Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

99/2001. (VI. 20.) Korm. rendelet

a doppingellenes tevékenység szabályairól

A Kormány a sportról szóló 2000. évi CXLV. törvény 93. § (1) bekezdésének a) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - figyelemmel a törvény 2. § (1)-(2) és (5) bekezdésében, a 26. § (2) bekezdésének f) pontjában, valamint az ifjúsági és sportminiszter feladat- és hatásköréről szóló 113/1999. (VII. 16.) Korm. rendelet 3. § c) pontjában foglaltakra - a következőket rendeli el:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed a versenyszerű sportban részt vevő természetes és jogi személyekre, ideértve a sportoló felkészítésében, illetve irányításában résztvevőket is.

2. §

E rendelet alkalmazásában

a) dopping: a doppinglista szerinti hatóanyagot tartalmazó teljesítményfokozó - vagy annak elfedését, illetve gyorsabb kiürítését elősegítő - szer, készítmény vagy élettani vegyület, továbbá az 1. számú melléklet szerinti módszer;

b) doppingolás: a doppinglistán szereplő doppingszerek, készítmények, módszerek alkalmazása abból a célból, hogy közvetlen vagy közvetett módon mesterségesen növeljék a sporttevékenység során elérhető teljesítményt; függetlenül attól, hogy az az elvárt eredményre vezet-e;

c) doppinglista: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Orvos Bizottsága, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA), illetve az illetékes nemzetközi sportszervezetek (nemzetközi sportági szakszövetségek, Európa Tanács Doppingellenes Megfigyelő Csoportja) által időszakonként aktualizált és közzétett azon hatóanyagok jegyzéke, amelyeknek a sportoló szervezetéből történő kimutatása esetén a doppingolás megállapítást nyer. A doppinglistát az 1. számú melléklet tartalmazza;

d) doppingellenes tevékenység: az az ellenőrző, felvilágosító és nevelő tevékenység, amelynek célja, hogy a sportoló sportteljesítménye fokozása érdekében doppingot ne használjon fel.

3. §

(1) A versenyrendszerben szervezett versenyen, a versenyen kívül és a felkészülési időszakban a sportoló doppinglistán szereplő teljesítményfokozó szereket, készítményeket nem használhat fel, módszereket nem alkalmazhat még akkor sem, ha az adott doppingfajta egészségügyi kockázattal nem jár.

(2) Tilos a sportoló részére sportteljesítménye fokozása érdekében az (1) bekezdés szerinti szerek, készítmények előállításához, megszerzéséhez, felhasználásához, illetve az ilyen módszerek alkalmazásához segítséget nyújtani, azok felhasználásában közreműködni, illetve a felhasználást lehetővé tenni.

(3)[1] Ha a sportszakember tudomására jut, hogy a sportoló doppingol, illetve valaki a sportolónak a doppingoláshoz segítséget nyújt, azt köteles bejelenteni az illetékes országos sportági szakszövetségnek vagy a szakszövetségi feladatokat ellátó sportszövetségnek (a továbbiakban együtt: szövetség), illetve orvos esetében a Magyar Orvosi Kamara Etikai Bizottságának.

(4) A versenytől, mérkőzéstől való visszalépés, illetve a verseny előtt vagy a versenyen bekövetkezett sérülés nem mentesíti a sportolót a doppingellenőrzéstől.

4. §

Az ifjúsági és sportminiszter (a továbbiakban: miniszter) feladatkörében eljárva gondoskodik a tiltott teljesítményfokozó szerek használatára vonatkozó hazai és nemzetközi rendelkezések betartásáról, amely során:

a) a szövetségekkel és a Magyar Olimpiai Bizottsággal együttműködve kidolgozza az általános, továbbá a sportágakra egységesen előírt felvilágosítási, nyilvántartási, ellenőrzési és szankcionálási elveket;

b) ajánlásokat tesz a részletes szövetségi szabályok megalkotására, és azoknak az egységes hazai és nemzetközi szakmai elvekkel való összehangolására;

c) jóváhagyja a doppingellenes tevékenység programját, amely alapján gondoskodik:

ca) a doppingellenes tevékenység végrehajtásához szükséges költségvetési források biztosításáról,

cb) a sportszervezetektől független mintavételi csoport irányításáról és működtetéséről,

cc) a doppingellenőrzések összehangolásáról,

cd) a nemzetközi kapcsolattartásról,

ce) a megelőzésre irányuló felvilágosító, információs, nevelő-oktató tevékenység szervezéséről,

cf) a doppingellenes tevékenységgel kapcsolatos nyilvántartások vezetéséről,

cg) a szankcionálás szakmai felügyeletéről és annak a nemzetközi elvekkel való összhangjának biztosításáról.

5. §

(1) A szövetség érvényesíti a doppingtilalmat, amely, során:

a) belső szabályzatban (a továbbiakban: doppingszabályzat) rendelkezik a sportolók és a sportszakemberek doppingellenes tevékenységgel összefüggő feladatait, kötelezettségeit tartalmazó szabályokról és a feladatok végrehajtásához szükséges költségek biztosításáról;

b) nyilvántartja és a doppingellenes tevékenység ágazati koordinálásáért felelős szerv rendelkezésére bocsátja az ellenőrzés végrehajtásához szükséges adatokat;

c) a doppingellenes tevékenység programja alapján elkészíti a sportág doppingellenőrzési tervét.

(2) Az ellenőrzési terv tartalmazza, hogy a versenynaptárban szereplő melyik felkészülési időszakban, versenyeken, mérkőzéseken kell az ellenőrzést végrehajtani, továbbá azt, hogy ezek közül melyiket jelentik be előre. A szövetség elrendelheti, hogy a hazai versenyen meghatározott eredményt elért sportolót ellenőrzésnek vessék alá.

(3) A doppingszabályzat az e rendelet, valamint a sportág nemzetközi szakszövetségének doppingellenes szabályaival összhangban tartalmazza:

a) a sportolók ellenőrzésével, tájékoztatásával és felvilágosításával kapcsolatos sportági előírásokat;

b) az alkalmazható büntetéseket, azok időtartamát, mértékét, valamint a büntetések kiszabásának eljárási rendjét.

6. §

(1) A doppingellenőrzés (a továbbiakban: ellenőrzés) lehet előre bejelentett vagy bejelentés nélküli, és kiterjed minden - amatőr vagy hivatásos versenyengedéllyel rendelkező - sportolóra.

(2) Ellenőrzés tartható a versenyrendszerben szervezett versenyen, a versenyen kívül és a felkészülési időszakban.

(3) Az ellenőrzés elrendelésére a sportág hazai szövetsége és a nemzetközi szakszövetsége, illetve az általuk erre feljogosított szervezet vagy személy jogosult.

(4) A versenyen kívüli és a felkészülési időszakban tartott ellenőrzés csak az 1. számú melléklet I. pontja szerinti doppinglistán szereplő B), C), D), E), valamint a III. pont B) pontja szerinti doppingfajtákra terjed ki.

(5) Versenyen, mérkőzésen az ellenőrzés a doppinglistán szereplő összes doppingcsoportra kiterjed.

(6) A tiltott módszerekre vonatkozó ellenőrzés versenyen, mérkőzésen, továbbá versenyen kívüli és felkészülési időszakban egyaránt elvégezhető.

(7) A doppingellenőrzést úgy kell elvégezni, hogy az ne jelentsen a szükségesnél nagyobb mértékű beavatkozást a sportoló magánéletébe.

7. §

(1) Az ellenőrzéshez és a mintavételhez szükséges elkülönített helyiséget - be nem jelentett ellenőrzés esetén is - a verseny, illetve mérkőzés szervezője köteles biztosítani. Minden más - ellenőrzéssel kapcsolatos - személyi és tárgyi feltételek biztosítása az ellenőrzést elrendelő feladata.

(2) A feltételek meglétét a versenybíróság a verseny, illetve a mérkőzés előtt ellenőrzi. Ha a verseny, illetve a mérkőzés a személyi vagy tárgyi feltételek hiánya miatt nem tartható meg, az ebből eredő többletköltségeket a mulasztó fél viseli.

(3) Ha az ellenőrzés versenyen kívül vagy a felkészülési időszakban történik, akkor az elkülönített helyiség biztosítása a sportszervezet kötelezettsége.

(4) Az ellenőrzés költségeit - ha jogszabály másképpen nem rendelkezik - az ellenőrzést elrendelő, illetve az azt igénylő fél viseli.

8. §

(1) Az ellenőrzés vizelet-mintavétellel történik. Ha az adott sportág nemzetközi szövetsége azt elfogadta, vérvétel vagy egyéb testszövet vétele útján is lehet mintát venni ellenőrzés céljából.

(2) A mintavételi eljárás részletes szabályait a 2. számú melléklet határozza meg.

9. §

(1) Az adott versenyből vagy mérkőzésből ki kell zárni azt a sportolót, aki:

a) az ellenőrzés alól magát kivonja, vagy

b) az ellenőrzést meghiúsítja, illetve

c) a mintavételi eljárás rendjét nem tartja be, illetve

d) az a)-c) pont alattiakat megkísérli.

(2) Az (1) bekezdés szerinti magatartás esetén, illetve ha az ellenőrzés pozitív eredménnyel zárul, a sportoló versenyen elért eredményét meg kell semmisíteni, továbbá amennyiben a sportoló a sporteredmény eléréséért díjazást vagy egyéb juttatást, elismerést kapott, azokat köteles visszaszolgáltatni.

(3) Ha az (1) bekezdés szerinti magatartást csapatsportban részt vevő sportoló tanúsítja, akkor a csapatnak azt az eredményét kell megsemmisíteni, amit azon a versenyen ért el, amin a sportoló részt vett.

(4) Selejtező rendszerű versenyek vagy mérkőzések alkalmával amennyiben a két versenyszám között nincs lehetőség a laboratóriumi vizsgálat elvégzésére, a doppingolás ténye nem befolyásolja az adott csapat által elért végeredményt.

(5) Azokban a sportágakban, ahol a sportoló eredményének alakításában állat vesz részt, az állattól nyert pozitív eredményű doppingminta esetén a sportolóval szemben a (2)-(4) bekezdésekben meghatározottakat alkalmazni kell.

(6) Ha a csapatsportban állat is részt vesz, a (3) bekezdésben foglaltakat a sportolóval szemben alkalmazni kell.

(7) Az eredményt akkor is meg kell semmisíteni, ha a versenyző nem tudott az állat doppingolásáról.

10. §

Ha a doppingellenőrzésre levett "A" jelű minta vizsgálatának eredménye pozitív, akkor a sportoló az e célra rendelt a szakmai szabályoknak megfelelően tárolt "B" I, jelű mintája vizsgálatát kérheti, és jogosult annak vizsgálatán részt venni az általa választott külső szakértő egyidejű bevonásával.

11. §

(1) Ha a doppingellenőrzés eredménye pozitív, vagy a sportoló a 9. § (1) bekezdése szerinti magatartást tanúsított, illetve a doppingolás tényét elismerte, vele szemben a szövetség doppingeljárást folytat le.

(2) A sportszakemberrel szemben doppingeljárást akkor lehet lefolytatni, ha:

a) a 3. § (2)-(3) bekezdéseiben foglaltakat megszegi;

b) közreműködik a doppingvizsgálat meghiúsításában.

(3) A doppingeljárást a sportolóval szemben a szövetség, a sportszakemberrel szemben a munkáltatója (megbízója) folytatja le.

(4) A szövetség - összhangban a nemzetközi előírásokkal - az 1. számú melléklet szerinti doppinglista, valamint a doppingolás körülményeinek figyelembevételével sporttevékenységtől eltiltás büntetést szabhat ki a sportolóva1 szemben.

(5) A sportolóra a (4) bekezdésben meghatározott büntetés mellett:

a) átigazolástól;

b) kölcsönadástól eltiltás;

c) kedvezmények megvonása (csökkentése);

d) pénzbüntetés

büntetések is kiszabhatók.

(6) A doppinglistán szereplő vegyületek kimutatása, valamint tiltott módszerek alkalmazása esetén a sporttevékenységtől eltiltás időtartama - a (7) bekezdésben meghatározottak kivételével - :

a) első alkalommal háromtól hat hónap;

b) ismételt esetben egytől két év lehet.

(7) A 6. § (4) bekezdésében meghatározott doppingfajták kimutatása esetén a sporttevékenységtől eltiltás időtartama:

a) első esetben legfeljebb két év;

b) ismételt esetben legfeljebb négy év lehet.

(8) Az (5) bekezdés a)-b) pontjaiban meghatározott büntetések alkalmazása esetén a büntetés időtartama a két évet nem haladhatja meg. Az (5) bekezdés c) pontjában meghatározott büntetés időtartama az egy évet nem haladhatja meg.

(9) Az (5) bekezdés d) pontjában meghatározott büntetés mértéke a sportoló sporttevékenységből származó előző évi nettó jövedelmének egynegyedét nem haladhatja meg. Amatőr sportolóra pénzbüntetés nem szabható ki.

(10) A munkáltató (megbízó) a sportszakemberrel szemben szakmai tevékenységtől eltiltás büntetést szabhat ki.

(11) A (10) bekezdésben meghatározott büntetés mellett a sportszakemberre az (5) bekezdés c)-d) pontjában meghatározott büntetések is kiszabhatók.

(12) A sportszakemberrel szemben kiszabható büntetések időtartamára, illetve mértékére a (6)-(8) bekezdésben foglaltak megfelelően irányadók. Az (5) bekezdés d) pontjában meghatározott büntetés mértéke a sportszakember szakmai tevékenységből származó előző évi nettó jövedelmének egynegyedét nem haladhatja meg.

(13) Pénzbüntetés kiszabása esetén annak beszedésére a szövetség jogosult, amelyet köteles sportágában a doppingellenes tevékenységre fordítani.

12. §

(1) A doppingfegyelmi eljárást első fokon a szövetség, illetve a munkáltató (megbízó) doppingbizottsága folytatja le. A doppingbizottság önállóan vagy a - külön jogszabály szerinti - sportfegyelmi bizottság keretei között működik.

(2) A doppingfegyelmi eljárást másodfokon a szövetség, illetve a munkáltató (megbízó) dopping fellebviteli bizottsága folytatja le. A dopping fellebviteli bizottság önállóan vagy a - külön jogszabály szerinti - sportfegyelmi fellebbviteli bizottság keretei között működik.

(3) A dopping fellebviteli bizottság határozata a kihirdetésével - a (4) bekezdés szerinti kérelem benyújtására tekintet nélkül - végrehajtható.

(4) A szövetség, illetve a munkáltató (megbízó) másodfokon meghozott döntése ellen a szövetség közgyűlése által választott rendkívüli doppingbizottsághoz lehet kérelmet benyújtani, amely azt soron kívül elbírálja. A rendkívüli doppingbizottság önállóan vagy a - külön jogszabály szerinti - rendkívüli fegyelmi bizottság keretei között működik.

(5) A sporttevékenységtől eltiltás büntetés ellen a sportoló, a szakmai tevékenységtől eltiltás büntetés ellen a sportszakember keresettel a bírásághoz fordulhat. A bíróság eljárására a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény XXIII. fejezetében szabályozott, a munkaviszonyból és a munkaviszony jellegű jogviszonyból származó perek szabályait kell alkalmazni.

(6) A doppingfegyelmi eljárás részletes szabályaira a sportfegyelmi felelősségről szóló 34/2001. (III. 5.) Korm. rendelet rendelkezései az irányadók.

13. §

(1) E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a meg nem engedett teljesítményfokozó szerek, készítmények és módszerek használata tilalmának szabályairól szóló 86/1998. (V. 6.) Korm. rendelet.

(3) Az 1. számú mellékletben meghatározottak alapján, a hatóanyag szerinti alfabetikus doppinglistát a hozzátartozó - magyarországi forgalomban levő - gyógyszerek neveivel, valamint a gyógyszernév szerinti alfabetikus doppinglistát a miniszter az egészségügyi miniszterrel egyetértésben félévente közzéteszi a minisztérium hivatalos lapjában.

(4) A (3) bekezdésben meghatározott doppinglistákat első alkalommal a rendelet hatálybalépésével egyidejűleg kell közzétenni.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 99/2001. (VI. 20.) Korm. rendelethez

Tiltott készítmények és módszerek listája

I. Tiltott készítmények hatóanyag-listája

A) Stimulánsok

Magyar névLatin név1Angol név2
amfepramonamfepramonumamfepramone
amfetaminamphetaminumamfetamine
amfetaminilamphetaminilumamfetaminile
amifenazolamiphenazolumamiphenazole
bambuterolbambuterolumbambuterol
benzfetaminbenzphetaminumbenzfetamine
bitolterolbitolterolumbitolterol
bromantanbromantanumbromantan
carfedoncarphedonumcarphedon
dimetamfetamindimethamphetaminudimetamfetamine
efedrin**ephedrinumephedrine
etafedrinetafedrinumetafedrine
etamivanetamivanumetamivan
etil-amfetaminethylamphetaminumetilamfetamine
etilefrinethylephrinumetilefrine
fencamfaminfencamphaminumfencamfamin
fendimetrazinphendimetrazinumphendimetrazine
fenetillinfenetyllinumfenetylline
fenfluraminfenfluraminumfenlluramine
fenilefrinphenylephrinumphenylephrine
Magyar névLatin név1Angol név2
fenilpropanolamin**phenylpropanolaminumphenylpropanolamine
fenmetrazinphenmetrazinumphenmetrazine
fenproprexfenproprexumfenproprex
fenterminphenterminumphentermine
foledrinpholedrinumpholedrine
formoterol***formoterolumformoterol
furfenorexfurfenorexumfurfenorex
heptaminolheptaminolumheptaminol
katin**cathinumcathine
klobenzorexclobenzorexumclobenzorex
klórfenterminchlorphenterminumchlorphentermine
koffein*coffeinumcaffeine
kokaincocainumcocaine
kropropamidcropropamidumcropropamide
krotetamidcrothethamidumcrotetamide
mefenorexmefenorexummefenorex
mefenterminmephenterminummephentermine
metamfetaminmethamphetaminummetamfetamine
metilefedrin**methylephedrinummethylephedrine
metiléndioxi-amfetaminmethylendioxyamphetaminummethylendioxyamfetamine
metilfenidátmezhylphenidatummethylphenidate
metoxifenaminmethoxyphenaminummethoxyphenamine
mezokarbmesocarbummesocarb
morazonmorazonummorazon
niketamidnikethamidumnikethamide
norfenfluraminnorfenfluraminumnorfenfluramine
orciprenalinorciprenalinumorciprenaline
parahidroxi-amfetaminparahydroxyamphetaminumparahydroxyamfetamine
pemolinpemolinumpemoline
pentetrazolpentetrazolumpentetrazol
pipradrol -pipradrolumpipradrol
pirovaleronpyrovaleronumpyrovaleron
prolintánprolintanumprolintane
propilhexedrinpropylhexedrinumpropylhexedrine
pszeudoefedrin**pseudoephedrinumpseudoephedrine
reproterolreproterolumreproterol
rimiterolrimiterolumrimiterol
szalbutamol***salbutamolumsalbutamol
szalmeterol***salmeterolumsalmeterol
Magyar névLatin név1Angol név2
szelegilinselegilinumselegiline
sztrichninstrychninumstrychnine
terbutalinterbutalinumterbutaline

és származékaik.

1 Ahogyan a gyógyszer dobozán megjelenik, ha van ilyen alkalmazása is.

2 Ahogyan a nemzetközi listán megjelenik.

* Koffein esetében az eredmény pozitív akkor, ha a vizeletben a vegyület koncentrációja magasabb, mint 12 µg/ml.

** Katin esetében az eredmény pozitív, ha a vegyület koncentrációja a vizeletben magasabb, mint 5 µg/ml. Efedrin és metilefedtin esetében az eredmény akkor pozitív, ha a vegyület koncentrációja a vizeletben magasabb, mint 10 µg/ml. Pszeudoefedrin és fenilpropanolamin esetében az eredmény pozitív, ha a vegyület koncentrációja a vizeletben magasabb, mint 25 µg/ml.

*** Ezen vegyületek alkalmazása csak az asztma, illetve fizikai aktivitás által kiváltott asztma gyógyítása vagy megelőzése céljából megengedett, kizárólag inhalációs módon. Szalbutamol esetében az eredmény akkor pozitív, ha a vegyület koncentrációja nagyobb, mint 100 ng/ml. Megfelelő szakorvos (csapatorvos) által kiállított dokumentum bemutatása szükséges a versenybizottságnak.

Minden imidazol-készítmény alkalmazható helyileg, érszűkítők helyi érzéstelenítőkkel együtt alkalmazhatók. Az adrenalin és a fenilefrin helyi alkalmazása (orr, szemészeti, rectalis) megengedett.

B) Narkotikumok

Magyar névLatin névAngol név
alfaprodinalphaprodinumalphaprodine
anileridinanileridinumanileridine
buprenorfinbuprenorphinumbuprenorphine
dextromoramiddextromoramidumdextromoramide
diamorfin (heroin)diamorphinumdiamorphine (heroin)
dipianondipipanonumdipipanone
etoheptazinethoheptazinumethoheptazine
fenazocinphenazocinumphenazocine
hidrocodonhydrocodonumhydrocodone
levorfanollevorphanolumlevorphanol
metadonmethadonummethadone
morfinmorphinummorphine
nalbufinnalbuphinumnalbufine
pentazocinpentazocinumpentazocine
petidinpethidinumpethidine
trimeperidintrimeperidinumtrimeperidine

és származékaik.

Megjegyzés: A kodein, dextrometorfan, dextropropoxifen, dihidrokodein, difenoxilát, etilmorfin, folkodin, propoxifen és a tramadol megengedett.

A morfin alkalmazása esetében az eredmény akkor pozitív, ha a vegyület koncentrációja a vizeletben nagyobb, mint 1 µg/ml.

C) Anabolikus hatású vegyületek

1. Anabolikus androgén szteroidok:

Magyar névLatin névAngol név
19-nor-androsztendiol19-norandrostendiolum19-norandrostenediol
19-nor-androsztendion19-norandrostendionum19-norandrostenedione
19-nor-androszteron19-norandrosteronum19-norandrosterone
androsztendiolandrostendiolumandrostenediol
androsztendionandrostendionumandrostenedione
bolaszteronbolasteronumbolasterone
boldenonboldenonumboldenone
danazoldanazolumdanazol
dehidro-epi-androszteron (DHEA)dehydroepiandrosteronumdehydroepiandrosterone (DHEA)
dehidro-klór-metiltesztoszterondehydrochlormethyltestosteronumdehydrochlormethyltestosterone
dihidrotesztoszterondihydrotestosteronumdihydrotestosterone
drosztanolondrostanolonumdrostanolone
fluoximeszteronfuoxymesteronumfluoxymesterone
formebolonformebolonumformebolone
gesztrinongestrinonumgestrinone
klosztebolclostebolumclostebol
meszterolonmesterolonummesterolone
metándienonmetandienonummetandienone
metandriolmethandriolummethandriol
metenolonmetenolonummetenolone
metiltesztoszetronmethyltestosteronummethyltestosterone
miboleronmiboleronummibolerone
nandrolonnandrolonumnandrolone
noretandrolnorethandrolumnorethandrolone
oxandrolonoxandrolonumoxandrolone
oximeszteronoxymesteronumoxymesterone
oximetolonoxymetholonumoxymetholone
sztanozololstanozololumstanozolol
tesztoszteron*testosteronumtestosterone
trenbolontrenbolonumtrenbolone

és származékaik.

* Bizonyosságot kell szerezni tesztoszteron-pozitivitás esetén a tesztoszteron és az epitesztoszteron arányáról, amely akkor igényel további vizsgálatot, ha ez az arány nagyobb, mint 6. Ebben az esetben - kivéve az arányt befolyásoló betegségeket vagy bizonyos élettani állapotokat, mint például alacsony epitesztoszteron-kiválasztás vagy androgén hormontermelő tumor, illetve enzimhiány - vizsgálatsorozatot kell végezni mielőtt a mintát pozitívnak nyilvánítjuk. Ez azt jelenti, hogy a sportolót szúrópróbaszerű vizsgálatnak kell legalább havi egy alkalommal három hónapon át alávetni. Amennyiben a sportoló nem hajlandó részt venni ebben a vizsgálatsorozatban, az eredményét pozitívnak kell nyilvánítani.19-nor-androszteron esetében a vizsgálat férfiak esetében akkor pozitív, ha a vegyület koncentrációja a vizeletben nagyobb, mint 2 ng/ml. 19-nor-androszteron esetében a vizsgálat nők esetében akkor pozitív, ha a vegyület koncentrációja a vizeletben nagyobb, mint 5 ng/ml.

2. Béta-2 agonisták:

Magyar névLatin név*Angol név**
bambuterolbambuterolumbambuterol
bitolterolbitolterolumbitolterol
klenbuterolclenbuterolumclenbuterol
fenoterolfenoterolumfenoterol
formoterol*formoterolumformoterol
rimiterolrimiterolumrimiterol
szalbutamol**salbutamolumsalbutamol
szalmeterol*salmeterolumsalmeterol
terbutalinterbutalinumterbutaline

és származékaik.

* Inhaláció útján alkalmazhatók.

** Szalbutamol esetében a vizsgálat akkor pozitív, ha a vegyület koncentrációja a vizeletben nagyobb, mint 1000 ng/ml.

D) Vizelethajtók

Magyar névLatin névAngol név
acetazolamidacetazolamidumacetazolamide
amiloridamiloridumamiloride
bendroflumethiazidbendroflumethiazidumbendroflumethiazide
benztiazidbenzthiazidumbenzthiazide
bumetanidbumetanidumbumetanide
diklofenamiddiclofenamidumdiclofenamide
etakrinsavacidum ethacrynicumetacrynic acid
furoszemidfurosemidumfurosemide
hidroklórtiazidhydrochlorothiazidumhydrochlorothiazide
indapamidindapamidumindapamide
kanrenoncanrenonumcanrenone
klórmerodrinchlormerodrinumchlormerodrin
klórtalidonchlorothalidonumchlortalidone
mannit*mannitolummannitol
merzalilmersalylummersalyl
spironolaktonspironolactonumspironolactone
triamterentriamterenumtriamterene

és származékaik.

* Csak intravénás injekció formájában tilos.

E) Fehérje természetű hormonok és analógjaik

1. Koriogonadotrofin (choriogonadotropinum, choriogonadotrophin, hCG, human chorionic gonadotrophin) - csak férfiaknál tilos.

2. Agyalapi mirigy és szintetikus gonadotrofinok (LH) - csak férfiaknál tilos.

3. Kortikotrofinok (corticotrophinok): ACTH, tetrakoszaktid (tetracosactide).

4. Növekedési hormon (hGH).

5. Inzulinhoz hasonló növekedési hormon (IGF-1) és analógjaik.

6. Eritropoetin (EPO).

7. Inzulin: csak olyan sportolóknál engedélyezett, akik inzulinfüggő diabetesben szenvednek. Az erről szóló orvosi igazolást endokrinológus szakembertől vagy csapatorvostól kell mellékelni.

8. Klomifen (clomiphenum, clomiphene), ciklofenil (cyclofenil), tamoxifen, aromatáz-inhibitorok, melyek alkalmazása csak férfiaknál tilos.

II. Tiltott módszerek

A következő beavatkozások tiltottak:

1. Vérdopping: Orvosilag indokolatlan és veszélyes beavatkozás a vér - ideértve a saját vért is - és vérkészítmények intravénásan történő beadása teljesítményfokozása céljából.

2. Mesterséges oxigénvivők és plazmanövelők (expanderek).

3. Farmakológiai, vegyi és fizikai beavatkozások: A NOB Orvos Bizottsága szabályaival összhangban tilos minden olyan szer vagy módszer használata, amely a doppingellenőrzés során felhasználandó vizeletminta integritását vagy érvényességét meghamisítja. Ilyen beavatkozások például: a katéterezés, a vizeletcsere és/vagy vizelethamisítás, valamint a vizeletkiválasztás akadályozása probenecid vagy származékainak alkalmazásával.

III. Bizonyos körülmények között tiltott vegyületek

A) Alkohol

A nemzetközi szakszövetségek és más felelős szervekkel történt egyezmény alapján etanol-teszt végezhető bizonyos sportágakban. A részletes szabályokat az illetékes szövetségek a doppingszabályzatban rendezik.

B) Cannabinoidok

A nemzetközi szakszövetségek, illetve felelős szervek kérésére (NOB, ISM) fogyasztásuk ellenőrizhető versenyen kívül, felkészülési időszakban is. Az ellenőrzés során marihuana és hasis teszt elvégzésére kerül sor. Az olimpiai játékok idején a marihuana teszt végig elvégezhető. A vizeletben lévő 11-nor-delta-9 tetrahidrokannabinol-9-karbonsav (carboxy-THC) szintje 15 ng/ml felett doppingnak számít.

C) Helyi érzéstelenítők

Injekcióban történő helyi érzéstelenítés a következő feltételek mellett megengedett:

1. bupivakain (bupivacainum, bupivacaine), lidokain (lidocainum, lidocaine), mepivakain (mepivacainum, mepivacaine), prokain (procainum, procain) és származékaik használhatók, de kokain nem. Érösszehúzó vegyületek helyi érzéstelenítőkkel együtt alkalmazhatók;

2. csak helyi vagy ízületbe történő injekciózásuk megengedett;

3. csak orvosi igazolás birtokában és megfelelő indikáció esetén alkalmazhatók. A készítmény alkalmazásról igazolást kell benyújtani a versenybíróságnak.

D) Glükokortikoszteroidok

Ezen vegyületek szisztémás alkalmazása tilos, tehát nem alkalmazhatók szájon át, végbélbe vagy izom, illetve vénás injekció formájában. Amennyiben orvosilag indokolt, helyi és intraarticularis injekció formájában alkalmazható. A készítmény alkalmazásáról igazolást kell benyújtani a versenybíróságnak.

E) Béta-blokkolók

Magyar névLatin névAngot név
acebutololacebutololumacebutolol
alprenololalprenololumalprenolol
atenololatenololumatenolol
betaxololbetaxololumbetaxolol
bisoprololbisoprololumbisoprolol
bunololbunololumbunolol
celiprololceliprololumceli rolol
eszmololesmololumesmolol
karteololcarteololumcarteolol
labetalollabetalolumlabetalol
levobunolollevobunololumlevobunolol
metipranololmetipranololummetipranolol
metoprololmetoprololummetoprolol
nadololnadololumnadolol
oxprenololoxprenololumoxprenolol
pindololpindololumpindolol
propranololpropranololumpropranolol
szotalolsotalolumsotalol
timololtimololumtimolol

és származékaik.

Bizonyos szövetségek előírásai szerint ellenőrizhető.

IV. Mennyiségi korlátozás alá eső vegyületek összefoglaló felsorolása

koffein> 12 µg/ml
karboxi-THC> 15 ng/ml
katin> 5 µg/ml
efedrin .> 10 µg/ml
epitesztoszteron> 200 ng/ml
metilefedrin> 10 µg/ml
morfin> 1 µg/ml
19-norandroszteron> 2 ng/ml férfiaknál
19-norandroszteron> 5 ng/ml nőknél
fenilpropanolamin> 25 µg/ml
pszeudoefedrin> 25 µg/ml
szalbutamol
(izgatószerként)
(anabolikus hatású szerként)
> 100 ng/ml
> 1000 ng/ml
tesztoszteron és epitesztoszteron aránya> 6

2. számú melléklet a 99/2001. (VI. 20.) Korm. rendelethez

A dopping-mintavételi eljárási rend részletes szabályai

Az eljárási rend célja, hogy

1. operatív egységesített eljárás keretében minden érdekelt számára biztosítsa az egységes és korrekt mintavételt,

2. segítse elé a doppingellenőrzés folyamatos végrehajtását és egy egységes nemzetközi mintavételi modell kialakítását.

Főbb tartalmi elemek

1. Mintavételi, csoportok

1.1. A mintavételt képzett és erre a tevékenységre a miniszter által felhatalmazott, független személyeknek kell végezni, akiknek rendszeres továbbképzésben kell részt venniük meghatározott időszakonként. Ennek megszervezése a doppingellenes tevékenységért felelős szervezet kötelessége.

1.2. Az ellenőrzésnél a mintavevő csoport két tagjának jelenléte szükséges, figyelembe véve az ellenőrizendők nemét. Jelen lehet továbbá a sportoló által megjelölt személy is (orvos, gyúró).

1.3. A doppingellenőröknek rendelkezniük kell megfelelő igazolvánnyal, illetve megbízólevéllel, amelyet az erre hivatott nemzeti vagy nemzetközi sportszervek, szövetségek állítanak ki.

2. Az ellenőrzésre történő kijelölés

2.1. Az ellenőrzéseket a versenyeken és a felkészülési időszakban is el lehet rendelni a nemzeti doppingellenes rendelkezéseknek, illetve szövetségek alapszabályainak megfelelően.

2.2. Az igazolt, illetve versenyeken rendszeresen részt vevő sportolókat bármikor, előzetes figyelmeztetés nélkül ismételten is alá lehet tesztvizsgálatnak vetni.

2.3. Tilos a sportoló előzetes tájékoztatása a várható ellenőrzésről.

3. A doppingmintát kísérő nyomtatványok

3.1. A sportolót szóban és írásban is fel kell szólítani a doppingvizsgálatra. A szóbeli felszólítást utólag dokumentálni kell. A felszólító nyomtatványon rögzítetni kell a mintavétel idejét, helyét és módját, és azt a versenyzővel alá kell íratni.

3.2. A felszólító nyomtatványnak tartalmaznia kell a sportoló adatait és a versenyző által kiválasztott kísérőszemély nevét.

3.3. A doppingellenőrzés megtagadását, meghiúsítását, illetve azt, ha a sportoló az ellenérzés alól kivonja magát - amely a pozitív eredménnyel egyenlő elbírálás alá esik -, a felszólító nyomtatványon dokumentálni kell.

3.4. A versenyen történő ellenőrzésre vonatkozó szabályok:

3.4.1. A doppingellenőrzésre történő kijelölést közvetlenül a verseny befejezése után kell megtenni.

3.4.2. A kijelölés, illetve a mintavétel egyes sportágaknál más időpontban is megtörténhet (pl. súlycsoporthoz kötött sportágaknál mérlegeléskor is).

3.4.3. Az ellenőrzésre történő kijelölés után a sportoló mellé ki kell rendelni egy kísérőt a vizsgálószervezet részéről, aki a mintavételre történő megjelenésig a sportoló mellett tartózkodik.

3.4.4. Amennyiben vizelet-mintavétel történik, úgy azt a kijelöléstől számított 24 órán belül el kell végezni. A mintavételre történő kijelölés után 1 órán belül meg kell jelenni a mintavételi állomáson.

3.5. A versenyen kívül történő mintavétel:

3.5.1. A sportoló előzetes értesítés nélkül bármikor kijelölhető doppingellenőrzésre.

3.5.2. Egyebekben a 3.4.2-3.4.4. pontokban foglaltakat kell megfelelően alkalmazni.

4. Megjelenés mintavételre

4.1. A verseny befejezésekor a kijelölő adatlapon jelzett időben a sportolónak a mellérendelt kísérővel együtt meg kell jelennie a doppingellenőrző állomáson rendszerint azonnal, de legfeljebb 1 órán belül.

4.2. A megjelenés idejét, a kísérő személyi adatait, illetve az esetleges távolmaradás tényét a mintavételi űrlapon is dokumentálni kell.

5. Mintavételi helyiség

5.1. A versenyen, illetve az azon kívül történő ellenőrzés során a mintavételi helyiségnek az esemény színhelyéhez olyan közel kell lennie, amennyire az lehetséges. Erről a szervezőnek, illetve a sportszervezetnek kell gondoskodnia.

5.2. A mintavétel helyének elszigeteléséről és biztonságáról gondoskodni kell.

5.3. Célszerű biztosítani egy elkülönített váró- és adminisztratív helyiséget, valamint külön mosdót a mintavétel céljára.

5.4. A mintavételi helyiségben csak arra felhatalmazott személyek tartózkodhatnak, a vizeletmintát csak azonos nemű veheti le. Szükség esetén tolmács segítsége igénybe vehető.

5.5. A vizsgálóhelyiségben egy időben csak egy sportoló vizsgálata történhet.

6. A mintavételi eljárás

6.1. A mintavételi felszerelésnek eleget kell tennie az egyedi azonosítás, a biztonságos tárolás és a sérthetetlenség követelményeinek.

6.2. Az eljárás lényegét és folyamatát a mintavétel előtt a sportolóval ismertetni kell.

6.3. A vizelet-mintavétel egy lezárt, ellenőrzött mintavételi edénybe történik, az adminisztratív helyiségben tartózkodó ellenár jelenlétében. A korrekt vizsgálat végzéséhez legalább 75 ml vizeletre van szükség, amelyből 50 ml-t az "A" feliratú, 25 ml-t pedig a "B" feliratú mintavételi edénybe kell tölteni. A test egyéb szöveteiből történő mintavétel eljárási rendjét az érintett szövetségnek a doppingszabályzatban kell rendeznie.

6.4. Az ellenőrzés eredményének befolyásolása, illetve a csalás elkerülése érdekében a felesleges ruhadarabokat a versenyzőnek le kell vennie. Mindig azonos nemű doppingellenőr jelenlétét kell biztosítani a vizsgálat során.

6.5. A sportoló az általa kiválasztott, előre megszámozott mintaszállító edénypórba tölti ki a vizeletmintát. Mindkét üveget a sportoló jelenlétében le kell zárni, és az egyedi kódot a kísérő űrlapon fel kell tüntetni, amit a versenyző és az általa választott kísérője ellenőriz.

6.6. Ha valamelyik nemzeti, illetve nemzetközi szövetség előírja, akkor a gyűjtőedényben lévő maradék vizelet pH-ját, illetve fajsúlyát meg kell mérni. Ennek eredményét a kísérő űrlapon fel kell tüntetni (a pH 5-7, a fajsúly 1010 vagy e fölött elfogadható). Ezeknek az értékeknek nem megfelelő értékek esetén új vizeletmintát kell levenni.

6.7. A sportolónak nyilatkoznia kell azokról a gyógyszerekről vagy egyéb készítményekről, amelyeket a vizsgálatot megelőző l0 napon belül szedett. Az adatokat bizalmasan kell kezelni, de azokat fel kell tüntetni a mintavételi űrlapon.

6.8. A doppingellenőr által kitöltött mintakísérő űrlapot a sportoló, az őt kísérő személy és a doppingellenőr aláírja. Bármilyen észrevételt az ellenőrzéssel kapcsolatban ezen az űrlapon kell dokumentálni.

6.9. Az űrlapból példányt kap

- a sportoló,

- a nemzeti dopping-ellenőrzési szervezet,

- a szövetség, és

- a laboratórium (ezen a példányon név nem szerepel, csak kódszám).

7. A laboratóriumba történő mintaszállítás

A mintákat a nemzetközi doppingellenes szervezetek által elfogadott módon, a biztonság szabályainak megfelelően kell a laboratóriumba küldeni az erre a célra rendszeresített formanyomtatvány kíséretében, a mintavétel után a lehető legrövidebb időn belül, hűtött és biztonságosan becsomagolt állapotban. A minták átvételét azok megérkezését követően a laboratóriumban dokumentálni kell.

8. Az ellenőrzés megtagadása, az ellenőrzés visszautasítása

Ennek tényét az ellenőrzési űrlapon dokumentálni kell, lehetőleg a sportoló és a kísérő aláírásával együtt. Visszautasítás vagy téves, illetve megkésett megjelenés az ellenőrzés színhelyén a pozitív eredménnyel azonos elbírálás alá esik.

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 2004. évi I. törvény 78. § (7) bekezdése. Hatályos 2004.03.13.

Tartalomjegyzék