Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

10/2003. (I. 25.) Korm. rendelet

az Egyetemes Távközlési Támogatási Alap működésére, felügyeletére és felhasználására vonatkozó részletes szabályokról

A Kormány a hírközlésről szóló 2001. évi XL. törvény (a továbbiakban: Hkt.) 107. §-a (2) bekezdésének k) pontjában kapott felhatalmazás alapján - tekintettel a Hkt. 53. §-ában foglaltakra - a következőket rendeli el:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed

a) a távközlési szolgáltatókra (ideértve az egyetemes távközlési szolgáltatást végző szolgáltatókat is);

b) a Hírközlési Felügyeletre;

c) az Egyetemes Távközlési Támogatási Alapra (a továbbiakban: Alap), valamint az Alap kezelőjére, elnökére és igazgatóságára;

d) az Alap pénzforgalmi számláját vezető szervezetre.

Az Alap szervezete

2. §

(1) Az Alap jogi személy.

(2) Az Alapot héttagú igazgatóság vezeti.

(3) Az igazgatóság tagjai:

a) az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (a továbbiakban: IHM) által delegált 2 fő,

b) a Pénzügyminisztérium által delegált l fő,

c) a Hírközlési Felügyelet által delegált 2 fő, valamint

d) a Szolgáltatói Tanácsadó Testület által delegált 2 fő.

(4) Az igazgatóság tagjait kétévi időtartamra az informatikai és hírközlési miniszter (a továbbiakban: miniszter) nevezi ki.

(5) Megszűnik az igazgatósági tagság:

a) a (4) bekezdésben meghatározott idő elteltével;

b) a delegáló javaslatára a kinevezés visszavonásával;

c) a tag halálával;

d) a tisztségről történő lemondással.

(6) Az igazgatóság elnökét az IHM által delegált tagok közül a miniszter jelöli ki.

(7) Az igazgatóság határozatképes, ha az ülésen legalább 5 tag jelen van. Az igazgatóság döntéseit egyszerű szótöbbséggel hozza, szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.

(8) Az igazgatóság tagjai - Szolgáltató Tanácsadó Testület által delegált tagok kivételével - e jogviszonyuk fennállása alatt, illetve annak megszűnésétől számított 1 évig az Alap által támogatott távközlési szolgáltató szervezetnél munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló más jogviszonyban nem állhatnak.

(9) Az igazgatóság tagjai és közeli hozzátartozói e jogviszonyuk fennállása alatt, illetve megszűnésétől számított 1 évig nem lehetnek tulajdonosai (tagja, részvényese), illetve vezető tisztségviselői, könyvvizsgálója vagy felügyelő bizottsági tagja sem olyan távközlési szolgáltatónak, amely az Alaptól támogatásban részesült.[1]

Az Alap kezelése

3. §

(1) Az Alapot a miniszter kezeli. A miniszter e jogkörében megszervezi az Alap működését, kinevezi elnökét és igazgatóságát, jóváhagyja szervezeti és működési szabályzatát és éves költségvetésének tervezetét.

(2) Az Alap igazgatóságának elnöke köteles az igazgatóság közreműködésével a hatályos jogszabályok és az e rendeletben foglaltak figyelembevételével

a) az Alap költségvetését minden naptári évre vonatkozóan a naptári évet megelőző december 15-éig elkészíteni;

b) az Alap bevételeinek és kiadásainak nyilvántartásáról gondoskodni;

c) az éves beszámoló adatait évente egy alkalommal nyilvánosságra hozni;

d) az Alap Szervezeti és Működési Szabályzatát elkészíteni;

e) a befizetésre kötelezett szolgáltatókat a befizetési határidő előtt legalább 15 nappal a befizetendő összeg mértékéről tájékoztatni.

(3) Az Alap működéséről az igazgatóság által készített, a miniszter által elfogadott beszámolóról a miniszter a tárgyévet követő év áprilisában a Kormányt tájékoztatja, ezt követően a beszámoló lényeges tartalmát az IHM hivatalos lapjában közéteszi.

Az Alap számlavezetése és pénzkezelése

4. §

(1)[2] Az Alap pénzforgalmi számláját a Magyar Államkincstár vezeti.

(2) Az Alap pénzeszközeit állampapírban vagy állampapírokkal azonos kockázatú likvid eszközökben vagy az (1) bekezdés szerinti folyószámlán kell tartani.

(3) Az Alapba fizetendő hozzájárulás és teljesíthető támogatás mértékét, valamint meghatározásának módját külön jogszabály* állapítja meg.[3]

Az Alap forrásai

5. §

(1) Az Alap forrásai:

a) azon távközlési szolgáltatók által befizetett összegek, amelyek a távközlési szolgáltatást a Hkt. 6. §-ának (1) bekezdése szerinti nyilvántartásba vétel alapján, vagy a Hkt. 6. §-ának (2) bekezdése alapján a nyilvántartásba vételről szóló értesítés hiányában, vagy a Hkt. 104. §-ának (4) bekezdésében foglaltak alapján nyújtják (a továbbiakban: kötelezett szolgáltató),

b) az Alapból nyújtott és visszavont támogatás, valamint e rendelet 9. §-a (3) bekezdésében meghatározottak szerinti kamatok,

c) e rendelet 8. §-a (3) bekezdésében megjelölt kamatok,

d) az egyéb bevételek.

(2) Az Alap bevételeit, illetőleg év végi maradványait a Hkt. 53. §-a (3) bekezdésének megfelelően nem lehet elvonni, az a következő évre átvihető.

Az Alap felhasználása

6. §

(1) Az Alap a Hkt. 53. §-ának (7) bekezdésében foglaltak alapján felhasználható:

a) az egyetemes távközlési szolgáltatást végző szolgáltatónak az egyetemes távközlési szolgáltatásból eredő többletterhei mérséklésének támogatására a külön jogszabály és az egyetemes szolgáltatási szerződés szerint;[4]

b) az egyetemes távközlési szolgáltatást végző szolgáltató piacelhagyása, vagy az egyetemes szolgáltatásra kötött szerződés előre nem látható megszűnése miatt szükséges rendkívüli kiadásokra;

c) az Alap kezeléséhez, működtetéséhez, bevételeinek beszedéséhez, pénzeszközeinek, valamint az Alapból nyújtott támogatások felhasználásának ellenőrzéséhez szükséges költségek fedezetére.

(2) Az Alap költségvetését úgy kell megállapítani, hogy az (1) bekezdés b) és c) pontja szerinti kiadások és költségek fedezetére a külön jogszabályban meghatározott szolgáltatói árbevétel-hányadnak megfelelő összeg fordítható.[5]

(3) Az (1) bekezdés b) pontjában foglalt feladatok teljesítésére a miniszter a (2) bekezdés szerint meghatározott keretösszeg terhére jogosult a szükséges áruk és szolgáltatások beszerzésére.

A támogatás igénybevétele

7. §

(1) A 6. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti támogatásban kizárólag azok az egyetemes távközlési szolgáltatást nyújtó szolgáltatók részesülhetnek, akik a külön jogszabályban3 meghatározott bejelentési, valamint kapcsolódó adatszolgáltatási kötelezettségüknek tárgyév június 10-ig eleget tesznek.

(2) A befizetésre kötelezett szolgáltatók - az Alap részére fizetendő hozzájárulásuk mértékének meghatározása érdekében - a tárgyév június 10-éig kötelesek eleget tenni a külön jogszabályban meghatározott adatszolgáltatási kötelezettségüknek.[6]

(3) A támogatási igényt az Alap igazgatósága az e rendeletben meghatározott döntés előkészítése céljából 15 napon belül bírálja el.

(4) Az igazgatóság az Alapból történő kifizetésekről az Alapba történő befizetési határidőt követő húsz napon belül intézkedik.

(5) Ha az Alapba befolyt, támogatásra fordítható források az összes elfogadott támogatási igényt nem fedezik, az egyetemes távközlési szolgáltatást nyújtó szolgáltatók támogatási igényeit az elfogadott igényekkel arányosan kell kielégíteni. Az egyetemes távközlési szolgáltatást nyújtó szolgáltatók a kifizetés átmeneti elmaradása esetén jogosultak az elfogadott, de ki nem elégített támogatási összeget a következő negyedévre követelésként átvinni és az aktuális támogatási igényhez hozzászámítani.

(6) Ha az Alapba befolyt, támogatásra fordítható forrásokból az elfogadott támogatási igényt a tárgyév során nem lehetséges teljes egészében kielégíteni, a következő évi befizetési kötelezettség megállapításánál a következő évi támogatási igény mellett figyelembe kell venni és be kell számítani az előző évről visszamaradt, ki nem fizetett támogatási igény összegét is.

(7) Ha az Alapba befolyt, támogatásra fordítható források a tárgyév során meghaladják az elfogadott támogatási igényt, a következő évi befizetési kötelezettség megállapításánál mérséklő tényezőként figyelembe kell venni.

A támogatás felhasználása, visszavonása

8. §

(1) A támogatásban részesült egyetemes távközlési szolgáltatást nyújtó szolgáltató (a továbbiakban: támogatott szolgáltató) a kapott támogatást kizárólagosan, az egyetemes szolgáltatási kötelezettség teljesítésével kapcsolatos elismert többletteher finanszírozására fordíthatja.

(2) Ha az Alap az egyetemes távközlési szolgáltatást nyújtó szolgáltató támogatási igényét a támogatott téves adatközlése alapján fogadta el, vagy a támogatott szolgáltató a támogatást az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérő módon használta fel, a támogatás egészben vagy részben visszavonható.

(3) A (2) bekezdésben említett esetekben a támogatott szolgáltató az Alapnak visszajáró összeget a jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő, a támogatás átutalásának dátumától számított kamattal együtt köteles visszafizetni.

Az Alap működése

9. §

(1) Az Alap forrásai, vagyona vállalkozási tevékenység folytatásához még időlegesen sem használhatók fel, azokat pénzügyi vagy más kockázattal járó műveletek fedezetéül lekötni vagy egyéb módon megterhelni nem lehet.

(2) A kötelezett szolgáltatók külön jogszabályban meghatározott adatszolgáltatásának az 5. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti összes szolgáltatóra kiterjedő teljes körűségét és hitelességét a Hírközlési Felügyelet ellenőrzi. A Hírközlési Felügyelet a befizetésre kötelezettekről vezetett nyilvántartását negyedévenként köteles az Alap részére átadni, amelyet a miniszter jogosult a 4. § (1) bekezdésében megjelölt szervezet részére is átadni.[7]

(3) A befizetésre köteles távközlési szolgáltatók a befizetések késedelmes teljesítése esetében a befizetendő összeget az esedékesség napjától számított, a jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő kamattal együtt kötelesek megfizetni.

(4) A kintlévőségek folyamatos figyeléséért és beszedéséért az Alap felelős. Egy negyedévet meghaladó tartozás esetében az Alap jogosult a kötelezett szolgáltatóval szemben azonnali beszedési megbízással élni. Két negyedévet meghaladó tartozás esetében az Alap - jogszabálysértésre hivatkozással - a Hkt. 84. §-a alapján köteles a Hírközlési Felügyelet piacfelügyeleti eljárását kezdeményezni.

(5) Az Alapból nem kaphat támogatást az az egyetemes távközlési szolgáltatást nyújtó szolgáltató a tartozásának rendezéséig, amelynek az Alappal szemben 60 napon túli tartozása áll fenn.

(6) A (4) bekezdésben meghatározott azonnali beszedési megbízási jogosultság alkalmazhatósága érdekében a befizetésre köteles távközlési szolgáltatók kötelesek az Alap számára a bankszámlaszámukkal kapcsolatos adatokat rendelkezésre bocsátani.

Az Alap költségvetésére, könyvvezetésére és beszámolási kötelezettségére vonatkozó szabályok

10. §

(1) Az Alap működéséről, vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről az üzleti év könyveinek lezárását követően az üzleti év utolsó napjával, illetve a megszűnés napjával, mint mérleg fordulónappal a számvitelről szóló 2000. évi C. törvényben, valamint e rendeletben és mellékleteiben meghatározottak szerint az igazgatóság köteles a miniszter részére beszámolót készíteni.

(2) Az Alap esetében az üzleti év azonos a naptári évvel. A mérleg fordulónapja - a megszűnést kivéve - december 31.

(3) Az Alap számviteli nyilvántartásait a kettős könyvvezetés szabályai alapján, magyar nyelven, forintban kell vezetni, és egyszerűsített éves beszámolót kell készíteni. Az egyszerűsített éves beszámolóban a mérleget az e rendelet 1. számú melléklete szerinti, az eredménykimutatást e rendelet 2. számú melléklete szerinti tartalommal kell elkészíteni.

(4) Az Alap költségvetését az egyszerűsített éves beszámoló eredménykimutatásával azonos szerkezetben kell elkészíteni.

(5) Az egyszerűsített beszámolóhoz tartozó kiegészítő mellékletben külön be kell mutatni az e rendelet 3. §-ának

(2) bekezdése alapján meghatározott költségvetésben foglaltak teljesülését. Abban az esetben, ha az Alap éves gazdálkodása során egyes kiadások, költségek és ráfordítások értéke a költségvetésben meghatározott értéket több mint 10 százalékkal meghaladja, az eltérés okait a kiegészítő mellékletben meg kell jeleníteni.

(6) Az Alap az elkészített éves beszámoló adatainak helytállóságát könyvvizsgálattal köteles alátámasztani.

Az Alap felügyelete

11. §

(1) Az Alap pénzügyi, számviteli ellenőrzését az Állami Számvevőszék végzi.

(2) Az 1. § a) pontjában meghatározott szolgáltatók adatszolgáltatását, illetve az egyetemes távközlési szolgáltatáshoz igénybe vett támogatás felhasználásának jogszerűségét a Hírközlési Felügyelet piacfelügyeleti eljárás keretében ellenőrzi.

Vegyes és záró rendelkezések

12. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) A támogatásra jogosult szolgáltatóknak a 2002. évre vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettséget e rendelet hatálybalépését követő 15. napig kell teljesíteniük. A kifizetés alapját a miniszter a 2002. évről rendelkezésre álló számviteli adatokra tekintettel határozza meg.

(3) A befizetésre kötelezett szolgáltatók a 2002. évre vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettségüket e rendelet hatálybalépését követő 15. napig teljesítik. A befizetés alapját a miniszter a 2002. évről rendelkezésre álló számviteli adatokra tekintettel határozza meg.

(4) Az Alap 2003. évi költségvetését - a 3. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott általános rendelkezéstől eltérően - 2003. február 28-ig kell elkészíteni.

(5) Az Alaphoz történő befizetésekkel és az onnan történő támogatásokkal kapcsolatos döntések meghozatalára az IHM jogosult.

A miniszterelnök helyett:

Dr. Kiss Elemér s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

1. számú melléklet

a 10/2003. (I. 25.) Korm. rendelethez

Az Alap mérlegének előírt tagolása

ESZKÖZÖK (AKTÍVÁK)

A. Befektetett eszközök

I. Immateriális javak

II. Tárgyi eszközök

III. Befektetett pénzügyi eszközök

B. Forgóeszközök

I. Készletek

II. Követelések

III. Értékpapírok

IV. Pénzeszközök

C. Aktív időbeli elhatárolások Eszközök összesen

FORRÁSOK (PASSZÍVÁK)

D. Saját tőke

I. Induló tőke/Jegyzett tőke

II. Tőkeváltozás/Eredmény

III. Lekötött tartalék

IV. Tárgyévi maradvány

E. Tartalékok

F. Céltartalékok

G. Kötelezettségek

I. Hosszú lejáratú kötelezettségek

II. Rövid lejáratú kötelezettségek

H. Passzív időbeli elhatárolások

Források összesen

2. számú melléklet

a 10/2003. (I. 25.) Korm. rendelethez

Az Alap eredménykimutatásának előírt tagolása

1. Távközlési szolgáltatók befizetési kötelezettségeinek teljesítéséből származó bevételek

2. Az Alap javára teljesített önkéntes befizetések és támogatások

A. Alaptevékenységhez kapcsolódó bevételek

3. Egyéb bevételek

4. Pénzügyi műveletek bevételei

5. Rendkívüli bevételek

B. Összes bevétel (1 +2+3+4+5)

C. Egyetemes távközlési szolgáltatások többletterhei mérséklése céljából történt kifizetések

D. Piacelhagyás, az egyetemes szolgáltatásra kötött szerződés megszűnése miatt szükséges kiadások

6. Anyagjellegű működési ráfordítások

7. Személyi jellegű működési ráfordítások

8. Működéshez kapcsolódó értékcsökkenési leírás

9. Egyéb ráfordítások

10. Pénzügyi műveletek ráfordításai

11. Rendkívüli ráfordítások

E. Összes működési ráfordítás (6+7+8+9+10+11)

F. Tárgyévi eredmény (B-C-D-E)

Lábjegyzetek:

[1] Lásd a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 685. §-ának b) pontját.

[2] Módosította a 89/2003. (VI. 25.) Korm. rendelet 88. § d) pontja. Hatályos 2003.06.30.

[3] *Szabályozására lásd 4/2002. (I. 26.) MeHVM rendelet.

[4] Az Egyetemes Távközlési Támogatási Alapba fizetendő hozzájárulás és a teljesíthető támogatás mértékéről, illetőleg meghatározásának módjáról szóló 4/2002. (I. 26.) MeHVM rendelet.

[5] Az Egyetemes Távközlési Támogatási Alapba fizetendő hozzájárulás és a teljesíthető támogatás mértékéről, illetőleg meghatározásának módjáról szóló 4/2002. (I. 26.) MeHVM rendelet.

[6] Az Egyetemes Távközlési Támogatási Alapba fizetendő hozzájárulás és a teljesíthető támogatás mértékéről, illetőleg meghatározásának módjáról szóló 4/2002. (I. 26.) MeHVM rendelet.

[7] Az Egyetemes Távközlési Támogatási Alapba fizetendő hozzájárulás és a teljesíthető támogatás mértékéről, illetőleg meghatározásának módjáról szóló 4/2002. (I. 26.) MeHVM rendelet.

Tartalomjegyzék