4/2002. (I. 26.) MeHVM rendelet

az Egyetemes Távközlési Támogatási Alapba fizetendő hozzájárulás és a teljesíthető támogatás értékéről, illetőleg meghatározásának módjáról

A hírközlésről szóló 2001. évi XL. törvény (a továbbiakban: Hkt.) 107. §-a (4) bekezdésnek f) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

E rendelet hatálya kiterjed:

a) a távközlési szolgáltatókra,

b) a Hírközlési Felügyeletre (a továbbiakban: Felügyelet),

c) az Egyetemes Távközlési Támogatási Alapra (a továbbiakban: Alap).

2. §[1]

(1) E rendelet alkalmazásában egyetemes távbeszélő díjcsomag: a távbeszélő szolgáltatási piacon jelentős piaci erővel rendelkező távközlési szolgáltató által nyújtott távbeszélő szolgáltatás díjairól, továbbá az egyetemes távközlési szolgáltatásokkal kapcsolatos díjcsomagokról szóló 3/2002. (I. 21.) MeHVM rendelet (a továbbiakban: Djr.) szerint az egyetemes szolgáltató által kötelezően kialakított normál és kedvezményes díjcsomag.

(2)[2] E rendelet alkalmazásában

a) egyéb távközlési szolgáltatást nyújtó vállalkozás minden távközlési szolgáltató, az egyetemes távközlési szolgáltatók, valamint a mobil rádiótelefon szolgáltatásra koncessziós szerződés alapján jogosult vállalkozások kivételével;

b) összekapcsolási kiadás a Hkt. 37. §-ának (1) bekezdésében, illetőleg 45. §-ában megjelölt szerződésekkel kapcsolatos kiadás.

3. §

(1) Az Alap részére történő befizetésre az a távközlési szolgáltató kötelezett, amely a távközlési szolgáltatást a Hkt. 6. § (1) bekezdése szerinti nyilvántartásba vétel alapján, vagy a Hkt. 6. § (2) bekezdése alapján a nyilvántartásba vételről szóló értesítés hiányában, vagy a Hkt. 104. § (4) bekezdésében foglaltak alapján nyújtja (a továbbiakban: kötelezett szolgáltató).

(2) Az Alap részéről támogatás címén kifizetésre jogosult a Hkt. 50. § (1) bekezdésében foglalt szerződés vagy a Hkt. 50. § (6) bekezdése, illetőleg 54. § (3) bekezdése alapján egyetemes távközlési szolgáltatást nyújtó távközlési szolgáltató (a továbbiakban: egyetemes szolgáltató).

(3) Az egyetemes szolgáltató azon időponttól jogosult támogatásra, amikor

a) a Hkt. 50. § (1) bekezdés b) pontja szerinti szerződése vagy a Hkt. 50. § (1) bekezdés a) pontja szerinti szerződésének az egyetemes szolgáltatás nyújtására vonatkozó módosítása hatályba lép,

b) a Hkt. 50. § (6) bekezdése vagy 54. § (3) bekezdése alapján egyetemes szolgáltatás végzésére kijelölik.

(4) Az egyetemes szolgáltató a (3) bekezdés a) pontja szerinti szerződések megszűnésének, illetve a kijelölés határidejének lejártáig jogosult támogatásra, illetőleg - a Hkt. 54. § (3) bekezdése szerinti esetben - az egyetemes szolgáltatási szerződésben vállalt kötelezettségének eleget nem tévő egyetemes szolgáltató az új egyetemes szolgáltató kijelölésének időpontjáig.

(5)[3] Az egyetemes szolgáltatót támogatás legfeljebb az összes egyéni előfizetőinek 20%-a által igénybe vett kedvezményes díjcsomag előfizetési díja után illeti meg.

4. §

(1)[4] Az egyetemes szolgáltatót megillető - a tárgyévre vonatkozó - támogatás összegét az egyetemes szolgáltatótól a tárgyévet megelőző évben kedvezményes díjcsomagot igénybe vevő egyéni előfizetők éves átlagos számának, valamint a normál díjcsomag és a kedvezményes díjcsomag tárgyévet megelőző évi átlagos előfizetési díja különbsége tizenkétszeresének szorzataként kell meghatározni úgy, hogy a kapott eredményt csökkenteni kell a 3. § (5) bekezdése szerinti kedvezményes díjcsomagot igénybe vevői kör által fizetett összes forgalmi díj azon részével, amely a normál díjcsomag percdíjait meghaladó mértékű forgalmi díjakból keletkezett.

(2) Az (1) bekezdés szerinti különbség tárgyévi növekedésének mértéke nem haladhatja meg a tárgyévre vonatkozó előremutató fogyasztói árszintemelkedés mértékének 2 százalékponttal növelt értékét, de legfeljebb a 6,5%-ot.

(3) Ha az egyetemes szolgáltató a tárgyévben kezdi meg az egyetemes szolgáltatás nyújtását, az (1) bekezdés szerinti támogatást az első évre a kedvezményes díjcsomagot a tárgyévben igénybe vevő egyéni előfizetők éves átlagos számának, valamint a normál díjcsomag és a kedvezményes díjcsomag tárgyévi átlagos előfizetési díja különbsége tizenkétszeresének szorzataként kell meghatározni. Az egyetemes szolgáltatást a tárgyévben megkezdő egyetemes szolgáltató a tárgyévi támogatás részére történő kifizetésére első ízben csak a tárgyévet követő évben jogosult.

(4) Ha az egyetemes szolgáltató nem teljes naptári évben nyújtja az egyetemes szolgáltatást, az (1)-(3) bekezdés alapján járó díj időarányos részére jogosult.

(5) Az egyetemes szolgáltatót az (1)-(4) bekezdés szerint kiszámított támogatás és az Alap részére az egyetemes szolgáltató által a 6. § szerint befizetendő hozzájárulás különbségének megfelelő összegű tényleges kifizetés illeti meg az Alap részéről.

(6) Az egyetemes szolgáltató az őt a tárgyévben megillető támogatás összegére vonatkozó - a tárgyévet megelőző naptári évről szóló auditált éves beszámolón alapuló és az (1)-(4) bekezdésben foglaltak alapján kiszámított - javaslatát a tárgyév június 10-éig köteles az Alapnak, valamint a Felügyeletnek bejelenteni.

(7) A (6) bekezdés szerinti javaslathoz az egyetemes szolgáltató köteles a megjelölt támogatási összegre vonatkozó minden olyan adatot is szolgáltatni, amelyekből az igény megalapozottsága ellenőrizhető.

5. §

(1) A kötelezett szolgáltatók által az Alap részére együttesen befizetendő hozzájárulást (összes hozzájárulás) úgy kell megállapítani, hogy az fedezze a következő célokra történő kifizetéseket:

a) a tárgyévre nézve az egyes egyetemes szolgáltatókat az Alap részéről megillető támogatási igények összegét, továbbá a 4. § (3) bekezdése szerinti egyetemes szolgáltató esetében a tárgyévet megelőző évre vonatkozó támogatási igény összegét (összes támogatási igény),

b) a piacelhagyás következtében átmeneti intézkedésekhez szükséges rendkívüli kiadásokat,

c) az Alap működéséhez szükséges költségeket.

(2)[5] Az (1) bekezdés b)-c) pontjai szerinti kifizetések fedezetének biztosítása érdekében az összes befizetésre kötelezett távközlési szolgáltatónak a (3)-(6) bekezdés szerint meghatározott és jóváhagyott hozzájárulási alapja 0,05 %-át kell befizetni, illetőleg az Alap részére e célból a tárgyévet megelőző naptári évben befizetett összegnek az e célra fordított kifizetések után fennmaradó részét az adott naptári évre ilyen mértékig kiegészíteni.

(3)[6] A kötelezett szolgáltató az Alap részére fizetendő hozzájárulása mértékének meghatározása érdekében a tárgyév június 10-éig köteles bejelenteni az Alapinak, valamint a Felügyeletnek a távközlési szolgáltatásból származó - a naptári évet megelőző évre vonatkozó auditált éves beszámolón alapuló - éves árbevétele mértékét, továbbá a (4)-(6) bekezdés szerinti csökkentéseket meghatározó adatokat.

(4)[7] A (3) bekezdés szerinti árbevétel összege a következő tételekkel csökkenthető:

a) az összekapcsolási kiadásokkal,

b) egyetemes szolgáltató esetében a kedvezményes díjcsomag alapján nyújtott egyetemes szolgáltatásból származó árbevétellel,

c) az Alapból a kötelezett szolgáltatónak teljesített kifizetésekkel.

(5)[8] Az Alaphoz történő hozzájárulási kötelezettség a (3)-(4) bekezdés szerint meghatározott összeg 100 millió Ft-ot meghaladó része után keletkezik.

(6)[9] Az Alaphoz történő hozzájárulás alapja

a) egyetemes távbeszélő, illetőleg mobil rádiótelefon szolgáltató esetén az (5) bekezdés szerint meghatározott összeg,

b) egyéb távközlési szolgáltatást nyújtó vállalkozás esetén az (5) bekezdés szerint meghatározott összeg 25%-a, kivéve azon szolgáltatókat, amelyek éves árbevételének több mint fele műsorelosztási, illetve Internet szolgáltatásból származik, ebben az esetben az (5) bekezdés szerint meghatározott összeg 10%-a.

(7)[10] A (3)-(4) bekezdés szerinti bejelentéshez a távközlési szolgáltató köteles a megjelölt összegekre vonatkozó minden olyan adatot is szolgáltatni, amelyekből annak megalapozottsága ellenőrizhető.

6. §

(1) Az egy kötelezett szolgáltatóra eső tényleges éves befizetési kötelezettség mértéke úgy aránylik az 5. § (1) bekezdése szerinti összes hozzájáruláshoz, mint az adott kötelezett szolgáltató 5. § (3)-(4) bekezdése szerint meghatározott és jóváhagyott árbevétele az összes befizetésre kötelezett távközlési szolgáltató 5. § (3)-(4) bekezdése szerint meghatározott és jóváhagyott árbevételének összegéhez.

(2) Az egyetemes szolgáltató által az Alap részére fizetendő hozzájárulás mértéke az (1) bekezdés szerinti hozzájárulás és az Alap részéről az egyetemes szolgáltatót a 4. § (1)-(4) bekezdése alapján megillető támogatási összeg különbsége, ha ennek értéke pozitív. Negatív különbség esetén az egyetemes szolgáltató kifizetésre jogosult az Alap részéről.

7. §

(1) Az Alapba történő fizetési kötelezettségeket a tárgyévben negyedévente, negyedévekre megosztva kell teljesíteni, a befizetéseket a tárgynegyedévet követő második hónap utolsó napjáig, a kifizetéseket a tárgynegyedévet követő harmadik hónap utolsó napjáig.

(2) Az első két negyedévben a be- és kifizetéseket a tárgyévet megelőző naptári év utolsó negyedévében meghatározott mértékkel megegyezően, az azt követő negyedévekben a tárgyévet megelőző naptári évről készült auditált éves beszámoló alapján kell teljesíteni. A tárgyév első két negyedévében ténylegesen be-, illetve kifizetett összeg és az auditált éves beszámoló alapján erre az időszakra meghatározott összeg különbsége a tárgyév harmadik negyedévében esedékes be- és kifizetésekben kerül elszámolásra.

8. §

(1) Ez a rendelet 2002. február 1-jén lép hatályba.

(2) A 3. § (3) bekezdés a) pontja szerinti időpontot követően - az előfizetői szerződéseknek az egyetemes szolgáltatási díjcsomagokkal kapcsolatban történő módosítása tekintetében a távközlési előfizetői szerződésekről szóló 249/2001. (XII. 18.) Korm. rendelet szerint előírt eljárás időtartamára - a támogatás mértékét a Djr. szerinti kisfogyasztói díjcsomagot igénybe vevő, illetőleg a szolgáltató legalacsonyabb előfizetési díjat tartalmazó - fővonalra vonatkozó - díjcsomagjában meghatározott előfizetési díjú díjcsomagokat igénybe vevő egyéni előfizetők száma szerint kell kiszámítani a 4. § (1)-(4) bekezdése szerinti módon, a (3) bekezdésre is tekintettel.

(3) A (2) bekezdés szerinti módon kiszámított, a 4. § (1) bekezdése szerinti különbség 2002-ben 1085 forint, ezt követően legalább 1085 forint.

(4) A 4. § (2) bekezdését első ízben a 2003-ra vonatkozó támogatási igényeknél lehet alkalmazni.

(5) A 2002. évre járó támogatásokkal kapcsolatos befizetéseket a Hkt. 106. § (5) bekezdése alapján 2003. február 28-ig, a kifizetéseket 2003. március 31-ig kell teljesíteni.

Dr. Stumpf István s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Jelölését módosította a 10/2003. (VI. 27.) IHM rendelet 2. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[2] Beiktatta a 10/2003. (VI. 27.) IHM rendelet 2. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[3] Megállapította a 10/2003. (VI. 27.) IHM rendelet 3. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[4] Megállapította a 10/2003. (VI. 27.) IHM rendelet 4. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[5] Megállapította a 10/2003. (VI. 27.) IHM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[6] Megállapította a 10/2003. (VI. 27.) IHM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[7] Megállapította a 10/2003. (VI. 27.) IHM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[8] Beiktatta a 10/2003. (VI. 27.) IHM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[9] Beiktatta a 10/2003. (VI. 27.) IHM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[10] Számozását módosította a 10/2003. (VI. 27.) IHM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.01.01.