61/1990. (X. 1.) Korm. rendelet

az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmának engedélyezéséről

A Magyar Köztársaság Kormánya[1]

- az Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény XXI. Cikkelyének,

- a fojtó-, mérges és egyéb hasonló gázok, valamint a bakteriológiai eszközök hadviselési célokra történő használatának eltiltásáról szóló 1925. június 17-én kelt jegyzőkönyvnek,

- valamint az 1997. évi CIV. törvénnyel kihirdetett, a vegyi fegyverek kifejlesztésének, gyártásának, felhalmozásának és használatának tilalmáról, valamint megsemmisítéséről szóló, 1993. január 13-án, Párizsban aláírt egyezménynek megfelelően,

- a külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvény 29. §-ának (1) bekezdésében, továbbá a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény 5. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. §[2]

(1) Nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák a Magyar Köztársaság területéről kizárólag e rendelet alapján kiadott Engedéllyel vihetők ki.

(2) Nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák a Magyar Köztársaság területére kizárólag e rendelet alapján kiadott Igazolással hozhatók be, ha

a) a termék a vegyi fegyverek kifejlesztésének, gyártásának, felhalmozásának és használatának tilalmáról, valamint megsemmisítéséről szóló, 1993. január 13-án, Párizsban aláírt egyezményt (a továbbiakban: Egyezmény) kihirdetéséről szóló 1997. évi CIV. törvény hatálya alá tartozik,

b) azt a származási ország hatósága igényli, vagy más hazai jogszabály előírja.

(3) Nemzetközileg ellenőrzött terméknek és technológiának minősülnek származási országtól függetlenül

a) az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák Termékellenőrzési Jegyzékének megállapításáról szóló 31/1998. (V. 15.) IKIM rendelet szerinti termékek és technológiák,

b) a nukleáris export és import engedélyezéséről szóló 121/1997. (VII. 17.) Korm. rendelet mellékletében szereplő termékek és technológiák, valamint

c) minden olyan termék, technológia és szolgáltatás, amely esetében a magyarországi szerződő fél tudomással bír arról, hogy a termékek, illetve technológiák részben vagy egészében a vegyi, biológiai, nukleáris fegyverek, illetve az ilyen fegyverek célba juttatására alkalmas rakétatechnikai eszközök fejlesztésével, gyártásával, raktározásával, működtetésével, felderítésével, azonosításával, elterjedésével kapcsolatosan kívánják felhasználni. A magyarországi szerződő fél ilyen irányú kérdésére az engedélyező hatóság köteles válaszolni, amennyiben a termék, technológia, illetve szolgáltatás az előzőekben meghatározott körbe tartozik.

(4) Az (1), illetve a (2) bekezdésben meghatározott engedély vagy igazolás, illetve a 7. § (6) bekezdésében meghatározott nyilatkozat szükséges az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák (a továbbiakban: termékek és technológiák)

a) kereskedelmi és nem kereskedelmi forgalomban történő behozatalára és kivitelére;

b) reexportjára;

c) vámszabadterületre, vámraktárba és tranzitterületre történő be- és kiszállítására;

d) az ezekkel folytatott ügynöki tevékenységre;

e) technológia, szoftver, műszaki adat közzétételére számítógépes hálózaton (interneten), illetve ezek e-mailen, lemezen, faxon vagy egyéb elektronikus úton történő kivitelére;

f) átviteli (tranzit) áruforgalmára, melyet a 7/A. § szerinti módon kell bejelenteni.

(5) Nem szükséges az (1), illetve a (2) bekezdésben meghatározott engedély vagy igazolás, ha az Alkotmány rendelkezéseinek megfelelően jóváhagyott külföldön, illetve Magyarországon tartott hadgyakorlatra történik a termékek és technológiák kiszállítása, illetve behozatala.

(6) Engedélyköteles tevékenység a (3) bekezdésben meghatározott körben

a) a szakértői, szaktanácsadói tevékenység külföldön;

b) az oktatás, képzés hazai intézményeknél, gazdálkodó szervezeteknél.

Az ez irányú kérelmeket az R. 3. §-ában meghatározott Exportellenőrzési, Vegyi és Biológiai Fegyvertilalmi Irodához kell benyújtani.

(7) Az engedély megadásának feltétele, hogy a Termékellenőrzési Jegyzék II. fejezetében felsorolt, az Egyezmény hatálya alá eső termékekre az Egyezmény előírásai, I. fejezetében felsorolt termékekre és technológiákra a 48/1991. (III. 27.) Korm. rendeletben foglaltak, a II. fejezetben szereplő nukleáris termékekre és technológiákra a 121/1997. (VII. 17.) Korm. rendeletben foglaltak teljesüljenek.

(8) Az (1), illetve a (2) bekezdésben meghatározott engedély, illetve igazolás nem szükséges a hazai termékek és technológiák Magyarországon, magyarországi végfelhasználó részére történő forgalmazáshoz.

(9) Felhatalmazást kap a gazdasági miniszter, hogy a Non-proliferációs Tárcaközi Bizottság egyetértésével az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák Termékellenőrzési Jegyzékét kiadja és szükség szerint módosítsa.

Non-proliferációs Tárcaközi Bizottság[3]

2. §[4]

A Non-proliferációs Tárcaközi Bizottság megvitatja a Gazdasági Minisztérium által eléterjesztett elvi jelentőségű exportellenőrzési ügyeket, és azokban - a minisztérium eljárásaiban kötelező módon alkalmazandó - elvi döntéseket hoz. A Bizottság által meghatározott döntési elvek nem tartalmazhatnak az állampolgárokat közvetlenül kötelező rendelkezéseket.

Exportellenőrzési, Vegyi és Biológiai Fegyvertilalmi Iroda[5]

3. §[6]

Az 1. §-ban meghatározott engedélyezési eljárást a Gazdasági Minisztérium keretében működő Exportellenőrzési, Vegyi és Biológiai Fegyvertilalmi Iroda (a továbbiakban: Iroda) folytatja le az e rendeletben szabályozott módon.

Nemzetközi Import Igazolás

4. §

(1) Nemzetközi Import Igazolást (International Import Certificate - a továbbiakban: Igazolás) az Iroda bocsát ki a termékek és technológiák Magyar Köztársaságba történő behozatala esetén a 3. számú mellékletben foglalt módon a célból, hogy igazolja az abban meghatározott termékek forgalma felett gyakorolt magyar hatósági ellenőrzést.

(2) Az (1) bekezdés alapján kiadott Igazolás kizárólag az abban megnevezett cég, illetve személy nevében használható fel, az exportáló ország hatóságai előtti eljárás során. Mindennemű átruházása érvénytelen.

(3)[7] Az Igazolásban és hozzá tartozó Végső Címzetti és Vásárlói Nyilatkozatban, valamint Szállítási Tanúsítványban szereplő adatokkal kapcsolatban beálló bármilyen természetű változásról a kérelmezőnek haladéktalanul értesítenie kell az Irodát. Ha a változás következtében az Igazolás kiadásának feltételei jelentősen megváltoznak, az Iroda jogosult az Igazolást visszavonni, illetve egyidejűleg a változásbejelentést új kérelemként kezelni.

(4) Az Igazolás érvényét veszíti, ha a kibocsátást követő 6 hónapon belül nem mutatják be a megfelelő külföldi hatóságnál.

(5) Ha az Igazolásban foglalt mennyiség, illetve mérték

a)[8] több mint az exportáló ország hatóságaitól engedélyezni kért termék mennyisége, illetve technológia-átadás mértéke,

b) megegyezik ugyan az engedélyezni kért termékmennyiséggel, illetve technológia-átadás mértékével, azonban a kiadott engedély nem, vagy csak részben teszi lehetővé a szállítást;

c)[9]

(6)[10] Annak megállapítása, hogy a származási ország hatóságai igénylik-e a termék, illetve technológia ellenőrzését, a szerződő felek feladata.

(7)[11]

Végső Címzetti és Vásárlói Nyilatkozat

5. §

(1)[12] Az Igazolás iránti kérelemhez csatolni kell a 4. számú melléklet szerinti formában kiállított Végső Címzetti és Vásárlói Nyilatkozatot (a továbbiakban: Nyilatkozat), amely szerint a behozott terméket és technológiát kizárólag a Nyilatkozatban megjelölt feltételekkel és módon fogják felhasználni.

(2)[13] A termékek, illetve technológiák továbbadása esetén az az új végső címzett, illetve vásárló által kiállított Nyilatkozatot kell az iroda részére benyújtani.

(3)[14]

Szállítási Tanúsítvány

6. §[15]

A termékek és technológiák behozatala esetén a végleges vámkezelést végző vámhivatal az Iroda által - az 5. számú mellékletben meghatározott módon - kibocsátott Szállítási Tanúsítványt (Delivery Verification Certificate - a továbbiakban: Tanúsítvány) érvényesíti, annak igazolására, hogy az abban foglalt termékek és technológiák magyar vámterületre érkeztek.

Kiviteli engedély

7. §

(1) Az engedély iránti kérelmet a 6. számú mellékletben szereplő eredeti példányban kitöltött formanyomtatványon (Application for Export License) kell benyújtani.

(2) A kérelemhez csatolni kell

a)[16] a származási ország igénye alapján reexport engedélyt, az Igazolást és a Tanúsítványt,

b) szükség esetén a műszaki paramétereket,

c)[17] a felhasználó Végső Címzetti Nyilatkozatát, ha az importáló ország nem tart fenn megfelelő exportellenőrzési rendszert, amelynek keretében kormánya nevében a 4. §-ban foglalt garanciavállalást tartalmazó nyilatkozatot (nemzetközi import igazolást) bocsáthatna ki.

d)[18]

(3)[19] Ha a termék és technológia ideiglenes jelleggel (meghatározott időn belül visszahozatali kötelezettség mellett) ideiglenes kivitelben vagy passzív feldolgozásban kerül vámkezelésre, akkor a kérelemhez nem kell csatolni a Nemzetközi Importigazolást és a Végső Címzetti és Vásárlói Nyilatkozatot (kivéve a II. fejezet 0. kategóriát és az 1-9. kategóriába tartozó kettős felhasználású nukleáris termékeket és technológiákat).

(4)[20] Az engedély iránti kérelemben, illetve mellékleteiben szereplő adatokkal kapcsolatban beálló bármilyen természetű változásról haladéktalanul értesíteni kell az engedélyt kiadó szervet. Ugyanez vonatkozik az engedély kiadása után bekövetkező adatváltozásokra. Ha a változás következtében az engedélyezés feltételei jelentősen megváltoznak, az engedélyező hatóság jogosult az engedélyt visszavonni, illetve egyidejűleg a változásbejelentést új kérelemként kezelni.

(5)[21] Az engedély a kiállításról számított 6 hónapig érvényes, indokolt esetben - kérelemre - az Iroda hosszabb lejárati időt is engedélyezhet.

(6)[22] Nem szükséges engedély, ha

a) a Termékellenőrzési Jegyzék II. fejezet 1-9. kategóriájában (kivéve a kettős felhasználású nukleáris termékeket és technológiákat) szereplő hazai gyártású exportálni kívánt, valamint igazolás kibocsátása nélkül behozott termékek és technológiák értéke nem éri el az 500 000 forintot, továbbá az ügylet nem része egy ennél magasabb értékű tranzakciónak;

b) az ideiglenes behozatalban, aktív feldolgozási eljárásban vámkezelt áru az eredeti feladó nevére és címére kerül kiszállításra;

c) a termék az eredeti feladó nevére és címére kerül visszaszállításra;

d) a Termékellenőrzési Jegyzék II. fejezet 1-9. kategóriájában szereplő termékek és technológiák forgalmazásában részt vevő jogi és természetes személy, illetőleg jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság az Irodával kötött külön megállapodásban foglaltaknak megfelelően és ennek alapján kiadott engedéllyel (disztribútori felhatalmazás), előzetesen megállapított keret terhére, utólagos elszámolási kötelezettség mellett, exportálja a terméket és technológiákat.

A disztribútori felhatalmazás kiadásának és hatályban maradásának feltétele, hogy az exportőr az Irodával kötött megállapodásban foglaltaknak megfelelő belső ellenőrző programot és rendszert állítson fel, azt működtesse, továbbá, hogy arról az Irodát tájékoztassa.

Az exportőr köteles betekintést biztosítani az Iroda részére, a disztribútori felhatalmazás keretében lebonyolított forgalom irataiba (szerződéskötési, vámolási, könyvelési okmányok).

(7)[23] Az engedélyt a kiviteli ellenőrzést végző vámhivatalhoz a kiviteli ellenőrzés elvégzésére irányuló kérelemmel egyidejűleg kell benyújtani. Az (5) bekezdésben meghatározott esetben a kiviteli ellenőrzés elvégzésére irányuló kérelemhez a megfelelő jogszabályhelyre való utalást tartalmazó nyilatkozatot kell csatolni arról, hogy a vámáru kiviteléhez engedély beszerzésére nincs szükség. Az ilyen forgalomról az exportőr a tárgyévet követő 30 napon belül utólag kimutatást köteles az Iroda részére benyújtani. Az Iroda indokolt esetben soron kívüli elszámolásra kötelezheti az exportőrt. Az engedély, illetve a nyilatkozat hiányában a vámhivatal a termék vámkezelésére benyújtott árunyilatkozatot visszautasítja.

Tranzit[24]

7/A. §[25]

(1) A termékek és technológiák tranzitterületre történő beszállítását vagy átviteli (tranzit) forgalmát a 6/C. számú mellékletben szereplő formanyomtatványon kell a vámkezeléssel egyidejűleg bejelenteni az eljáró vámhivatal részére.

(2) Az eljáró vámhivatal végfelhasználói nyilatkozat benyújtására kötelezheti a nemzetközi fuvarozó, szállító vagy tranzitterületre beszállító külföldit vagy hazai természetes, illetve jogi személyt, ha fennáll annak gyanúja, hogy a terméket, illetve technológiát részben vagy egészben a vegyi, biológiai, nukleáris fegyverek, illetve az ilyen fegyverek célba juttatására alkalmas rakétatechnikai eszközök fejlesztésével, gyártásával, raktározásával, működtetésével, felderítésével, azonosításával, elterjedésével kapcsolatosan kívánják felhasználni.

(3) A végfelhasználói nyilatkozatot 2 példányban kell benyújtani az illetékes vámhivatalhoz, melynek 1 példányát a vámhivatal az Iroda részére köteles megküldeni.

(4) A végfelhasználói nyilatkozatnak tartalmaznia kell a végfelhasználó nevét, címét, a termék vagy technológia tervezett felhasználási területét, illetve a felhasználás módját, valamint értékét, illetve mennyiségét.

(5) A végfelhasználói nyilatkozat alapján a termék vagy technológia továbbítását az Iroda megtilthatja.

(6) A végfelhasználói nyilatkozat benyújtása és ellenőrzésének időtartamára a terméket vagy technológiát a fuvarozó, szállítmányozó raktárában átmeneti megőrzés alá kell venni, amennyiben erre nincs lehetőség a közvetlen vámfelügyelet alá vételét kell elrendelni.

(7) Amennyiben a terméket vagy technológiát megállapíthatóan a (2) bekezdésben meghatározottaknak megfelelően használják fel, az illetékes vámhivatal a termék vagy technológia továbbítását - az Iroda határozata alapján - köteles megtagadni, és kötelezni a nemzetközi fuvarozót, szállítót vagy a tranzitterületre beszállító külföldit, illetve hazai természetes vagy jogi személyt, hogy a terméket vagy technológiát saját költségén az exportáló cég telephelyére visszaszállítsa, és erről az exportáló ország illetékes vámszervét értesíti.

(8) Az (1)-(7) bekezdések rendelkezései nem érintik az 1949. évi XIII. törvénnyel kihirdetett, a Dunán való hajózás rendjének szabályozása tárgyában Belgrádban, 1948. év augusztus hó 18. napján kelt nemzetközi egyezmény 27. §-ában foglaltakat.

(9) A tranzitterület felügyeletét ellátó és a kiléptető vámhivatal az (1) bekezdésben szereplő okmányok általuk érvényesített másolatait havi összesítéssel minden hónap 5. napjáig köteles a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága részére felterjeszteni, amely azokról havi összesítés formájában minden hónap 10. napjáig tájékoztatja az Irodát.

A kérelmek elbírálása[26]

8. §[27]

(1) A nyomtatványokat a kitöltési útmutató szerint kitöltve kell az Iroda részére benyújtani, külön kérésre a műszaki paraméterek listájával együtt.

(2)[28] Az Iroda a kérelem benyújtásától számított 30 napon belül határozatot hoz és értesíti a kérelmezőt, hogy az engedélyt vagy igazolást megadta, vagy a kérelmet elutasította.

(3)[29] Az engedélyt vagy igazolást akkor lehet megtagadni, illetve visszavonni, ha

a) a külföldi fél vagy a belföldi végső felhasználó tevékenysége megsérti a vonatkozó jogszabályok előírásait;

b) az engedély vagy igazolás a Magyar Köztársaság nemzetközi szerződéseiben vállalt kötelezettségeit, illetőleg e kötelezettségek teljesítését sérti, vagy veszélyezteti;

c) a kérelmező a termékek és technológiák forgalmazása kapcsán az a) pontban említett személyi körrel áll kapcsolatban;

d) a termékek és technológiák forgalmában résztvevő belső ellenőrzési rendszerét nem a 7. §-ban előírtaknak megfelelően működteti;

e) a termékek és technológiák forgalma a Magyar Köztársaság nemzetbiztonsági érdekeit sérti;

f) a kérelmező valótlan adatot közölt;

g) a folytatott tevékenység eltér a Nemzetközi Importigazolásban foglalt felhasználástól.

(4)[30] Amennyiben az Iroda az Igazolást vagy az engedély kiadását a (3) bekezdés a)-c), illetve e) és f) pontja alapján tagadja meg, vagy az a)-g) pontban foglalt okból a már kiadott Igazolást vagy engedélyt visszavonja, ezzel egyidejűleg az érintett importőr, exportőr, illetve végső címzett, továbbá a forgalomban közreműködő más személy megnevezését a Magyar Közlönyben közzéteszi. Az Iroda ugyancsak a Magyar Közlönyben közleményként teszi közzé azon természetes személyek körét, akiket büntetőeljárás során eltiltottak az e rendelet hatálya alá eső tevékenység folytatásáról.

(5)[31] A Termékellenőrzési Jegyzék II. fejezet 0. kategóriájába, valamint 1-9. kategóriájába tartozó kettős felhasználású nukleáris termékek és technológiák forgalmával kapcsolatos igazolás és engedély (disztribútori felhatalmazás is), az Országos Atomenergia Hivatal, III. fejezet I. kategóriájába tartozó kényszerítő és bűnfelderítő eszközök forgalmával kapcsolatos igazolás és engedély a Belügyminisztérium, továbbá III. fejezet II. kategóriájába tartozó termékek és technológiák forgalmával kapcsolatos igazolás és engedély az illetékes polgári nemzetbiztonsági szolgálat előzetes engedélyével adható ki.

9. §

Az eltiltásról, az engedély (igazolás) kiadásának megtagadásáról illetve visszavonásáról rendelkező határozatot indokolni kell. Az eljárásra egyebekben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló törvény rendelkezései - a külkereskedelmi igazgatás általános eljárási szabályaiban foglalt eltérésekkel - irányadóak.

Adatszolgáltatás

10. §[32]

(1) A termékek és technológiák forgalmában részt vevők - végső felhasználókat is beleértve - kötelesek az engedélykérelem, illetve az Igazolás iránti kérelem benyújtásakor az Irodával mindazon adatokat közölni, amelyek alapján a terméket vagy technológiát jogszabály meghatározza. Közölniük kell a felhasználás körülményeire vonatkozó adatokat is.

(2) A termékek és technológiák forgalmában részt vevők kötelesek az Iroda részére bejelenteni az eljárásban képviseletre jogosult személy adatait (neve, érvényes személyi igazolványának száma, beosztása) és a bekövetkezett változásokat.

(3) Az Iroda az (1)-(2) bekezdés alapján benyújtott adatokat kizárólagosan exportellenőrzési célokra használhatja fel, és köteles az bizalmas információként kezelni.

(4) A termékek és technológiák forgalmában részt vevők kötelesek az engedélyezés vagy bejelentés hatálya alá eső tevékenységükkel kapcsolatos dokumentációt mindaddig megőrizni, és az a 11. § alapján eljáró ellenőrző szervnek bemutatni, amíg az adott termék vagy technológia az 1. § (2) bekezdése szerint nemzetközileg ellenőrzöttnek minősül, illetőleg megsemmisülő vagy egyszeri felhasználásra, továbbá beépítésre kerülő (felhasználható) termékek esetén a felhasználást követő 2 évig. Helyszíni ellenőrzés során a megsemmisülés, illetve felhasználás tényét az ellenőrzött szervezetnek kell igazolnia (megsemmisítési jegyzőkönyv, anyagnorma stb. alapján).

Hatósági ellenőrzés

11. §

(1)[33] Az e jogszabályban, valamint a külkereskedelemre vonatkozó egyéb jogszabályokban foglalt kötelezettségek, továbbá az ellenőrzött termékekkel és technológiákkal kapcsolatos előírások megtartását az Iroda, valamint a Vám- és Pénzügyőrség szervei jogosultak ellenőrizni. Ezen eljárások során az államigazgatási eljárás általános szabályait, illetve a vámeljárási rendelkezéseket kötelesek megtartani.

(2) Az eljáró szerv jogosult az exportáló ország felhatalmazott szakértőit eljárásába bevonni vagy az erre vonatkozó nemzetközi megállapodásban foglaltak szerint szakértői cégeket megbízni annak lefolytatására.

(3)[34] Az eljáró szerv felhívására származási bizonyítványt kell benyújtani.

Belső ellenőrzés[35]

11/A. §[36] Az exportőr köteles belső ellenőrzési rendszert működtetni, amely magába foglalja az exporttermékek nyilvántartását, a vonatkozó jogszabályok szerinti besorolását (Termékellenőrzési Jegyzék szám) és felelős személy kijelölését, aki a belső ellenőrzési rendszer működtetéséért felel.

Megsemmisítési eljárás

12. §[37]

Záró rendelkezések

13. §

(1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba, s az a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.

(2) E rendelet végrehajtásáról a nemzetközi gazdasági kapcsolatok minisztere gondoskodik, vámügyi kérdésekben együttműködve a pénzügyminiszterrel.

(3) A gazdálkodási kötelezettség megszegésének bűncselekményével kapcsolatos jogszabályokról szóló 92/1987. (XII. 30.) MT rendelet melléklete a következő 13. ponttal egészül ki:

"13. Az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmának engedélyezéséről szóló jogszabályban a végső felhasználót terhelő kötelezettségek."

(4)[38]

(5)[39]

(6) E rendelet nem érinti a külkereskedelmi engedélyezési eljárásokról szóló egyéb jogszabályok hatályát.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet[40]

2. számú melléklet[41]

3. számú melléklet

HIVATALI HASZNÁLATRA!

(kitöltés után)

CONFIDENTAL (after filling in)

Útmutató

a Nemzetközi Import Igazolás kitöltéséhez

Az exportellenőrzési rendelet értelmében ezt a nyomtatványt kell kitölteni minden, a 61/1990.(X. 1.) Korm. r. rendelet 1. sz. mellékletében meghatározott, a 2. számú mellékletben szereplő országokból (csúcstechnológiát képviselő) termék és technológia importja esetén.

Átlagosan 15 perc szükséges ezen nyomtatvány kitöltéséhez, beleértve a tájékoztató elolvasását, a meglevő adatok kikeresését is. Kérjük juttassák el az Exportellenőrzési Irodához a nyomtatvánnyal kapcsolatos bármilyen észrevételüket.

Általános tudnivalók

Ezt a nyomtatványt négy példányban kell benyújtani.

Az engedélyezett nyomtatvány egy példányát az Exportellenőrzési Iroda őrzi meg. Ennek telefax másolatát az Iroda nyilvántartási, ellenőrzési célból eljuttatja az exportáló ország exportengedélyeket kiadó illetékes szervéhez, valamint a magyar vámszervekhez. A második példányt az importőrnek kell eljuttatnia az exportáló országbeli kereskedelmi partneréhez (az exportőrhöz). Ennek alapján történik meg külföldön az export engedélyezése.

(Megjegyzés: A magyar Exportellenőrzési Iroda által aláírt és lepecsételt Nemzetközi Import Igazolás nélkül a csúcstechnológiai termékeket és technológiákat előállító országok nem adnak ki exportengedélyt magyarországi szállításra, és Nemzetközi Import Igazolás nélkül ezen termékek és technológiák Magyarországra történő behozatala tilos és törvényellenes.)

A harmadik példányt az importőr köteles az áru beérkezésekor a vámszerveknek átadni a vámeljárás lefolytatása és a terméknek az országba történő beléptetése céljából (Ennek melléklete az áru beérkezését az exportáló ország felé igazoló Szállítási Tanúsítvány (Delivery Verification Certificate), amelyet a vámkezelés után a magyar vámszervek érvényesítenek).

A negyedik példányt az importőr köteles megőrizni nyilvántartás és ellenőrzés céljából mindaddig, amíg az adott termék szerepel a Termékellenőrzési jegyzékben, illetve amíg a termék megsemmisítésére az iroda nem adott engedélyt.

Nemzetközi Import Igazolás csak abban az esetben kerül kiadásra, ha az exportáló ország rendelkezései ezt igénylik, és az importált termék szerepel a Termékellenőrzési Jegyzéken.

Speciális tudnivalók

1. Az importőr, illetve az importért felelősséget vállaló teljes nevét és címét fel kell tüntetni. (Annak a személynek a nevét kell feltüntetni, aki jogosult a 4. pontban vázolt felelősség vállalására.)

2. Az exportőr teljes nevét és címét fel kell tüntetni.

3. A terméket a kereskedelemben szokásos kifejezésekkel kell leírni, megadva összetételét, típusát, méretét, űrtartalmát, teljesítményét, a gyártó nevét, sorozatszámot, védjegyet, katalógus számot, vagy más olyan jellemző adatokkal amelyek elősegítik a termék pontos azonosítását, mint pl. hogy új vagy használt berendezésről van-e szó.

A nyomtatvány használatának jogi szabályozása

Az Import Igazolás és a Szállítási Tanúsítvány használatát a Magyar Köztársaság Kormánya által kiadott 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelet határozza meg.

Büntetések és szankciók

A Magyar Köztársaság Kormányának fenti rendeletével meghatározott termékek és technológiák azon importálói, akik valamilyen módon megszegik a rendelet intézkedéseit, bűncselekményt követnek el (BTK 287 és 298. paragrafus). Az említett jogszabályok alapján a vétkes elkövetők pénzbüntetéssel vagy 2 évig terjedő szabadságvesztéssel, minősített esetben 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetők.

4/A. számú melléklet

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ A "VÉGSŐ CÍMZETTI ÉS VÁSÁRLÓI NYILATKOZAT EXPORT ESETÉN" C. NYOMTATVÁNYHOZ

(ISTRUCTIONS FOR APPLICATION FORM "STATEMENT BY ULTIMATE CONSIGNEE AND PURCHASER FOR EXPORT")

Ezt a nyilatkozatot a külföldi importőrnek (az 1. pontban szereplő végső címzettnek) és a külföldi vásárlónak kell elkészítenie azon magyar exportőr vagy eladó részére, akitől a 6. pontban szereplő terméket megrendelték.

A nyilatkozat mellékletként fog szolgálni a magyar Exportellenőrzési Irodához benyújtandó Exportengedély kérelemhez.

A NYILATKOZAT MINDEN EGYES PONTJÁT KI KELL TÖLTENI!

Amennyiben valamilyen információ nem ismert vagy nem meghatározható, akkor az "ISMERETLEN" vagy "MEGHATÁROZHATATLAN" szavakat kell beírni.

Amennyiben a megadott hely nem elegendő, akkor az információkat adja meg egy csatolt, a 11. pont szerint aláírt mellékleten.

A 11. pontban szereplő dátumhoz képest maximum 180 napon belül nyújtsa be a nyilatkozatot. A nyilatkozatban megadott információk az exportengedélyezési rendelkezések hatálya alá esnek.

This form must be submitted by the foreign importer (ultimate consignee shown in Item 1) and by the foreign buyer or purchaser, to the Hungarian exporter or seller with whom the order for the commodities described in Item 6 is placed.

This completed statement will be submitted in support of one or more export licence applications to the Hungarian Export Control Office.

ALL ITEMS ON THIS FORM MUST BE COMPLETED.

Where information required is unknown or the item does not apply, write in the appropriate words "UNKNOWN" or "NOT APPLICABLE".

If more space is needed, use an attached sheett of paper signed as in Item 11.

Submit form within 180 days from the latest date in Item 11.

Information furnished herewith is subject to the provisions of Hungarian Export Control Order.

4/B. számú melléklet

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ A "VÉGSŐ CÍMZETTI ÉS VÁSÁRLÓI NYIIATKOZAT IMPORT ESETÉN" C. NYOMTATVÁNYHOZ

INSTRUCTIONS FOR APPLICATION FORM "STATEMENT BY ULTIMATE CONSIGNEE AND PURCHASER FOR IMPORT"

Ezt a nyilatkozatot a magyar importőrnek (az 1. pontban szereplő végső címzettnek) a magyar vásárlónak kell elkészítenie azon külföldi exportőr vagy eladó részére, akitől a 6. pontban szereplő terméket megrendelték.

A nyilatkozat az Exportellenőrzési Irodához benyújtandó Nemzetközi Import Igazolás, valamint az exportáló cég által külföldön benyújtandó exportengedély kérelem melléklete.

A NYILATKOZAT MINDEN EGYES PONTJÁT KI KELL TÖLTENI!

Amennyiben valamilyen információ nem ismert vagy nem meghatározható, akkor az "ISMERETLEN" vagy "MEGHATÁROZHATATLAN" szavakat kell beírni.

Amennyiben a megadott hely nem elegendő, az információkat adja meg egy csatolt, a 11. pont szerint aláírt mellékleten.

A 11. pontban szereplő dátumhoz képest maximum 180 napon belül nyújtsa be a nyilatkozatot. A nyilatkozatban megadott információk az exportengedélyezési rendelkezések hatálya alá esnek.

This form must be submitted by the Hungarian importer (ultimate consignee shown in Item 1) and by the Hungarian buyer or purchaser, to the foreign exporter or seller with whom the order for the commodities described in Item 6 is placed.

This completed statement will be submitted in support of the International Import Certificate (IIC) Referencia applications to the Hungarian Export Control Office and in support of the application of the exporter abroad for Export

License.

ALL ITEMS ON THIS FORM MUST BE COMPLETTED.

Where information required is unknown or the item does not apply, write in the appropriate words "UNKNOWN" or "NOT APPLICABLE".

If more space is needed, use an attached sheet of paper signed as in Item 11.

Submit form within 180 days from the latest date in Item 11.

Information furnished herewith is subject to the provisions of Hungarian Export Control regulations.

5. számú melléklet

ÚTMUTATÓ

A "SZÁLLÍTÁSI TANÚSÍTVÁNY" KITÖLTÉSÉHEZ

INSTRUCTIONS FOR FILLING IN "DELIVERY VERIFICATION CERIFÍCATE"

Amikor az exportáló ország hatóságai megkövetelik a Szállítási Tanúsítvány beszerzését, abban az esetben az importőr a Nemzetközi Import Igazolás harmadik példányához 3 példányban csatolt, az importőr által kitöltött és a termék vámkezelésekor a magyar vámhatóság által lepecsételt Szállítási tanúsítvány egyik példánya segítségével igazolhatja a termék magyar területre történt beérkezését.

Az importőr a Nemzetközi Import Igazolás kérelmezésekor köteles a Szállítási Tanúsítvány nyomtatványt 3 példányban teljes egészében (a Vámhivatalnak fenntartott hely kivételével) kitölteni. A vámhivatal csak a vámkezelés után fogja a Szállítási Tanúsítványt lepecsételni.

Igény esetén az érvényesített Szállítási Tanúsítványt az importőr köteles visszajuttatni az exportőrhöz, vagy az exportáló ország rendelkezései szerint eljárni.

A vámszervek a Szállítási Tanúsítvány egy példányát megküldik az Irodának beérkezés regisztrálása céljából. Az importőr a Szállítási Tanúsítvány egy példányát nyilvántartásában köteles megőrizni mindaddig, amíg az importált termék szerepel a Termékellenőrzési Jegyzékben.

When required to obtain a delivery verification by the exporting country, the importer can prove the arrival of the imported good(s) to Hungarian territory by the Delivery Verification Certificate, which forms a part of third copy of International Import Certificate, and having been completed by the importer and certified by the Hungarian Customs Service during the Custom process of imported goods.

The Hungarian importer is required to complete all items on this form (except the portion to be completed by the Hungarian Customs Service). The Customs Office will certify a Delivery Verification Certificate only after the import has been delivered by the importer.

As required, the duly certified form shall than be dispatched by the importer to the foreign exporter or otherwise disposed of in accordance with the instructions of the exporting country.

One copy of the DVC will be sent to the export Control Office (by the Customs) for registration the arrival of the goods to Hungary. Another copy has to be held by the importer for adminisztrative and control purposes till the good is on the List of Controlled Goods.)

6/A. számú melléklet

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ AZ EXPORTENGEDÉLY KÉRELMI NYOMTATVÁNYHOZ

Figyelem!

A kérelemben valótlan állítások közlése, vagy bármely, az adott export ügyletre vonatkozó tény elhallgatása, valamint a kiadott exportengedélynek az abban leírtaktól eltérő felhasználása a Büntető Törvénykönyv szerint büntetendő cselekmény, amely pénzbüntetéssel és alapesetben 2 évig, minősített esetben 5 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.

A kérelem feldolgozása számítógéppel történik. Ezért a nyomtatványt írógéppel kell kitölteni. Az adatokat úgy gépeljék be, hogy azok ne lógjanak túl a kereteken. Amennyiben a kérelem kitöltése hiányos, úgy az az Exportellenőrzési Iroda nem veszi át vagy utólag hiánypótlásra szólítja fel a kérelmezőt..

A kitöltésnél ne használjon rövidítéseket! Csak teljes NEVET, CÍMET, TELEFONSZÁMOT adjon meg!

A kérelem hivatkozási számát feltétlenül tüntesse fel minden csatolt mellékleten!

Részletes útmutató:

1. pont: Annak a személynek a nevét és telefonszámát írja be, aki választ tud adni az exportálandó eszközzel, valamint a kérdőív kitöltésével kapcsolatos kérdésekre.

2. pont: X-szel jelölje a megfelelő rovatban, hogy milyen mellékleteket csatol a kérelemhez. A kapcsolódó dokumentumokat a kérelmezőnek meg kell őriznie.

3. pont: Adja meg az eredeti hivatkozási számot, ha az exportügylet nem valósult meg!

4. pont: Csak akkor töltse ki, ha az árucikk különleges területen kerül felhasználásra.

5. pont: Az exportőr adatai.

6. pont: A vásárló az a külföldi ügyfél, amely a kérelmezővel vagy mással exportügyletben megállapodott. Ha az ügyfél azonos a végső címzettel, akkor írjon X-et az "Azonos a 7. ponttal" rovatba.

NE HAGYJA EZT A ROVATOT ÜRESEN!

7. pont: A végső címzett a végső célországban az az ügyfél, amely a berendezést végfelhasználás céljára megkapja (12. pont). Bank, közvetítő ügynök és közvetítő nem adható meg végső címzettként, de regisztrálni kell a 8. pontban, mint közbenső címzettet. ÁLLAMI KERESKEDELMI SZERVEZETEK CSAK ABBAN AZ ESETBEN LEHETNEK CÍMZETTEK, HA A 9. B) PONTBAN LEÍRT BERENDEZÉSEK VAGY MŰSZAKI ADATOK ÁTADÁSRA KERÜLNEK A VÉGFELHASZNÁLÓNAK, ÉS A TÉNYLEGES VÉGFELHASZNÁLÓ(KA)T EGYÉRTELMŰEN MEGHATÁROZTÁK A CSATOLT MELLÉKLETEKBEN. Amennyiben az áru csak meghatározott időre kerül kiszállításra az országból, akkor az a személyt vagy szervezetet kell megadni végső címzettként, amely külföldön birtokolni fogja a terméket.

NE HAGYJA ÜRESEN EZT A ROVATOT!

8. pont: A közbenső címzett az(ok) a közvetítő(k) külföldön, aki(k) résztvesz(nek) az ügyletben, mint az exportőr, vagy a vásárló, vagy végfelhasználó ügynöke(i) a szállítás lebonyolítására a vásárló vagy végső címzett felé.

Minden egyes közbenső címzettet meg kell nevezni!

Ha egynél több van, akkor az adataikat a 14. pontban kell megadni. Ha a közbenső címzett megegyezik a vásárlóval, akkor az X-szel jelölje az "Azonos a 6. ponttal" rovatban.

Ha nincs közbenső címzett akkor a "NINCS" szót írja be, ha nem ismeri, akkor az "ISMERETLEN" szót írja be.

NE HAGYJA ÜRESEN EZT A ROVATOT!

9. pont: Ha nem elegendő a hely, használjon kiegészítő mellékletet!

9/a. pont: Adja meg a szállítandó mennyiséget a Termékellenőrzési Jegyzékben leírtak szerint. Ha a Jegyzék nem ad meg különleges mennyiségegységet, akkor használja az általánosan elterjedt kereskedelmi mennyiségegységeket.

9/b pont: A termékismertetés előtt adja meg a modellszámot, utána tegyen kettőspontot! Ne adja meg a modellszámot a 9/b. pontban, ha az meghaladja a 30 karaktert! Helyette írja be a "VÁLTOZÓ" szót, mögé írjon egy kettőspontot. A modellszámot egy csatolt mellékleten adja meg!

Írja le az eszközt vagy a műszaki adatokat!

A 61/1990. (X. 1.) Korm. rendeletnek megfelelően adja meg azokat a specifikus adatokat, melyek a berendezés azonosításához és osztályozásához kellenek! Adja meg azokat az adatokat, amelyek a Termékellenőrzési Jegyzékben szerepelnek: mint pl. alapösszetevők, felépítés, elektronikus paraméterek, méret, nagyság, teljesítmény stb.! Ezeknek az adatoknak egyértelműen meg kell határozniuk a terméket, és mennyiségükben eltérőek lehetnek a termékismertetőkben megadott adatokhoz képest.

Amennyiben a Termékellenőrzési Jegyzék név szerinti specifikációt igényel, akkor az ügyletben résztvevő összes eszközt név szerint kell felsorolni.

9/c. pont: Adja meg az exportálandó eszközt leíró Termékellenőrzési Jegyzék termékszámot (TJTSZ) és a HS-t (harmonizált nomenklatúra) számot!

9/d. pont: Minden egyes tétel árát adja meg, kivéve, ha egy tételen belül nagyon sok egység szerepel! Ebben az esetben csak a végső (teljes) árat írja be! Az összeget USD-ben határozza meg! A végső árat 100 dollárra kerekítse, 100 dollárnál kisebb egyedi értéknél a pontos értéket adja meg! Amennyiben a megszokott kereskedelmi gyakorlat szerint az adott termékre nincs előre kikötött szerződési ár, akkor adja meg pontosan a 14. pontban azokat a feltételeket, amelyek alapján az árat meghatározzák, és ami alapján a pontos ár kiszámítható!

10. pont: Adja meg a teljes egységet, vagy a részegységeket gyártó(k) nevét. Ne írjon be címet! Ha több nevet ad meg, azokat vesszővel válassza el! Ha nem elegendő a megadott hely, folytassa a 14. pontban.

Figyelem! Hagyja a rovatot üresen, ha a forgalmazó azonos a termelővel.

11. pont: Adja meg a teljes és részletes leírását a végső címzett által meghatározott tervezett végfelhasználásnak. Ha a megadott hely nem elegendő használjon mellékletet.

12. pont: Csak akkor töltse ki, ha a végfelhasználó nem azonos a 7. pontban meghatározott végső címzettel! Ha egynél több végfelhasználó van, akkor írja be a "VÁLTOZÓ" szót, és sorolja fel azokat egy csatolt mellékleten.

13. pont: A külföldi "végső címzetti és vásárlói nyilatkozat" (SUCP) a mellékletekhez csatolandó.

14. pont: Amennyiben az itt szereplő információ valamely előző pont folytatása, adja meg annak a pontnak a számát! Ne írjon 9/a-9/d. pontokba tartozó információt ide! Az ügyletre vonatkozó kiegészítő adatokat a 61/1990. (X. 1.) Korm. rendeletnek megfelelően adja meg. Csatoljon különleges igazolásokat, adja meg az ügyletben résztvevő, máshol nem szereplő partnerek nevét, a csatolt dokumentumok magyarázatait stb. Ha a kérelem korábban elutasított ügyletre vonatkozik, adja meg annak eredeti hivatkozási számát. Szükség esetén használjon kiegészítő mellékleteket!

15. pont: Mindhárom rovatot ki kell tölteni! A KÉRELMET CÉGSZERŰEN KELL ALÁÍRNI!

16. pont: Ha a kérelmező nem közvetlenül a kérelemben megadott külföldi vásárlótól vagy a végső címzettől, vagy annak ügynökétől kapja a megrendelést, akkor annak a magyar ügyfélnek kell kitöltenie és aláírnia ezt a pontot, amelyik a külföldi féllel a tárgyalásokat lefolytatta és a megrendelést eredetileg felvette.

6/B. számú melléklet

6/c. számú melléklet a 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelethez[42]

7. számú melléklet a 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelethez[43]

8. számú melléklet a 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelethez[44]

9. számú melléklet a 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelethez[45]

10. számú melléklet a 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelethez[46]

Lábjegyzetek:

[1] A preambulum szövegét megállapította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 1999.02.10.

[2] Megállapította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 1999.02.10.

[3] A címet megállapította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1999.02.10.

[4] Megállapította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1999.02.10.

[5] A címet megállapította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 1999.02.10.

[6] Megállapította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 1999.02.10.

[7] Megállapította a 87/1994. (VI. 6.) Korm. rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 1994.06.21.

[8] Megállapította a 143/1991. (XI. 8.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 1991.11.08.

[9] Hatályon kívül helyezte a 87/1994. (VI. 6.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1994.06.21.

[10] Megállapította a 87/1994. (VI. 6.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 1994.06.21.

[11] Hatályon kívül helyezte a 87/1994. (VI. 6.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1994.06.21.

[12] Megállapította a 87/1994. (VI. 6.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 1994.06.21.

[13] Beiktatta a 166/1992. (XII. 18.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 1993.01.01.

[14] Hatályon kívül helyezte a 87/1994. (VI. 6.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1994.06.21.

[15] Megállapította a 166/1992. (XII. 18.) Korm. rendelet 5. §-a. Hatályos 1993.01.01.

[16] Megállapította a 66/1992. (IV. 10.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1992.04.10.

[17] Megállapította a 166/1992. (XII. 18.) Korm. rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos 1993.01.01.

[18] Hatályon kívül helyezte a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1999.02.10.

[19] Beiktatta a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 1999.02.10.

[20] Számozását módosította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 1999.02.10.

[21] Számozását módosította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 1999.02.10.

[22] Számozását módosította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése, egyidejűleg szövegét megállapította a 4. § (2) bekezdése. Hatályos 1999.02.10.

[23] Számozását módosította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 1999.02.10.

[24] Beiktatta a 166/1992. (XII. 18.) Korm. rendelet 8. §-a. Hatályos 1993.01.01.

[25] Megállapította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 5. §-a. Hatályos 1999.02.10.

[26] A címet módosította a 143/1991. (XI. 8.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 1991.11.08.

[27] Megállapította a 143/1991. (XI. 8.) Korm. rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos 1991.11.08.

[28] Módosította a 166/1992. (XII. 18.) Korm. rendelet 14. §-a. Hatályos 1993.01.01.

[29] Megállapította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 1999.02.10.

[30] Megállapította a 166/1992. (XII. 18.) Korm. rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatályos 1993.01.01.

[31] Megállapította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 1999.02.10.

[32] Megállapította a 87/1994. (VI. 6.) Korm. rendelet 7. §-a. Hatályos 1994.06.21.

[33] Megállapította a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 7. §-a. Hatályos 1999.02.10.

[34] Megállapította a 66/1992. (IV. 10.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 1992.04.10.

[35] Beiktatta a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 8. §-a. Hatályos 1999.04.01.

[36] Beiktatta a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 8. §-a. Hatályos 1999.04.01.

[37] Hatályon kívül helyezte a 87/1994. (VI. 6.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1994.06.21.

[38] Hatályon kívül helyezte a 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet 273. § (3) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 1996.04.01.

[39] Hatályon kívül helyezte a 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet 273. § (3) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 1996.04.01.

[40] Hatályon kívül helyezte a 99/1998. (V. 15.) Korm. rendelet 8. §-a. Hatálytalan 1998.05.23.

[41] Hatályon kívül helyezte a 22/1999. (II. 10.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1999.02.10.

[42] Beiktatta a 166/1992. (XII. 18.) Korm. rendelet 12. § (2) bekezdése. Hatályos 1993.01.01.

[43] Hatályon kívül helyezte a 87/1994. (VI. 6.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1994.06.21.

[44] Hatályon kívül helyezte a 87/1994. (VI. 6.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1994.06.21.

[45] Hatályon kívül helyezte a 87/1994. (VI. 6.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1994.06.21.

[46] Hatályon kívül helyezte a 87/1994. (VI. 6.) Korm. rendelet 8. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1994.06.21.

Tartalomjegyzék