5/2003. (II. 1.) HM rendelet

az állami célú légiközlekedés szakszemélyzetének képzéséről

A légiközlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény (a továbbiakban: Lt.) 30. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, figyelemmel az állami célú légiközlekedés szakszemélyzetének szakszolgálati engedélyeiről szóló 16/1998. (X. 28.) HM-EüM együttes rendelet (a továbbiakban: együttes rendelet) 10. §-ának (3) bekezdésére, az állami célú légiközlekedés szakszemélyzetének képzéséről - a belügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

A rendelet célja

1. §

E rendelet célja, hogy meghatározza a honvédelmi és rendvédelmi célú (a továbbiakban: állami célú) légiközlekedés szakszemélyzete szakszolgálati engedélyeinek megszerzése, meghosszabbítása és kiterjesztése érdekében szervezett képzés rendjét, valamint elősegítse a szakszemélyzet hatósági vizsgára történő felkészítését.

A rendelet hatálya

2. §

A rendelet hatálya kiterjed

a) az állami célú légiközlekedésben szakszolgálati engedély megszerzésére kötelezett légiközlekedési és légiközlekedéssel összefüggő tevékenységet folytató szakszemélyzetre,

b) a szakszemélyzet tagjainak állományilletékes parancsnokaira és a szolgálati elöljárókra,

c)[1] a képzésben közreműködő oktatási intézményre,

d)[2] a képzést felügyelő katonai légügyi hatóságra, továbbá

e)[3] a Honvédelmi Minisztériumnak a képzés tervezésében és szervezésében érintett illetékes szervére (a továbbiakban: HM illetékes szerv).

Értelmező rendelkezések

3. §

E rendelet alkalmazásában

a) tanóra: a tananyag elsajátításához oktató vagy külső előadó személyes közreműködését igénylő 45 perces tanítási idő,

b) alakulat: a pályázó szolgálati helye szerinti szervezeti egység,

c)[4] képzésben közreműködő oktatási intézmény: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem vagy a katonai légügyi hatóság által a képzésre feljogosított karbantartás-oktató szervezet.

A légiközlekedési és légiközlekedéssel összefüggő tevékenységet folytató szakszemélyzet képzésének célja, helye és időtartama

4. §

A képzés célja olyan speciális ismeretkörökből összetevődő szakmai ismeretanyag megszerzésének és szinten tartásának biztosítása, amely lehetővé teszi a szakszolgálati engedéllyel rendelkező és szakszolgálati engedély megszerzéséért pályázó szakember számára a szakterületéhez kapcsolódó feladatok szakmailag megalapozott és hatékony ellátását.

5. §

(1) A légiközlekedési és légiközlekedéssel összefüggő tevékenységet folytató szakszemélyzet képzése tanfolyamon történik, amelyet

a) a honvédelmi célú légiközlekedés szakszemélyzetei részére az állományilletékes parancsnok kétévente legalább 4 alkalommal,

b) a rendvédelmi célú légiközlekedés szakszemélyzetei részére az állományilletékes parancsnok a hatósági vizsgára jelentkező pályázók számától függően, igény szerint

szervez.

(2)[5] Az (1) bekezdés a) pontja szerinti képzés esetén a katonai szervezet állományilletékes parancsnoka az általa elkészített ütemtervet előzetesen egyezteti az oktatási intézménnyel.

(3) A szakszolgálati engedély megszerzéséhez, meghosszabbításához, kiterjesztéséhez szükséges tanfolyam elméleti és gyakorlati foglalkozásokból tevődik össze.

(4) A pályázó köteles a tanfolyam összes tanóraszámának 80%-án részt venni.

(5) A pályázót új tanfolyamra kell beiskolázni, ha a (4) bekezdésben előírt feltétel nem teljesül.

(6)[6] Veszélyhelyzet ideje alatt, valamint az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 228. § (1) bekezdése alapján elrendelt egészségügyi válsághelyzet ideje alatt a tanfolyam távoktatásban is megtartható.

6. §

(1) A folyamatos és biztonságos szakszolgálati tevékenység fenntartása érdekében az általános, korszerű szakmai elméleti ismereteket és a szakterülethez kapcsolódó gyakorlati szakmai ismereteket a pályázó szolgálati helyén kell oktatni.

(2)[7] A központi szervezetnél, parancsnokságon szolgálatot teljesítő szakszemélyzet és a katonai légügyi hatóság szakszemélyzetének elméleti és gyakorlati képzése az állományilletékes parancsnok által jóváhagyott felkészítési terv alapján történik.

7. §

A vizsgát megelőző 6 hónapon belül a pályázó - az állományilletékes parancsnok beiskolázási terve szerint - a részére egy alkalommal előírt tanfolyamon köteles részt venni.

8. §

(1) A szakszolgálati vizsgára felkészítő tanfolyam időtartama legalább 2 hét, amelyet a tanfolyam indítását követő 1 hónapon belül be kell fejezni.

(2) A (3) bekezdés szerinti tantárgyakat összesen legalább 32 órában kell oktatni.

(3)[8] Az állami célú légiközlekedés szakszemélyzete szakszolgálati engedélyeinek az elméleti vizsgára előírt tárgyait szakterületenként az állami célú légiközlekedés szakszemélyzeteinek szakszolgálati engedélyeiről és képzésének szabályairól szóló 6/2022. (III. 30.) HM rendelet állapítja meg.

9. §

Az elméleti képzésen szakterületenként valamennyi szakszolgálati tevékenységet ellátó személy együttesen vesz részt, majd ezt követően külön tanulmányi csoportban a szakterületéhez kapcsolódó sajátos ismereteket sajátítja el.

A tanfolyamra történő beiskolázás szabályai

10. §

(1)[9] A pályázó beiskolázására az állományilletékes parancsnok intézkedik, aki a szakszolgálati engedéllyel rendelkező személyekről vezetett nyilvántartás alapján

a) a katonai szervezeteknél külön HM utasításban foglaltak szerint,

b) a rendvédelmi szerveknél minden év november 30-ig

részvételi tervet készít.

(2)[10] Az állományilletékes parancsnok az ejtőernyős állomány beiskolázásával kapcsolatos döntését a Magyar Honvédség Parancsnoksággal egyeztetve hozza meg.

(3) Az állományilletékes parancsnok a pályázók részvételi tervét a szakmai felügyeletet ellátó katonai légügyi hatóságnak tájékoztatás céljából megküldi.

(4)[11] Az (1) bekezdés a) pontja szerinti részvételi tervet a katonai szervezet a HM illetékes szervhez terjeszti fel.

A tanfolyam szervezésének szabályai

11. §

(1)[12] A honvédelmi célú légiközlekedés szakszemélyzete részére szervezett tanfolyam oktatói állományát - a gyakorlati foglalkozások speciális és típusismereteinek kivételével - az oktatási intézmény jelöli ki.

(2)[13] Az oktatási intézmény szakoktató hiányában szakirányú végzettséggel, továbbá az adott szakterületen legalább 3 év szakmai gyakorlattal rendelkező külső előadót vehet igénybe.

(3)[14] A gyakorlati foglalkozásokon a szakmai ismeretek oktatását az alakulat állományába tartozó, oktatói, illetőleg I. vagy II. típusú minősítő szakszolgálati engedéllyel, illetve a fedélzeti lövész helikoptervezetők esetében szakszolgálati engedéllyel és legalább 3 év szakmai gyakorlattal rendelkező személy végzi.

(4) Az 5. § (1) bekezdés b) pont szerinti képzéshez az állományilletékes parancsnok biztosítja az oktatói állományt. A tanfolyamon oktatói tevékenységet a rendvédelmi szerv állományában szolgálatot teljesítő és a (3) bekezdésben meghatározott feltételeknek megfelelő személy (külső előadó) végezhet.

12. §

(1)[15] A tanfolyam a Magyar Honvédség Légierő Parancsnoksággal egyeztetett elméleti és gyakorlati tematikáját - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - az oktatási intézmény készíti el.

(2)[16] Az elméleti és gyakorlati tematikákat egységes szerkezetben az oktatási intézmény terjeszti fel a katonai légügyi hatósághoz jóváhagyás céljából.

(3)[17] Az ejtőernyősök elméleti és gyakorlati képzésének a Magyar Honvédség Parancsnoksággal egyeztetett tematikáját a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a rendvédelmi szervek szakszemélyzetének képzési tematikáit a rendvédelmi szervek készítik el és terjesztik fel jóváhagyásra a katonai légügyi hatósághoz.

(4) Az állományilletékes parancsnok a tanfolyam kezdetéről a tervezett időpont előtt legalább 30 nappal írásban tájékoztatja a beiskolázott állományt.

13. §

(1) A tanfolyamról naplót kell vezetni.

(2)[18] A hatósági vizsgára felkészítő tanfolyam elvégzését az alakulat állományilletékes parancsnoka tanúsítja.

(3)[19] A tanfolyam eredményes elvégzéséről az állományilletékes parancsnok e rendelet melléklete szerinti két példányban kiállított igazolást bocsát ki, melynek 1. számú példányát a kiállítástól számított 8 napon belül a katonai légügyi hatóságnak meg kell küldeni, a 2. számú példányát az érintett személy személyügyi anyaggyűjtőjében kell elhelyezni.

A tanfolyam anyagi-technikai-pénzügyi biztosítása

14. §

(1)[20] A katonai szervezeteknél folyó képzések költségeinek tervezése (oktatók, meghívott előadók díjazásának költségei, igazolások költségei, egyéb járulékos költségek) "a Honvédelmi Minisztérium, a HM hivatalai és háttérintézményei és a Magyar Honvédség hazai beiskolázási terve" alapján történik.

(2)[21] Az oktatói állomány munkájához az irodatechnikai eszközöket és képzési anyagokat a honvédelmi célú légiközlekedés szakszemélyzetei részére az oktatási intézmény és az alakulat, a rendvédelmi célú légiközlekedés szakszemélyzetei részére az alakulat biztosítja.

Záró rendelkezések

15. §

(1) Ez a rendelet 2003. március 1-jén lép hatályba.

(2)[22]

(3)[23]

(4)[24]

Juhász Ferenc s. k.,

honvédelmi miniszter

Melléklet az 5/2003. (II. 1.) HM rendelethez

IGAZOLÁS

A .......................................... (alakulat) állomá­nyába tartozó................................................ (név) .......................................... (rendfokozat) az állami célú légiközlekedés szakszemélyzetének szakszolgálati en­gedélyeiről szóló 16/1998. (X. 28.) HM-EüM együttes rendelet 10. § (3) bekezdésében előírt felkészítő tanfolya­mot eredményesen elvégezte.

Nevezett szakszolgálati vizsgát tehet.

....................., ......... év ......... hó ...... nap

P. H.

.........................................

állományilletékes parancsnok

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 1. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[2] Megállapította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 1. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[3] Beiktatta a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 1. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[4] Módosította a 12/2020. (VII. 21.) HM rendelet 8. § a) pontja. Hatályos 2020.07.29.

[5] Módosította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.04.29.

[6] Módosította a 46/2023. (XII. 28.) HM rendelet 1. § a) pontja. Hatályos 2023.12.29.

[7] Megállapította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 3. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[8] Megállapította a 6/2022. (III. 30.) HM rendelet 135. § -a. Hatályos 2022.04.29.

[9] Megállapította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 2005.04.29.

[10] Módosította a 12/2020. (VII. 21.) HM rendelet 8. § b) pontja. Hatályos 2020.07.29.

[11] Beiktatta a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.04.29.

[12] Módosította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.04.29.

[13] Módosította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.04.29.

[14] Megállapította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 5. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[15] Módosította a 46/2023. (XII. 28.) HM rendelet 1. § b) pontja. Hatályos 2023.12.29.

[16] Módosította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.04.29.

[17] Módosította a 12/2020. (VII. 21.) HM rendelet 8. § d)-e) pontja. Hatályos 2020.07.29.

[18] Megállapította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 7. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[19] Megállapította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 7. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[20] Megállapította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 8. § - a. Hatályos 2005.04.29.

[21] Módosította a 13/2005. (IV. 21.) HM rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.04.29.

[22] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 13. § 88. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[23] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 13. § 88. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[24] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 13. § 88. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

Tartalomjegyzék