Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

246/2003. (XII. 18.) Korm. rendelet

a felsőoktatási intézmények felvételi eljárásainak általános szabályairól szóló 269/2000. (XII. 26.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 83. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

A felsőoktatási intézmények felvételi eljárásának általános szabályairól szóló 269/2000. (XII. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 5. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"b) az Ftv. 83. § (8) bekezdésében, továbbá e rendelet 6. § (5) bekezdésében, 19/A. §-ának (5) bekezdésében foglaltak alapján meghatározott további feltételek meglétét igazoló közokiratokat és egyéb igazolásokat."

2. §

(1) A Rendelet 6. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A felsőoktatási intézmény a felvételi eljárás során a szakcsoportoknál jelentkezési feltételként, illetve választható módon meghatározott tantárgyakból az emelt szinten teljesített legalább közepes érettségi vizsgáért 7 többletpontot ad. Az adott alapképzési szakon, szakpáron többletpont legfeljebb két emelt szinten teljesített tantárgyi vizsgáért adható. Amennyiben az adott szakcsoportnál csak egy érettségi vizsgatárgy szerepel kötelező módon, a felsőoktatási intézmény a második emelt szinten teljesített tantárgyi vizsgáért adható többletpontot a kötelező érettségi vizsgatárgyak valamelyikéből tett emelt szintű érettségi vizsgáért biztosítja. Nem jár többletpont akkor, ha jelentkezési feltétel az adott szakon, szakpáron az emelt szintű érettségi vizsga."

(2) A Rendelet 6. §-a a következő (5) -(8) bekezdéssel egészül ki, és ezzel egyidejűleg az (5) -(8) bekezdés számozása (9) -(12) bekezdésre módosul:

"(5) A felsőoktatási intézmény legfeljebb két államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsgáért nyelvvizsgánként

a) középfokú C típusú nyelvvizsga esetén 7 pontot,

b) a felsőfokú C típusú nyelvvizsga esetén 10 pontot ad. Államilag elismert középfokú A vagy B típusú, illetve felsőfokú A vagy B típusú vagy azzal egyenértékű nyelvvizsgával rendelkezőnek akkor ad 7, illetve 10 többletpontot a felsőoktatási intézmény, ha a jelentkező sajátos nevelési igénye miatt - igazoltan, - nem tudja a C típusú nyelvvizsgát letenni.

(6) Egy adott idegen nyelvből - a jelentkező döntése alapján - a (4) bekezdés vagy az (5) bekezdés alapján többletpont egyszer adható.

(7) A felsőoktatási intézmény - a szabályzatában meghatározott módon - a felvételi eljárás során további többletpontot adhat az alábbiak szerint:

a) az Országos Képzési Jegyzékben szereplő, szakiránynak megfelelő emelt szintű vagy felsőfokú szakképesítésért, illetve szakirányú technikusi képesítő bizonyítványért legfeljebb 7 pont,

b) olimpiai sportágban világ- és Európa-bajnokságon elért legalább 3. helyezésért legfeljebb 5 pont vagy olimpiai sportágban országos bajnokságon elért legalább 3. helyezésért legfeljebb 3 pont.

(8) A (4) -(7) bekezdések alapján adható többletpontok összege legfeljebb 24 pont lehet."

(3) A Rendelet 6. §-ának új (12) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(12) Fel kell venni a felsőoktatási intézménybe az olimpiai bajnokságokon 1-3. helyezést elért jelentkezőket bármely általuk választott intézményben, tagozaton, szakon, szakpáron."

3. §

A Rendelet 7. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(4) Államilag finanszírozott képzésre és költségtérítéses képzésre sem vehető fel az a jelentkező, akinek többletpontok nélkül számított pontszáma az adott felsőoktatási intézményben, karon, szakon, szakpáron, szakcsoportban, képzési formában, tagozaton alkalmazott pontszámítási rendszerben alapképzési szakon nem éri el a többletpontok nélkül számított maximális pontszám 60 százalékát, illetve felsőfokú szakképzésben annak 50 százalékát."

4. §

A Rendelet 8. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Alapképzésre történő jelentkezés esetén az érettségi évében és az azt követő három évben a Rendelet 6. §-a (3) bekezdésében meghatározott a) -b) pontok számításai közül azt kell alkalmazni, amelyik a jelentkező számára előnyösebb."

5. §

A Rendelet 9. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, és a (2) -(18) bekezdések számozása (3) -(19) bekezdésre változik:

"(2) Az érettségi vizsgán vizsgatantárgyanként elért százalékos eredményeket 60, illetve 30 szerzett pontra kell átszámítani annak függvényében, hogy a felsőoktatási intézmény egy, illetve két tárgyat határoz meg kötelező vagy választható vizsgatantárgyként. A szerzett pontokat a vizsgatárgyak százalékos eredményeiből a közép- és az emelt szintű érettségi vizsga esetén azonos módon kell számítani. Az átszámítási kulcsokat e rendelet 2. számú melléklete tartalmazza."

6. §

A Rendelet a következő 19/A. §-sal egészül ki:

"19/A. § (1) Annak a hátrányos helyzetű jelentkezőnek, aki költségtérítéses képzésre nyert felvételt az oktatási miniszter - az adott szak képesítési követelményeiben meghatározott képzési időben - engedélyezheti tanulmányainak államilag finanszírozott képzésben történő folytatását a hallgatóknak a felvételi eljárás során meghatározott összpontszáma alapján kialakított sorrendjében.

(2) Ha a felsőoktatási intézményben nem indul költségtérítéses képzés, az Oktatási Minisztérium által kidolgozott mentor-program keretében az intézmény a hallgatóknak a felvételi eljárás során meghatározott összpontszáma alapján kialakított sorrendjében felveszi azt a hátrányos helyzetű jelentkezőt, aki az adott intézményben, tagozaton a szak, szakpár államilag finanszírozott felvételi ponthatára legalább 80%-át, de nem kevesebb, mint az e rendelet 7. § (4) bekezdésében meghatározott pontszámot eléri.

(3) Az (1) -(2) bekezdésben meghatározott módon állami támogatásban legfeljebb a felsőoktatási intézmény, kar adott szakja, szakpárja létszáma 3%-ának megfelelő számú hallgató részesülhet a szak, szakpár létszámán felül, de a Kormány által jóváhagyott, évente felvehető államilag finanszírozott összlétszámon belül.

(4) Hátrányos helyzetűnek minősül a jelentkező, aki

a) a középfokú tanulmányai során átmeneti vagy tartós nevelésbe vett vagy állami gondozott volt, vagy

b) a középfokú tanulmányai során rendszeres gyermekvédelmi támogatásban, illetve kiegészítő családi pótlékban részesült és a törvényes felügyeletet gyakorló szülők tanulmányaikat legfeljebb az iskola 8. évfolyamán fejezték be.

(5) Annak a jelentkezőnek, aki az (1) -(4) bekezdések alapján biztosított kedvezményre igényt tart, a jelentkezési lapokhoz csatolnia kell az igazolást arról, hogy átmeneti vagy tartós nevelésbe vett vagy államilag gondozott volt, illetve a szülők - a személyes adataik kezeléséhez való hozzájárulását is tartalmazó - nyilatkozatát az iskolai végzettségükről és a rendszeres gyermekvédelmi támogatást, kiegészítő családi pótlékot igazoló dokumentumot."

7. §

A Rendelet e rendelet mellékleteként közzétett 2. számú melléklettel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi melléklet számozása 1. számú mellékletre változik.

8. §

(1) E rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - 2004. január 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet 1-2. §-a és 4-7. §-ai 2005. január 1-jén lépnek hatályba, és egyidejűleg hatályát veszti a Rendelet 6. §-a (3) bekezdésének c) pontja és 10. §-ának (2) bekezdése.

(3) A felsőoktatási intézmények 2004. október 1-jéig kötelesek módosítani felvételi szabályzatukat.

(4) A Rendelet 3. §-a (1) bekezdésében a "mellékletében" szövegrész helyébe az "1. számú mellékletében" szövegrész lép.

(5) A Rendelet 1. § (1) bekezdésében, 1. § (4) bekezdésében, 2. § (4) bekezdésében, 2. § (5) bekezdésében, 2. § (7) bekezdésében, 4. § (1) bekezdésében, 4. § (2) bekezdésének a) pontjában, 4. § (4) bekezdésében, 6. § (1) bekezdésében, 6. § (6) bekezdésében - melynek számozása e rendelet 2. § (2) bekezdése alapján 6. § (9) bekezdésre változik -, 7. § (5) bekezdésében, 10. § (3) bekezdésében, 10. § (4) bekezdésében, valamint 20. § (3) bekezdésében az "akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzés" szövegrész helyébe a "felsőfokú szakképzés" szövegrész lép.

(6) A kétszintű érettségi vizsga bevezetése előtt tett tantárgyi érettségi vizsga eredményeinek átszámítását, valamint a középszintű vagy emelt szintű érettségi vizsga százalékos teljesítményeinek érettségi osztályzatra történő átszámítását az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendeletben meghatározottak szerint kell elvégezni.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 246/2003. (XII. 18.) Korm. rendelethez

[2. számú melléklet a 269/2000. (XII. 26.) Korm. rendelethez]

A középszintű, illetve az emelt szintű érettségi vizsga százalékos teljesítményeinek átszámítása felvételi ponttá

Az érettségi vizsga százalékaFelvételi szerzett pont tantárgyanként (két tárgy esetén)Felvételi szerzett pont (egy tantárgy esetén)
90%—100%3060
85%— 89%2958
80%— 84%2856
75%— 79%2754
70%— 74%2652
65%— 69%2550
60%— 64%2448
55%— 59%2346
50%— 54%2244
45%— 49%2142
40%— 44%2040
35%— 39%1938
30%— 34%1836
25%— 29%1734
20%— 24%1632
0%— 19%00"

Tartalomjegyzék