62/2002. (XII. 20.) OM rendelet
a felsőoktatási normatív kutatástámogatás felosztásáról és felhasználásáról szóló 6/1997. (II. 12.) MKM rendelet módosításáról
A felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 111. §-a (6) bekezdésének első részében foglaltak végrehajtására az oktatási miniszter feladat- és hatásköréről szóló 162/1998. (IX. 30.) Korm. rendelet 4/A. § e) pontjában, valamint 6. § (1) bekezdés c) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
(1) A felsőoktatási normatív kutatástámogatás felosztásáról és felhasználásáról szóló 6/1997. (II. 12.) MKM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2. § (1) bekezdésének a)-c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[Az intézmények tudományos, illetőleg művészeti tevékenységének támogatására szolgáló, az Ftv. 9/E. § (1) bekezdése alapján az éves központi költségvetésben meghatározott kutatási előirányzat legalább felét (a továbbiakban: normatív kutatástámogatás) az intézmények kutatási és fejlesztési tevékenységére vonatkozó alábbi teljesítményi mutatók arányában kell felosztani:]
"a) az intézményben dolgozó, tudományos (PhD vagy azzal egyenértékű) fokozattal, illetőleg mesterfokozattal (DLA vagy azzal egyenértékű művészeti díjjal) rendelkező oktatók és kutatók (a továbbiakban: minősített oktatók és kutatók) (2)-(4) bekezdés szerinti súlyozott létszáma (a továbbiakban: súlyozott intézményi kutatólétszám). Azok a minősített oktatók és kutatók vehetők számításba, akik a tárgyévet megelőző március 1-jei adatszolgáltatás időpontjáig nem töltötték be a hetvenedik életévüket, és az adatszolgáltatás időpontjában nem tartózkodtak egy évnél hosszabb idejű külföldi tanulmányúton;
b) az intézménynek a tárgyévet megelőző utolsó lezárt pénzügyi évben a kutatási és fejlesztési pályázatokban, illetőleg megbízásokban (megrendelésekben) mutatott kutatási és fejlesztési aktivitása (a továbbiakban: kutatási és fejlesztési aktivitás). Ennek mutatóját az adott évi súlyozott kutatási és fejlesztési célú összbevételből, valamint az adott évben támogatott kutatási és fejlesztési célú pályázatok, továbbá az adott évben bevételt hozó kutatási és fejlesztési megbízások (megrendelések) számából kell képezni. A súlyozott kutatási és fejlesztési célú összbevétel számításakor az állami költségvetésen kívüli (felhasználói - gazdálkodó és más - szervezetektől kapott kutatási és fejlesztési megbízások teljesítése révén elért, továbbá a külföldi forrásokból származó) kutatási és fejlesztési bevételek kétszeresét kell figyelembe venni;
c) a doktori képzésben (mesterképzésben) részt vevő, kutató (művészeti alkotó) tevékenységüket az intézményben végző hallgatók tárgyévet megelőző március 1-jei súlyozott létszáma. A szervezett képzésben levelező tagozaton részt vevő doktoranduszokat, továbbá a PhD (DLA) fokozatszerzési eljárás alatt álló egyénileg felkészülő doktorjelölteket a létszámban egytized szorzóval kell figyelembe venni. Az intézményben minden akkreditált doktori (mester-) iskola két százalékkal növeli a súlyozott doktori hallgatói létszámot;"
(2) A Rendelet 2. § (2) bekezdésének bevezető része helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A súlyozott intézményi kutatólétszám megállapításánál a munkaviszony jellegét az alábbiak szerint kell figyelembe venni:"
(3) A Rendelet 2. § (3) bekezdésének bevezető része helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A súlyozott intézményi kutatólétszám megállapításánál a tudományterületek eltérő eszközigényére tekintettel a (2) bekezdés a)-c) pontjában felsorolt minősített oktatók és kutatók közül"
(4) A Rendelet 2. § (4) bekezdésének bevezető része helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A súlyozott intézményi kutatólétszám megállapításánál a tudományos fokozatra és mesterfokozatra, illetőleg a tudományos címekre tekintettel a (2) bekezdés a)- c) pontjában felsorolt minősített oktatók és kutatók közül"
2. §
(1) A Rendelet 3. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A normatív kutatástámogatás
a) 50%-ának 97%-át a súlyozott intézményi kutatólétszámok arányában,
b) 35%-át az intézmények kutatási és fejlesztési aktivitása arányában,
c) 15%-át a doktori képzésben (mesterképzésben) részt vevő, kutató (művészeti alkotó) tevékenységüket az intézményben végző hallgatók súlyozott létszámának arányában
kell felosztani az intézmények között."
(2) A Rendelet 3. § (2) bekezdésének bevezető része helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A fővárosi tudományos élettel való kapcsolattartás segítése érdekében a normatív kutatástámogatás 50%-ának 3%-át a nem fővárosi intézmények kapják az intézményben teljes munkaidőben, legalább hat hónapra alkalmazott minősített oktatók és kutatók létszámának arányában a következők szerint:"
3. §
A Rendelet a következő, 3/A. §-sal egészül ki:
"3/A. § Az intézmények részére megállapított normatív kutatástámogatás (a továbbiakban: intézményi normatív kutatástámogatás) legkisebb összege l millió forint."
4. §
A Rendelet 8. § b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[Az intézményi normatív kutatástámogatás a következő megkötésekkel használható fel:]
"b) a doktori képzésben (mesterképzésben) részt vevő, kutató (művészeti alkotó) tevékenységüket az intézményben végző hallgatók súlyozott száma után kapott támogatást elsősorban a doktori képzést (mesterképzést) befejezett, doktori munkájukon (művészeti alkotásukon) dolgozó doktorjelöltek támogatására kell felhasználni."
5. §
Ez a rendelet 2003. január l-jén lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a felsőoktatási normatív kutatástámogatás felosztásáról és felhasználásáról szóló 6/1997. (II. 12.) MKM rendelet módosításáról szóló 14/1999. (III. 18.) OM rendelet 1. §-a.
Dr. Magyar Bálint s. k.,
oktatási miniszter