234/2001. (XII. 10.) Korm. rendelet
a köztisztviselők továbbképzéséről és a közigazgatási vezetőképzésről szóló 199/1998. (XII. 4.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 80. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazása alapján a köztisztviselők továbbképzéséről és a közigazgatási vezetőképzésről szóló 199/1998. (XII. 4.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítja:
1. §
Az R. 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A rendelet hatálya kiterjed a Ktv. 1. §-ának (1)-(2) bekezdésében meghatározott szervekre (a továbbiakban: közigazgatási szerv), az e szerveknél foglalkoztatott köztisztviselőre - az állami vezető, a főtisztviselő és a központi tiszt, a politikai főtanácsadó, politikai tanácsadó kivételével -, továbbá a továbbképzést szervezőre, illetve a továbbképzésben közreműködő oktatóra."
2. §
(1) Az R. 2. §-ának 2. b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"b) a közigazgatási alapvizsgára felkészítés (felkészülés);"
(2) Az R. 2. §-ának 2. pontja a következő i) alponttal egészül ki:
"i) a köztisztviselők Európai Uniós felkészítésével kapcsolatos továbbképzés;"
(3) Az R. 2. §-ának 6. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"6. vezető továbbképzés: vezető köztisztviselők szakmai, vezetési, szervezési, személyiségfejlesztő tárgykörű iskolarendszerű vagy iskolarendszeren kívüli képzése, továbbképzése, a nemzetközi közigazgatási programok keretében szervezett továbbképzések és tanulmányutak."
3. §
Az R. 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A köztisztviselők iskolarendszeren kívüli képzése, továbbképzése, átképzése (a továbbiakban együtt: továbbképzés), a vezetőképzés állami feladat, amelynek pénzügyi és személyi feltételeiről a Kormány gondoskodik. Köztisztviselői továbbképzés más pénzügyi forrásból is támogatható, illetve finanszírozható."
4. §
(1) Az R. 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A köztisztviselő köteles az éves továbbképzési tervben, illetve a helyi éves továbbképzési tervben szereplő továbbképzésben részt venni, s a továbbképzés keretében az ott szerzett ismereteiről számot adni."
(2) Az R. 4. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A köztisztviselő jogosult - a teljesítményértékelési eljárás során a munkáltatói jogkör gyakorlójával egyeztetetten - négyévenként legalább 30 óra időtartamban az előmenetelhez előírt vagy szakmai felkészültségét segítő, továbbá a vezetővé válást elősegítő továbbképzésben részt venni."
5. §
Az R. 7. §-a (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő szövegrész lép:
"(1) A vezető évenként legalább egyszer köteles részt venni vezető-továbbképzésben."
6. §
(1) Az R. 9. §-ának (2) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:
"f) valamennyi program esetében a program támogatását, finanszírozását biztosító pénzügyi forrást (központi költségvetés, a közigazgatási szerv költségvetése, PHARE támogatás, alapítványi támogatás stb.)."
(2) Az R. 9. §-ának (3)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(3) Az éves tervben - a támogatás és finanszírozás forrásától, valamint szervezőjétől függetlenül - minden, a köztisztviselők számára szervezett továbbképzést szerepeltetni kell.
(4) Az éves továbbképzési terven kívüli továbbképzés az önkormányzatok köztisztviselői számára csak a megyei, fővárosi közigazgatási hivatallal, egyéb közigazgatási szerv köztisztviselői számára csak az (1) bekezdésben felsorolt tervkészítő szervekkel történt írásos egyeztetést követően szervezhető.
(5) A fővárosi és a megyei közigazgatási hivatalok éves terve a helyi önkormányzatok vonatkozásában is tartalmazza a (2)-(3) bekezdésben meghatározottakat. A közigazgatási hivatal a terv előkészítése során együttműködik a megyei államigazgatási szervekkel, figyelembe veszi a helyi továbbképzési igényeket, felhasználja a törvényességi ellenőrzések és az Állami Számvevőszék vizsgálatainak tapasztalatait. A főjegyző, jegyző, körjegyző a (2) bekezdésben foglalt adatokat és a továbbképzési igényeket köteles a közigazgatási hivatalnak az éves terv elkészítéséhez - felhívásra - 30 napon belül rendelkezésre bocsátani."
(3) Az R. 9. §-a a következő (6) és (7) bekezdéssel egészül ki:
"(6) A továbbképzések színvonalának, hatékonyságának biztosítása érdekében az éves továbbképzési tervnek a belügyminiszter által jóváhagyott fejezetébe a 12. § (1) bekezdésében foglalt feltételeknek megfelelő és a Kollégium által elfogadott továbbképzési programok vehetők fel.
(7) Az (1) bekezdésben meghatározott éves tervet döntés-előkészítésre a Kollégium elé kell terjeszteni. Ha a Kollégium javaslata szerint az éves terveknek a belügyminiszter döntési jogkörébe tartozó fejezete nem hagyható jóvá, azt határidő kitűzésével és a szükséges követelmények előírásával az előterjesztő szervnek átdolgozásra (kiegészítésre) vissza kell küldeni. A Közigazgatási Továbbképzési Kollégium javaslatára a belügyminiszter a tárgyév február 15-éig dönt az éves továbbképzési tervek elfogadásáról és a továbbképzési célelőirányzatból a tervkészítőknek nyújtott támogatási összegekről."
7. §
(1) Az R. 10. §-ának (1) bekezdése a következő szövegrésszel egészül ki:
"A helyi éves terv elkészítését és végrehajtását az illetékes évesterv-készítő szerv ellenőrzi."
(2) Az R. 10. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"a) a gyakornokképzésben résztvevők nevét, a közigazgatási alapvizsgára, a közigazgatási szakvizsgára (a továbbiakban: vizsga) jelentkező köztisztviselő nevét, a kiválasztott vizsgaidőszakot, a választott szakvizsga tárgyat;"
8. §
Az R. 12. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki, és ezzel egyidejűleg a jelenlegi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:
"(3) 2003. január 1-jétől csak olyan köztisztviselői továbbképzési program szervezhető, amelyet az arra előírt program minősítési eljárás keretében a Közigazgatási Továbbképzési Kollégium elfogadott, a külföldi forrásból támogatott vagy finanszírozott programok kivételével."
9. §
(1) Az R. 13. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Egyes kiemelt továbbképzési programok lebonyolítására a Kormány egyedi döntéssel külön felelőst (felelősöket) is kijelölhet, illetve ezekre az általánostól eltérő szabályokat állapíthat meg."
(2) Az R. 13. §-ának (4) bekezdése a következő j) ponttal egészül ki:
"j) ellátja a közigazgatás személyi állományával kapcsolatos kormányzati távoktatási központ feladatait."
10. §
Az R. 14. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"14. § A közszolgálati alapnyilvántartás keretében minden közigazgatási szerv nyilvántartást vezet - jogszabályban meghatározott tartalommal - arról, hogy köztisztviselői milyen típusú, időtartamú, témakörű továbbképzésben vettek részt, milyen költségráfordítással."
11. §
Az R. 15. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A belügyminiszter a köztisztviselők számára szervezett továbbképzés ellenőrzésére felkérheti az MKI főigazgatója útján az OMI-t, valamint a Kollégium tagját, illetve a Kollégium által javasolt szakértőket. A Kollégium tagja nem ellenőrizheti a saját közigazgatási szervezete által minősíttetett, illetve megszervezett továbbképzési programot. A tárgyévet követő április 30-áig az ellenőrzések tapasztalatairól és a továbbképzésre fordítható központi forrás felhasználásáról éves összefoglaló-értékelő jelentésben a belügyminiszter a Kormányt, a vizsgák tapasztalatairól az MKI OMI az OKV elnökségét tájékoztatja."
12. §
(1) Az R. 16. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az iskolarendszeren kívüli továbbképzés, a vezetőképzés, valamint a vizsgák és a szakvizsgára felkészítő tanfolyamok pénzügyi feltételeit - legalább a Ktv. 33. § (2) bekezdésnek megfelelő mértékben - az éves költségvetési törvényben a Kormány a Belügyminisztérium fejezeti kezelésű célelőirányzataként biztosítja."
(2) Az R. 16. §-a (2) bekezdésének b) és c) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"b) a jóváhagyott éves tervekben szereplő, az (1) bekezdés szerinti előirányzatból támogatott vagy finanszírozott, nem kötelező iskolarendszeren kívüli továbbképzésekre;
c) a pálya-előmenetelhez kapcsolódó továbbképzésekre és vizsgákra;"
(3) Az R. 16. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Ha a tervkészítő az (1) bekezdés szerinti előirányzatból kapott továbbképzési támogatást nem a belügyminiszter által a tervben meghatározott célra használta fel, a Kollégium elnökének felhívására köteles azt a célelőirányzatba visszautalni."
13. §
Az R. 17. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Felhatalmazást kap a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, hogy az állami vezetők és a főtisztviselők, illetve a központi tisztek továbbképzésére külön szabályokat állapítson meg."
14 §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök