4/2003. (I. 8.) Korm. rendelet
a közgazdasági felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről szóló 4/1996. (I. 18.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 72. §-ának d) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §
(1) A közgazdasági felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről szóló 4/1996. (I. 18.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 3. számú mellékletében a főiskolai szintű "gazdasági informatikai szak" elnevezése "informatikus közgazdász szak" elnevezésre módosul.
(2) A Rendelet 3. számú mellékletének az (1) bekezdés szerinti szak képesítési követelményeit meghatározó, az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezését tartalmazó 2. pont "közgazdász gazdasági informatikai szakon" szövegrésze "informatikus közgazdász" megnevezésre módosul.
2. §
A Rendelet 3. számú melléklete folytatólagosan kiegészül az e rendelet mellékletében szereplő főiskolai szintű közszolgáltatási közgazdász szak képesítési követelményeivel.
3. §
A főiskolai szintű közszolgáltatási közgazdász alapképzési szak kreditrendszerű képzésének sajátos követelményeit a felsőoktatási alapképzési szakok képesítési követelményeinek kreditrendszerű képzéshez illeszkedő kiegészítéséről szóló 77/2002. (IV. 13.) Korm. rendeletnek a közgazdasági szakcsoport sajátos képesítési követelményeiről szóló 7. számú melléklete határozza meg.
4. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Medgyessy Péter s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 4/2003. (I. 8.) Korm. rendelethez
Közszolgáltatási közgazdász szak
1. A képzési cél
A képzés célja olyan közgazdasági szakemberek képzése, akik korszerű közgazdasági, alkalmazott gazdaságtudományi és módszertani, valamint vezetési, szervezési, pénzügyi és közigazgatási ismeretekkel, legalább egy nyelv legalább középfokú ismeretével rendelkeznek. Ezen ismeretek és a megszerzett készségek alapján képesek a közszolgáltatási szféra (közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás, oktatás, egészségügy, szociális ellátás, egyéb közösségi, személyi szolgáltatás) mikro szintű szervezeteiben, illetve azok gazdálkodó egységeiben a gazdasági szervező-irányító, elemző tevékenység ellátására, a szervezet hatékony működtetésére.
2. Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése Közszolgáltatási szakos közgazdász.
3. A képzési idő
Nappali tagozaton 6 félév, 5400 tanulmányi munkaóra, az 1. számú melléklet 3. pontjának figyelembevételével.
Az oklevél megszerzéséhez a hallgatónak összesen 180 kreditpontot kell teljesítenie.
3.1. A 77/2002. (IV. 13.) Korm. rendelet 7. számú mellékletének 3. pontjára tekintettel, a teljes képzési időhöz tartozó kreditértékhez viszonyítva:
a) a kötelező tantárgyakhoz rendelt kreditek százalékos aránya 55-70%;
b) a kötelezően választható tantárgyakhoz rendelt kreditek százalékos aránya 30-35%;
c) a szabadon választható tantárgyakhoz rendelt kreditek százalékos aránya 5-8%.
4. A képzés főbb tanulmányi területei
4.1. Az 1. számú melléklet 4. pontjára, valamint a 77/2002. (IV. 13.) Korm. rendelet 7. számú mellékletének 2.1. pontjára tekintettel a főbb tanulmányi területek kreditértékei a megszerzendő összes kreditmennyiség százalékában:
a) általános értelmiségképző ismeretek a képzés 15-25%-ában: szociológia, kommunikáció, idegen nyelv, illetve választhatóan: pszichológia, gazdaságtörténet, szociálpszichológia, munkaerőpiac gazdaságtana, népegészségügy;
b) közgazdasági és módszertani általános alapismeretek a képzés 20-32%-ában: mikro- és makroökonómia, gazdasági matematika, informatika, statisztika, számvitel;
c) speciális szakterületi ismeretek a képzés 49-59%-ában: közszolgáltatási jog, menedzsment, államháztartás, közszolgáltató szervezetek működése, a közszféra szerepe és működése, alkalmazott gazdaságtan.
5. Az ismeretek ellenőrzési rendszere
Az ismeretek ellenőrzésére az 1. számú mellékletének 5. pontjában foglaltak az irányadóak azzal, hogy szakképzést kifejező szigorlat letételére nem kerül sor.
5.1. A szakdolgozat követelményei
A szakdolgozat a szakmai tárgyakhoz kapcsolódó közgazdasági probléma feldolgozása, megoldása. A szakdolgozat megírásával a hallgatónak azt kell tanúsítania, hogy a tananyagon túlmenően is jártas a hazai és nemzetközi szakirodalomban, továbbá tanulmányai alapján és a szakirodalom felhasználásával képes önálló szakmai munka végzésére választott szakterületén. A szakdolgozat kreditértéke: 12 kreditpont.
5.2. A záróvizsgára bocsátás feltételei
- a tantervben előírt tanulmányi- és vizsgakövetelmények teljesítése,
- az előírt kreditek megszerzése,
- egy idegen nyelvből államilag elismert középfokú C típusú szaknyelvi vizsga,
- a szakdolgozat benyújtása és elfogadása.
5.3. A záróvizsga részei
- a kötelező szak- és szakirány tárgyakat átfogó komplex szóbeli vizsga,
- a szakdolgozat megvédése.
5.4. A záróvizsga eredménye
A záróvizsga eredménye a szakdolgozatra és védésére adott jegyből és a komplex szakmai vizsga érdemjegyéből számított egyszerű számtani átlag.