Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

235/2001. (XII. 10.) Korm. rendelet

a közigazgatási szakvizsgáról szóló 35/1998. (II. 27.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 80. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a közigazgatási szakvizsgáról szóló 35/1998. (II. 27.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítja:

1. §

Az R. 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A közigazgatási szerv-a közigazgatási szakvizsgára kötelezettel egyetértésben - határozza meg, hogy az (1) bekezdésben megjelölt köztisztviselőnek a rendelkezésre álló határidőn belül, melyik év melyik vizsgaidőszakában kell a szakvizsgát letennie. A közigazgatási szerv a szakvizsgára beosztottak névsorát a választott vizsgatárgy feltüntetésével minden év október 15-éig megküldi az illetékes szakvizsgaszervezőnek. A vizsgaszervező az igények alapján november 15-éig kijelöli a következő év vizsgaidőszakait, és erről értesíti a közigazgatási szerveket. A vizsgaszervező a kijelölt vizsgaidőszakokban köteles gondoskodni a vizsgák megszervezéséről."

2. §

Az R. 2. §-ának (1)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A közigazgatási szakvizsga célja, hogy a felsőfokú végzettségű köztisztviselő olyan általános közigazgatási ismeretekre tegyen szert, amelyek birtokában a közigazgatási szervek széles körében és minden szintjén alkalmassá válik a közhatalmi típusú döntések törvényes - a közigazgatás céljaival összhangban álló, a közigazgatás eszközrendszerét hatékonyan felhasználó - előkészítésére, illetve meghozatalára.

(2) A szakvizsga a kötelező és egy választható vizsgatárgy írásbeli és szóbeli vizsgarészének teljesítéséből áll. A köztisztviselő egy vizsganapon tesz írásbeli és szóbeli vizsgát egy szakvizsgatárgyból. A szakvizsga kötelező és választható vizsgatárgyait a 3. számú melléklet tartalmazza.

(3) A szakvizsga keretében a köztisztviselő számot ad általános elméleti és gyakorlati ismereteiről, továbbá konkrét feladat(ok) kapcsán elemző, problémamegoldó, szervezési, jogalkalmazási, döntéshozatali készségéről.

(4) A választható vizsgatárgy kiválasztásához - a közigazgatási államtitkár és főjegyző, jegyző, körjegyző, megyei jogú város kerületi hivatalvezetője kivételével - a közigazgatási szerv hivatali szervezete vezetőjének egyetértése szükséges."

3. §

(1) Az R. 3. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A vizsgáztatásra és a felkészítőn oktatásra jogosultakat a belügyminiszter kéri fel ötéves időtartamra, az OKV elnöksége által kiírt pályázat alapján. A pályázatok elbírálásának szempontjait az OKV elnöksége határozza meg.

(3) A szakbizottságok tagjait a belügyminiszter kéri fel ötéves időtartamra a vizsgáztatásra jogosultak közül. Az egyes szakbizottságok elnökeit a belügyminiszter a szakbizottsági tagok közül kéri fel ötéves időtartamra."

(2) Az R. 3. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A szakbizottságok

a) javaslatot tesznek a szakvizsga követelményrendszerére és a szóbeli vizsgatételekre,

b) megbízás alapján közreműködnek a szakvizsgatananyag és az írásbeli feladatok kidolgozásában."

(3) Az R. 3. §-a (7) bekezdésének felvezető mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A szakbizottság javaslatára az OKV Elnöksége állapítja meg, illetve hagyja jóvá:"

(4) Az R. 3. §-ának (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(10) Az OKV elnöksége - a szakbizottságok bevonásával - a tapasztalatok alapján korszerűsíti a szakvizsga követelményrendszerét, tananyagát, szóbeli vizsgatételeit, írásbeli feladatait és szükség szerint javaslatot tehet a válaszható vizsgatárgyakra, illetve a szakvizsgáztatással kapcsolatos bármely kérdésben."

4. §

(1) Az R. 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szakvizsgát a vizsgatárgynak megfelelő vizsgáztatásra jogosultakból alakított 3 tagú bizottság előtt kell letenni, amelynek elnökét és tagjait a vizsgaszervező kéri fel. A bizottság összetételét az OKV elnöke hagyja jóvá az OKV titkárának közreműködésével."

(2) Az R. 4. §-a új (4) bekezdéssel egészül ki, és a (4)-(5) bekezdésének számozása (5)-(6) bekezdésre változik:

"(4) A közigazgatási szakvizsga egyes vizsgatárgyai tananyagának kifejlesztéséről - a szakbizottságok által javasolt és az OKV elnöksége által jóváhagyott követelményrendszer alapján - az MKI OMI gondoskodik az OKV Elnökség által meghatározott minőségbiztosítási eljárás betartásával."

5. §

Az R. 5. §-ának (1)-(3) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Szakvizsgát július, augusztus hónapok kivételével, igény szerint kell szervezni. Halasztott és javítóvizsga szükség szerint december első felében is szervezhető. A vizsganapokat, a szakvizsgák helyszínét és kezdési időpontját a jelentkezők száma és a választott szakmai vizsgatárgy figyelembevételével a szakvizsgaszervező határozza meg.

(2) A szakvizsga kötelező és választható vizsgatárgyaiból tett vizsgák között legalább 15 napnak kell eltelnie.

(3) A szakvizsga mindaddig ismételhető, amíg a köztisztviselő eredményes szakvizsgát nem tesz. Javítóvizsgát csak az eredménytelen szakvizsgarészből kell tenni. Az eredménytelen szakvizsga és a javítóvizsga között legalább 15 napnak kell eltelnie. Ha két éven belül a javítóvizsga nem eredményes, akkor a vizsgát mindkét tárgyból meg kell ismételni. A javítóvizsgákról külön jegyzőkönyvet kell kiállítani."

6. §

(1) Az R. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szakvizsga díja vizsgatárgyanként - ideértve a tudományos fokozata alapján részlegesen mentesített köztisztviselő szakvizsgáját is - a mindenkori köztisztviselői illetményalap társadalombiztosítási járulékkal növelt 15-15%-a. A javítóvizsga díja - a vizsgarészek számától függetlenül - megegyezik a szakvizsga díjával."

(2) Az R. 6. §-ának (3) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"A sikertelen vizsgát követően újabb felkészítő tanfolyamon való részvételre a köztisztviselő nem kötelezhető."

7. §

(1) Az R. 6/A. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szakvizsgaszervező a szakvizsgára jelentkezők számára - az eredményes felkészülés céljából - a kötelező és a választott vizsgatárgyból egyaránt köteles a Magyar Közigazgatási Intézet Oktatási és Módszertani Igazgatósága által kidolgozott és a Közigazgatási Továbbképzési Kollégium által jóváhagyott program szerint felkészítő tanfolyamot szervezni. Az új szabályozásnak megfelelő, együttesen hatnapos időtartamú felkészítő tanfolyamokat a központi képzési programban meghatározottak szerint 2002. március 1-jétől kell szervezni, az új tantárgystruktúra és követelményrendszer szerinti szakvizsgákat pedig 2002. május 1-jétől."

(2) Az R. 6/A. §-ának (5) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(5) A munkáltató a köztisztviselőt a felkészítő tanfolyam időtartamára köteles mentesíteni a munkavégzés alól, aki erre az időre illetményére jogosult."

8. §

Az R. 1., 2., 3. számú mellékletei helyébe e rendelet 1., 2., 3. számú mellékletei, valamint az R. 1. számú melléklétének 1., 2., 3. függeléke helyébe e rendelet 1. számú mellékletének 1., 2., 3. függeléke lép.

9. §

(1) 2002. május 1-jét követő időpontra javítóvizsga-időpont a választott vizsgatárgyakból nem tűzhető ki. A javítóvizsgára utasított köztisztviselőnek a május 1-je után szervezett vizsgákhoz új vizsgatárgyat kell választania.

(2) Az 1. § (2) bekezdésében előírt név szerinti adatszolgáltatást csak 2002. évtől kell teljesíteni.

10. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 2. §-ának (5) bekezdésében foglaltak, valamint az R. 3. §-a (5) bekezdésének negyedik gondolatjeles bekezdése hatályát veszti.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 235/2001. (XII. 10.) Korm. rendelethez

[1. számú melléklet a 35/1998. (II. 27.) Korm. rendelethez]

A közigazgatási szakvizsga vizsgaszabályzata

1. A közigazgatási szakvizsgán (a továbbiakban: vizsga) a jelölt a kötelező és a választott szakmai vizsgatárgyból írásbeli feladat(ok) megoldásával, valamint egy-egy általa húzott szóbeli vizsgatétel és a bizottság által feltett kérdések alapján ad számot felkészültségéről.

2. A vizsgán vizsgatárgyanként külön-külön írásbeli és szóbeli számonkérés van. A vizsgatárgyak írásbeli részében a jelölt arról ad számot, hogy a kötelező és a választott tantárgyon belül mennyire képes egy közigazgatási probléma komplex gyakorlati elemzésére, a megoldásához szükséges intézkedések, eljárások kiválasztására, a végrehajtás menetének megtervezésére. Emellett a vizsgatárgyakhoz kapcsolódó konkrét feladatok megoldása is része a tantárgy írásbeli vizsgarészének.

3. A vizsga szóbeli részében a jelölt bizonyítja szakmai, közigazgatási tájékozottságát, felkészültségét.

4. A vizsgára jelentkezni az e célra rendszeresített nyomtatványon lehet. A jelentkezési lapot (1. függelék) a munkáltató bocsátja a jelölt rendelkezésére.

5. A jelentkezési lapot a munkáltató - a választott vizsgaidőszakot megelőzően két hónappal a tantárgyválasztást, valamint a közigazgatási gyakorlatot igazoló záradék aláírása után - megküldi a vizsgaszervezőnek. A felkészítő tanfolyam díját, valamint a vizsgadíjat a munkáltató a vizsgaszervező által kiállított számla alapján utólag fizeti meg. Ha a felkészítő tanfolyam és vizsga díját a központi költségvetés biztosítja, az összegek átutalása a teljesítést követően történik. Az államtitkárok, helyettes államtitkárok jelentkezését a Miniszterelnöki Hivatal a szaktárcák személyzeti szervezetével együttműködve juttatja el a vizsgaszervező MKI OMI-hoz.

6. A vizsgaszervező a jelentkezést nyilvántartásba veszi, s a felkészítő tanfolyam, illetve az első vizsgatárgyból tett vizsga időpontja előtt legalább 30 nappal tájékoztatja a jelöltet - a munkáltatóján keresztül - a felkészítő tanfolyam, illetve a vizsga napjáról, kezdési időpontjáról, helyéről.

7. A vizsgaszervező a vizsgát követően tájékoztatja a jelöltet a vizsga adott vizsgatárgyából vizsgarészenként elért eredményéről. Ha a vizsga bármely vizsgarészből eredménytelen, külön értesítésben a jelölt tájékoztatást kap a javítóvizsga napjáról, kezdési időpontjáról, helyéről.

8. Ha a jelölt a szakvizsgaszervező által megjelölt napon nem kíván javítóvizsgát tenni, akkor azt az értesítés kézhezvételétől számított 5 munkanapon belül írásban közölnie kell a vizsgaszervezővel. Egyúttal meg kell jelölnie azt a vizsgaidőszakot, amikor - munkáltatója egyetértésével - javítóvizsgára bocsátását kéri.

9. A vizsgaszervező által meghatározott, visszaigazolt vizsgaidőpont módosítása - bármelyik vizsgatárgyból - csak különösen indokolt esetben engedélyezhető. Az új időpont meghatározásáról kizárólag a vizsgaszervező dönthet. A vizsgáról igazolatlan távolmaradás következménye javítóvizsgára utasítás.

10. A szakvizsgaszervező az MKI OMI által rendelkezésére bocsátott írásbeli feladatokat - zárt borítékban - a vizsgaelnök rendelkezésére bocsátja a hozzájuk tartozó helyes megoldással együtt.

11. A bizottság munkáját a vizsga rendjéért, szabályosságáért felelős elnök vezeti, s a szakvizsgaszervező által kijelölt vizsgabiztos segíti. A háromtagú vizsgabizottságnak jelen kell lennie a vizsgák írásbeli vizsgarészén is, s a vizsgarészt követően helyben azonnal ki kell javítaniuk és minősíteniük az írásbeli dolgozatokat. Vizsgabiztos a szakvizsgaszervező alkalmazásában álló köztisztviselő lehet (az MKI OMI esetében legalább középiskolai végzettségű munkatárs). Feladatai: 1. gondoskodik a vizsga lebonyolításához szükséges technikai feltételekről; 2. az írásbeli vizsgához szükséges feladatokat és segédleteket a jelöltek rendelkezésére bocsátja; 3. az írásbeli vizsgán felügyelőként segíti a bizottságot a rend fenntartásában, a visszaélések megakadályozásában; 4. gondoskodik a vizsgajegyzőkönyvek (2. függelék) és bizonyítványok (2. számú melléklet) kitöltéséről, ellenőrzi adataik pontosságát és valódiságát; 5. vezeti a vizsganyilvántartó könyvet (3. függelék).

12. Az írásbeli vizsgafeladatok megoldásához szükséges kellékeket (pl. hitelesített feladatlapok, a feladat megoldásához használható lepecsételt papírok) a vizsgaszervező bocsátja a jelöltek rendelkezésére.

13. A vizsgaszervező az írásbeli vizsgához megfelelő körülményeket biztosít. Az írásbeli vizsga időtartama vizsgatárgyanként 120 perc.

14. A vizsga szóbeli részén a jelölt egy tételt húz. A felkészüléshez legalább 20 percet kell számára biztosítani. A bizottság a tételhez nem tartozó, de a vizsgatárgyon belüli további kérdések feltevésével is tájékozódhat a jelölt felkészültségéről.

15. A bizottság a vizsgát öt fokozattal minősíti: A vizsgáztató bizottság az írásbeli és szóbeli vizsgarészt mindkét vizsgatárgynál külön-külön egy-egy érdemjeggyel - jeles (5), jó (4), közepes (3), elégséges (2), elégtelen (1) - értékeli, és a minősítést a két osztályzat számtani átlaga adja meg. Ha bármelyik vizsgatárgy írásbeli vagy szóbeli részéből a vizsgarész minősítése eredménytelen, akkor nem kerülhet sor átlagolásra, az adott vizsgarészből a vizsgát meg kell ismételni.

A bizonyítvány minősítése:

kiválóan megfelelt, ha az átlag 5,00

jól megfelelt, ha az átlag 4,50-4,00

közepesen megfelelt, ha az átlag 3,50-3,00

megfelelt, ha az átlag 2,50-2,00

Az eredménytelen vizsgát csak a vizsgajegyzőkönyvben kell szerepeltetni. A jegyzőkönyvben meg kell jelölni azt is, hogy a két vizsgatárgy közül melyikből, mikor tett eredménytelen, illetve eredményes vizsgát. Az írásbeli és szóbeli vizsgaeredményt vizsgatárgyanként külön-külön kell megállapítani.

"Kiválóan megfelelt" minősítést csak az a jelölt kaphat a bizonyítványban, aki az írásbelin és a szóbelin mindkét vizsgatárgyból "kiválóan megfelelt" minősítést kapott.

16. Szakvizsga-bizonyítvány csak akkor állítható ki, ha a jelölt a szakvizsga kötelező és választott vizsgatárgyát egyaránt eredményesen teljesítette.

17. Az eredményes vizsgáról a bizottság a 2. számú melléklet szerint bizonyítványt állít ki. A bizonyítvány adatait a vizsgabiztos vezeti be a vizsganyilvántartó könyvbe. A bizonyítvány sorszámának a vizsganyilvántartó könyv sorszámával meg kell egyeznie.

18. A vizsganyilvántartó könyv és a jegyzőkönyv nem selejtezhető. Megőrzésükről a vizsgaszervező gondoskodik. Az írásbeli vizsga anyagai a vizsgát követő két év után selejtezhetők.

19. Az elveszett vagy megsemmisült bizonyítványról - kérelemre - a vizsgaszervező a vizsganyilvántartó könyv alapján másodlatot állít ki.

20. A vizsgadíjat - mindkét vizsgatárgynál egyaránt - a következők szerint kell megosztani: a vizsgadíj tb-járulék nélküli összegének 25%-a a bizottság elnökét, 20-20%-a a bizottság tagjait, 5%-a a vizsgabiztost, 30%-a pedig a vizsgaszervezőt illeti meg.

21. Egy-egy vizsgacsoportba legfeljebb 20 főt lehet beosztani.

1. függelék

JELENTKEZÉSI LAP

közigazgatási szakvizsgára

1. A köztisztviselő neve (leánykori neve): ...........................................................................................................

anyja neve: ......................................................................................................................................................

szül. helye, időpontja: .....................................................................................................................................

besorolása: .......................................................................................................................................................

beosztása: ........................................................................................................................................................

feladatkörének pontos megnevezése: ..............................................................................................................

2. A köztisztviselő munkáltatójának neve, címe (a munkáltatón belül annak a szervezeti egységnek a megnevezése, ahol a köztisztviselő dolgozik):

...............................................................................................................................................................................

3. A köztisztviselő közszolgálati jogviszonyának kezdete: ............... év ................................... hó ............. nap

A vezetői megbízás, kinevezés kelte: ............... év ........................................ hó ............. nap

4. A közigazgatási alapvizsga letételének időpontja, ha az alól nem mentesült:

............... év .......................................... hó ............. nap

5. A választott vizsgatárgy:....................................................................................................................................

6. Vizsgára jelentkezem: ............... év ................................ hónapra

7. A szakvizsga letételének munkáltató által megállapított határideje: ................................................................

Kelt: ..................................., ......... év ............................ hó ........ nap

............................................

köztisztviselő

Igazolom, hogy a jelentkezési lap adatai a valóságnak megfelelnek, a vizsgatárgy kiválasztása a közigazgatási szerv hivatali szervezete vezetőjével egyetértésben történt, a jelentkező .......... év közigazgatási gyakorlattal rendelkezik, valamint közigazgatási alapvizsgát tett, illetve törvényi rendelkezés alapján az alól mentesült.

Kelt: ...................................., ......... év ............................ hó ........ nap

P. H.

...............................................

hivatali szervezet vezetője

2. függelék

JEGYZŐKÖNYV

a közigazgatási szakvizsgáról

1. A köztisztviselő neve (leánykori neve): ...........................................................................................................

anyja neve: .........................................................................................................................................................

szül. helye, időpontja: ........................................................................................................................................

munkáltatójának neve, címe: .............................................................................................................................

2. A kötelező tárgyi vizsga (javítóvizsga) időpontja: ................. év .......................................... hó .............. nap

3. Az írásbeli vizsgarész minősítése: ....................................................................................................................

A szóbeli vizsgarész minősítése: .......................................................................................................................

A kötelező vizsgatárgy minősítése: ...................................................................................................................

4. Megjegyzés: ......................................................................................................................................................

..........................................................................................................................................................................

P. H.

...........................................
vizsgáztató bizottság tagja
......................................................
vizsgáztató bizottság tagja

.....................................................

vizsgáztató bizottság elnöke

5. A választott vizsgatárgy: ...................................................................................................................................

6. A választott tárgyi vizsga (javítóvizsga) időpontja: ................. év ........................................ hó .............. nap

7. Az írásbeli vizsgarész minősítése: ....................................................................................................................

A szóbeli vizsgarész minősítése: .......................................................................................................................

A választott vizsgatárgy minősítése: ..................................................................................................................

8. Megjegyzés: ......................................................................................................................................................

9. A köztisztviselő a kötelező vizsgatárgyból ................................................................................. minősítéssel,

valamint a választott vizsgatárgyból ............................................................................................. minősítéssel

letett szakvizsga alapján ................ szám alatt ........................................... minősítéssel bizonyítványt kapott.

P. H.

vizsgáztató bizottság tagja
..............................................
vizsgáztató bizottság tagja
............................................

.........................................................

vizsgáztató bizottság elnöke

3. függelék

VIZSGANYILVÁNTARTÓ KÖNYV

Sor-
szám
Vizsgázó neve,
szül. helye, ideje,
anyja neve
Munkáltató neve,
címe
A bizonyítványMegjegyzés
minősítésekelte

2. számú melléklet a 235/2001. (XII. 10.) Korm. rendelethez

[2. számú melléklet a 35/1998. (II. 27.) Korm. rendelethez]

Szám: ..............

Ezt a bizonyítványt .............................................................................................................. részére állítottuk ki,

aki .................................................................................. városban (községben) született ....................................-án,

anyja neve: ..................................................................................................................................................................

Nevezett az Országos Közigazgatási Vizsgabizottság elnöke által kijelölt.............................................. mellett működő vizsgáztató bizottság előtt, a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény alapján

............................................................... minősítéssel

KÖZIGAZGATÁSI SZAKVIZSGÁT TETT

Általános közigazgatási ismeretek és ...................................................................................................................

vizsgatárgyakból.

Kelt: ...................................., ........ év ............................ hó ........ nap

P. H.

.............................................
vizsgáztató bizottság tagja
..............................................
vizsgáztató bizottság tagja

................................................

vizsgáztató bizottság elnöke

3. számú melléklet a 235/2001. (XII. 10.) Korm. rendelethez

[3. számú melléklet a 35/1998. (II. 27.) Korm. rendelethez]

A közigazgatási szakvizsga kötelező és választható vizsgatárgyai

1. A szakvizsga kötelező vizsgatárgya: Általános közigazgatási ismeretek, amely (a Magyar Köztársaság alkotmányos berendezkedésének és működésének átfogó, részletes ismerete, az államszervezet - ideértve az önkormányzati rendszert is - tagozódása, az egyes állami szervek funkciója és működésük jellemzői, az államigazgatás szervezetrendszere és működése, az államigazgatás feladatai); az államháztartás általános szabályainak ismerete (az államháztartási jog alapvető rendelkezése, a költségvetési szervek gazdálkodásának főbb jellemzői); a közigazgatás-szervezési és vezetési alapismeretek (közigazgatási menedzsment és közszolgálati ismeretek); valamint jogalkalmazási (eljárásjogi) és jogalkotási (jogalkotási eljárási és szakmai kodifikációs) ismeretek; az Európai Unió szervezeti rendszere, jogrendszere, az Európai Unió és a nemzeti közigazgatások viszonya témakörökre terjed ki.

2. Választható szakmai vizsgatárgyak:

- bel- és igazságügyi ágazat (így különösen a belügyi, rendészeti és igazságügyi ágazatba tartozó igazgatási tevékenységek);

- kül- és biztonságpolitikai ágazat (így különösen az állam külügyi tevékenysége, szervezete, a konzuli igazgatás, a honvédelmi és biztonságpolitikai igazgatási területek);

- gazdasági igazgatás (így különösen az áruk, szolgáltatások szabad mozgását felölelő területek, munkaerőpiac);

- pénzügyi és költségvetési igazgatás (így különösen a költségvetés és az állami pénzügyek);

- közszolgáltatások szervezése és igazgatása (így különösen az állam egészségügyi, szociális, oktatási, közművelődési és környezetvédelmi feladatai, szervezetrendszere, fenntartása és működtetése);

- államigazgatás (így különösen az általános igazgatás, a hatósági igazgatás);

- önkormányzati közigazgatás (így különösen az önkormányzatok feladatrendszere - ideértve államigazgatási feladataikat is - a testületek működtetése, a helyi közszolgáltatások igazgatása, a helyi jogalkotás, az önkormányzati költségvetés és gazdálkodás).

Tartalomjegyzék