartalmazza, hogy az abban feltüntetett mennyiség megállapítását az illetékes vámhivatal és - szúrópróbaszerűen - az OBI a helyszínen ellenőrizte.

(12) Amennyiben különleges minőségű bort 2001. január 1-jét megelőzően állami ellenőrzőjeggyel ellátva palackoztak le, akkor arra az 1. számú melléklet 1.1. és 1.2. pontja szerinti zárjegyet lehet a zárjegy megrendelés általános szabályai szerint igényelni, illetve kell felhelyezni."

8. §

Az R. 1. számú melléklete e rendelet melléklete szerint módosul.

9. §

(1) E rendelet-a (2)-(3) bekezdésben foglalt eltéréssel - a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) E rendelet 1. §-a 2002. január 1-jén lép hatályba.

(3) E rendelet 3. §-ának (2) és (3) bekezdése és e rendelet melléklete az e rendelet kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.

(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 2. §-ának (4) bekezdése hatályát veszti.

Varga Mihály s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet a 19/2001. (IV. 13.) PM rendelethez

Az R. 1. számú mellékletének 1.3. és 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és a melléklet kiegészül a következő 1.4. ponttal:

"1.3. Kannás és egyéb csomagolású borok zárjegye

Leírása:

A zárjegy a két szélén szélesebb, középen elkeskenyedő, legömbölyített sarkú, fekvő szalag alakú, kizárólag erre a célra gyártott, egy~di arculattal és védelmi elemekkel ellátott öntapadós hologramfólia. A zárjegyen a "BORZÁRJEGY" felirat zöld színű, a sorszám és a térfogat jelölése fekete. A zárjegy felülete biztonsági bevágásokkal van ellátva.

Mérete:

A zárjegy teljes hossza 88 mm, ebből a kiszélesedő rész hossza 18 mm, két szélén a szélessége 18 mm, középen a szélessége 11 mm.

Az űrtartalom jelzése:

1,0 liter

1,5 liter

2,0 liter

3,0 liter

5,0 liter

6,0 liter

9,0 liter

10,0 liter

20,0 liter

22,0 liter

25,0 liter

űrtartalom megjelölése nélkül

Anyaga:

Speciális, csak erre a célra legyártott öntapadós hologramfólia.

Sorszám:

Egyszer kétkarakteres és egyszer egykarakteres betűjelből, valamint nyolc számból álló sorszám.

Kiszerelési egység:

500 vagy 5000 db zárjegyet tartalmazó tekercs. Az ikerzárjegy esetében 2 x 250 db, páronként azonos sorszámú zárjegyet tartalmazó tekercs.

Csomagolási egység:

5000 darabonként dobozba rakva."

"1.4. Termelői borkimérésben, hozott edénybe kimért szőlőbor zárjegye

Leírása:

A zárjegy a két szélén szélesebb, középen elkeskenyedő, legömbölyített sarkú, fekvő szalag alakú, kizárólag erre a célra gyártott, egyedi arculattal és védelmi elemekkel ellátott öntapadós hologramfólia. A zárjegyen a "TERMELŐI BOR ZÁRJEGY" felirat zöld színű, a sorszám jelölése fekete. A zárjegy felülete biztonsági bevágásokkal van ellátva.

Mérete:

A zárjegy teljes hossza 88 mm, ebből a kiszélesedő rész hossza 18 mm, két szélén a szélessége 18 mm, középen a szélessége 11 mm. ,

Az űrtartalom jelzése: űrtartalom megjelölése nélkül.

Anyaga:

Speciális, csak erre a célra legyártott öntapadós hologramfólia.

Sorszám:

Egyszer kétkarakteres és egyszer egykarakteres betűjelből, valamint nyolc számból álló sorszám.

Kiszerelési egység:

500 db zárjegyet tartalmazó tekercs. Az ikerzájegy esetében 2 x 250 db, páronként azonos sorszámú zárjegyet tartalmazó tekercs.

Csomagolási egység:

5000 darabonként dobozba rakva."

"2. Egyéb bor zárjegy

2.1. A 0,5 liter vagy annál nagyobb kiszerelésű egyéb bor zárjegye

Leírása:

A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe szürkészöld összhatású, sárga és szürkészöld biztonsági (guilloche) nyomattal és mikroírással. Középen 10 mm szélességben kizárólag erre a célra gyártott, egyedi arculattal és védelmi elemekkel ellátott hologramcsík van elhelyezve. A zárjegy bal oldalán az "EGYÉB BORZÁRJEGY" felirat sötétlila színű, míg a sorszám és a térfogat jelölése fekete.

Mérete: 110 x 18 mm

Az űrtartalom jelzése:

0,5 liter

0,75 liter

1,0 liter

űrtartalom megjelölése nélkül

Technológia:

Ofszetnyomtatás négy színnel, ebből egy szín láthatatlan, amely UV-sugárzásnál zöldesen fluoreszkál.

Anyaga:

Speciális, kizárólag erre a célra gyártott biztonsági papír, amely UV-sugárzásnál sárgán és kéken fluoreszkáló, valamint természetes fénynél vörös színű pelyhezőrostokat tartalmaz.

Sorszám:

Egyszer kétkarakteres és egyszer egykarakteres betűjelből, valamint nyolc számból álló sorszám.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárjegyek 500-anként szalagozott kötege.

Csomagolási egység:

15 000 darabonként dobozba rakva oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék.

2.2. A 0,5 liternél kisebb kiszerelésű egyéb bor zárjegye

Leírása:

A zárjegy fekvő téglalap alakú, színe szürkészöld összhatású, sárga és szürkészöld, biztonsági (guilloche) nyomattal és mikroírással. Középen 5 mm szélességben kizárólag erre a célra gyártott, egyedi arculattal és védelmi elemekkel ellátott hologramcsík van elhelyezve. A zárjegy bal oldalán az "EGYÉB BORZÁRJEGY" felirat sötétlila színű, míg a sorszám jelölése fekete.

Mérete: 45 x 12 mm

Az űrtartalom jelzése: űrtartalom megjelölése nélkül.

Technológia:

Ofszetnyomtatás négy színnel, ebből egy szín láthatatlan, amely UV-sugárzásnál zöldesen fluoreszkál.

Anyaga:

Speciális, kizárólag erre a célra gyártott biztonsági papír, amely UV-sugárzásnál sárgán és kéken fluoreszkáló, valamint természetes fénynél vörös színű pelyhezőrostokat tartalmaz.

Sorszám:

Egyszer kétkarakteres és egyszer egykarakteres betűjelből, valamint nyolc számból álló sorszám.

Kiszerelési egység:

A méretre vágott zárj egyek 500-anként szalagozott kötege.

Csomagolási egység:

25 000 darabonként dobozba rakva oly módon, hogy a zárjegyek a dobozt teljes terjedelmében kitöltsék."

Tartalomjegyzék