Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

26/2002. (IV. 12.) HM rendelet

a külföldi szolgálatba vezényeltekkel kapcsolatos személyügyi feladatokról és jogállásuk egyes kérdéseiről

A Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) 287. §-ának i) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Magyar Honvédség (a továbbiakban: Honvédség) külföldi szolgálatba vezényelt tagjaival kapcsolatos személyügyi feladatokról és jogállásuk egyes kérdéseiről a következőket rendelem el:

Általános rendelkezések

1. §[1]

(1) A rendelet hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a Magyar Honvédségre (a továbbiakban: Honvédség), a honvédelmi miniszter alárendeltségébe, közvetlen és fenntartói irányítása alá tartozó szervezetekre, az Állami Egészségügyi Központra, valamint ezen szervezetek személyi állományára terjed ki.

(2) E rendelet alkalmazásában

a)[2] műveletirányító parancsnokság: az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (a továbbiakban: MH ÖHP)

b) szakmai szerv: a nemzetközi igény teljesítésére szakképzettség alapján alkalmas állománnyal rendelkező, a HM vagy a Honvédség szervezeti rendszerébe tartozó szervezet; többféle szakképzettségűekből összeállítandó kontingensre irányuló igény esetén a fő feladat szerinti szervezet;

c) vezető szakmai szerv: a szakmai szervek vezetőinek közös elöljáró parancsnoka által vezetett szervezet, véderő-, katonai és légügyi attaséhivatal állománya esetében a Katonai Felderítő Hivatal (a továbbiakban: KFH), saját állománya tekintetében a Katonai Biztonsági Hivatal (a továbbiakban együtt: katonai nemzetbiztonsági szolgálatok) . Feladatait a külföldi pénzügyi beosztások esetében a HM központi pénzügyi szerve, a nemzeti támogató beosztások esetében a HM felsőszintű rendezvényeinek lebonyolításáért és a HM felsőszintű nemzeti támogatásáért felelős szervezete végzi;

d) nemzeti támogató szerv: a HM felsőszintű rendezvényeinek lebonyolításáért és a HM felsőszintű nemzeti támogatásáért felelős szervezetének pénzügyi-logisztikai ellátási feladatokra külföldre vezényelt szervezeti egysége;

e) tartós külföldi szolgálat: az a külföldi szolgálat vagy tanulmány, melynek tervezett időtartama - megszakítás nélkül - a három hónapot meghaladja;

f) nemzetközi igény: nemzetközi szervezetektől, más államoktól érkező vagy meglevő nemzetközi kötelezettségből eredő, az (1) bekezdésben meghatározott szervezetek állományának közreműködésére irányuló felkérések.

I. Fejezet

A KÜLFÖLDI SZOLGÁLAT TERVEZÉSE

A nemzetközi igények fogadása és kezelése

2. §

(1)[3] A HM munkapcsolattartó szerve és a HM katonadiplomáciai tevékenységért felelős szerve folyamatosan fogadja, a Külügyminisztérium illetékes szervével a szükséges mértékben egyezteti, gyűjti, felméri és nyilvántartja a nemzetközi igényeket. Azokat a szükséges szakmai véleményeztetés után, döntés érdekében, javaslattal továbbítják a HM védelempolitikai és védelmi tervezési helyettes államtitkárhoz (a továbbiakban: HM VPVTHÁT), aki a Hjt. 2. § (32) bekezdés a)-d), i) és j) pontok szerinti szolgálatteljesítés esetében köteles a HM Honvéd Vezérkar főnökének (a továbbiakban: HM HVKF) véleményét és javaslatát beszerezni. A továbbítást az igényben megjelölt határidőre figyelemmel, a soronkívüliséget külön indokolva végzik. Az igény elfogadásáról a honvédelmi miniszter dönt.

(2) Az igényt elfogadó döntés esetén az (1) bekezdés szerinti HM szerv a nemzetközi igényt a teljesítés sürgősségétől függően a 3. § szerinti pályáztatásra vagy a 4. § szerinti kiválasztásra

a) rendszeresen, de legalább háromhavonként,

b) soron kívül 8 napon belül

átadja a vezető szakmai szervnek, és értesíti a nemzetközi szervezetet vagy a megkereső államot az igény intézéséről

Pályáztatás

3. §

(1) a) A vezető szakmai szerv a nemzetközi igényeken alapuló külföldi szolgálati, illetve beiskolázási lehetőséget a Hjt. 2. §-ának (32) bekezdése e), g), h) és döntése szerint egyes c) pontjai szerinti külföldi szolgálattípusok esetében a HM központi lapjában is megjelentetett, a rendelet 1. számú melléklete szerinti - továbbá, ha a szolgálat típusa indokolja, a rendelet 2. számú melléklete szerinti kötelező adattartalom figyelembevételével készített - nyílt pályázatban teszi közzé;

b) az a) pont szerinti külföldi szolgálattípusokra vonatkozó, de a 2. § (2) bekezdés b) pontja szerint érkezett igényt szolgálati úton, zárt pályázatban, az igény teljesítési határidejéhez igazodó elbírálási határidő kitűzésével kell eljuttatni a szakmai szervek állományához.

(2) A vezető szakmai szerv a határidőre beérkezett pályázatok kézhezvételekor a pályázók állományilletékes parancsnokaitól bekéri a pályázatra vonatkozó (közvetlen szolgálati és szakmai elöljárói véleményen alapuló) javaslatokat, majd azokkal együtt a pályázatokat továbbítja a hivatásos és szerződéses katonai szolgálat létesítéséről, módosításáról, megszüntetéséről, tartalmáról, valamint az integrált személyügyi igazgatás és egységes nyilvántartás rendjéről szóló 10/2002. (III. 5.) HM rendelet (a továbbiakban: R.) 26. §-a szerinti, pályázatokat elbíráló bizottság elnökéhez, valamint intézkedik a szükséges felmérések és vizsgák lefolytatására az általa meghatározott ütemezés alapján.

(3) A pályázatokat elbíráló bizottság elnöke:

a) a Hjt. 2. § (32) bekezdés c) pontja szerinti szolgálatok esetében a műveletirányító parancsnokság parancsnoka;

b) a Hjt. 2. § (32) bekezdés e), g), pontjai szerinti szolgálatok esetében a HM multilaterális kapcsolattartó szervének vezetője;

c)[4] a Hjt. 2. § (32) bekezdés b) pontja szerinti külföldi szolgálat - a nemzeti támogató szerv és a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok állománya kivételével - és a h) pontja szerinti tanulmányok, oktatás és tudományos tevékenység esetében a Honvédség központi személyügyi szervének vezetője;

d)[5] a nemzeti támogatásért felelős szervezeti elem beosztásai esetében a HM felsőszintű nemzeti támogatásáért felelős szervezetének vezetője.

(4)[6] A bizottság tagjai a Honvédség központi személyügyi szervének, a HM multilaterális kapcsolattartó szervének, a HM pénzügyi szervének és a betöltendő beosztás tekintetében hatáskörrel rendelkező vezető szakmai szervnek a képviselője.

(5) Azon pályázókból, akik a feltételeket teljesítették, de helyhiány vagymás objektív ok miatt nem nyerték el a pályázott beosztást, egy, a vezető szakmai szerv által nyilvántartott tartalék állományt kell képezni.

(6) a)

A Hjt. 2. § (32) bekezdés b) pontja szerinti szolgálat esetében a szolgálati érdekből azonos beosztásba történő áthelyezés az R. 45. § (1) bekezdése alapján történik.

b) Az a) pont szerinti külföldi beosztás betöltésére az R. 20. § (1) bekezdése alapján pályázat kiírása is lehetséges. A pályázat kiírásáról - a vezető szakmai szerv javaslatára - a munkáltatói jogkört gyakorló elöljáró dönt.

(7) A pályázaton meghirdetett beosztás(ok), külföldi tanfolyami férőhelyek betöltésére a pályázatokat elbíráló bizottságok vezetői tesznek javaslatot; a személyi döntésre irányuló javaslatot az R. 29. § (1) bekezdése szerinti elöljáró terjeszti fel a honvédelmi miniszterhez.

Kiválasztás

4. §

(1) a) Ahol a külföldi szolgálat jellege - a Hjt. 2. § (32) bekezdésének a), d), i), j) pontjai szerinti és egyes c) pontja szerinti esetekben - nem teszi lehetővé a pályáztatást, a vezető szakmai szerv intézkedik a Hjt. 52. § - ának (4) bekezdésében foglaltakra figyelemmel a külföldi szolgálatra tervezett állomány és annak tartaléka kiválasztására.

b) A külföldi szolgálatba történő vezénylés előtt az érintett állománnyal a Hjt. 43. §-ának (5) bekezdésében előírtak végrehajtása, a Hjt. 52. § (5) bekezdésében foglalt feltételek részletes ismertetése érdekében személyi beszélgetést kell lefolytatni.

c) Az állomány tagja - az R. 51. § (1) bekezdésében fennálló okok megléte esetén - kérheti a külföldi vezénylés alól történő mentesítését.

(2)[7] A speciális szakmai követelményekre tekintettel, a Hjt. 2. § (32) bekezdés f) pontja szerinti külföldi szolgálati beosztásra tervezett állomány a HM VPVTHÁT és a KFH főigazgatója közötti egyeztetést követően kerül kiválasztásra. A véderő-, katonai és légügyi attasét a HM VPVTHÁT és a KFH főigazgatója közös előterjesztése alapján, a HM HVKF arra vonatkozó egyetértésével, a honvédelmi miniszter nevezi ki. A véderő-, katonai és légügyi attasé helyettesek, valamint titkár-gyakornokok kiválasztása és kinevezése a KFH főigazgatójának hatáskörébe tartozik. A biztonságvédelmi főtisztek kiválasztását a HM VPVTHÁT és a hatáskörrel rendelkező katonai nemzetbiztonsági szolgálat vezetőjének közös előterjesztése alapján a honvédelmi miniszter hagyja jóvá.

(3)[8] Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, a fegyverzetellenőrzés felügyeletét és végrehajtását támogató regionális központ (RACVIAC) és egyéb fegyverzetellenőrzési képviseletekre tervezett állomány kiválasztását - a HM multilaterális kapcsolattartó szerve vezetőjével történő egyeztetést követően - a HM VPVTHÁT előterjesztése alapján és egyetértése esetén a honvédelmi miniszter hagyja jóvá.

Külföldi szolgálatra történő felkészítés

5. §

(1) A Hjt. 2. § (32) bekezdés b)-c), valamint e-h) pontjai szerinti tartós külszolgálat ellátására tervezett személyi állományt az állományilletékes parancsnok a külföldi szolgálat ellátására való közvetlen felkészülés érdekében a Hjt. 77. § (1) bekezdés (1)pontja alapján öt munkanapra mentesíti a szolgálati feladatok teljesítése alól. Az állomány tagjának méltányolható kérelme alapján a szolgálati feladatok alóli mentesítés időtartama további öt munkanappal meghosszabbítható.

(2)[9] Az érintett személlyel - a külföldi szolgálat típusától függően - a műveletirányító parancsnokság, a hatáskörrel rendelkező katonai nemzetbiztonsági szolgálat, a Honvédség központi személyügyi szerve, a HM felsőszintű nemzeti támogatásáért felelős szervezete képviselője - nemzeti támogató beosztás esetén a HM képviselője -által vezetett bizottság személyi beszélgetést folytat.

(3) A HM Honvéd Vezérkar főnöke - az (5)-(7) bekezdés szerinti kivétellel - intézkedik valamennyi külföldi szolgálatot teljesítő személy felkészítése eljárásának és szakmai követelményeinek meghatározására. A vezető szakmai szervek javaslatára a (2) bekezdés szerinti szervek kötelesek intézkedni a nyelvi, informatikai és szükség esetén egyéb szakirányú felkészítő tanfolyamok végrehajtására. A külföldi szolgálatra vezénylés egyik feltétele ezen tanfolyamok eredményes elvégzése.

(4) A Hjt. 2. § (32) bekezdés b) pontja alapján külföldi szolgálatot ellátó állomány külföldi szolgálati beosztásának megtervezése a pályázatok eredménye és a szakmai szervek javaslata alapján történik. Ennek során a Honvédség központi személyügyi szerve[10]

a) nyilvántartja és folyamatosan pontosítja a Magyar Köztársaság részére felajánlott és elfogadott beosztásokat;

b)[11] a munkáltatói jogkört gyakorló elöljáró által jóváhagyott terv alapján a beosztásokat - szakmai tartalmuknak megfelelően - hozzárendeli ahhoz a szakmai szervhez, amely a beosztás betöltésére vonatkozóan a 3-4. § szerinti eljárásban javaslattételi jogosultsággal rendelkezik;

c)[12] a tárgyévet megelőző év január 31-éig a váltásra, feltöltésre tervezett beosztások jegyzékét; illetve a tárgyévben külszolgálatát befejező állomány névjegyzékét megküldi a szakmai szervek részére;

d) amennyiben a külföldi beosztás betöltésére pályázat került meghirdetésre, részt vesz a pályázat elbírálásában, és annak eredménye alapján felveszi a pályázaton eredményesen részt vett személy(eke)t a jelöltek összesített névjegyzékébe;

e) összesíti a szakmai szervek javaslatait és a pályázaton eredményesen részt vettek adatait és a tárgyévet megelőző év augusztus 1-jéig elkészíti az összesített névjegyzéket, melyet jóváhagyásra felterjeszt a Honvéd Vezérkar főnök helyettesnek és a Honvédelmi Minisztérium multilaterális kapcsolattartó szerve vezetőjének;

f)[13] a tárgyévet megelőző év december 31-ig elkészíti és a HM VPVTHÁT útján - a HM HVKF egyetértésével - a honvédelmi miniszternek jóváhagyásra felterjeszti a váltási tervokmányt, annak jóváhagyása után intézkedik a 6. § szerinti személyügyi eljárás lefolytatására.

(5)[14] A Hjt. 2. § (32) bekezdés f) pontja szerinti állomány részére a felkészítő tanfolyamot a HM katonadiplomáciai tevékenységért felelős szervével együttműködve a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok szervezik és vezetik, továbbá végzik a külföldi szolgálatteljesítésre tervezett személyek biztonsági felkészítését.

(6)[15] A fegyverzetellenőrzéssel, a bizalom- és biztonságerősítő nemzetközi megállapodásokkal kapcsolatos felkészítést a Honvédség szakterület szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező szervezete szervezi és vezeti.

(7)[16] A külföldi nemzeti támogató beosztásokra történő felkészítést a HM felsőszintű nemzeti támogatásáért felelős szervezete - a HM hatáskörrel rendelkező pénzügyi szerveivel együttműködve - végzi.

Vezénylési határozat és nyilatkozat készítése

6. §

(1)[17] A Honvédség központi személyügyi szerve és a Hjt. 2. § (32) bekezdés f) pontja szerinti vezénylés esetén a hatáskörrel rendelkező katonai nemzetbiztonsági szolgálat intézkedik a Hjt. 52. § (4) bekezdés szerinti vezénylési határozat elkészítésére.

(2) Az állománytáblában (munkaköri jegyzékben) külföldi szolgálat ellátására rendszeresített beosztásba áthelyezettek kivételével az egy évet meghaladó időtartamú külföldi szolgálatra történő vezénylés esetén rendelkezési állományba helyezésre kell intézkedni.

(3)[18] A személyi beszélgetést megelőzően a Hjt. 2. § (32) bekezdés b), c), e) és g) pontja szerinti külföldi szolgálatokba vezénylésre kerülőknek az ezen külszolgálati típusoknak megfelelő műveletirányító parancsnokság parancsnoka, illetve a Honvédség központi személyügyi szervének vezetője átadja a hatáskörrel rendelkező szervek által összeállított részletes, a (4) bekezdés szerinti adatokat tartalmazó tájékoztatót, és felhívja annak a 3. számú melléklet szerinti írásos nyilatkozatban történő tudomásul vételére. A nyilatkozat aláírásának hiányában a vezénylésre nem kerülhet sor.

(4) A tájékoztató tartalmazza a 2. számú melléklet szerinti tárgykörökbe tartozó adatokat, így különösen a 8. § szerint érvényesülő jogi dokumentumokra utalást és a 10. § szerinti ellátással illetve járandóságokkal kapcsolatos fontosabb tudnivalókat, ideértve a Hjt. hazai alkalmazási szabályaihoz képest szükséges korlátozásokat. A (3) bekezdés szerinti szervek a Hjt. 52. § (6) bekezdése szerinti munkáltatói jogkörgyakorlás elősegítését szolgáló tájékoztatással együtt a határozat, illetve a nyilatkozat egy példányát a külföldi szolgálatra vezénylésre kerülő személy hazai és a 7. § (1) bekezdése szerinti állományilletékes parancsnokának eljuttatják.

II. Fejezet

KÜLFÖLDI SZOLGÁLAT ALATTI SZEMÉLYÜGYI FELADATOK, EGYES JOGÁLLÁSI KÉRDÉSEK RENDEZÉSE

Az elöljárók[19]

7. §

(1) A vezénylési hely állományilletékes parancsnoka a külföldi szolgálatba való tényleges kiküldés napjától

a) a Hjt. 2. § (32) bekezdés a), c), d), e) pontjai szerinti fegyveres külföldi szolgálat típusától függően - az ezen bekezdés b) pontja szerinti kivétellel - a műveletirányító parancsnokság parancsnoka,

b) alapító okiratban meghatározott önálló állománytáblával rendelkező, részeivel vagy teljes állományával tartósan külföldön szolgálatot teljesítő katonai szervezet esetén annak parancsnoka (vezetője),

c) a Hjt. 2. § (32) bekezdésének b) pontja szerinti beosztású állomány - kivéve ezen bekezdés b) pontja szerinti beosztásokat - a Hjt. 2. § (32) bekezdés g) pontja szerinti, nemzetközi szervezetben szolgálatot teljesítők, továbbá a Hjt. 2. § (32) bekezdés h) pontja szerinti külföldi képzésben résztvevők, oktatói és tudományos tevékenységet folytatók esetében a Honvédség központi személyügyi szervének vezetője,

d)[20] a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok állománytáblájában külföldi szolgálat ellátására rendszeresített beosztást betöltő személyi állomány esetében hatáskörrel rendelkező főigazgató.

(2) A vezénylési hely szerinti állományilletékes parancsnoki jogkör az egy évnél hosszabb időtartamú külföldi szolgálat esetén terjed ki a személyügyi biztosítás (illetmény, szolgálati időszámítás, idő utáni és más kötelező elismerések, személyi anyagok kezelése) jogosultságára, az egy évnél rövidebb idő esetén e jogkört a hazai állományilletékes parancsnok gyakorolja.

A külföldi szolgálat teljesítése során alkalmazandó előírások és azok alkalmazása

8. §

(1) A külföldi szolgálatot a hazai jogszabályok, a vonatkozó nemzetközi megállapodások rendelkezéseinek és a fogadó országnak a külföldi fegyveres erők tagjaira is vonatkozó előírásai, az adott nemzetközi missziót működtető nemzetközi szervezet által kiadott Egységes Műveleti Szabályok (SOP) és a Munkaköri leírásokban foglaltak, valamint a 6. § szerinti nyilatkozat és tájékoztató előírásai szerint kell teljesíteni.

(2) A főbb, az adott külföldi szolgálattípusra vonatkozó, az (1) bekezdés szerinti dokumentumokat érvényesítő konkrét szolgálatteljesítési előírásokat, az adott külföldi szolgálatban részt vevő magyar kontingens, illetve szervezet parancsnoka, ezek hiányában a 7. § (1) bekezdése szerinti parancsnok a misszióba érkező valamennyi váltás esetére intézkedésben határozza meg. Gondoskodik arról, hogy az (1) bekezdés szerinti dokumentumokat a beosztásához és feladatai ellátásához szükséges mértékben valamennyi alárendeltje tanulmányozhassa és megismerje.

A szolgálatteljesítés időtartama

9. §

(1)[21] A Hjt. 2. § (32) bekezdés b) és f) pontja szerinti külföldi szolgálatteljesítés 3 évig tart. A szolgálat érdekében, vagy különös méltánylást érdemlő esetben a szolgálatteljesítés egyszer, legfeljebb egy évvel való meghosszabbítására a honvédelmi miniszter jogosult.

(2)[22] A külföldi szolgálatot ellátó állomány váltását a Hjt. 2. § (32) bekezdés h) pontja szerinti állomány esetében évente egy alkalommal, általában július hónapban kell végrehajtani. Eltérést a szolgálat érdekében a honvédelmi miniszter engedélyezhet.

(3)[23] A Hjt. 2. § (32) bekezdésének b), f) és h) pontja alapján tartós külföldi szolgálatot teljesítőnek, illetőleg tartós külföldi tanulmányokat folytatónak a keresőképtelenségéről a keresőképtelensége első napjától számított harminc napon belül a vezénylési határozatát aláíró elöljárót a betegségének és gyógykezelésének - a külföldi szolgálat, illetőleg a külföldi tanulmányok folytatása vagy megszüntetése szempontjából lényeges - körülményeiről tájékoztatni kell, aki a keresőképtelenség első napjától számított hatvan napon belül dönt a külföldi szolgálat, illetőleg a külföldi tanulmányok folytatásáról vagy megszüntetéséről.

(4)[24] A Hjt. 2. § (32) bekezdésének c) pontja alapján tartós külföldi szolgálatot teljesítő keresőképtelenségéről a vezénylési hely állományilletékes parancsnokát (nemzeti rangidőst, kijelölt parancsnokot) a keresőképtelenség első napjától számított nyolc napon belül tájékoztatni kell, aki a betegség és gyógykezelés jellegének, időtartamának figyelembevételével a keresőképtelenség első napjától számított tizenöt napon belül dönt a külföldi szolgálat folytatásáról vagy megszüntetéséről, s szükség esetén - legkésőbb a keresőképtelenség első napjától számított harminc napon belüli hatállyal - kezdeményezi a vezénylés megszüntetését.

(5)[25] A Hjt. 262. §-a (1) bekezdésének a) pontjában megállapított szolgálati idő számítására a 7. § (1) bekezdés szerinti parancsnok jogosult, aki az ezt tartalmazó nyilvántartó lap egy példányát a személyi anyaggyűjtőbe helyezés céljából megküldi a 1. § (2) bekezdés szerinti hazai parancsnoknak.

A Hjt. 262. §-a (1) bekezdésének a) pontjában megállapított szolgálati idő számítására a 7. § (1) bekezdés szerinti parancsnok jogosult, aki az ezt tartalmazó nyilvántartó lap egy példányát a személyi anyaggyűjtőbe helyezés céljából megküldi a 1. § (2) bekezdés szerinti hazai parancsnoknak.

A külföldi szolgálatot teljesítők ellátása, járandóságai

10. §

(1)[26] A pénzügyi (deviza) ellátást és más pénzbeli járandóságok biztosítását a HM központi pénzügyi szervének a külföldi szolgálatteljesítés helyének tekintetében feladat- és hatáskörrel rendelkező igazgatósága, illetve a nem fegyveres - különösen a Hjt. 2. § (32) bekezdés b), g) és h) pontja szerinti - külföldi szolgálat esetén a HM felsőszintű nemzeti támogatásáért felelős szervezet területileg illetékes nemzeti támogatásért felelős szervezeti eleme, a 7. § (1) bekezdése szerinti parancsnok, illetve a szolgálatteljesítő kontingens vagy szervezet parancsnoka által biztosított adatok és nyilvántartás segítségével végzi.

(2)[27] A logisztikai és más, nem pénzbeli ellátások rendjét a Hjt. 127. §-a, külön jogszabály, és a felhatalmazása alapján kiadott miniszteri utasítások állapítják meg. A logisztikai ellátással kapcsolatos feladatokat a nem fegyveres - különösen a Hjt. 2. § (32) bekezdés b), g) és h) pontja szerinti - külföldi szolgálatot teljesítő állomány esetében a HM felsőszintű nemzeti támogatásáért felelős szervezet területileg illetékes nemzeti támogatásért felelős szervezeti eleme végzi. A fegyveres külföldi szolgálatot, különösen a Hjt. 2. § (32) bekezdésének a), c), d), i), j) pontjai szerinti szolgálatot teljesítők ellátását a Honvédség szervezetszerű logisztikai szervezetei végzik.

(3)[28][29] A Hjt. 2. § (40) bekezdése szerinti műveleti területen teljesített külföldi szolgálat alatti őr, ügyeleti, készenléti szolgálat idejét, más szolgálatteljesítési időket és ezen szolgálatok után a pihenőidőt a Hjt. 95/A. §-ra figyelemmel a Hjt. rendelkezéseitől eltérően is meg lehet állapítani, de a pihenőidő nem lehet kevesebb az adott misszióra vonatkozó műveleti utasításban, nemzetközi szerződésben vagy más nemzetközi előírásokban foglalt, de legalább nyolcórás időtartamnál.

(4) A külföldi szolgálatot teljesítőknek hetente legalább egy pihenőnapot kötelezően ki kell adni. Ettől eltérni műveleti területen történő szolgálat teljesítésekor a műveleti utasításban előírt szolgálatoknak a váltási, az állomány részleges távollétével vagy fel nem készítettségével járó időszakban történő biztosítása, illetve a készenléti vagy más minősített időszakban történő szolgálatteljesítés esetén lehet.

10/A. §[30]

A Hjt. 2. § (32) bekezdésének b) és f) pontja alapján tartós külföldi szolgálatot teljesítő részére az évi alap- és pótszabadságát a következő feltételek szerint kell biztosítani:

a) A külföldi szolgálat megkezdésének évében a külföldi szolgálat megkezdéséig időarányosan járó szabadságot lehetőleg Magyarországon kell kiadni.

b) A külföldi szolgálat megkezdésének évében a külföldi szolgálat megkezdése után időarányosan járó, valamint az a) pontban említett, de objektív okok miatt ki nem adott szabadságot - amennyiben arra lehetőség van -a külföldi állomáshelyen kell biztosítani, vagy a következő évi szabadsággal együtt kell kiadni.

c)[31] A külföldi szolgálat befejezésének évében az időarányosan járó szabadságot lehetőleg a külföldi állomáshelyen, eltérő szolgálati érdek vagy az állomány tagjának méltányolható kérelme esetén a hazaérkezést követően kell kiadni.

Fegyelmi és a szolgálati renddel kapcsolatos eljárások

11. §

A fegyverhasználat és más kényszerítő eszközök alkalmazása során a 8. § (1) bekezdésében szereplő dokumentumoknak a hazai jogszabályokban foglaltaktól eltérő előírásait is érvényesíteni kell.

12. §

(1)[32] Ha a Hjt. 142. §-ára figyelemmel fegyelmi eljárást kell folytatni, akkor az állomány tagjának a Hjt. 142. § a) pontja szerinti hazarendelésére - a béketámogató műveletekre vonatkozó jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - a 7. § (1) bekezdésében megjelölt parancsnok jogosult, aki az illetékes katonai ügyész vagy a külföldön tartózkodó kontingens vagy szervezet külföldi szolgálati elöljárójának ez irányú megkeresését megvizsgálja.

(2) A hazarendelés szolgálati útnak minősül, mely nem érinti a külföldi szolgálatra vezénylés folyamatosságát, azonban a Hjt. 262. § (2) bekezdésében és a 263. § (1) bekezdésének előírásait ez esetben is alkalmazni kell.

(3) A Hjt. 16. §-ában meghatározott személyes szabadságot korlátozó intézkedések során a külföldi szolgálatot teljesítő állomány tagjával szemben külföldi katonai rendész (rendőr) vagy hasonló jogállású személy - a rá vonatkozó nemzetközi szerződés, Egységes Műveleti Szabályok szerinti hatáskörében - is eljárhat. A külföldi katonai rendész (rendőr) vagy hasonló jogállású személy által készített jelentést a fegyelmi vizsgálat során bizonyítékként kell megvizsgálni.

(4) A külföldi szolgálati helyen folytatott vizsgálat, illetve fegyelmi eljárás során - a felelősségre vonás alapjául szolgáló - megsértett katonai szabályok között a magyar szabályokkal azonosnak kell tekinteni az adott missziót működtető nemzetközi szervezet által kiadott Egységes Műveleti Szabályokat, a külföldi szolgálat ellátására vonatkozó nemzetközi szerződést vagy egyébolyan nemzetközi előírást, amelynek betartása az eljárással érintett személyt is kötelezi. Amennyiben a külföldi szolgálatteljesítés során a magyar katonával szemben a külföldi elöljárója kezdeményez fegyelmi felelősségre vonást, azt a fegyelmi jogkör gyakorlására jogosult parancsnok köteles megvizsgálni.

Előmenetel, elismerések

13. §

(1) A Hjt. 86. § (4) bekezdése alapján, a 2. § (32) bekezdés a), c), és d) pontjai szerinti külföldi szolgálat alatt, műveleti területen, fegyveres harci cselekmények, illetve katasztrófa elhárítási műveletek során hőstettnek minősülő magatartás esetén az állomány tagját rendfokozati állománycsoportján belül, az általános előmeneteli rendtől eltérően a külföldi műveleti parancsnok javaslatára egy rendfokozattal elő lehet léptetni.

(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben el lehet tekinteni a Hjt. 84. §-ban meghatározott várakozási időtől és a 78. § (4) bekezdésében meghatározott előmeneteli feltételek meglététől.

(3) Az (1) bekezdés szerint hőstettnek minősül különösen, ha az állomány tagja a művelet során bizonyíthatóan élete kockáztatásával társai vagy a polgári lakosság életét megmentette, vagy azt megkísérelte.

(4) Az általános előmeneteli rendtől eltérő szabályok szerint előléptetett katonát a külföldi szolgálat leteltét követően rendfokozatának, felkészültségének és egészségi, fizikai és pszichikai állapotának megfelelő beosztásba kell helyezni az áthelyezés szabályai szerint. Amennyiben ez nem lehetséges, rendelkezési állományba helyezésére és a rendfokozatának megfelelő végzettség megszerzése érdekében beiskolázásra, szükség esetén gyógykezelésére és rehabilitálására kell intézkedni.

(5) A külföldi szolgálatot teljesítő kimagasló külföldi szolgálatára tekintettel adományozott kitüntetésnek nem minősülő erkölcsi elismerést elfogadhat. Az elfogadás tényét a külföldi szolgálatot teljesítő köteles a szolgálati út betartásával az állományilletékes parancsnoknak jelenteni.

Az állomány utánpótlása

14. §

Az állomány rendes váltási rendtől eltérő esetek miatt szükségessé váló utánpótlására a 7. § (1) bekezdése szerinti parancsnok a Honvédség központi személyügyi szervével és a vezető szakmai szervvel együttműködve - a 3. § (5) bekezdésében megjelölt tartalék állományból történő kiválasztással, annak eredménytelensége esetén a 2. § (2) bekezdés b) pontja szerint - intézkedik.

III. Fejezet

KÜLFÖLDI SZOLGÁLAT UTÁNI SZEMÉLYÜGYI FELADATOK

15. §

(1)[33] A Honvédség központi személyügyi szerve - a 6. §-ban és a (2) bekezdésben foglaltakra figyelemmel - a külföldi szolgálat befejezését követően hivatalból intézkedik a hazai beosztásba helyezésre.

(2) A vezető szakmai szerv parancsnoka a Hjt. 2. § (32) bekezdés b), e), f), h) pontjai szerinti külföldi szolgálatból visszatérő azon személyekkel, akiket a külföldi szolgálatra vezénylés előtt beosztásukból felmentettek, személyi beszélgetést folytat. Ennek során, illetve az érintett hazai és a külföldi állomáshely szerinti állományilletékes parancsnokával együttműködve felméri a külföldön szerzett képzettségét, tájékozódik a szerzett tapasztalatokról és a Honvédség részére hasznosítható ismereteiről.

(3) A tartós külföldi szolgálatot teljesítettek számára a Hjt. 77. § (1) bekezdés f) pontja alapján öt munkanap szolgálatmentességet kell biztosítani, mely az állomány tagjának méltányolható kérelme alapján további öt nappal meghosszabbítható.

(4) A Hjt. 2. § (32) bekezdés b) pontja szerinti külszolgálatot befejezők tekintetében a Honvédség központi személyügyi szerve együttműködve a HM személyügyi szervével, a (2) bekezdés szerinti parancsnokok javaslatát figyelembe véve, a tárgyévet megelőző év november 30-áig beosztásba helyezési tervet készít, és a (2) bekezdés szerinti személyi beszélgetést követően a tervre figyelemmel úgy készíti el az új beosztásokra vonatkozó parancsokat, hogy az áthelyezésekről a külföldi szolgálatból hazatérő állományt a hazaérkezés előtt 30 nappal értesíteni lehessen.

(5) A rendelkezési állományból külföldi szolgálatra vezényelteket, illetve az egy évnél hosszabb külföldi szolgálatból hazatérőket a viselt rendfokozatuknak megfelelő új beosztásba kell helyezni a Hjt. és az R. áthelyezésre vonatkozó szabályai (Hjt. 51. §, R. 45-50. §) szerint. Az előmenetel vagy a kérelemre alacsonyabb beosztásba helyezés érdekében - a vezénylési hely állományilletékes parancsnokától kapott javaslat és vélemény figyelembevételével - a Honvédség központi személyügyi szerve javaslatot tehet a munkáltatói jogkört gyakorló elöljárónak.

Vegyes rendelkezések

16. §

A Hjt. 187. § (3) bekezdésére figyelemmel nem tekinthető elmaradt jövedelemnek a külföldi szolgálat idejének a 9. § (2) bekezdése szerinti döntéssel szolgálati érdekből történő megrövidítése miatt elmaradt jövedelem.

Záró rendelkezések

17. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő második hónap első napján lép hatályba.

(2) Ezen rendelet rendelkezéseit a hatálybalépése előtt külföldi szolgálatra vezényeltek esetében is alkalmazni kell.

(3)[34] E rendeletnek a NATO menetparancs alkalmazásával kapcsolatos szabályokról szóló 32/2007. (VIII. 15.) HM rendelet, valamint a külföldi szolgálatba vezényeltekkel kapcsolatos személyügyi feladatokról és jogállásuk egyes kérdéseiről szóló 26/2002. (IV.12.) HM rendelet módosításáról szóló 11/2011. (X. 5.) HM rendelettel megállapított 9. §-át a hatálybalépését megelőzően elrendelt külszolgálatok esetében is alkalmazni kell, a vezénylési határozatokat felül kell vizsgálni.

Dr. Szabó János s. k.,

honvédelmi miniszter

1. számú melléklet a 26/2002. (IV.12.) HM rendelethez

Pályázati felhívás kötelező tartalmi elemei
1. A pályázati felhívás meghirdetője.
2. A pályázat témája.
3. A pályázattal kapcsolatos általános tudnivalók:
a) beküldés határideje, módja, címzettje, jellege (szolgálati érdek);
b) pályázható helyek száma;
c) pályázat indoklása;
d) a pályázat mellékletei;
e) a pályázatból kizáró, illetve előnyt jelentő okok;
f) a pályázat feltételei (képzettségi, egészségügyi, nyelvismereti stb.);
g) a pályázat egyes feltételei alóli mentesítés esetei;
h) a pályázati feltételeknek megfelelés felmérésének módja.
4. A pályázatok elbírálásának rendje:
a) elbírálás szerint (adminisztratív és bizottsági);
b) bíráló bizottság összetétele, jogosítványa;
c) a döntés előkészítésében részt vevő szervek (szakmai elöljáró stb.);
d) a döntéshozó személye;
e) személyi javaslatok felterjesztése, módja, határideje.
5. A pályázattal kapcsolatos eljárási szabályok:
a) a pályázó személyes meghallgatása (szükség esetén);
b) a pályázó értesítésének módja (a döntésről);
c) a személyi döntésre vonatkozó határozatok kiadása.
6. Egyéb információk:
ADATLAP
külföldi szolgálatra történő pályázathoz
1. Név, rendfokozat: ..............................................................................................................
2. Személyi azonosító: ...........................................................................................................
3. Szolgálati hely és alakulat: .................................................................................................
4. Pontos beosztás, mióta tölti be: ...........................................................................................
5. Munkakör azonosító kódja: .................................................................................................
6. A pályázat szerinti külföldi szolgálat ideje alatt várható-e a rendfokozatára előírt maximális várakozási idő letelte?
 igen  nem
7. Beosztása jellege:
 általános  speciális
8. Legmagasabb katonai végzettsége (okl. száma, kelte): ..........................................................
9. Legmagasabb polgári végzettsége (biz., okl. száma, kelte): ....................................................
10. Idegen nyelvi ismerete, szintje (bizonyítvány száma, kiállítója)
- állami: .................................................. fok  A  B  C éve: ...................
- STANAG:  éve: ..........................................................................................
11. Utolsó idegen nyelvi felmérés ideje és eredménye: .............................................................
12. Számítástechnikai ismeretei:
 szövegszerkesztő
 Windows operációs rendszer
 táblázatkezelő
 adatbázis kezelő
 Power point
 Internet kezelő
 ECDL vizsga
13. A pályázat tárgya:
 NATO (nközi katonai pságon) beosztás
 nemzeti beosztás külföldön
 nemzeti támogató szervnél beosztás
 békefenntartó műveletben részvétel
 katonai megfigyelői (szaktanácsadói)
 nemzetközi szervezetben szolgálat
 külföldi tanulmányok (képzés), tudományos tevékenység
14. A megpályázott beosztás, szolgálat, képzés pontos megnevezése, helye: .............................
15. Eddigi külföldi szolgálatai, képzései (utolsó három év): ....................................................
16. Hivatali telefon-és faxszáma: ...........................................................................................
17. Mobiltelefonszáma: .........................................................................................................
18. Kiértesítési címe, telefonszáma: .......................................................................................
Dátum: .................. év ........................................ hó ........... nap
........................................................
aláírás

A külföldi szolgálat sajátos kötelezettségeiről, ezek teljesítése feltételeiről és körülményeiről szóló tájékoztató kötelező tartalmi elemei

1. A külföldi szolgálat ellátását szabályozó jogszabályok és egyéb (hazai és külföldi) dokumentumok (SOP-k), a külföldi szolgálat legitimitását biztosító nemzetközi szerződések, felkérések (ENSZ, NATO stb.) és az ezzel kapcsolatos hazai országgyűlési, kormány- és katonai szakmai döntések.

2. A külföldi szolgálat ellátásának feltételei az egyén részéről:

- képzettségi (általános, katonai, speciális);

- nyelvismereti;

- egészségügyi, fizikai, pszichikai;

- informatikai;

- gyakorlati tapasztalati;

- nemzetbiztonsági stb.

3. A külföldi szolgálat ellátása feltételei meglétének ellenőrzése, a hiányos feltételek megszerzésének lehetősége, felkészítés rendje, külföldi szolgálatteljesítés ideje.

4. A külföldi szolgálat kizáró okai.

5. A külföldi szolgálatellátás feltételeinek biztosítása:

- alárendeltség, irányítás, vezetés;

- felszerelés, fegyverzet, ellátás, munkavédelem stb.;

- egyéb juttatások (devizaellátmány, utazás, egészségügyi stb.);

- anyagi, kártérítési és fegyelmi felelősség.

6. A külföldi szolgálat megszakítása (ideiglenesen vagy végleg):

- szolgálat érdekében hazarendelés vagy vezénylés megszüntetés;

- kérelemre;

- szolgálati hely elhagyása, szabadság és pihenőnapok igénybevétele.

7. A külföldi szolgálatellátással kapcsolatos egyéb szabályok:

- egyéb feladatokkal történő megbízások;

- munkakörök meghatározása;

- fegyverhasználat;

- szolgálati idő számítása;

- hozzátartozókkal kapcsolatos szabályok (hozzátartozók kivitele, elhelyezése, iskoláztatása, munkavállalása, egészségügyi ellátása, itthon maradt hozzátartozók látogatása, utazási költségtérítés stb.) ismertetése;

- vám- és devizaszabályok ismertetése.

3. számú melléklet a 26/2002. (IV. 12.) HM rendelethez

[35]
(Minta)
MAGYAR HONVÉDSÉG
MŰVELETI KÖZPONT
Nyt. szám: .............................
NYILATKOZAT
a ................................................. külföldi szolgálaton való részvétel vállalásáról3
A külföldi szolgálatba vezényeltekkel kapcsolatos személyügyi feladatokról és jogállásuk egyes kérdéseiről szóló 26/2002. (IV. 12.) HM rendelet 6. §-ának (3) bekezdése alapján kijelentem, hogy az általam ....................................... napon átvett, külföldi szolgálatra vonatkozó Tájékoztatóban foglaltakat tudomásul veszem és a külföldi szolgálatot annak megfelelően teljesítem.
Név: ............................................................................................................................................................................
Rendfokozat: ..............................................................................................................................................................
Szül. hely: ...................................................................................................................................................................
Szül. év, hó, nap: ........................................................................................................................................................
Anyja neve: .................................................................................................................................................................
Hely: ............................................................, 20.......... év .................................... hó .......... nap
....................................................
aláírás
3 A missziót irányító adott nemzetközi szervezet, valamint a misszió megnevezésének rövidítése, pl. NATO, SFOR.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 1. § - a. Hatályos 2007.12.31.

[2] Megállapította a 11/2011. (X. 5.) HM rendelet 10. §-a. Hatályos 2011.10.13.

[3] Módosította a 19/2010. (XII. 27.) HM rendelet 1. § a) pontja. Hatályos 2011.01.04.

[4] Megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.12.31.

[5] Megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.12.31.

[6] Megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.12.31.

[7] Módosította a 19/2010. (XII. 27.) HM rendelet 1. § b) pontja. Hatályos 2011.01.04.

[8] Módosította a 19/2010. (XII. 27.) HM rendelet 1. § b) pontja. Hatályos 2011.01.04.

[9] Megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.12.31.

[10] A felvezető szöveget megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.12.31.

[11] Módosította a 11/2011. (X. 5.) HM rendelet 13. § a) pontja. Hatályos 2011.10.13.

[12] Módosította a 11/2011. (X. 5.) HM rendelet 13. § b) pontja. Hatályos 2011.10.13.

[13] Módosította a 19/2010. (XII. 27.) HM rendelet 1. § b) pontja. Hatályos 2011.01.04.

[14] Megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 5. § (4) bekezdése. Hatályos 2007.12.31.

[15] Módosította a 11/2011. (X. 5.) HM rendelet 13. § c) pontja. Hatályos 2011.10.13.

[16] Megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 5. § (4) bekezdése. Hatályos 2007.12.31.

[17] Megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.12.31.

[18] Megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.12.31.

[19] Az alcímet módosította a 11/2011. (X. 5.) HM rendelet 13. § d) pontja. Hatályos 2011.10.13.

[20] Megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 7. § - a. Hatályos 2007.12.31.

[21] Megállapította a 11/2011. (X. 5.) HM rendelet 11. §-a. Hatályos 2011.10.13.

[22] Megállapította a 11/2011. (X. 5.) HM rendelet 11. §-a. Hatályos 2011.10.13.

[23] Beiktatta a 28/2004. (XI. 8.) HM rendelet 74. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.11.11.

[24] Beiktatta a 28/2004. (XI. 8.) HM rendelet 74. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.11.11.

[25] Számozását módosította a 28/2004. (XI. 8.) HM rendelet 74. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.11.11.

[26] Módosította a 11/2011. (X. 5.) HM rendelet 13. § e) pontja. Hatályos 2011.10.13.

[27] Módosította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.12.31.

[28] Megsemmisítette a 70/2009. (VI. 30.) AB határozat 1. pontja. Hatálytalan 2009.12.31.

[29] Beiktatta a 22/2009. (XII. 29.) HM rendelet 15. § - a. Hatályos 2010.01.01.

[30] Beiktatta a 28/2004. (XI. 8.) HM rendelet 74. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.11.11.

[31] Megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 10. § - a. Hatályos 2007.12.31.

[32] Megállapította a 14/2006. (IV. 20.) HM rendelet 18. § (2) bekezdése. Hatályos 2006.05.05.

[33] Megállapította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 11. § - a. Hatályos 2007.12.31.

[34] Beiktatta a 11/2011. (X. 5.) HM rendelet 12. §-a. Hatályos 2011.10.13.

[35] Módosította a 42/2007. (XII. 23.) HM rendelet 12. § (3) bekezdése. Hatályos 2007.12.31.

Tartalomjegyzék