13/2003. (X. 10.) FMM rendelet
a foglalkoztatást elősegítő támogatásokról, valamint a Munkaerőpiaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásról szóló 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet módosításáról
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) 20. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
1. §
(1) A foglalkoztatást elősegítő támogatásokról, valamint a Munkaerőpiaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásról szóló 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[1. § (1) A Munkaerőpiaci Alapból-a (3) bekezdésében meghatározott képzések kivételével - a következő képzésekhez nyújtható képzési támogatás:]
"a) a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: szakképzési törvény) 1. §-ának b)-c), valamint e)-h) pontjaiban meghatározott szakképzés,"
(2) Az R. 1. §-a (3) bekezdésének felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A (4) bekezdésben meghatározott kivétellel, az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállása esetén sem adható képzési támogatás."
(3) Az R. 1. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) A (3) bekezdés a) pontjában foglaltaktól eltérően támogatás nyújtható az egyetemi (főiskolai) továbbtanulására felkészítő képzéshez, feltéve, ha a képzésben történő részvételt a cigány kisebbségi önkormányzat, cigány kisebbségi önkormányzati társulás vagy bíróság által nyilvántartásba vett cigány érdekképviseleti szervezet szervezi, vagy szervezésében közreműködik."
2. §
Az R. 5. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"A munkaügyi központ az 1. § (4) bekezdésében meghatározott esetben azokat a személyeket, akiknek a képzésben való részvételét javasolja, a cigány kisebbségi önkormányzat, cigány kisebbségi önkormányzati társulás vagy bíróság által nyilvántartásba vett cigány érdekképviseleti szervezet véleményének kikérésével választja ki."
3. §
Az R. 7. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:
"(2) Az Flt. 14. §-a (6) bekezdésének b) pontjában meghatározott személy a keresetpótló juttatás megállapításának az Flt. 14. § (7) bekezdésében meghatározott feltételeinek fennállásáról a 3. számú melléklet szerinti formanyomtatványon nyilatkozik."
4. §
Az R. 9. §-a helyébe a következő új rendelkezés lép:
"9. § (1) Az Flt. 14. §-a (1) bekezdésének f) pontjában meghatározott munkavállalók képzése - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel- akkor támogatható, ha
a) a képzés az 1. §-ban, a képző intézmény a 3. §-ban foglalt feltételeknek megfelel, és
b) a munkaadó írásban vállalja a képzésben részt vevőknek a képzés befejezését követően legalább a képzés időtartamával azonos időtartamú további foglalkoztatását, és
c) a munkaadó a képzés költségeihez hozzájárul, vagy saját maga vagy képző intézmény bevonásával biztosítja a képzés lebonyolításához szükséges szakmai, tárgyi, technikai és személyi feltételeket.
(2) Az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott, a munkaadót terhelő képzési költségekhez történő hozzájárulástól el kell tekinteni, ha a képzésben részt vevő munkavállaló a támogatás iránti kérelem benyújtásakor a 45. életévét betöltötte.
(3) A képzés támogatására a munkaadó által a telephely szerint illetékes munkaügyi központhoz benyújtott kérelem alapján kerül sor.
(4) A (3) bekezdésben meghatározott kérelemnek tartalmaznia kell:
a) képzés szükségességét, célját, gazdálkodási és foglalkoztatási szempontból várható eredményét,
b) a képzési program rövid ismertetését, a képzéssel megszerezhető képesítést,
c) a képzésben részt vevők létszámát, kor és iskolai végzettség szerinti összetételét,
d) a képzés lebonyolításához szükséges feltételeket,
e) a képzési program összes, illetve fajlagos költségeit (Ft/fő/óra) a munkaadói hozzájárulás mértékét, ideértve a munkaadó által a képzésben részt vevő részére kifizetendő keresetkiegészítést,
f) a képzésben részt vevők további foglalkoztatására vonatkozó munkaadói nyilatkozatot.
(5) A munkaügyi központ a kérelem elbírálásáról határozattal dönt. A támogatás folyósításának további feltételeiben a munkaügyi központ a munkaadóval megállapodik.
(6) A munkaadónak nyújtandó támogatás szempontjából keresetkiegészítésként a képzésben részt vevő által a képzést megelőzően elért átlagkereset és a képzés alatt elért kereset különbözete vehető figyelembe.
(7) A munkaadónak a (3) bekezdésben foglaltak alapján nyújtott támogatás támogatástartalma nem haladhatja meg három év vonatkozásában, a vállalkozásoknak nyújtott állami támogatások tilalma alóli mentességek egységes rendjéről szóló 163/2001. (IX. 14.) Korm. rendeletben meghatározott csekély összegűnek minősülő (de minimis) támogatás mértékét. Ezen a jogcímen nem részesülhetnek támogatásban a külföldre irányuló szállítási tevékenységek.
(8) A (7) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni, ha a munkaadó költségvetési szerv, egyesület, alapítvány, közalapítvány, köztestület, kisebbségi önkormányzat vagy közhasznú társaság."
5. §
(1) Az R. 11. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (6)-(8) bekezdések számozása (7)-(9) bekezdésre változik:
"(6) Ha a munkaadó olyan, a munkaügyi központ által kiközvetített munkanélküli foglalkoztatását vállalja, aki a támogatás iránti kérelem benyújtásakor a 45. életévét betöltötte, a foglalkoztatás bővítését szolgáló támogatás nyújtására az Flt. 16. §-ában, valamint e §-ban foglaltakat a következő eltérésekkel kell alkalmazni:
a) A támogatás legalább három hónapja munkanélküli személy foglalkoztatásához nyújtható.
b) A támogatás mértéke a munkavállaló munkabérének 70-100 százalékáig terjedhet.
c) A támogatás legfeljebb két év időtartamra nyújtható."
(2) Az R. 11. §-a a következő (10)-(11) bekezdéssel egészül ki:
"(10) A munkaadónak a (6) bekezdésben foglaltak alapján nyújtott támogatás támogatástartama nem haladhatja meg három év vonatkozásában, a vállalkozásoknak nyújtott állami támogatások tilalma alóli mentességek egységes rendjéről szóló 163/2001. (IX. 14.) Korm. rendeletben meghatározott csekély összegűnek minősülő (de minimis) támogatás mértékét. Ezen a jogcímen nem részesülhetnek támogatásban a külföldre irányuló szállítási tevékenységek.
(11) A (10) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni, ha a munkaadó költségvetési szerv, egyesület, alapítvány, közalapítvány, köztestület, kisebbségi önkormányzat vagy közhasznú társaság."
6. §
Az R. a 11. §-át követően a következő alcímmel és 11/A. §-sal egészül ki:
"Részmunkaidős foglalkoztatás támogatása
11/A. § (1) Az Flt. 19/C. §-a alapján támogatás nyújtható annak a munkaadónak, aki legalább a teljes munkaidő felét, de legfeljebb a háromnegyedét elérő munkaidőben történő foglalkoztatását vállalja olyan személynek
a) akit a munkaügyi központ legalább három hónapja munkanélküliként nyilvántart, vagy
b) aki az a) pontban meghatározott feltételnek nem felel meg, de saját háztartásában legalább egy tizennégy évesnél fiatalabb gyermeket nevel, vagy a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 41. §-a alapján ápolási díjban részesül.
(2) Támogatásként az (1) bekezdés a)-b) pontjában meghatározott személy
a) munkabére és járulékai együttes összegének legfeljebb 75 százaléka és/vagy
b) munkába járásával kapcsolatban felmerült helyközi utazási költségek munkaadót terhelő része, egészben vagy részben téríthető meg.
(3) A (2) bekezdés a) pontjában meghatározott támogatás megállapításának további feltétele, hogy a munkaadó
a) részmunkaidős foglalkoztatás támogatása alapjául szolgáló új munkaviszonyt létesítő személy esetén
aa) a támogatással érintett munkakörrel azonos vagy ahhoz hasonló munkakörben a munkaviszonyt a támogatás folyósítását megelőző három hónapon belül a működésével összefüggő okból rendes felmondással nem szüntette meg, és vállalja, hogy a munkaviszony ily módon történő megszüntetésére a munkanélküli alkalmazása idején nem kerül sor, továbbá
ab) vállalja a munkavállalónak a támogatás folyósítása időtartamával legalább megegyező időtartamú továbbfoglalkoztatását úgy, hogy a munkavállaló munkaviszonyát a támogatás folyósítása és a továbbfoglalkoztatás időtartama alatt működésével összefüggő okból rendes felmondással nem szünteti meg;
b) az a) pont alá nem tartozó személy részmunkaidős foglalkoztatásának támogatása esetén vállalja a munkavállalónak legalább a támogatás folyósítása időtartamával megegyező időtartamú továbbfoglalkoztatását úgy, hogy a munkavállaló munkaviszonyát a támogatás folyósítása és a továbbfoglalkoztatás időtartama alatt működésével összefüggő okból rendes felmondással nem szünteti meg.
(4) A támogatás legfeljebb egyévi időtartamra állapítható meg. A támogatást havonta utólag kell folyósítani.
(5) Nem nyújtható támogatás a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 106. §-a, 150. §-a, valamint a 193/C. §-ának a) pontja szerinti foglalkoztatáshoz, továbbá a (3) bekezdésben meghatározott továbbfoglalkoztatási kötelezettség időtartamába e munkavégzések időtartama nem számít bele.
(6) A részmunkaidős foglalkoztatás támogatásról szóló államigazgatási határozatban meg kell határozni a támogatás folyósításának feltételeit (ennek keretében elő kell írni, hogy a munkaszerződést legkésőbb a támogatásról szóló megállapodás megkötéséig be kell mutatni a munkaügyi központnak), időtartamát, továbbá azt, hogy a támogatás a munkaadót terhelő munkabér, illetve/és járulékainak hány százalékáig terjed, valamint a támogatás visszafizetésének részletes feltételeit.
(7) A munkaadónak a (2) bekezdésben foglaltak alapján nyújtott támogatás támogatástartalma nem haladhatja meg három év vonatkozásában, a vállalkozásoknak nyújtott állami támogatások tilalma alóli mentességek egységes rendjéről szóló 163/2001. (IX. 14.) Korm. rendeletben meghatározott csekély összegűnek minősülő (de minimis) támogatás mértékét. Ezen a jogcímen nem részesülhetnek támogatásban a külföldre irányuló szállítási tevékenységek.
(8) A (7) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni, ha a munkaadó költségvetési szerv, egyesület, alapítvány, közalapítvány, köztestület, kisebbségi önkormányzat vagy közhasznú társaság."
7. §
Az R. 12. §-a a következő új (4)-(5) bekezdésekkel egészül ki:
"(4) Ha munkaadó olyan munkanélküli foglalkoztatását vállalja, aki a támogatás iránti kérelem benyújtásakor a 45. életévét betöltötte, a közhasznú munkavégzés támogatására az Flt. 16/A. §-ában, valamint e §-ban foglaltakat a következő eltérésekkel kell alkalmazni:
a) A támogatásnak nem feltétele a statisztikai állományi létszám bővülése.
b) A támogatás mértéke a foglalkoztatásból eredő közvetlen költségek legfeljebb 90 százalékáig terjedhet.
c) A támogatás 45. életévét betöltött munkanélküli foglalkoztatása esetében legfeljebb másfél évi időtartamra, az 50. életévét betöltött munkanélküli esetében legfeljebb kétévi időtartamra nyújtható, ha a közhasznú foglalkoztatásra egészségügyi-szociális, művelődési, közoktatási, környezetvédelmi tevékenység keretében kerül sor.
(5) Ha a közhasznú munkavégzésben történő részvételt a cigány kisebbségi önkormányzat, cigány kisebbségi önkormányzati társulás vagy bíróság által nyilvántartásba vett cigány érdekképviseleti szervezet szervezi, vagy szervezésében közreműködik, a közhasznú munkavégzés támogatására az Flt. 16/A. §-ában, valamint e §-ban foglaltakat a következő eltérésekkel kell alkalmazni:
a) A támogatásnak nem feltétele a statisztikai állományi létszám bővülése.
b) A támogatás mértéke a foglalkoztatásból eredő közvetlen költségek legfeljebb 90 százalékáig terjedhet.
c) A támogatás folyósításának leghosszabb időtartama legfeljebb két év."
8. §
Az R. 26/B. §-a a következő (2)-(3) bekezdésekkel egészül ki, ezzel egyidejűleg a § jelenlegi szövegének számozása (1) bekezdésre változik:
"(2) Az 1. § (3) bekezdés b) pontjában foglaltaktól eltérően a szakképzést megalapozó felzárkóztató képzés keretében
a) általános iskolai végzettségének megszerzését biztosító képzéshez, valamint
b) az ezt követő, az 1. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott szakképzéshez képzési támogatás nyújtható, feltéve, ha a munkaerőpiaci program e rendelet 26/G. §-a szerinti részben vagy egészben történő megvalósítója költségvetési szerv, egyesület, alapítvány, közalapítvány, köztestület, közhasznú társaság, és a program szervezésében (vagy a programban részt vevő célcsoportba tartozók kiválasztásában) a cigány kisebbségi önkormányzat, cigány kisebbségi önkormányzati társulás vagy bíróság által nyilvántartásba vett cigány érdekképviseleti szervezet közreműködik.
(3) A (2) bekezdés a) pontjában meghatározott képzés időtartamára a képzésben részt vevő személy részére képzési támogatásként keresetpótló juttatás állapítható meg, valamint az utazás, étkezés, szállás költsége részben vagy egészben megtéríthető."
9. §
Az R. 26/G. §-a (1) bekezdésének felvezető szövege a következők szerint módosul:
"(1) Pályázati eljárás alapján a munkaügyi központ támogatást nyújthat jogi személynek, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságnak, valamint egyéni vállalkozónak munkaerőpiaci program kidolgozásához, illetőleg annak kidolgozásához és/vagy részben vagy egészben történő megvalósításához."
10. §
(1) Az R. 27. §-ának (1) bekezdése a következő új c) ponttal egészül ki:
[(1) E rendelet alkalmazása szempontjából] "c) a munkaadó rendes felmondásán az Flt. 58. §-a (6) bekezdésének c) pontjában foglaltakat kell érteni."
(2)[1]
11. §
Az R. e rendelet melléklete szerinti 3. számú melléklettel egészül ki.
12. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.
(2) Az R. 11. §-ának e rendelettel megváltoztatott számozású (9) bekezdésében a "(6) bekezdés" szövegrész helyébe a "(7) bekezdés" szövegrész lép.
Burány Sándor s. k.,
foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
Melléklet a 13/2003. (X. 10.) FMM rendelethez
"3. számú melléklet a 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelethez
A) Személyi adatok
JÖVEDELEMNYILATKOZAT |
A) Személyi adatok |
1. A kérelmet benyújtó neve:.................................................................................................................................................... |
(születéskori név:) ................................................................................................................................................................... |
2. A kérelmet benyújtó lakóhelye vagy tartózkodási helye:.................................................................................................. |
3. Ha a kérelmet benyújtó nem cselekvőképes, a törvényes képviselő neve: ..................................................................... |
4. A törvényes képviselő bejelentett lakóhelyének címe:..................................................................................................... |
5. A kérelmezővel egy háztartásban élő, olyan eltartottak száma, aki(k)nek eltartására a képzésben részt vevő személy |
— jogszabály, bírósági ítélet vagy szerződés alapján — köteles: .......................fő. |
6. |
5. pontban szereplő eltartottak | |||
tartási kötelezettség alapja | |||
neve | jogszabály | bírósági ítélet | szerződés |
a) | |||
b) |
B) Jövedelmi adatok
Forintban | ||||||||||
A jövedelmek típusai | Kérelmező jövedelme | -Eltartottak jövedelme | ||||||||
a) | b) | c) | d) | e) | f) | g) | ||||
1. | Munkaviszonyból, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyból származó jövedelem és táppénz | |||||||||
2. | Társas és egyéni vállalkozásból származó jövedelem | |||||||||
3. | Nyugellátás, baleseti nyugellátás, egyéb nyugdíjszerű ellátások | |||||||||
4. | A gyermek ellátásához és gondozásához kapcsolódó támogatások (GYED, GYES, GYET, családi pótlék, rendszeres gyermekvédelmi támogatás, gyermektartásdíj megelőlegezés, gyermektartásdíj stb.) | |||||||||
5. | Önkormányzat és munkaügyi szervek által folyósított rendszeres pénzbeli ellátás (munkanélküli járadék, rendszeres szociális segély, jövedelempótló támogatások, időskorúak járadéka, ápolási díj stb.) | |||||||||
6. | Egyéb jövedelem | |||||||||
7. | Összes bruttó jövedelem | |||||||||
Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a NYILATKOZAT-ban közölt adatok a valóságnak megfelelnek. |
Tudomásul veszem, hogy a munkaügyi központ a NYILATKOZAT-ban közölt adatok valódiságát a foglalkoztatás elősegítésére és munkanélküliek ellátásáról szóló (Flt.) 1991. évi IV. törvény 50. § (1) bekezdésének i) pontja alapján ellenőrizheti. |
Dátum: ................................................................................ |
................................................................................ |
a kérelmező vagy törvényes képviselőjének aláírása |
KITÖLTÉSI UTASÍTÁS |
1. A 2. és 3. jövedelemtípusba tartozó jövedelmek kivételével a kérelem benyújtását megelőző egy hónap jövedelmét kell szerepeltetni. |
2. A 2. jövedelemtípusba tartozó jövedelmek esetén a kérelem benyújtását megelőző évre vonatkozó személyi jövedelemadó bevallás azonos megnevezésű rovatában szereplő összeg 12-vel osztott részét kell beírni. |
3. A jövedelemnyilatkozatban feltüntetett jövedelmekről a típusának megfelelő igazolást vagy annak fénymásolatát (nyugdíjszelvény, munkáltatói igazolás, szerződés stb.) a jövedelemnyilatkozathoz csatolni kell. |
4. Ha a kérelmező nem cselekvőképes, helyette a törvényes képviselője jogosult az aláírásra." |
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 31/2004. (XII. 21.) FMM rendelet 12. § (2) bekezdése g) pontja. Hatálytalan 2005.01.05.