Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8/2001. (I. 19.) Korm. rendelet

az Európai Közigazgatási Képzési Ösztöndíj megalapításáról szóló 92/1998. (V. 8.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány az Európai Unióhoz történő csatlakozással és a közösségbe való integrációval összefüggő feladatok megvalósítása érdekében; felkészült köztisztviselők képzésének elősegítésére a következőket rendeli el:

1. §

Az Európai Közigazgatási Képzési Ösztöndíj megalapításáról szóló 92/1998. (V. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, illetőleg az 1. § a következő (4)-(9) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A pályázatok lebonyolításával kapcsolatos feladatokat az oktatási miniszter által kijelölt és a pályázati rendszer kezelője által megbízandó felsőoktatási szervezet látja el. A pályázat lebonyolítójának feladatai különösen:

a) a pályázati kiírás közzététele,

b) a beérkezett pályázatok adatainak rögzítése, előkészítése bírálatra, a bírálat megszervezése,

c) a pályázati döntést követően a pályázók értesítése, a szerződéskötés előkészítése,

d) közreműködés az ösztöndíjas adatbank működtetésében,

e) mindazon feladatok, amelyeket á pályázat kezelője és a lebonyolító közötti szerződés tartalmaz.

(4) A pályázat kiírására, a prioritások meghatározására a központi közigazgatási intézmények, a megyei, valamint melyei jogú városi önkormányzatok, a területfejlesztési tanácsok, valamint a körzetközponti városi önkormányzatok (a továbbiakban: közigazgatási intézmények) által a pályázati rendszer kezelőjének felkérésére megadott előzetes foglalkoztatási igények, illetve kötelezettségvállalások figyelembevételével kerül sor.

(5) Az ösztöndíjak odaítélésénél az előzetesen megadott foglalkoztatási igényekből kiindulva, az indokolt igények kiegyensúlyozott kielégítésére kell törekedni. Előnyben kell részesíteni azt a pályázót, aki a foglalkoztatást vállaló közigazgatási intézmény és a pályázó közötti közszolgálati jogviszony létesítését is magában foglaló - a pályázathoz mellékelt - tanulmányi szerződéssel rendelkezik.

(6) A pályázati rendszer kezelője gondoskodik arról is, hogy a pályázatok kiírására és a szerződések megkötésére a későbbi foglalkoztatást vállaló közigazgatási intézmények mellett az érintett felsőoktatási intézmények, azokon belül az Európai Tanulmányi Központok bevonásával, feladataik és jogosítványaik szerződésben történő egyértelmű meghatározásával kerüljön sor, különös tekintettel az ösztöndíjasok későbbi foglalkoztatásának garanciáira.

(7) A foglalkoztatást vállaló, illetve gyakorlati képzést biztosító közigazgatási intézmények vezetői az ösztöndíjas munkáját segítő közigazgatási tanulmányi irányító személyt jelölnek ki, és biztosítják a szerződésben előírt szakmai gyakorlat végzésének lehetőségét.

(8) A pályázat kezelője a pályázat lebonyolítójának és a közigazgatási intézményeknek a közreműködésével ösztöndíjas adatbankot működtet, amely az ösztöndíjasok adatain kívül a képző és gyakorlati képzést nyújtó intézményekre, képzési és továbbképzési lehetőségekre, a közigazgatási foglalkoztatási lehetőségekre is kiterjed. Az adatbank foglalkoztatási igényekre vonatkozó információit a pályázók számára hozzáférhetővé kell tenni.

(9) A pályázat kezelője az interneten keresztül hozzáférhetővé teszi:

a) a 2. § (1) bekezdése szerinti pályázati kiírást,

b) az ösztöndíjat elnyert hallgatók nevét és a felsőoktatási intézményt, amelyben tanulmányaikat folytatják,

c) azoknak az intézményeknek a listáját, amelyekben a 2. § (4) bekezdésének b) pontjában meghatározott többletteljesítmények teljesíthetők,

d) a gyakorlati képzést nyújtó intézmények listáját,

e) a foglalkoztatási igényekre vonatkozó információkat,

f) egyéb, általa fontosnak tartott információkat."

2. §

(1) Az R. 2. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az ösztöndíjra a pályázati rendszer kezelője évente pályázatot hirdet meg legalább két országos napilapban, megjelölve az ösztöndíj időtartamát - amely hat félévnél hosszabb nem lehet -, valamint a képzési területekre és a nyelvismeretre vonatkozó prioritásokat is.

(2) Pályázatot adhat be az állami és állam által elismert felsőoktatási intézmény beiratkozott, nappali tagozatos magyar állampolgárságú hallgatója, aki

a) a pályázati kiírásban meghatározott évfolyamon, szakon és színvonalon teljesítette tanulmányait,

b) legalább két nyelvből államilag elismert középfokú C típusú nyelvvizsgával rendelkezik, amelyekből az egyik az angol, a francia vagy a német nyelv,

c) a pályázat évében tölti be 35. életévét vagy annál fiatalabb."

(2) Az R. 2. §-a (4) bekezdésének a)-c) pontjai helyébe a következő rendelkezés lép:

[A pályázónak előzetesen vállalnia kell, hogy az ösztöndíj elnyerése esetén kötendő szerződés szerint]

"a) tanulmányai befejezését követésen legalább az ösztöndíj folyósításának időtartamával megegyező ideig, elsősorban az európai uniós feladatokhoz kapcsolódó vagy az EU integráció által közvetlenül érintett szakmai területen közszolgálati munkakört lát el a közigazgatásban,

b) szakirányú tanulmányi kötelezettségein túl a pályázati kiírásban meghatározott és elsősorban európai uniós, valamint közigazgatási ismereteket tartalmazó többlettanulmányokat folytat a pályázati rendszer kezelője által - a felsőoktatási intézményben kijelölt személyes tanulmányi tanácsadó tanár, a közigazgatási tanulmányi irányító, valamint a felsőoktatási intézmény javaslata alapján - meghatározott és az ösztöndíj bizottság által elfogadott felsőoktatási tanulmányi programban, amelyek minimális mértéke félévente el kell érje az 1993. évi LXXX. törvény 86. §-ának (1) és (2) bekezdésében szereplő képesítési követelmények szerinti összóraszám, illetve felsőoktatási kreditek egy félévre eső részének 20%-át, vagy vállalja külföldi felsőoktatási intézményben - alapvetően közigazgatási és európai uniós -résztanulmányok folytatását, illetve a köztisztviselők számára szervezett továbbképzésen való részvételt,

c) tanulmányai befejezéséig angol nyelvből, valamint az EU - a pályázati kiírásban meghatározott - másik hivatalos idegen nyelvéből felsőfokú, államilag elismert C típusú nyelvvizsgát tesz."

3. §

Az R. 5. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A pályázati rendszer kezelője a későbbi foglalkoztatást vállaló közigazgatási intézményekkel együttműködve - amennyiben van ilyen - az ösztöndíjas számára az ösztöndíj eves folyósításának időszakán belül, tanulmányi évenként legalább egy hónap, a közigazgatásban eltöltendő szakigazgatási gyakorlati képzési időszakot ír elő. A szakdolgozati tómára a pályázati rendszer kecelője, illetve a később foglalkoztatást vállaló javaslatot tehet. A szakdolgozat témakörét - a javaslatok figyelembevételével - a felsőoktatási intézmény határozza meg.

(2) Az ösztöndíjas azon felsőoktatási intézményben, amelyben európai tanulmányait folytatja - lehetőleg az Európai Tanulmányi Központ keretében -a felsőoktatási intézmény vezetője által kijelölt személyes tanulmányi tanácsadó tanár és az 1. § (5) bekezdés szerinti közigazgatási tanulmányt irányító támogatása mellett készül. fel a közigazgatási pályára.

(3) Az ösztöndíj bizottság legfeljebb kétévi ösztöndíj összegének felhasználásával legalább féléves külföldi résztanulmány végzését engedélyezheti az ösztöndíjas számára, amelynek felhasználására vonatkozóan a pályázati rendszer kezelője a hallgatóval szerződést köt."

4. §

Az R. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § (1) Az ösztöndíjat tizenhat tagú ösztöndíj bizottság ítéli oda.

(2) A bizottság öt tagját az oktatási miniszter, további egy-egy tagját a belügyminiszter, a külügyminiszter, a pénzügyminiszter, az igazságügy-miniszter, a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, a gazdasági miniszter, a környezetvédelmi miniszter, az ifjúsági és sportminiszter, a PHARE programokat koordináló tárca nélküli miniszter, további két tagját pedig a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter bízza meg. A megbízatás időtartama három év.

(3) A bizottság elnökét - az általa kijelölt két tag közül -,valamint tagjait a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter kéri fel és bízza meg három évre.

(4) A bizottság tagjai tiszteletdíjban részesülhetnek, amelynek ülésenkénti mértékét a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter állapítja meg.

(5) A bizottság működési szabályait maga állapítja meg, és azt a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter hagyja jóvá.

(6) A bizottság tagjainak megbízatása megszűnik:

a) a megbízás időtartamának elteltével,

b) lemondással,

c) a tag halálával,

d) a jelölő általi visszahívással.

(7) A hároméves megbízási ciklus közben keletkezett megbízás hatálya a megbízási időszak végéig tart."

5. §

Az R. 7. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az ösztöndíjat elnyerő felsőoktatási hallgatóval a pályázati rendszer kezelője köt tanulmányi szerződést a Kormány megbízásából, amelyet a képzést folytató felsőoktatási intézmény, valamint a foglalkoztatást vállaló közigazgatási intézmény - amennyiben van ilyen - ellenjegyez.

(3) A szerződésben kell szabályozni a szerződés - a feleknek felróható, vagy fel nem róható okból történt - meghiúsulásának eseteit is. A pályázat kezelője gondoskodik arról, hogy ezen eseteket a szerződések egységesen tartalmazzák."

6. §

Az R. 9. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A tanulmányait befejező ösztöndíjas a Miniszterelnöki Hivatal által közzétett, a Belügyminisztérium által a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 62. §-a alapján vezetett központi közszolgálati nyilvántartáson, továbbá a közigazgatási szervezetek által bejelentett és elbírált szakigazgatási igényeken alapuló állásajánlatból tölthet be közszolgálati munkakört, különös tekintettel a közigazgatási szervezetek foglalkoztatással kapcsolatos előzetes szerződéses kötelezettségvállalására."

7. §

(1) Az R. 10. §-ának (1) bekezdése a következő e)-g) ponttal egészül ki:

[(1) Az éves központi költségvetésben elkülönített előirányzat áll rendelkezésre a következő jogcímek szerinti felhasználásra]

"e) felsőoktatási képzési és fenntartási normatíva kiegészítése,

f) a köztisztviselők számára szervezett továbbképzésen való részvétel,

g) bizottsági tagok díjazása."

(2) Az R. 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, ezzel egyidejűleg az eredeti (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre módosul.

"(2) A 2. § (4) bekezdés b) pontjában foglalt és ténylegesen igénybe vett hazai többlet felsőoktatási tanulmányok finanszírozására a tanulmányokat biztosító felsőoktatási intézmény számára - a pályázat céljára rendelt költségvetési előirányzatból - évente a 120/2000. (VII. 7.) Korm. rendelet 2. számú mellékletében szereplő 3-as finanszírozási csoport éves normatívájának 20%-át kell - időarányosan - biztosítani."

8. §

Vegyes és átmeneti rendelkezések

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 4. § (2) bekezdésében a "bíráló bizottság" helyébe "ösztöndíj bizottság" lép.

(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 12. §-a hatályát veszti.

(4) E rendelet nem érinti a hatálybalépésekor már megkötött ösztöndíjszerződéseket, azonban a szerződő felek e rendeletnek megfelelően a szerződést közös megegyezéssel módosíthatják.

A miniszterelnök helyett:

Dr. Stumpf István s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter