Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

20/2001. (VIII. 9.) HM rendelet

a Honvédelmi Minisztérium, a Honvédelmi Minisztérium szervezetei és a Magyar Honvédség szervezetei jogi képviseletének rendjéről

A honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény 10. §-ának h) és i) pontjában kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény 8. § (1) bekezdésének, a jogtanácsosi tevékenységről szóló, többször módosított 1983. évi 3. törvényerejű rendelet, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény, illetve a Polgári Perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 67. § (1) bekezdése j) pontjának rendelkezéseire is - a Honvédelmi Minisztérium, a Honvédelmi Minisztérium szervezetei, valamint a Magyar Honvédség szervezeteinek jogi képviseleti rendjéről a következők szerint rendelkezem:

Értelmező rendelkezések

1. §

E rendelet alkalmazásában

a) a Honvédelmi Minisztérium szervezete (a továbbiakban: HM szervezet): a Honvédelmi Minisztérium hivatalai és háttérintézményei, ideértve a honvédelmi miniszter irányítása alá tartozó Kormányzati Frekvenciagazdálkodási Hivatalt, illetve a honvédelmi miniszter felügyelete alá tartozó Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemet,

b) Magyar Honvédség szervezete (a továbbiakban: MH szervezet): e rendelet vonatkozásában a Magyar Honvédség minden olyan katonai szervezete, amelyet a honvédelmi miniszter alapító határozattal hozott létre.

c)[1] peres ügyön a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény XIX. fejezete szerinti fizetési meghagyásos eljárást is érteni kell.

A Honvédelmi Minisztérium, a HM és az MH szervezetek képviselete

2. §

(1)[2] A Honvédelmi Minisztérium képviseletét - a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel - a bíróságok és más hatóságok előtti eljárásban a Honvédelmi Minisztérium Jogi és Információvédelmi Főosztálya látja el.

(2) A nem polgári védelmi célú területfelhasználási és telekátalakítási engedélyezési eljárásban, továbbá a kisajátítási, az elhelyezési, a lakásügyekkel és az ingatlanokkal kapcsolatos ügyek jogi képviseletének ellátása a Honvédelmi Minisztérium Ingatlankezelési Hivatal hatáskörébe tartozik.

3. §

(1)[3] Az a HM és MH szervezet, melynek peres ügye keletkezik - a 2. § (2) bekezdésében foglalt szerv kivételével - köteles erről haladéktalanul értesíteni a Honvédelmi Minisztérium Jogi és Információvédelmi Főosztályát. Az értesítéshez csatolni kell a fizetési meghagyást, az időző végzést, a keresetlevelet és annak mellékleteit, valamint a keresettel támadott munkáltatói intézkedést tartalmazó okmányokat. A főosztály az értesítés kézhezvételét követő öt munkanapon belül dönt a jogi képviselet ellátásáról és erről a felterjesztő HM vagy MH szervezetet - szükség esetén rövid úton - értesíti.

(2)[4] Amennyiben a Honvédelmi Minisztérium Jogi és Információvédelmi Főosztálya nem jelöl ki más jogi képviselőt a HM és az MH szervezetek jogi képviseletét a bíróságok előtti eljárásban - a (4)-(5) bekezdésekben foglalt kivétellel -azok jogtanácsosai (jogi előadói) vagy jogi végzettséggel rendelkező igazgatási (fő)tisztjei látják el.

(3) Ha a HM vagy az MH szervezetnél nincs jogtanácsos (jogi előadó) vagy jogi végzettséggel rendelkező igazgatási (fő)tiszt, az elöljáró szerv jogtanácsosa (jogi előadója) vagy jogi végzettséggel rendelkező igazgatási (fő)tisztje látja el a jogi képviseletet.

(4)[5] A Honvédelmi Minisztérium Jogi és Információvédelmi Főosztálya a jogi képviselet ellátását bármely HM és MH szervezet peres ügyében - ideértve a 2. § (2) bekezdésében megjelölt szerv hatáskörébe tartozó ügyeket is - az eljárás bármely szakaszában magához vonhatja.

(5)[6] A Honvédelmi Minisztérium Jogi és Információvédelmi Főosztálya látja el - a 2. § (2) bekezdése kivételével - valamennyi HM és MH szervezet jogi képviseletét a Legfelsőbb Bíróság előtt.

4. §

A Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára a jogi képviselet ellátására egyes ügyekben - a tárca érdekében - a szervezeten kívüli jogi képviselőt is megbízhat.

A képviselet rendje

5. §

(1)[7] A jogtanácsos (jogi előadó) vagy jogi végzettséggel rendelkező igazgatási (fő)tiszt a jogi képviselet körében önállóan jogosult iratokat aláírni. A szervezetet - a Honvédelmi Minisztérium Jogi és Információvédelmi Főosztálya iránymutatása alapján - teljes jogkörrel képviseli.

(2) A jogtanácsos bíróság és más hatóság előtti eljárásához külön meghatalmazásra nincs szükség, képviseleti jogosultságát jogtanácsosi igazolványával igazolja.

(3) A jogi előadó vagy a jogi végzettséggel rendelkező igazgatási (fő)tiszt képviseleti jogosultságát írásbeli meghatalmazással és szolgálati vagy munkáltatói igazolványával igazolja.

A tájékoztatás rendje

6. §[8]

(1) A HM és MH szervezetek jogtanácsosai (jogi előadói), jogi végzettséggel rendelkező igazgatási (fő) tisztjei kötelesek a folyamatban lévő peres ügyekről és az eljárás állásáról a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig összefoglaló jelentést készíteni és azt a Honvédelmi Minisztérium Jogi és Információvédelmi Főosztályának felterjeszteni.

(2) A peres ügyben hozott ügydöntő határozat egy példányát, annak kézhezvételétől számított három munkanapon belül közvetlenül a Honvédelmi Minisztérium Jogi és Információvédelmi Főosztályának kell megküldeni.

Az ellenőrzés rendje

7. §

(1)[9] A rendelet végrehajtása ellenőrzését a HM Jogi és Információvédelmi Főosztály Jogi Képviseleti Osztály végzi. Az ellenőrzést a főosztály vezetője írásban rendeli el.

(2) Az ellenőrzésről jegyzőkönyvet kell készíteni, melyet ismertetni kell az ellenőrzött szervezet vezetőjével.

(3) Amennyiben az ellenőrzés során szabálytalanság tapasztalható, az ellenőrzésre feljogosítottak felhívják az állományilletékes parancsnok (vezető) figyelmét a tapasztalt szabálytalanságra, és kezdeményezik a szabálytalanság megszüntetését, illetve szükség esetén javaslatot tesznek a kártérítési és a fegyelmi felelősség megállapítására.

Jogvitákból származó követelések teljesítésének rendje[10]

8. §

(1)[11] A jogerős bírósági határozat egy példányát annak kézhezvételétől számított öt munkanapon belül meg kell küldeni a HM Központi Pénzügyi és Számviteli Hivatalának (a továbbiakban: KPSZH).

(2) A HM KPSZH-hoz teljesítés céljából megküldött határozat jogerejét - amennyiben erre vonatkozóan a határozat rendelkezést nem tartalmaz - az ügyben eljárt jogtanácsos (jogi előadó) vagy jogi végzettséggel rendelkező igazgatási (fő)tiszt a bíróság által kiadott záradékkal igazolja.

(3) A HM KPSZH köteles beszerezni a teljesítés előtt a kifizetéshez szükséges adatokat, valamint arról meggyőződni, hogy a jogosult az adott ügyben nem élt-e azonnali beszedési megbízással a Magyar Államkincstárral szemben.

(4)[12] Ha a jogerős és végrehajtható határozat, illetve okirat a HM, a HM és MH szervezet ellenérdekű felét teljesítésre kötelezi, a HM KPSZH az eljáró pénzügyi szerv kijelölésével gondoskodik a követelés - akár végrehajtás útján történő - érvényesítéséről.

9. §

(1)[13] Az egyezségkötésre jogosult jogi személyek a perbeli és a peren kívüli egyezség megkötése előtt az egyezség tervezetét és az ügyhöz kapcsolódó összes iratot soron kívül, közvetlenül kötelesek egy példányban megküldeni pénzügyi fedezet vizsgálata miatt a HM KPSZH-hoz, valamint a - 2. § (2) bekezdésében foglalt szerv kivételével -véleményezésre felterjeszteni a HM Jogi és Információvédelmi Főosztályához.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szervek az egyezség tervezetét a kézhezvételtől számított 15 napon belül véleményezik, és erről az egyezségkötésre jogosult szervet - az iratok visszaküldésével egyidejűleg - soron kívül tájékoztatják.

(3) A vélemények beszerzése nélkül egyezség nem köthető. A véleményekben foglaltak az egyezség megkötésére irányadóak.

(4) A fizetési kötelezettségekkel járó peren kívüli egyezségek esetében a fizetési kötelezettség teljesítésének időpontja az egyezségben vállalt határidő.

10. §[14]

Záró rendelkezések

11. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit a már folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Honvédelmi Minisztérium és a HM-szervek, valamint a Magyar Honvédség szerveinek jogi személyiségéről és képviseletéről szóló 87/1997. (HK 28.) HM utasítás, valamint a Honvédelmi Minisztérium és a HM-szervek, valamint a Magyar Honvédség szerveinek jogi személyiségekről és képviseletéről szóló 87/1997. (HK 28.) HM utasítás módosításáról, illetőleg kiegészítéséről szóló 46/1998. (HK 14.) utasítás hatályát veszti.

Dr. Szabó János s. k.,

honvédelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta a 16/2005. (IV. 29.) HM rendelet 1. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[2] Módosította a 16/2005. (IV. 29.) HM rendelet 8. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[3] Megállapította a 16/2005. (IV. 29.) HM rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[4] Módosította a 16/2005. (IV. 29.) HM rendelet 8. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[5] Módosította a 16/2005. (IV. 29.) HM rendelet 8. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[6] Módosította a 16/2005. (IV. 29.) HM rendelet 8. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[7] Módosította a 16/2005. (IV. 29.) HM rendelet 8. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[8] Megállapította a 16/2005. (IV. 29.) HM rendelet 3. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[9] Megállapította a 16/2005. (IV. 29.) HM rendelet 4. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[10] Megállapította a 17/2006. (VI. 19.) HM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2006.06.27.

[11] Megállapította a 16/2005. (IV. 29.) HM rendelet 5. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[12] Beiktatta a 17/2006. (VI. 19.) HM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2006.06.27.

[13] Megállapította a 17/2006. (VI. 19.) HM rendelet 2. § -a. Hatályos 2006.06.27.

[14] A 10. §-t és az azt megelőző alcímet hatályon kívül helyezte a 7/2005. (III. 23.) HM rendelet 10. § (4) bekezdése. Hatálytalan 2005.03.28.

Tartalomjegyzék