54/2001. (IV. 10.) Korm. rendelet

a nemzetközi közúti fuvarozást végző egyes járművek személyzetének vezetési és pihenőidejének ellenőrzéséről

A nemzetközi közúti fuvarozást végző járművek személyzetének munkájáról szóló Európai Megállapodás (AETR) kihirdetéséről szóló 2001. évi IX. törvény 4. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

A rendelet hatálya a nemzetközi közúti fuvarozást végző járművek személyzetének munkájáról szóló Európai Megállapodás (AETR) kihirdetéséről szóló 2001. évi IX. törvény (a továbbiakban: Megállapodás) hatálya alá tartozó járművekre, vállalkozásokra (a továbbiakban: üzembentartókra), a járművek személyzetére (a továbbiakban: gépjárművezetőkre) terjed ki.

2. §

(1) A rendelet alkalmazásában nemzetközi közúti fuvarozás: a Megállapodás hatálya alá tartozó közúti járművek ` nemzetközi forgalma.

(2) A Megállapodásban meghatározott rendelkezések megtartását

a) a közúti forgalomban a rendőrhatóság, a közlekedési hatóság,

b) az üzembentartó telephelyén a megyei (fővárosi)

munkabiztonsági és munkaügyi felügyeleti és a közlekedési hatóság,

c) a határátkelőhelyeken a Vám- és Pénzügyőrség ellenőrzi.

(3) A közúti forgalomban végzett ellenőrzés kiterjedhet:

a) a járművek megengedett együttes össztömegére, jármű megengedett legnagyobb sebességére, az ülőhelyek számára,

b) a Megállapodásban meghatározott különleges szállítási feltételek meglétére,

c) a gépjárművet vezető személyek azonosítására, létszámára, életkorára, a jármű vezetéséhez rendelt szakmai képesítésekre,

d) a menetíró készülék működőképességére, hitelesítése meglétének ellenőrzésére, továbbá adatrögzítő lapjainak megfelelőségére,

e) az adatrögzítő lapok meglétére,

f) a menetíró készülék által rögzített folyamatos vezetési és pihenőidők időtartamára, és a vezetési idő megszakítására.

(4) A magyar hatósági jelzéssel ellátott jármű üzembentartója telephelyén végzett hatósági ellenőrzése kiterjedhet:

a) a munkaügyi adatok nyilvántartásai közül a gépjárművezetők vezetési és pihenőidejére vonatkozó' adatokra,

b) a menetíró műszer hitelesítési dokumentumainak nyilvántartására,

c) a felhasznált adatrögzítő lapok meglétére, ezek megfelelő tárolására,

d) az üzembentartó áltál végzett ellenőrzések dokumentumaira, az ellenőrzés alapján tett intézkedésekre és ezek hatásaira,

e) a munkaviszonyban álló gépjárművezetők külön díjazásban részesítésének feltételeire.

Az e) pontban foglaltakat a megyei (fővárosi) munkabiztonsági és munkaügyi felügyelet ellenőrzi.

(5) A Megállapodás alapján, a Megállapodáshoz csatlakozott országgal kötött - külön jogszabályban kihirdetett - kétoldalú megállapodásban foglalt rendelkezések végrehajtását is ellenőrizni kell az erre jogosult szervezeteknek.

(6) A közúti ellenőrzés során a rendőrhatóság a Megállapodásban meghatározott vezetési és pihenőidőre vonatkozó előírások megsértése esetén a külön jogszabályban' foglaltak alapján pihenőidő letöltését rendelheti el.

3. §

(1) Az e rendeletben foglaltak végrehajtásának hatósági ellenőrzésében részt vevő szervezetek az általuk végzett ellenőrzésekről a (2)-(4) bekezdésben meghatározott adattartalmú nyilvántartást vezetnek.

(2) A közúton végzett ellenőrzések álapján összesítő nyilvántartást kell vezetni:

1 A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 45. § (3) bekezdés.

a) az ellenőrzött járművek és gépjárművezetők számáról,

b) az ellenőrzés során feltárt jellemző hiányosságokról,

c) a b) pont alapján kezdeményezett leggyakrabban előforduló intézkedésekről.

(3) Az üzembentartó telephelyén végzett ellenőrzések alapján összesítő nyilvántartást kell vezetni:

a) az ellenőrzött üzembentartók számáról,

b) az ellenőrzött járművek és gépjárművezetők számáról,

c) az ellenőrzés alapján kezdeményezett leggyakrabban előforduló intézkedésekről.

(4) A Megállapodáshoz csatlakozott államok hatósági jelzésével ellátott járművek közúti ellenőrzése során feltárt hiányosságokról államonként külön nyilvántartást is vezetni kell. Ennek az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

a) az ellenőrzött járművek és gépjárművezetők száma,

b) a gépjárművezetők által elkövetett szabálytalanságok jellege, _

c) a szabálytalanságok miatt alkalmazott intézkedések jellege,

d) súlyos szabálytalanság esetén a kirótt bírság összege.

4. §

(1) Az ellenőrzésre jogosult szervezetek az ellenőrzések során tudomásukra jutott adatokat - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - csak az adatvédelemmel kapcsolatos külön jogszabályokban foglaltak szerint használhatják fel:

(2)[1] Az ellenőrzést végző szervezetek évente a tárgyévet követő év március 1. napjáig a 3. §-ban foglaltak alapján készített nyilvántartásuk egy példányát a Nemzeti Közlekedési Hatóság (a továbbiakban: NKH) Központi Hivatalának küldik meg.

(3)[2] Az NKH Központi Hivatala a Megállapodáshoz csatlakozott országok illetékes hatóságait - az érintett országokkal megkötött kétoldalú megállapodás alapján - az ellenőrzések tapasztalatairól, az alkalmazott szankciókról, intézkedésekről tájékoztatja.

(4)[3] A Magyar Köztársaság részéről a Megállapodáshoz csatlakozott országok illetékes ellenőrző hatóságaival - az ellenőrzések kapcsán felmerülő kölcsönös adatszolgáltatások teljesítése tekintetében is - közvetlen kapcsolatot az NKH Központi Hivatala tart fenn.

(5)[4] A Megállapodásban foglalt rendelkezések megtartását - az ellenőrzésre jogosult hatósági szervezetekkel kötött együttműködési megállapodásban foglaltak szerint - az NKH Központi Hivatala felügyeleti tevékenysége keretében átfogóan ellenőrzi.

5. §

(1)[5] A menetíró készülék típusának vagy az adatrögzítő lap mintapéldányának jóváhagyására irányuló kérelmet az NKH Közép-magyarországi Regionális Igazgatóságához kell benyújtani. Az NKH Központi Hivatala - a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal által kiadott hitelesítési engedély alapján - az általa jóváhagyott menetíró készülékhez jóváhagyási jelet ad ki. A jóváhagyási jel kiadásáról, illetve elutasításáról az NKH Központi Hivatala értesíti a Megállapodáshoz csatlakozott országok illetékes hatóságait, feltüntetve ebben az elutasítás indokait.

(2)[6] Az (1) bekezdés alapján jóváhagyott menetíró készülék vagy adatrögzítő lap gyártását az NKH Közép-magyarországi Regionális Igazgatósága ellenőrzi. Ha a jóváhagyás alapján gyártott menetíró készülék vagy adatrögzítő lap nem felel meg a Megállapodásban meghatározott feltételeknek az NKH Központi Hivatala a Megállapodásban foglaltak szerint intézkedik.

(3)[7] A menetíró készülék járműbe történő beszerelésére, járműhöz illesztésére, illetőleg javítására jogosultak körét az NKH Központi Hivatala - a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal által történt feljogosítása alapján - határozza meg, és a jogosultak adatait a Közlekedési és Vízügyi Értesítőben közzéteszi.

(4)[8] A menetíró készülékeken alkalmazott felerősítő zárjel és hitelesítési jel formájáról, tartalmáról az NKH Közép-magyarországi Regionális Igazgatósága nyilvántartást vezet, és arról a Megállapodáshoz csatlakozott országok illetékes hatóságait értesíti.

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a kihirdetését követő hónap első napján lép hatályba.

(2) A rendelet 2. §-ának (6) bekezdése 2002. január 1-jén lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 264/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet 13. § a) pontja. Hatályos 2007.01.01.

[2] Módosította a 264/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet 13. § a) pontja. Hatályos 2007.01.01.

[3] Módosította a 264/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet 13. § a) pontja. Hatályos 2007.01.01.

[4] Módosította a 264/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet 13. § a) pontja. Hatályos 2007.01.01.

[5] Módosította a 261/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet 6. § -a, továbbá a 264/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet 13. § a) és b) pontja. Hatályos 2007.01.01.

[6] Módosította a 264/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet 13. § a) pontja. Hatályos 2007.01.01.

[7] Módosította a 261/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet 6. § -a, továbbá a 264/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet 43. § a) pontja. Hatályos 2007.01.01.

[8] Módosította a 264/2006. (XII. 20.) Korm. rendelet 13. § b) pontja. Hatályos 2007.01.01.