Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

20/2003. (IV. 11.) GKM rendelet

a gazdasági és közlekedési miniszter által adományozható elismerésekről

A Magyar Köztársaság kitüntetéseiről szóló 1991. évi XXXI. törvény 7. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszterrel, az informatikai és hírközlési miniszterrel, a környezetvédelmi és vízügyi miniszterrel, valamint a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. §

(1) A feladat- és hatáskörömbe tartozó területeken végzett kimagasló színvonalú tevékenység elismerése céljából szakmai díjat, szakmai érmet és további szakmai elismerést (a továbbiakban együtt: elismerés) alapítok.

(2) Elismerés magyar és külföldi állampolgár részére, valamint posztumusz is adományozható.

2. §

(1) Szakmai díj:

a) "Baross Gábor Díj";

b) "Magyar Gazdaságért Díj";

c) "Eötvös Loránd Díj";

d) "Klauzál Gábor Díj".

e)[1] "Pro Turismo Díj".

(2) Szakmai érem:

a) "A Közlekedésért Érdemérem";

b) "Szent Borbála-érem".

(3) További szakmai elismerés:

a) "Miniszteri Elismerés";

b) "Kiváló Bányász" kitüntető cím.

(4) A szakmai díjjal adományozó okirat és a kifizetéskor érvényben lévő köztisztviselői illetményalap tízszeresének megfelelő mértékű, adóköteles pénzjutalom jár.

(5) A szakmai díjjal járó pénzjutalom összegét a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) biztosítja a költségvetéséből.

(6) A szakmai éremmel és a további szakmai elismeréssel adományozó okirat jár.

3. §

(1)[2] Elismerés - a "Szent Borbála-érem", a "Miniszteri Elismerés", a "Kiváló Bányász" és a "Pro Turismo Díj" kitüntető cím kivételével - általában nemzeti ünnepek alkalmával adományozható.

(2) Az elismerések alapszabályait e rendelet melléklete tartalmazza.

4. §

(1) Elismerés adományozását kezdeményezheti

a) a minisztérium és a minisztérium szakmai irányítása alá tartozó területeken dolgozó személyek esetében a foglalkoztató szervezet vezetője, vagy annak egyetértésével a minisztérium főosztályvezetője, illetve magasabb beosztású vezetője,

b) más személy esetében a minisztérium főosztályvezetője, illetve magasabb beosztású vezetője

saját elhatározásából vagy felkérésre, továbbá

c) a bányászatban és a kohászatban végzett tevékenységért adományozható "Szent Borbála-érem" esetében a szakma reprezentatív munkaadói és munkavállalói érdekképviseleti szervezetei, valamint a bányász-kohász hagyományt őrző szakmai egyesület együttesen,

d) a bányászatban végzett tevékenységért adományozható "Kiváló Bányász" kitüntető cím esetében a szakma reprezentatív munkaadói és munkavállalói érdekképviseleti szervezetei együttesen.

e)[3] az idegenforgalomban végzett tevékenységért adományozható "Pro Turismo" szakmai díj esetében az Országos Idegenforgalmi Bizottság.

(2) Nem kezdeményezhető elismerés adományozása olyan személy esetében, aki jogerős fegyelmi büntetés vagy jogerős büntető ítélet hatálya alatt áll.

(3) Az elismerés adományozására vonatkozó, részletes szakmai indokolást tartalmazó javaslatot az elismerés tervezett adományozásának időpontja előtt legalább 45 nappal a minisztérium Humánpolitikai Főosztályára (a továbbiakban: Humánpolitikai Főosztály) kell benyújtani.

(4) A kezdeményezési joggal rendelkezőktől beérkezett ajánlásokat állandó bizottság rangsorolja, és javaslatot tesz az elismerés adományozására.

(5)[4] Az állandó bizottság elnöke a közigazgatási államtitkár, tagjai a közigazgatási államtitkár személyi titkára, a politikai államtitkár személyi titkára, a Miniszteri Kabinet vezetője és a Humánpolitikai Főosztály vezetője. Az állandó bizottság tevékenységében meghívottként részt vesz a szakmai elismerés szerinti ágazatot irányító minisztériumi vezető (az idegenforgalomért felelős politikai államtitkár, helyettes államtitkár, címzettes államtitkár, főigazgató). A titkársági feladatokat a Humánpolitikai Főosztály vezetője által kijelölt személy látja el.

(6) Az elismerésekről az állandó bizottság javaslata alapján a gazdasági és közlekedési miniszter (a továbbiakban: miniszter) dönt.

(7) Az elismeréseket a miniszter vagy az általa megbízott személy ünnepélyes keretek között adja át.

(8) A posztumusz elismerés átvételére az állandó bizottság javaslatában megjelölt hozzátartozó jogosult.

(9) A méltatlanná vált személytől a miniszter az elismerést megvonja.

(10) Az elismerések adományozásáról és megvonásáról a Humánpolitikai Főosztály nyilvántartást vezet. Az elismerés adományozását és megvonását a minisztérium hivatalos lapjában közzé kell tenni.

5. §

Ez a rendelet 2003. április 20-án lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti

a) a miniszteri szakmai elismerésekről szóló 14/1992. (IV. 4.) KHVM rendelet,

b) a miniszteri szakmai elismerésekről szóló 14/1992. (IV. 4.) KHVM rendelet módosításáról rendelkező 25/1992. (XII. 2.) KHVM rendelet,

c) a miniszteri szakmai elismerésekről szóló 14/1992. (IV. 4.) KHVM rendelet módosításáról rendelkező 9/1999. (II. 26.) KHVM rendelet,

d) a gazdasági miniszter által adományozható elismerésekről szóló 30/2001. (XII. 4.) GM rendelet,

e) az informatikai és hírközlési miniszter által adományozható elismerésekről szóló 2/2002. (X. 17.) IHM rendelet 5. §-ának (2) bekezdése,

f) a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter által adományozható elismerésekről szóló 1/2003. (I. 6.) FMM rendelet 11. §-a második mondatában a következő mondatrész:

"valamint a gazdasági miniszter által adományozható elismerésekről szóló 30/2001. (XII. 4.) GM rendelet 2. §-ának (2) bekezdése, a 3. § (1) bekezdésének a) pontjából "a MUNKAÜGYÉRT DÍJ, valamint" szövegrész, a 3. § (2) bekezdésének b) pontja és a 9. § (4) bekezdésének i) pontja",

g) a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter által adományozható kitüntetésekről és elismerésekről szóló 1/1998. (X. 28.) MeHVM rendelet módosításáról rendelkező 3/2003. (III. 13.) MeHVM rendelet 5. §-ában a következő mondatrész:

"ezzel egyidejűleg hatályát veszti a gazdasági miniszter által adományozható elismerésekről szóló - az 1/2003. (I. 6.) FMM rendelettel módosított - 30/2001. (XII. 4.) GM rendelet 2. §-ának (5) bekezdése, (6) bekezdésében az "és az (5) bekezdésben" szövegrész, továbbá 3. §-a (1) bekezdésének c) pontja és (2) bekezdésének e) pontja"

Dr. Csillag István s. k.,

gazdasági és közlekedési miniszter

Melléklet a 20/2003. (IV. 11.) GKM rendelethez

Alapszabályok

I.

SZAKMAI DÍJAK

"Baross Gábor Díj"

1. A közlekedés érdekében végzett kimagasló, példamutató tevékenység, illetve életmű elismeréséért adományozható.

A díjat évente általában 15 személy kaphatja meg.

2. A díj díszdobozban elhelyezett emlékplakett, amelyhez adományozó okirat és pénzjutalom jár.[5]

A bronzból készült plakett átmérője 110 mm. Előlapja közepén a névadó mellképe, felette körívben a díj elnevezése látható. Hátoldalán "A GAZDASÁGI ÉS KÖZLEKEDÉSI MINISZTER" felirat helyezkedik el, felette egy körben a Magyar Köztársaság egymást keresztező tölgy- és babérággal övezett címere, alatta a díjazott nevének és az adományozás évszámának gravírozására alkalmas sík felület található.

"Magyar Gazdaságért Díj"

1. A magyar gazdaság és közlekedés érdekében végzett kimagasló, példamutató tevékenység, illetve életmű elismeréséért adományozható.

A díjat évente általában 40 személy kaphatja meg.

2. A díjhoz adományozó okirat és pénzjutalom jár.

"Eötvös Loránd Díj"

1. Az ipar, a bányászat, az energetika, a szabványosítás, a mérésügy, a minőségügy és az atomenergia biztonsága érdekében végzett kimagasló tevékenység, illetve életmű elismeréséért adományozható.

A díjat évente általában 20 személy kaphatja meg.

2. A díj díszdobozban elhelyezett emlékplakett, amelyhez adományozó okirat és pénzjutalom jár.

A bronzból készült plakett átmérője 110 mm. Előlapja jobb oldalán a névadó mellképe, bal oldalán a díj elnevezése látható. Hátoldalán "A GAZDASÁGI ÉS KÖZLEKEDÉSI MINISZTER" felirat helyezkedik el, felette egy körben a Magyar Köztársaság egymást keresztező tölgy- és babérággal övezett címere, alatta a díjazott nevének és az adományozás évszámának gravírozására alkalmas sík felület található.

"Klauzál Gábor Díj"

1. A kereskedelem és a fogyasztóvédelem érdekében végzett kimagasló, példamutató tevékenység, illetve életmű elismeréséért adományozható.

A díjat évente általában 10 személy kaphatja meg.

2. A díj díszdobozban elhelyezett emlékplakett, amelyhez adományozó okirat és pénzjutalom jár.

A bronzból készült plakett átmérője 110 mm. Előlapja bal oldalán a névadó mellképe, jobb oldalán a díj elnevezése látható. Hátoldalán "A GAZDASÁGI ÉS KÖZLEKEDÉSI MINISZTER" felirat helyezkedik el, felette egy körben a Magyar Köztársaság egymást keresztező tölgy- és babérággal övezett címere, alatta a díjazott nevének és az adományozás évszámának gravírozására alkalmas sík felület található.

"Pro Turismo Díj"[6]

1. Az idegenforgalmi tevékenység irányításában, tervezésében, szervezésében, a nemzetközi idegenforgalmi kapcsolatok terén végzett kiemelkedő munka elismeréséért Pro Turismo Díj adományozható.

A díjat évente általában 12 személy kaphatja meg.

2. A Pro Turismo Díj adományozására az Idegenforgalmi Világnap - szeptember 26. - alkalmából kerülhet sor.

3. A díj díszdobozban elhelyezett emlékplakett, amelyhez adományozó okirat és pénzjutalom jár. A bronzból készült plakett átmérője 110 mm, amelynek előlapján a Dunát átívelő Lánchíd domborműve, alatta körívben a Pro Turismo felirat látható. Hátoldalán a "Gazdasági és Közlekedési Miniszter" felirat helyezkedik el, felette egy körben a Magyar Köztársaság címere, alatta a díjazott nevének és az adományozás évszámának gravírozására alkalmas sík felület található.

II.

SZAKMAI ÉRMEK

"A Közlekedésért Érdemérem "

1. A közlekedés érdekében végzett magas színvonalú, eredményes munka elismeréséért adományozható.

Az érdemérmet évente általában 30 személy kaphatja meg.

2. Az érdemérem adományozására a nemzeti ünnepek alkalmából kerülhet sor.

3. A díszdobozban elhelyezett szakmai éremhez adományozó okirat jár.

Az ezüstből készült, proof kivitelű érem átmérője 42,5 mm, vastagsága 3 mm. Előlapján a közlekedési ágazatot szimbolizáló ábra és "A Közlekedésért" felirat látható. Hátoldalán a Magyar Köztársaság címere helyezkedik el, amelyet két oldalról "A GAZDASÁGI ÉS KÖZLEKEDÉSI MINISZTERTŐL" felirat övez.

"Szent Borbála-érem"

1. A bányászat, illetve a kohászat érdekében végzett magas színvonalú, eredményes munka elismeréséért adományozható.

Az érmet a bányászat területén évente általában 25 személy, a kohászat területén évente általában 5 személy kaphatja meg.

2. Az érem adományozására Borbála-nap (december 4.) alkalmából kerülhet sor.

3. A díszdobozban elhelyezett szakmai éremhez adományozó okirat és kitűző jár.

Az ezüstből készült, proof kivitelű érem átmérője 42,5 mm, vastagsága 3 mm. Előlapján a névadó egész alakos képe, felette szalagon a díj elnevezése, alatta a "LELKIISMERETES BÁNYÁSZATI TEVÉKENYSÉGÉRT" illetve a "LELKIISMERETES KOHÁSZATI TEVÉKENYSÉGÉRT" felirat, mindkét oldalán bányászkalapácsok. Hátoldalán a Magyar Köztársaság egymást keresztező tölgy- és babérággal övezett címere helyezkedik el, amelyet a "MINISZTERI KITÜNTETÉS" felirat vesz körül.

III.

TOVÁBBI SZAKMAI ELISMERÉSEK

"Miniszteri Elismerés"

1. A minisztérium feladat- és hatáskörébe tartozó területen eredményes, példamutató tevékenységet végzett személy részére adományozható.

Az elismerést évente általában 200 személy kaphatja meg.

2. Az elismerés adományozására a nemzeti ünnepek, szakmai napok és a Köztisztviselők Napja (július 1.) alkalmából kerülhet sor.

3. Az elismerés díszdobozban elhelyezett, proof kivitelű ezüstérem, amelyhez adományozó okirat jár.

Az érem átmérője 42,5 mm, vastagsága 3 mm. Előlapján gróf Széchenyi István mellképe, alatta aláírása, felette a "Gróf Széchenyi István" felirat, mellette két oldalon tölgy-, illetve babérág látható. Hátoldalán a Lánchíd, alatta a Széchenyi család címere és jelmondata, valamint a Hitel című műből származó idézet helyezkedik el, amelyet "A GAZDASÁGI ÉS KÖZLEKEDÉSI MINISZTERTŐL" felirat és babérkoszorú vész körül.

"Kiváló Bányász" kitüntető cím

1. A bányászatban - elsősorban fizikai vagy termelésirányítói munkakörben dolgozók részére - a nehéz munkakörülmények között végzett példamutató munka elismeréséül adományozható.

A kitüntető címet évente általában 50 személy kaphatja meg.

2. A kitüntető cím adományozására a Bányásznap (minden év szeptemberének első vasárnapján) és Borbálanap (december 4.) alkalmából kerülhet sor.

3. A kitüntető címmel érem és adományozó oklevél jár.

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta az 53/2003. (VIII. 27.) GKM rendelet 1. § -a. Hatályos 2003.09.04.

[2] Megállapította az 53/2003. (VIII. 27.) GKM rendelet 2. § -a. Hatályos 2003.09.04.

[3] Beiktatta az 53/2003. (VIII. 27.) GKM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2003.09.04.

[4] Módosította az 53/2003. (VIII. 27.) GKM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.09.04.

[5] Megállapította a 23/2004. (III. 3.) GKM rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.03.06.

[6] Beiktatta az 53/2003. (VIII. 27.) GKM rendelet 4. § -a. Hatályos 2003.09.04.

Tartalomjegyzék