304/2001. (XII. 27.) Korm. rendelet

a honvédelmi miniszter által honvédelmi célra feleslegesnek minősített és az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. részére átadott haditechnikai eszközök és készletek vagyonkezelésére és belföldi értékesítésére vonatkozó eljárási szabályokról

A Kormány a Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetéséről szóló 2000. évi CXXXIII. törvény 6. §-ának (3) bekezdése alapján a honvédelmi miniszter által honvédelmi célra feleslegesnek minősített és az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (a továbbiakban: ÁPV Rt.) hozzárendelt vagyonába átadott haditechnikai eszközök és készletek vagyonkezeléséről és belföldi értékesítéséről a következőket rendeli el:

Általános rendelkezések

A rendelet hatálya

1. §

(1) E rendelet hatálya kiterjed

a) a honvédelmi célra feleslegesnek minősített és az ÁPV Rt. részére átadott haditechnikai eszközök és készletek vagyonkezelését és belföldi értékesítését tekintve az ÁPV Rt.-re, a vele szerződéses jogviszonyban álló vagyonkezelő és értékesítő gazdálkodó szervezetekre, továbbá természetes és jogi személyre, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságra, akik a vagyonkezelésben, vagy az értékesítésben részt vesznek (a továbbiakban: szervezet), valamint

b) az a) pontban meghatározott haditechnikai eszközök és készletek vagyonkezelésére és belföldi értékesítésére.

(2) E rendelet hatálya nem terjed ki

a) a haditechnikai eszközök és szolgáltatások kiviteléről, behozataláról, illetve reexportjáról szóló 48/1991. (III. 27.) Korm. rendeletben szabályozott külkereskedelmi forgalomra,

b) azon - államtitkot érintő, illetőleg nemzetbiztonsági érdekkel összefüggő - haditechnikai eszközök és készletek belföldi értékesítésére, amelyekre vonatkozóan a Kormány Nemzetbiztonsági Kabinetje a rendelet alkalmazását kizáró előzetes döntést hozott.

(3) E rendelet az Európai Hagyományos Fegyveres Erőkről szóló Szerződés és kiegészítő dokumentumainak együttes kihirdetéséről szóló 1999. évi VI. törvényben meghatározott kötelezettségeket nem érinti.

Értelmező rendelkezések

2. §

E rendelet alkalmazásában

a) haditechnikai eszköz: a jelen rendelet mellékletében felsorolt eszközök;

b) haditechnikai készlet: a jelen rendelet mellékletében felsorolt készletek;

c) vevő: az a belföldi szervezet, amelynek az ÁPV Rt.-vel, vagy megbízottjával írásban megkötött adásvételi szerződéssel kerülnek tulajdonába haditechnikai eszközök, készletek;

d) nem-katonai célokra történő átalakítás, hatástalanítás, megsemmisítés: olyan technológiai folyamat, amelynek eredményeként a haditechnikai eszköz visszafordíthatatlanul elveszíti az eredeti haditechnikai jellegű használatához szükséges tulajdonságait, képességeit;

e) hatástalanítást végző: a belügyminiszter által kijelölt belföldi szervezet, amely rendelkezik az adott haditechnikai eszköz hatástalanítására, illetve nem-katonai célokra történő átalakítására alkalmas szakértelemmel és műszaki bázissal;

f) sajátszámlás konstrukció: a vevő a további értékesítés céljából megvásárolni kívánt haditechnikai eszköz és készlet adásvételi szerződését saját nevében, saját javára köti.

A vagyonkezelési eljárás szabályai

3. §

Az 1. § (1) bekezdésében meghatározott szervezet, a rendelet hatálya alá tartozó eszközök és készletek vagyonkezelése során az alábbi főbb feladatokat végzi:

a) átadás-átvétel,

b) nyilvántartás,

c) tárolás,

d) megőrzés,

e) nem-katonai célokra történő átalakítás,

f) hatástalanítás,

g) megsemmisítés.

4. §

A haditechnikai eszközök és készletek vagyonkezelés céljából történő átadás-átvételét - az átadó által készített - egyedi azonosító adatokat is tartalmazó bizonylatok alapján, tételes leltározással és az egyedi azonosítók egyeztetésével kell végrehajtani.

5. §

A haditechnikai eszközök és készletek átvétele után az átvevőnek a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerint naprakész nyilvántartást kell vezetnie. Az egyedi azonosítóval rendelkező haditechnikai eszközöket, illetve a szavatossági idővel rendelkező készleteket egyedi azonosító, illetve szavatossági idő szerint is nyilván kell tartani.

6. §

(1) A haditechnikai eszközöket és készleteket a Magyar Honvédségnél alkalmazott szakutasításokban foglaltak szerint kell tárolni.

(2) A tárolást végző szervezetet az (1) bekezdésben meghatározott szakutasítások tartalmáról a Honvédelmi Minisztérium tájékoztatja.

7. §

A haditechnikai eszközöknek és készleteknek a haditechnikai eszközök és szolgáltatások kiviteléről, behozataláról, illetve reexportjáról szóló 48/1991. (XII. 27.) Korm. rendelet szerinti értékesítésének elősegítésére, a megvásárolt haditechnikai eszközök és készletek tárolására - azok Magyarországból történő kiviteléig - az ÁPV Rt. "Kisegítő Raktárt (Raktárakat)" működtet. Amennyiben a kiszállítás nem haladéktalanul az értékesítés után történik, a vevő a megvásárolt árut ezen raktárban (raktárakban) köteles tárolni.

8. §

(1) Azon haditechnikai eszközöket és készleteket, amelyek értékesítése eredménytelen volt és várhatóan a további értékesítési kísérletek sem vezetnek eredményre, meg kell semmisíteni.

(2) A haditechnikai eszközök és készletek átalakítása, hatástalanítása és megsemmisítése során keletkezett hulladékok, vagy az azokból eltávolított hulladék anyag nyilvántartása, gyűjtése, tárolása, szállítása, kezelése és ártalmatlanítása során a hulladékgazdálkodásra vonatkozó jogszabályok rendelkezései az irányadóak.

(3) Az értékesítésre alkalmatlan lövészfegyvereket, lövészfegyver alkatrészeket az ÁPV Rt., illetve megbízottja hulladékként - a Magyar Honvédségnél alkalmazott eljárással - közvetlenül a kohászati megsemmisítést végző szervezet részére értékesítheti.

A belföldi értékesítési eljárás szabályai

9. §

Az ÁPV Rt. haditechnikai eszközt belföldi végfelhasználási céllal, kizárólag hatástalanítva értékesíthet. Kézi lőfegyvert, azok fődarabjait, lőszereit, lőszerelemeit hatástalanítás nélkül is értékesíthet a kézilőfegyverekről és lőszerekről, a gáz- és riasztófegyverekről, valamint a légfegyverekről és a lőterekről szóló 115/1991. (IX. 10.) Korm. rendelet előírásának értelemszerű alkalmazásával.

10. §

Az ÁPV Rt., illetve megbízottja az általa értékesített haditechnikai eszközök és készletek üzemeltetéséhez vagy karbantartásához szükséges tartalék alkatrészek, szerelvények és tartozékok, valamint a kapcsolódó szolgáltatások biztosítására nem kötelezhető.

11. §

Azon haditechnikai eszközök és készletek belföldi értékesítéséről, amelyek az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmának engedélyezéséről szóló 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelet hatálya alá tartoznak, a Gazdasági Minisztérium Engedélyezési és Közigazgatási Hivatalának az ÁPV Rt., illetve megbízottja köteles havonta részletes kimutatást küldeni.

12. §

(1) Haditechnikai eszközök és készletek belföldi forgalomba hozatala az alábbiak szerint történhet

a) a vevő a sajátszámlás konstrukcióban megvásárolt eszközt, készletet változatlan formában export útján értékesíti, vagy

b) a vevő a sajátszámlás konstrukcióban megvásárolt eszközt, készletet belföldön, nem-katona rendeltetésű termékként értékesíti, vagy

c) a vevő a sajátszámlás konstrukcióban megvásárolt eszközt, terméket hatástalaníttatja, illetve átalakíttatja nem-katonai célra szolgáló termékké és azt a későbbiekben export útján vagy belföldi kereskedelmi forgalomban értékesíti, használja fel, illetve

d) a vevő a sajátszámlás konstrukcióban megvásárolt eszközt, készletet belföldön szétbontatja és a használható részegységeket, alkatrészeket haditechnikai vagy nem-katonai célokra szolgáló termékként export útján, vagy belföldi kereskedelmi forgalomban értékesíti, használja fel.

(2) Az ÁPV Rt., illetve megbízottja az (1) bekezdés a), c) és d) pontja alapján csak akkor értékesítheti export célra az eszközt, készletet, ha a vevő rendelkezik a haditechnikai eszközök és szolgáltatások kiviteléről, behozataláról és reexportjáról szóló 48/1991. (III. 27.) Korm. rendeletben előírt a külkereskedelmi forgalmazásra feljogosító engedélyekkel.

(3) A vevő mentesül a haditechnikai eszköz és készlet tárolásához szükséges - külön jogszabályban előírt - engedélyek megszerzése alól, ha azt teljes mennyiségben exportálni kívánja és annak lebonyolításáig az ÁPV Rt., illetve a megbízottja által működtetett Kisegítő Raktárban tárolja.

(4) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti hatástalanítást, illetve a nem-katonai célokra történő átalakítást csak olyan belföldi szervezet végezhet, aki (amely) ezen tevékenység végzéséhez rendelkezik a Honvédelmi Minisztérium illetékes szakmai szervezetének tanúsítványával.

(5) A hatástalanítást végző szervezetnél a hatástalanítást, illetve a nem-katonai célokra történő átalakítást az Országos Rendőr Főkapitányság ellenőrzi. A hatástalanító szervezet csak rendőrhatósági engedélyek birtokában jogosult a még nem hatástalanított, illetve még át nem alakított haditechnikai terméknek a vásárlás helyéről a saját telephelyéről történő szállítására.

Záró rendelkezések

13. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépéskor folyamatban lévő vagyonkezelésre is alkalmazni kell.

14. §

Az e rendeletben foglaltak végrehajtása érdekében azokat a kérdéseket, amelyeket a Versenyeztetési Szabályzat nem érint, az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója saját hatáskörben szabályozza.

15. §

Felhatalmazást kap a honvédelmi miniszter és a belügyminiszter, hogy a rendelet hatálya alá tartozó haditechnikai eszközök és készletek nem-katonai célokra történő átalakításának, hatástalanításának és megsemmisítésének, valamint szállításának szabályait, a végrehajtó személyek, szervezetek alkalmasságának és az alkalmasság igazolására szolgáló tanúsítvány kiadásának feltételeit e rendelet hatálybalépésétől számított 60 napon belül együttes rendeletben szabályozza.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 304/2001. (XII. 27.) Korm. rendelethez

Haditechnikai eszközök

1. Vadász- és bombázó repülőgépek, harci helikopterek, fegyverrel rendelkező repülő eszközök;

2. Egyéni lövészfegyverek (pisztolyok, puskák, géppisztolyok, gépkarabélyok);

3. Géppuskák, gépágyuk, önjáró, vontatott és hátrasiklás nélküli lövegek;

4. Aknavetők, gránátvetők, sorozatvetők;

5. Rakétarendszerek, kézi rakétaindító berendezések;

6. Rádiólokációs információ feldolgozó pontok;

7. Rádiótechnikai irányító rendszerek;

8. Rádiólokátorok és egyéb lokátortechnikai eszközök;

9. Repülőrakéta előkészítő állomások;

10. Harckocsik, harckocsi vontatók;

11. Páncélozott szállító harcjárművek;

12. Egyéb páncélos járművek;

13. Rádiófelderítő, lehallgató, ellenőrző, zavaró készülékek (eszközök, állomások);

14. Rádió iránymérő berendezések (eszközök, állomások);

15. Rádiórelé felderítő, lehallgató, ellenőrző, zavaró készülékek (eszközök, állomások);

16. Rádiótechnikai felderítő és kisugárzást ellenőrző eszközök (állomások);

17. Tüzérségi rádiógyújtó felderítő és zavaró állomások;

17. Tüzérségi rádiógyújtó felderítő és zavaró állomások;

18. Földi és légi telepítésű rádiólokátort felderítő, zavaró eszközök, állomások;

19. Rádióelektronikai-harc vezetési pontok (komplexumok), irányító rendszerek;

20. Hadihajók, naszádok;

21. Aknatelepítő, aknakereső és mentesítő, aknataposó és aknakifordító eszközök;

22. Páncélozott műszaki felderítő és akadályelhárító járművek;

23. Könnyű lángszórók és tűzkeverék töltő eszközök.

Haditechnikai készletek

1. Lőszerek, rakéták, aknák, bombák, robbanóanyagok és robbanó eszközök;

2. Pirotechnikai termékek (könnyűgázgránát, füstjelző, robbanó hangjelző, ködgyertya, gumigolyós kézigránát, jelző rakéták stb.);

3. Vegyi- és sugármentesítő anyagok, harcanyagok;

4. Fegyverek alkatrészei.

Az 1999. évi VI. törvény hatálya alá tartozó hagyományos fegyverzet és haditechnika

1. Harckocsik;

2. Páncélozott harcjárművek;

3. Tüzérségi eszközök 100 mm és a feletti űrmérettel;

4. Harci repülőgépek;

5. Támadó helikopterek.

Tartalomjegyzék